Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

mobilier toxic pentru pasari?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
spraytag

spraytag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.02.2018
Buna seara! Perusul meu(mascul) a murit la varsta de 8 ani.Deodata incepuse sa zboare si sa se izbeasca de pereti.Nu se mai putea tine pe picioare,a refuzat hrana si a decedat in 3 ore. In ultimele zile de viata a ros foarte tare dulapul,care banuiesc ca e din lemn de cires(el niciodata nu a mai facut acest lucru). Am citit pe net ca ar fi toxic pentru perusi.Este aceasta o posibila cauza mortii? Multumesc

Attached Files


Edited by spraytag, 17 September 2023 - 17:56.


#2
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Cine știe, o fi reușit să înghită vreo așchiuță de lemn în joaca lui și nu e digerabilă, păcat...

#3
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Foarte probabil a murit de batranete, Google zice ca pe acolo e varsta pe care o ating in captivitate.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
lemnul nu este toxic, lacurile, baitzul si vopselele folosite pot fi, plus ca sunt nedigerabile ;)

#5
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009
Căţeii n-au voie să roadă lemn de cireş întrucât conţine glicozide cianogenice. Probabil că e cu atât mai nerecomandabil pentru o vietate gingaşă cum e peruşul. În plus, cum s-a zis deja, fiind obiect de mobilier e dat cu diverse chimicale.

#6
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009
Sper să nu se înţeleagă din mesajul anterior că un câine are voie să roadă lemne dacă nu-s toxice. N-are voie (aşchii, dinţi deterioraţi etc).

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cauza poate fi motivul pentru care In ultimele zile de viata a ros foarte tare dulapul.

#8
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Cauza poate fi si ca a stat si s a uitat la perus cum a ros cateva zile dulapul in loc sa l fi dus la veterinar ca banui ca nu l a dus daca a postat aici sa afle daca dulapul la care a ros a fost motivul.Ba s a mai uitat si cum se izbea de pereti si ca nu se putea tine pe picioare si n a mai mancat.Or muri perusii la varsta de 8 ani , dar , nu e o regula generala.Daca era dus la veterinar poate putea fi salvat.Dar intrebarea este:-L a dus?

#9
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
Eu n-am perusi, dar am avut si am canari.
Si am trecut prin diverse cu ei. I-am dus la vet, si ptr consult, si pt tratament, si pt eutanasiere  :(  Zic asta ca sa se inteleaga ca ne-a preocupat starea lor de sanatate.
Dar din cate experiente am avut, n-a fost niciuna multumitoare pe deplin. Adica am constatat ca doctorii veterinari au prea putine cunostinte despre pasarile mici. In afara de faptul ca i-a facut antibiotic unuia, nu s-a bagat la altceva - de exemplu probleme neurologice.

Revenind, daca l-ai vazut ca roade mobilierul (!!!), cum de l-ai lasat? Si eu ii las liberi pe-ai mei, dar controlat si doar in anumite perioade.
Trebuia inchis in colivie si supravegheat.
Acum o mie de vorbe... Atata i-a fost sa-i fie, vezi ca la urmatorul sa nu mai repeti greselile de la primul.

#10
spraytag

spraytag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.02.2018

View Posthaltija, on 18 septembrie 2023 - 08:35, said:

Cauza poate fi si ca a stat si s a uitat la perus cum a ros cateva zile dulapul in loc sa l fi dus la veterinar ca banui ca nu l a dus daca a postat aici sa afle daca dulapul la care a ros a fost motivul.Ba s a mai uitat si cum se izbea de pereti si ca nu se putea tine pe picioare si n a mai mancat.Or muri perusii la varsta de 8 ani , dar , nu e o regula generala.Daca era dus la veterinar poate putea fi salvat.Dar intrebarea este:-L a dus?
Am crezut ca nu e toxic dulapul. Am incercat sa-l linistesc sa nu se mai loveasca de pereti. Am incercat sa-i dau apa si mancare. N-am zis că ''e o regula generala''  că perusii mor la 8 ani, nu stiu cine te-a mintit. Cat despre vet, l-as fi dus ,dar era seara tarziu, era ora 23.

Edited by spraytag, 18 September 2023 - 14:16.


#11
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Unde ai citit tu ca am scris eu ca tu ai fi zis ca perusii mor la varsta de 8 ani? Acolo ma referisem la un post de mai sus .Pai din ce ai postat reiese ca s a comportat ciudat cateva zile.Tu te ai trezit sa l duci la vet in ultimul moment?Cand trebuia sa l fi dus din prima zi cand ai vazut ca roade la dulapul ala .Daca dadeai un search pe google ai fi vazut ca exista si clinici veterinare non-stop plus ambulanta veterinara .

#12
spraytag

spraytag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.02.2018

View Posthaltija, on 18 septembrie 2023 - 17:39, said:

Unde ai citit tu ca am scris eu ca tu ai fi zis ca perusii mor la varsta de 8 ani? Acolo ma referisem la un post de mai sus .Pai din ce ai postat reiese ca s a comportat ciudat cateva zile.Tu te ai trezit sa l duci la vet in ultimul moment?Cand trebuia sa l fi dus din prima zi cand ai vazut ca roade la dulapul ala .Daca dadeai un search pe google ai fi vazut ca exista si clinici veterinare non-stop plus ambulanta veterinara .
Te-ai referit la un post de mai sus , dar imi scrii mie... Patetic. In caz ca nu stii sa citesti, am scris ca nu stiam ca e daunator dulapul pentru perusi. Nu-mi place sa repet.

Edited by spraytag, 19 September 2023 - 14:33.


#13
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Spraytag, cred că se pricepe bine Canarel, care a avut și are păsări și care zice că veterinarii nu prea sunt specialiști în păsări micuțe.

Așa că nu te mai necăji, și dacă îl duceai, tot murea.

Eu cred că a făcut un mic avc, a inceput sa fie agitat, apoi a urmat rosul mobilei.
Iar apoi a mai făcut un avc, de data asta pe o suprafață mare și de acolo izbitul de pereți și restul.
Chiar nu avea cum sa fie salvat, simptomele ultime erau grave.
Na, normal că dacă ar fi fost posibil, l-ai fi dus.

#14
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
In postul meu nr 1 nu ti am scris direct tie.Stii ce e patetic/a? Tu si scuza ta ca era ora 23 ,desi ai avut timp cateva zile sa duci biata pasare la vet.Daca te ai fi taiat la deget ai fi sunat la 112 ca de ,tu esti om ,ai drepturi ,dar pt perus nu s a gasit nitel timp saracul.Ba nu , ai stiut ca este toxic dulapul pt ca ai scris ca ai cautat pe net .De ce sa fi dat un search pe google sa gasesti un cabinet non stop ?!Te manca baubau daca ieseai noaptea pe strazi.

Edited by haltija, 19 September 2023 - 17:10.


#15
spraytag

spraytag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.02.2018

View Posthaltija, on 19 septembrie 2023 - 17:09, said:

In postul meu nr 1 nu ti am scris direct tie.Stii ce e patetic/a? Tu si scuza ta ca era ora 23 ,desi ai avut timp cateva zile sa duci biata pasare la vet.Daca te ai fi taiat la deget ai fi sunat la 112 ca de ,tu esti om ,ai drepturi ,dar pt perus nu s a gasit nitel timp saracul.Ba nu , ai stiut ca este toxic dulapul pt ca ai scris ca ai cautat pe net .De ce sa fi dat un search pe google sa gasesti un cabinet non stop ?!Te manca baubau daca ieseai noaptea pe strazi.
Ai postat la topicul meu ,vorbind la persoana a3a( ''l-a dus''  ''s-a uitat'')....Patetic e putin spus. Daca nu te adresezi direct celui care a facut topicul, lasa-te de postat comentarii ca esti praf. Stai jos, ca devii si mai Patetic cu P mare.

#16
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
Ba praf esti dumneata dl/dna adult care te enerveaza ca ti se spune adevarul.Am 0 toleranta fata de indivizii ca tine care in loc sa si asume vina incep sa i insulte pe cei care le arata ca au gresit si ca se putea face ceva in atare situatie.

#17
spraytag

spraytag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.02.2018

View Posthaltija, on 19 septembrie 2023 - 18:10, said:

Ba praf esti dumneata dl/dna adult care te enerveaza ca ti se spune adevarul.Am 0 toleranta fata de indivizii ca tine care in loc sa si asume vina incep sa i insulte pe cei care le arata ca au gresit si ca se putea face ceva in atare situatie.

View Posthaltija, on 19 septembrie 2023 - 18:10, said:

Ba praf esti dumneata dl/dna adult care te enerveaza ca ti se spune adevarul.Am 0 toleranta fata de indivizii ca tine care in loc sa si asume vina incep sa i insulte pe cei care le arata ca au gresit si ca se putea face ceva in atare situatie.
Si eu am zero toleranta pentru cei care vorbesc singuri in loc sa se adreseze direct celor care creeaza topicuri.

Edited by spraytag, 19 September 2023 - 18:21.


#18
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
In primul rand ca nu am vorbit ci am scris.Si postul acela scris indirect a fost pur sarcasm vis a vi de atitudinea ta fata de perus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate