Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Exista cumva un shapefile de poligoane cu codurile postale din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
boggym777

boggym777

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.09.2023
Lucrez cu harti digitale (servicii ArcGIS, shapefiles & geo-json) si as avea nevoie sa stiu daca exista undeva de download un shapefile, sau geo-json, cu poligoane (eventual linii) cu codurile postale din Romania.
De asemenea as dori sa stiu daca Romania are un cod pentru unitatile administrative (judete si comune) de genul FIPS in US sau IRIS in Franta. Daca da, exista cumva shapefiles cu unitatile administrative continand acest cod?
Multumesc frumos

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
La sate ai un singur cod poștal pe tot satul.
Nu cred că există ceea ce cauți tu. Și Google Maps dă ghioarle la codurile poștale.

Am găsit ceva, dar nu cred că-i ce trebuie. https://mapcruzin.co...-shapefiles.htm
https://www.eea.euro...mania-shapefile

Edited by Valy_User, 19 September 2023 - 15:56.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si al orase mai mici e tot un singur cod postal.

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postboggym777, on 19 septembrie 2023 - 15:25, said:

De asemenea as dori sa stiu daca Romania are un cod pentru unitatile administrative (judete si comune) de genul FIPS in US sau IRIS in Franta. Daca da, exista cumva shapefiles cu unitatile administrative continand acest cod?
In Romania se foloseste codul SIRUTA (Sistemul Informatic al Registrului Unităților Teritorial - Administrative).
baza de date se extrage de la Institutul national de Statistica, care o actualizeaza anual sau de doua ori pe an.
http://80.96.186.4:8...=SIRUTA_S1_2023

ca sa intelegi, citeste metedologia: http://80.96.186.4:8...ion=methodology

legatura intre Siruta si codurile postale o gasesti aici. e din 2016, trebuie actualizata un pic

View Postboggym777, on 19 septembrie 2023 - 15:25, said:

Lucrez cu harti digitale (servicii ArcGIS, shapefiles & geo-json) si as avea nevoie sa stiu daca exista undeva de download un shapefile, sau geo-json, cu poligoane (eventual linii) cu codurile postale din Romania.

exista! uitate aici dar cred ca e un fisier / baza de date postat si pe github (asta, dar cred ca am vazut si unul mai nou).

Edited by strongsss, 19 September 2023 - 16:14.


#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
de asemenea consulta seturi de date vectoriale generale puse la dispozitie de cei de la geo-spatial.org.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate