Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Adio permis

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#1
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019
Neata buna,

Dupa cum zice si titlul, pe data de 03.09.2023,am fost prins cu viteza de 81 km/h(limita 30), plus depasire pe partea dreapta(pe acostament).Am fost oprit 1-2 km mai incolo,unde mi s-au comunicat greselile,semnat PV si dovada de a conduce 15 zile...
Sunt pieton 150 de zile,fara drept de redobandire.
Vreau sa vand masina actuala(nu are rost sa stea in curte atata timp),si voiam sa intreb daca e posibil sa fac scoala de soferi,din nou(sau ceva cursuri),si sa cumpar ceva masinuta care se conduce cu AM?

Aveti ceva idei,sunt colegi pe aici care conduc asemenea buburuze,si pot da un feedback?

Multumesc,

Andrei

#2
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Pai 150 de zile nu ai voie nici AM. Că e tot o categorie și aia. Deci nu văd avantajul.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Ai voie doar bicicleta, trotineta si cãruțã.

#4
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,409
  • Înscris: 06.11.2014
Ai comis-o, timp de 150 zile vei mai conduce doar Mergedesul, Pejosul, bicicleta ori trotineta.

#5
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Faci contestatie inainte sa expire alea 15 zile, scrii ca vrei sa vezi dovada omologarii radarului.
Apoi poti conduce pana se da sentinta.
Daca sentinta e in defavoarea ta mai ai timp inca 30 de zile sa predai permisul. nu ai ce pierde decat 20 de lei taxa de timbru.
Eu cand am fost dupa permis erau acolo o gramada in aceeasi situatie.
Se pare ca cam de 1 an de zile au inceput sa scoata legi cretine pe banda rulanta. In curand vor lasa jumate din Romania fara permis, sunt curios cine le va plati salariile acestor paraziti incapabili din moment ce jumate de tara va sta acasa

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Bicicleta electrica, maxim 25kmph. Sau trotineta, tot la 25 limitata.

#7
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postslai, on 24 septembrie 2023 - 09:04, said:

Ai voie doar bicicleta, trotineta si căruță.
Pff,tre sa cumpar cal...

#8
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Poți conduce maxim trotinete electrice.
Și acum 150 zile n-o fi așa mult, mai ales că poți suspenda asigurarea mașinii până primești permisul.

#9
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postdtd234, on 24 septembrie 2023 - 09:06, said:

Faci contestatie inainte sa expire alea 15 zile, scrii ca vrei sa vezi dovada omologarii radarului.
Apoi poti conduce pana se da sentinta.
Daca sentinta e in defavoarea ta mai ai timp inca 30 de zile sa predai permisul. nu ai ce pierde decat 20 de lei taxa de timbru.
Eu cand am fost dupa permis erau acolo o gramada in aceeasi situatie.
Se pare ca cam de 1 an de zile au inceput sa scoata legi cretine pe banda rulanta. In curand vor lasa jumate din Romania fara permis, sunt curios cine le va plati salariile acestor paraziti incapabili din moment ce jumate de tara va sta acasa
N-am mai facut,am semnat PV-ul,platit amenda...am o 'problema',cand sunt vinovat,recunosc si aia e...acum incep sa realizez ca 5 luni fara permis e nasol in draci...dar...raul e deja facut...

#10
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
cal electric. sau iti iei moto, ca nu te mai prinde nimeni.. Posted Image vorbeste cu un avocat, poate are idei...

Edited by Punter, 24 September 2023 - 09:13.


#11
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Si daca esti vinovat accepti o pedeapsa disproportionata?
Pana se judeca cazul poate dura si 1 an,timp in care acesti hoti vor realiza ca le vin mai putini bani in buzunare,sunt sanse sa anuleze toate aceste pv-uri pana atunci

#12
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postdtd234, on 24 septembrie 2023 - 09:11, said:

Si daca esti vinovat accepti o pedeapsa disproportionata?
Pana se judeca cazul poate dura si 1 an,timp in care acesti hoti vor realiza ca le vin mai putini bani in buzunare,sunt sanse sa anuleze toate aceste pv-uri pana atunci
Am muscat-o...nu mai am ce face acum...

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Faci contestatie si explici ca folosesti masina zilnic in interes de servici si nu ai alte surse de venituri. Data viitoare evita genul asta de cascadorii.

#14
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Au trecut alea 15 zile? Nu are imp daca ai semnat pv si ai platit amenda. Semnatura pv inseamna ca ai luat la cunostinta pv, nu ca iti recunosti fapta. Si amenda se considera ca ai platit preventiv in caz ca pierzi procesul, sa nu platesti suma intreaga.

#15
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postdtd234, on 24 septembrie 2023 - 09:17, said:

Au trecut alea 15 zile? Nu are imp daca ai semnat pv si ai platit amenda. Semnatura pv inseamna ca ai luat la cunostinta pv, nu ca iti recunosti fapta. Si amenda se considera ca ai platit preventiv in caz ca pierzi procesul, sa nu platesti suma intreaga.
Au trecut...pe 18 a fost ultima zi de condus.

View PostLeo2006, on 24 septembrie 2023 - 09:16, said:

Faci contestatie si explici ca folosesti masina zilnic in interes de servici si nu ai alte surse de venituri. Data viitoare evita genul asta de cascadorii.
Crezi ca as avea sansa de castig? Si da,in interes de serviciu.Si da,sunt cam mort fara ea.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Angajezi un șofer. Sau mergi cu Bolt, taxiul, transportul in comun.
Îs doar 5 luni, de ce ai scris adio? Nu e anulat.

#17
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
De curiozitate, poti da un link de google maps cu locul unde ai comis-o?

Eu merg de obicei cu 70-80 prin sate pe limita de 50 daca nu e lume pe margine, dar in zone cu scoli, treceri de pietoni mai des folosite, o las la 50-60. De obicei se cunoaste si fara sa vezi indicatorul o zona de genul, ca de obicei mai baga si ceva luminite de avertizare, vezi cladiri tip scoala sau dispensar in jur. Ideea e sa ramai cu permis si sa iei amenda cat mai mica. Plus ca dupa ce depasesti cu mai mult de 20-30kmph limita, riscul incepe sa creasca exponential sa iasa un dezastru si nu doar ca ramai fara permis, dar risti puscarie sau dosar penal. Zi merci ca nu s-a terminat mai urat, cu accident si alte probleme

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși radar la limita de 30? Îs mafioți aia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate