Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Pasionat de istoria Imperiului Roman

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
Având în vedere că am vreo 20 de cărți non-fiction despre Imperiul Roman și/sau diverse personalități din istoria Romei, dar și romane ca I, Claudius sau Augustus de John Williams, că Roma e orașul meu preferat din lume, unde-am fost deja de patru ori și plănuiesc în mod serios să mă retrag acolo la pensie, că Rome e unul dintre serialele mele preferate, că am trecut prin toate cele 179 de episoade ale podcastului History of Rome de două ori și-am ascultat Death Throes of the Republic al lui Dan Carlin de nici nu mai știu câte ori și că am fost de multe ori acuzat de prieteni și colegi că tind să compar prea des evenimente curente cu evenimente din istoria Imperiului Roman, eu cred că mă gândesc la Roma de câteva ori pe zi. De fapt, chiar în momentul ăsta ascultam streamul Kings & Generals despre războiul civil al lui Iulius Cezar.

Dar cred că nu-i surprinzător. E greu pentru orice pasionat de istorie să găsească un subiect mai ofertant, mai plin de personalități și de evenimente importante, mai ales având în vedere influența enormă asupra societății moderne.

#2
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012
interesant insa eu deloc:))

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
https://youtube.com/...JYCLaj1dM3WdItP

#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Dimineata, la pranz si seara. Imi setez telefonul sa ma anunte ca am cate 5 minute sa ma gandesc la Imperiul Roman. Si ma gandesc cu placere, nimic naspa.

Ori e ceva de la un meme in care zice ca daca nu te gandesti la imperiul roman esti gay ori poate ca e pe bune dar in oricare situatie e de porc.

Eu ma gandesc mai mult decat cele 15 minute pe zi pentru imperiul Roman la imperiul lui Alexandru cel Mare. Cam 30 de minute. Poate a fost mai mare sau eu mai stiu? Nu am trait atunci.
Cel mai grav e ca din cand in cand imi vine in minte si imperiul lui Hitler. Si nu stiu daca nu gresesc asa ca imi dau cate doua trei bice pe spate.

Edited by Seteh, 16 September 2023 - 23:05.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostneaRica, on 16 septembrie 2023 - 22:55, said:

că am fost de multe ori acuzat de prieteni și colegi că tind să compar prea des evenimente curente cu evenimente din istoria Imperiului Roman, eu cred că mă gândesc la Roma de câteva ori pe zi.
Au dreptate colegii si prietenii.

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

View PostSeteh, on 16 septembrie 2023 - 23:03, said:

Ori e ceva de la un meme in care zice ca daca nu te gandesti la imperiul roman esti gay ori poate ca e pe bune dar in oricare situatie e de porc.
Nu stiu sigur, dar daca te gandesti prea mult la greci, atunci sigur esti gay :naughty:

On @OP: mai bine te retragi la Pompei, ca acolo mostenirea romana e nealterata de Evul Mediu, Renastere, perioada moderna etc.

Dar de ce sa ma gandesc eu la romani, cand sunt urmas al dacilor liberi? Pai romanii faceau doar drumuri, pe cand dacii au facut tunele pana la piramidele din Ehipt (pe care tot ei le-au construit)? Iar marele rege Burebista a dat tonul prohibitiei cand a poruncit sa fie distruse viile! Romanii sunt pielee p**ii pe langa daci! [/sarcasm]

#7
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,769
  • Înscris: 06.07.2023
Ndrangheta se pune? Daca nu, atunci devine subtire

#8
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postpufonel, on 16 septembrie 2023 - 23:21, said:

Nu stiu sigur, dar daca te gandesti prea mult la greci, atunci sigur esti gay Posted Image

On @OP: mai bine te retragi la Pompei, ca acolo mostenirea romana e nealterata de Evul Mediu, Renastere, perioada moderna etc.

Dar de ce sa ma gandesc eu la romani, cand sunt urmas al dacilor liberi? Pai romanii faceau doar drumuri, pe cand dacii au facut tunele pana la piramidele din Ehipt (pe care tot ei le-au construit)? Iar marele rege Burebista a dat tonul prohibitiei cand a poruncit sa fie distruse viile! Romanii sunt pielee p**ii pe langa daci! [/sarcasm]

Dacii erau si liberi. Ai uitat?
Acum nu mai suntem. Hashtag Dacii liberi. Pe vremea lor puteai merge cu masina fara acte ca erai cetatean suveran si nu aveai nevoie de nimic.

Acum pe bune, romanii (fara caciula la a), au facut chestii misto. Doar ca nici la ei nu era democratia maxima. Nu votau chiar toti plebeii... Plus ca totusi era un imparat si acolo.
Au  avut idei misto pentru vremea aia dar acum cred ca doar un potop ne mai salveaza. Sau un tip dar nu mai exista tipi cu acea carisma ...

Edited by Seteh, 16 September 2023 - 23:44.


#9
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Daca neaRica e insurat atunci se explica. Si eu patesc la fel, dar trebuie sa dam Cezarului ce-i a Cezarului. :)

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ca sa scapi de problema viseaza ca esti Nero...

#11
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010
În fiecare dimineață îmi încep ziua gândindu-mă la Imperiul Roman de Răsărit. Seara, înainte de culcare, mă gândesc la Imperiul Roman de Apus.

#12
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Jamais

#13
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Si eu sint interesat de subiect - am citit Suetonius, Livy si cartea clasica a lui Edward Gibbon.

#14
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Dacă sunteți pasionați de imperiul roman vă recomand să citiți istoria dreptului roman, este materie la facultate de drept.

#15
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
De la romani, a ramas clasa politica neschimbata:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MqkT4B-9MGk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
oare de ce postezi acelasi lucru si pe reddit si pe sotfpedia?

#17
neaRica

neaRica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.02.2023
Topicul a fost facut pentru a purta niste discutii despre subiect insa vad ca au venit multi aici care doar de mistouri sunt buni, dar deh, asata e natia romaneasca si se vede unde am ajuns. Daca faci un subiect despre istorie esti luat la misto de niste neaveniti

#18
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

View PostneaRica, on 17 septembrie 2023 - 11:03, said:

Topicul a fost facut pentru a purta niste discutii despre subiect insa vad ca au venit multi aici care doar de mistouri sunt buni, dar deh, asata e natia romaneasca si se vede unde am ajuns. Daca faci un subiect despre istorie esti luat la misto de niste neaveniti
Nu e vorba de subiect, e vorba de felul cum ai inițiat subiectul.
Bulă ți-ar răspunde simplu: "Poți să-mi fluturi imperiul roman cât vrei, eu tot la πzdă mă gândesc"...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate