Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

MIUI 14

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

View PostAlxdava, on 22 septembrie 2023 - 22:38, said:


Ușor i-am ajuns pe brazilieni la suprataxare in Europa. Cred că vom ajunge că ei și din alte puncte de vedere văzând ce politici antiumane se fac și  propun pe la Bruxelles.


Eu știam ca taxele la smartphone sunt reduse. Între 0 și 3%.  Plus TVA evident însă asta n-are legătură cu Bruxelles-ul.

De exemplu xiaomi redmi note 12 pro e 233e cu taxe și livrare acasă cu tot pe Amazon, in China e 192e.

#38
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Deci la 1700-1800 ceva ok că preț ar fii un poco sau Xiaomi sau altceva chinezesc și cu o camera ok
poco x5 pro era la 1500-1700 ala de 128/256... ala e un pret ok pt ce stie sa faca telefonul
poco f5 / f5 pro vad ca a luat-o razna rau la pret. Pretul lor era ok pe la 1500 lei primul, 2000 max al doilea. acum vad ca se dau cu 2000/2800.
Cum pana mea sa dai 2800 lei pe F5 pro cand iti iei mi 12 care e in alta liga, cu acelasi procesor dar finisaje, ecran, camere, greutate si multe altele mai bune la doar 2000 lei.
Asa e cand devine Mai Tio Nping lacom si isi canibalizeaza singur modelele.

Quote

De exemplu xiaomi redmi note 12 pro e 233e cu taxe și livrare acasă cu tot pe Amazon, in China e 192e.
poti sa ai taxe si livrare si din China la acelasi pret dar nu as lua balaria aia de redmi note 12 pro fiindca vine cu procesor mediatek si m-am ars odata cu asa ceva. Daca nu vrea producatorul sa iti faca update, nu mai pupi in veci vecilor, la astea cu snapdragon mai merge un custom ceva... la alea pa si pusi ca la Allview.

#39
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Salut ma ajuta un coleg cu update, am un 10 ultra, rom eu... În prind urechile

#40
alpitu21

alpitu21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.12.2021

View Postionutblv, on 11 noiembrie 2023 - 12:03, said:

Salut ma ajuta un coleg cu update, am un 10 ultra, rom eu... În prind urechile
de ce update ai nevoie?

#41
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate @ionutblv are mai multe probleme, fiind vorba de un telefon destinat pietei din China nu poate pune decat custom ROM sau firmware stock pentru China.

Quote

Nu mai merg camerele fata spate
Nu merg browserele normal
Nu am sunet pe videori
Nu merge alarma
Miui 13 (stable)
Eu Rom
Recomandarea mea este sa mearga cu el la un service pentru rescrierea firmware-ului.
Eu unul as proceda asa:
- As pune firmware stock de China cu blocarea bootloader-ului sa fiu sigur ca merg toate componentele hardware.
- As debloca din nou bootloader-ul si as pune din nou custom ROM-ul xiaomi.eu, insa cum nu se mai include in ROM fix-ul pentru Google Pay, trebuie root-at si aplicat un modul de Magisk pentru repararea problemelor legate de Google Pay: How to flash Magisk and Play Integrity Fix on Xiaomi.eu.
Dar atentie ca deblocarea bootloader-ului poate sa dureze, caci cel mai probabil telefonul are bootloader-ul deblocat prin alte metode (probabil EDL) de catre cei ce au vandut telefonul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate