Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Ceva studenti Academia Fortelor Aeriene, sau chiar absolventi?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ionutalemas

ionutalemas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.09.2023
Salut ! Vreun student la Academia Fortelor Aeriene? Sunt elev pilot in cadrul Aeroclubui Romaniei, pe Avion Ultrausor, iar dupa absolvirea liceului am dorinta de a urma aceasta cariera militara, ca pilot in cadrul Fortelor Aeriene. Dar nu sunt sigur daca merita. Stiu ca admiterea este grea, dar cum sunt anii de studiu? Am inteles ca se zboara cat de cat la PAV, deci se acumuleaza ore de zbor, dar dupa este realizabil sa se urmeze o cariera pe acest drum? Care este faza cu examinarea psihologica? Am auzit ca anul asta din 100 de absolventi ai Liceului Militar din Alba Iulia, 10% au trecut aceste teste. Bine-cunoscutele pile si relatii din sistemul de stat se resimt asa tare si la Academie? Multumesc anticipat

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018

View Postionutalemas, on 22 septembrie 2023 - 19:42, said:

Care este faza cu examinarea psihologica?
E o masura de precautie. Sa nu ajunga oricine la mansa, implicit la butonul de lansare rachete/

View Postionutalemas, on 22 septembrie 2023 - 19:42, said:

Stiu ca admiterea este grea, dar cum sunt anii de studiu?
O formalitate, femei, bautura, tutun,  filme si permisii la greu.

View Postionutalemas, on 22 septembrie 2023 - 19:42, said:

10% au trecut aceste teste.
Un procent generos, probabil testele au fost interpretate cu multa bunavointa.

Edited by tioopedi, 22 September 2023 - 20:56.


#3
ionutalemas

ionutalemas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.09.2023

View Posttioopedi, on 22 septembrie 2023 - 20:51, said:

E o masura de precautie. Sa nu ajunga oricine la mansa, implicit la butonul de lansare rachete .
da, e si normal, am inteles totusi ca e mult mai intensiva examinarea, fiind vorba si de subiectivitate.

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Ai idee ce inseamna admiterea la Academia Fortelor Aeriene? Care sunt TOATE probele?
Te-ai interesat cate locuri sunt la Management aeronautic, mai precis Aviatie piloti?
Anul asta sunt 19 locuri, dintre care 13 rezervate pentru absolventii din colegiile nationale militare, restul de 6 pentru absolventii de licee civile.
Faptul ca esti elev la Aeroclubul Roman nu are importanta la admitere.
Desigur ca poti incerca sa intri intre primii 6, dar calculeaza-ti pasii in asa fel incat sa ai si o varianta de avarie.

Btw, poate te orientezi pentru MAI, piloti pe avioane reactive, care au 4 locuri, caz in care trebuie sa depui dosarul la MAI, probabil concurenta va fi mai mica.

#5
ionutalemas

ionutalemas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.09.2023

View Posttioopedi, on 22 septembrie 2023 - 20:51, said:

E o masura de precautie. Sa nu ajunga oricine la mansa, implicit la butonul de lansare rachete/

O formalitate, femei, bautura, tutun,  filme si permisii la greu.

Un procent generos, probabil testele au fost interpretate cu multa bunavointa.
10% mi se pare un procent destul de mic DOAR pentru examinarea psihologica, dar tinand cont ca a durat in jur de 2 zile (2 sesiuni de "discutie" cu examinatorul) e de inteles.  Dar desigur, este si normal sa existe o anumita evaluare psihologica, exact ca la carnetul auto. Atat timp cat nu este folosita ca o modalitate de eliminare a persoanelor care nu au pile..

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postionutalemas, on 22 septembrie 2023 - 19:42, said:

pilot in cadrul Fortelor Aeriene. Dar nu sunt sigur daca merita.
Ce vrei tu din toata povestea? Sa fii pilot pe supersonic sau sa zbori in general? In prima varianta orele de zbor sunt putine. In a doua poti sa zbori in civil mult mai mult si cand vrei tu (asa cum spui ca esti la ultrausor), practici o meserie ce-ti aduce bani si zbori de placere cat vrei.

#7
ionutalemas

ionutalemas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.09.2023

View Postclaudiu1, on 22 septembrie 2023 - 23:26, said:

Btw, poate te orientezi pentru MAI, piloti pe avioane reactive, care au 4 locuri, caz in care trebuie sa depui dosarul la MAI, probabil concurenta va fi mai mica.
Am auzit si de varianta MAI, acolo cica se si zboara mai mult, ceea ce ar fi ideal. Totusi, siguranta locului de munca si salariul conteaza si ele.

View Postneagu_laurentiu, on 24 septembrie 2023 - 07:25, said:

Pe mine m-ar atrage mai mult partea militara a zborului, si daca e mai greu de ajuns acolo.

Edited by althea, 25 September 2023 - 05:14.


#8
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View Postclaudiu1, on 22 septembrie 2023 - 23:26, said:

Anul asta sunt 19 locuri, dintre care 13 rezervate pentru absolventii din colegiile nationale militare, restul de 6 pentru absolventii de licee civile.
De ce sunt așa de multe locuri? 19?
Romania are cam 60-65 de avioane militare - am inclus aici și cele de transport militar, antrenament și cele 32 avioane F-16 care vin din Norvegia in viitor (când o sa vina).
Asta înseamnă un necesar de 180 de piloți. Am pus 3 piloți pe avion - desi multe nu sunt decât un loc.
Fara sa pierd timpul dacă presupun ca un pilot lucrează 20 de ani și in fiecare an se pregătesc 19 regula un efectiv de 380 de piloți.
Cei la transport militar ar putea servi mai mult de 45 de ani - deci cifra de 180 de piloți este valabilă sau poate fi chiar mai mică. De ce produc 19 piloți de avioane pe an?

Edited by AztecWarrior, 24 September 2023 - 19:28.


#9
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
In primul rând, un avion poti cumpara oricand, SAAB abia așteaptă sa vândă, un pilot il formezi in ani buni.
Romania vrea sa aiba cateva escadrile functionale, F16 e doar inceputul.

In al doilea rând, elicopterele sunt pilotate cumva de taximetristi ?
Sau pe alea le ai sarit cu vederea ?

Ai niste curiozități ciudate...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate