Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Pasionat de istoria Imperiului Roman

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Sincer sa fiu, sunt un admirator al Imperiului Roman, dar asta nu ma face sa ma gandesc deloc la el. Oricum, dupa parerea mea oamenii care au trait in acele timpuri au dat dovada de inteligenta si inovatie, facand lucruri deosebite, durabile, pe care incet-incet homo sapiens sapiens. ala tembel si cu drepturi inepe sa le descoper si totodata sa se minuneze in zilele noastre.
De asemenea sunt fascinat de constructiile antice, nu mai departe de luna iulie vizitand ruinele din Side, unde am stat si m-am minunat in fata arcadelor portii de intrare. Arcade construite atat de simplu si ingenios incat au rezistat peste timp.
Si imediat am comparat aceste arcade cu minunatiile construite de maimute... inteligentii europeni cu drepturi de la noi, a caror capodopere se farama la cateva zile dupa inaugurare.
Sa nu mai vorbim despre limba latina, limba pe care inteligentii se tot screm sa o considere limba moarta, dar care este mai prezenta in cotidian decat credem. In justitie, in medicina, in astronomie, in zoologie, in botanica, etc.
Iar codul penal si civil actual se bazeaza totalmente pe codul juridic roman (de asemenea si pe codul unui alt geniu al omenirii, Napoleon)
Si tot asa.
Bineinteles, astea-s parerile mele despre situatie, parere pe care din pacate nu mi-o poate schimba nimeni si nimic din faptele asa-zisilor hominizi sapiens care se cred desteptii desteptilor din ultimii 150 de ani, de exemplu.

#20
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 21.03.2016
Topicul a fost initiat aiurea. Sa fiu cinstit, ma gandesc mai des la Ceausescu de cat la Claudius.

#21
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Eu mã gândesc și am gãsi drept substitut, pe alocuri chiar continuator benefic, astãzi, la lumea Euro-atlanticã și aliații sãi din Asia  Chiar astãzi "Imperiul" se confruntã la granița de est cu barbarii.

Edited by echoshoworacle, 17 September 2023 - 12:07.


#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostneaRica, on 17 septembrie 2023 - 11:03, said:

Topicul a fost facut pentru a purta niste discutii despre subiect insa vad ca au venit multi aici care doar de mistouri sunt buni, dar deh, asata e natia romaneasca si se vede unde am ajuns. Daca faci un subiect despre istorie esti luat la misto de niste neaveniti
Hai ca te intreb eu: romanii s-au dus pe copca dupa ce s-au crestinat, dar de ce nu au crestinat si Dacia?

#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostneaRica, on 17 septembrie 2023 - 11:03, said:

Topicul a fost facut pentru a purta niste discutii despre subiect insa vad ca au venit multi aici care doar de mistouri sunt buni, dar deh, asata e natia romaneasca si se vede unde am ajuns. Daca faci un subiect despre istorie esti luat la misto de niste neaveniti
Draga, esti in eroare totala sau te plictisesti groaznic!

''voi-cat-de-des-va-gandii-la-imperiul-roman'' nu este un subiect pentru aria de istorie!

#24
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
La cum merg treburile e nevoie de medici psihiatri supraspecializati care să poată trata și afecțiunile din sfera dacopatologică. E mare nevoie! E nevoie de o catedră la Carol Davila.

#25
hayabusa

hayabusa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.12.2004
Destul de des :) Impreuna cu un prieten am inregistrat 5 episoade intr-un podcast despre Roma . Ii zice Umbre (Podcast de mituri și istorii)

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La munca, pentru ca in domeniul dreptului ai mereu si cuvinte latinesti. Posted Image

Probabil atunci cand fac dus? Romanii au invatat omenirea sa se spele, sa aiba igiena corespunzatoare, termele si drumurile pe care le faceau ei mi se par cele mai tari.

Si turcii stateau bine cu igiena, castelele turcesti aveau WC-uri, cele occidentale in evul mediu nu aveau, faceau nevoile la intamplare.

De ce se purtau peruci mari in vest? Ca sa nu se vada paduchii. De ce s-au inventat parfumurile in Franta? Ca erau nespalati in Evul Mediu.

Deci pe igiena in timpurile medievale s-a involuat grav. De aia au existat si ciuma, holera, lepra si toate bolile alea. Cea mai timpurie inteligenta a fost la romani. Ei au inventat si Dreptul.

#27
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View PostneaRica, on 17 septembrie 2023 - 11:03, said:

Topicul a fost facut pentru a purta niste discutii despre subiect insa vad ca au venit multi aici care doar de mistouri sunt buni, dar deh, asata e natia romaneasca si se vede unde am ajuns. Daca faci un subiect despre istorie esti luat la misto de niste neaveniti


Titlul pe care l-ai ales pentru subiect a fost cel puțin nefericit. Tu însuți păreai să-i fi imprimat alunecarea în derizoriu.

L-am corectat.

@all: Vă rog să tratați subiectul cu seriozitate :)

#28
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 19.02.2023
@initiator, te obsedeaza doar Imperiul Roman sau iti place istoria, in general?

Edited by Naoto, 17 September 2023 - 15:59.
jignire


#29
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Apeductele romane au civilizat întreaga Europă salvând-o de la jeg și pierzanie, unele dintre aceste vestigii stau semețe în picioare și în ziua de azi. Apa era transportată gravitațional, că băieții încă nu aveau tehnologie cu stații de pompare :D

#30
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006

View PostGlCA_Contras, on 17 septembrie 2023 - 12:14, said:

Hai ca te intreb eu: romanii s-au dus pe copca dupa ce s-au crestinat, dar de ce nu au crestinat si Dacia?

O sa raspund eu. Pentru ca romanii s-au retras oficial din Dacia in 271-275, iar crestinismul a devenit religie oficiala in Imperiul Roman abia in timpul domniei lui Constantin cel Mare (306-337). Asta nu inseamna ca locuitorii Daciei nu au avut contacte cu crestinismul; se pare ca apostolul Andrei a propovaduit in Dobrogea.

PS Pregatisem niste raspunsuri  (la) misto la niste posturi de mai sus, dar ma abtin, la rugamintea lui @Naoto :D

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Asa, apeductele, le uitasem. Apa curenta in Imperiul Roman, in conditiile in care multe sate de la noi nu au decat puturi cu galeata. Posted Image

Si pe partea de drumuri au fost tari.

#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
De asemenea, nu vad o corelatie directa intre crestinarea si decaderea Imperiului Roman. Era pe copca inainte de Constantin.

(Scuze, am incurcat niste butoane si in loc sa editez postul de mai sus, am dat Citeaza :notangel:)

Edited by pufonel, 17 September 2023 - 20:33.


#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Canalizarea nu stiu cand s-a inventat, ce stiu sigur e ca in Londra sunt canalizarile victoriene. La noi mare parte din canalizari sunt facute evident in comunism.

Toaletele romane nu-mi plac deloc pentru ca sunt locuri de socializare, eu mereu am dorit intimitate la baie. Multe boli se transmiteau din cauza toaletei si a unor instrumente folosite la comun, om dupa om. Posted Image

Oricum, Imperiul Roman e sursa de inspiratie si pentru reclame.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DLr3gK_hiOM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View Postpufonel, on 17 septembrie 2023 - 20:29, said:

O sa raspund eu. Pentru ca romanii s-au retras oficial din Dacia in 271-275, iar crestinismul a devenit religie oficiala in Imperiul Roman abia in timpul domniei lui Constantin cel Mare (306-337). Asta nu inseamna ca locuitorii Daciei nu au avut contacte cu crestinismul; se pare ca apostolul Andrei a propovaduit in Dobrogea.
Care era provincie romana in vremea apostolului Andrei iar inainte fusese persana si mai inainte greceasca.
Are Razvan Theodorescu bubele lui (alaturarea de Ilici.....) dar are mare dreptate cand spune ca: " nu ne-am nascut crestini", ca astea-s niste basme ieftine a BOR-ului si o face argumentat.
Altfel dacii liberi erau cam cum is africanii astia care asalteaza Lampedusa zilele astea. Mama imparatului Galerian (singurul imparat cu origini dacice, in timpul tetrarhiei lui Diocletian), Romula era nobila daca retrasa din nordul Dunarii in urma atacurilor carpilor si bastarnilor (triburi dacice dealtfel).
Jafuri, furaciuni... chestii d-astea.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Galerius

#35
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postpufonel, on 17 septembrie 2023 - 20:31, said:

De asemenea, nu vad o corelatie directa intre crestinarea si decaderea Imperiului Roman. Era pe copca inainte de Constantin.

(Scuze, am incurcat niste butoane si in loc sa editez postul de mai sus, am dat Citeaza Posted Image)
Eu o vad, crestinarea a adus perioada cea mai neagra din istoria umanitatii. Ii zice Dark Ages....

Si crestinarea a inceput mult inainte de Constantin, el doar a oficializat-o ca sa incerce salvarea imperiului de tacanitii agitati.

#36
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Dacă ai fi vreun Petrarca, aș mai înțelege, dar așa!

Evul mediu timpuriu (întunecat), intervalul de la Căderea Imperiului Roman de Apus (476 A.D.), nu-și trage numele de pe urma extinderii creștinismului, ba dimpotrivă:

The idea of a Dark Age originated with the Tuscan scholar Petrarch in the 1330s. Writing of the past, he said: "Amidst the errors there shone forth men of genius; no less keen were their eyes, although they were surrounded by darkness and dense gloom". Christian writers, including Petrarch himself, had long used traditional metaphors of 'light versus darkness' to describe 'good versus evil'. Petrarch was the first to give the metaphor secular meaning by reversing its application. He now saw classical antiquity, so long considered a 'dark' age for its lack of Christianity, in the 'light' of its cultural achievements, while Petrarch's own time, allegedly lacking such cultural achievements, was seen as the age of darkness.


Petrarca: „(…) sunt sigur în sinea mea că Cicero însuși ar fi fost creștin dacă ar fi putut (…) să primească învățătura lui Christos”.

Că tu ai o problemă specială cu creștinarea, e una.

Dar o simplă etichetă, repudiată de istorici, nu este argument pentru aria de istorie.

https://en.wikipedia...(historiography)

http://www.contrafor...an-sa-i-multora

LE: am evitat să mai indic o dată certă pentru sfârșitul Evului Mediu. Asta e o altă dezbatere.

Edited by Naoto, 18 September 2023 - 18:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate