Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

De ce românii sunt zgomotoși?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004

View Postaaaa4567, on 18 septembrie 2023 - 12:52, said:

Care ar fi si printre cele mai zgomotoase, un top, asa...

Italienii din sud, de la Napoli incepand, in jos.
Pe-aia nu-i bate nimeni.

View PostRaimondMacelaru, on 18 septembrie 2023 - 20:02, said:

Ca turisti, englezii si nemtii devin uneori foarte zgomotosi si fac mare caterinca, circ si bahaus, pe principiul ca "si-asa nu ma stie nimeni pe aici". Desi, in weekenduri isi mai dau in petic dupa ce iau ceva bautura la bord
In general doar dupa ce iau multa bautura la bord.

Mi s-a intamplat acum cativa ani la un hotel de pe-afara - pe la 11 noaptea a venit un autocar nemtesc - nici n-as fi stiut ca a venit daca nu ma uitam din intamplare pe fereastra. Toti icolonati, isi luau bagajul in ordine si intrau in hotel fara un zgomot.
O ora mai tarziu, ma culcasem, dar m-au trezit niste zbierete. Un autocar de rusi - mai mult rusoaice. Galagie de nedescris, Balamuc la bagaje si la intrarea in hotel. Pe urma scandal pe la lift si pe holuri... Usi trantite...

Abia pe la 3 noaptea s-au potolit.

#56
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostZuckerwatte, on 19 septembrie 2023 - 11:44, said:



Generalizarile astea sint mostre grele din abisurile nebanuite ale gindirii Posted Image

Corect, cred ca omul nu a fost niciodata in UK...
Tin minte cand aveam zbor catre UK cu escala prin UK.
La avionul de la Bucuresti vedeai la imbarcare romani incrancenati, sa se bage in fata ca poate prind loc mai bun, frustrati, nervosi.
Apoi luai zbor din Londra catre orasul britanic unde vroiai sa ajungi, toata lumea linistita, relaxata, te rugau sa treci primul daca te grabesti, nu aplauda nimeni la aterizare, nu se ridica niciunul sa isi ia bagajele imediat ce a fost avionul pus pe pista, si yot asa...

#57
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,996
  • Înscris: 21.06.2016
Acum si aplaudatul la aterizare e lipsa de bun simt?
Am vazut ca romanilor le place sa stea in picioare la coada la avion. Mie mi se pare normal, stai cu orele in fund, e bine sa stai in picioare cat poti.
Cele mai frumoase zboruri erau pe vremuri alea cu Tarom din NY.  Se statea in picoare intre scaune, fiecare cu un pahar de vin la discutii, rasete, bairam, vuia avionul. Intr-un colt un mos dormea cu 20 de sticlute invartindu-se in jurul lui (dupa ce a aflat ca e gratis a ras tot). Oamenii vii, era frumos.

#58
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,034
  • Înscris: 10.01.2023
Spaniolii sunt cei mai zgomotoși oameni pe care i-am întâlnit. Intrați într-un bar/restaurant spaniol și o să vedeți, mă rog,.auziți o hărmălaie de nedescris

#59
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,762
  • Înscris: 30.10.2003
Aici nu e vorba de cat zgomot se face intr-un bar, pe stadion, la festivaluri.

E vorba de
- nesimtirea de a vorbi din toti rarunchii in tramvai cand esti la 0,25m de ceilalti
-  cand dai muzica tare sa auda vecinul de deasupra, de sub, precum si ala de la coltul strazii
- in parcuri unde vorba vine trebuie sa te relaxezi, se urla, se face taraboi se striga ca pe stadioane.

Initiatorul a  scris:

View PostneaRica, on 16 septembrie 2023 - 22:12, said:

În spații publice precum terase, restaurante, cluburi înțeleg.


#60
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,996
  • Înscris: 21.06.2016
Chiar si asa, aia de care spui tu sunt exceptia nu regula. E drept ca daca vezi 100 de oameni o sa fie 1% mereu acolo, deranjanti.
Am fost de curand in Londra si in Bucuresti. Pe metrou la noi nu am auzit viata nimanui, in Londra da.

#61
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.11.2022
De ce ai aplauda la aterizare?Care este motivul?
Pilotul a facut ce trebuia sa faca:sa te duca la destinatie.Aplauzi mecanicul de locomotiva cand ajungi in Gara de Nord?Aplauzi soferul de autobuz?!
A,daca avionul a avut vreo problema,vreun eveniment neprevazut,vreun motor mort,etc,etc iar pilotul te-a adus in siguranta la sol,atunci acel pilot merita aplaudat.
Cunosc din intamplare doi piloti;le displace complet faptul ca lumea aplauda la aterizare.



#62
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023
Aplauzele reprezinta descarcarea nervoasa a unor oameni care au stat incordati de frica sa nu pateasca ceva. Este cel mult amuzant, in niciun caz deranjant. Si esti liber s-o faci, sau nu

#63
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Măcar de-ar cânta pilotul...

Ați scăpat și tura asta
N-a căzut pe voi năpasta
Uite-acuși ne debarcăm
De-aia aplaudăm, neamule


#64
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.11.2022

View PostZuckerwatte, on 20 septembrie 2023 - 20:32, said:

Aplauzele reprezinta descarcarea nervoasa a unor oameni care au stat incordati de frica sa nu pateasca ceva. Este cel mult amuzant, in niciun caz deranjant. Si esti liber s-o faci, sau nu

Tu poti sa o numesti cum vrei,tot taranism este.


#65
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023
Suntem blazati draghe?

#66
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,074
  • Înscris: 20.06.2005
Si dupa aplauze urmează înghesuială la bagaje si rupt usa, in timp ce avionul inca rulează pe pistă. Comparativ cu japonezii care nu-și desfac centura până nu-i ușa deschisă.

#67
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,034
  • Înscris: 10.01.2023
Nici măcar nu face pilotul mare lucru, avioanele sunt capabile să aterizeze in vreo 5 feluri automate, au sisteme ILS, VfR, POPI etc care ghidează aparatul de zbor pe traiectoria descendentă potrivită

Orice individ cu inteligență peste medie și puțin training in simulator poate ateriza ușor un avion comercial.

Aplauze ar trebui pentru medici care operează pe creier și fac proceduri inovative, sau pentru piloții de miguri

#68
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,996
  • Înscris: 21.06.2016

View PostBebestrumf9, on 20 septembrie 2023 - 20:11, said:

De ce ai aplauda la aterizare?Care este motivul?

De ce nu? Aplauzele sunt mereu un gest frumos.

View PostBebestrumf9, on 20 septembrie 2023 - 21:27, said:

Tu poti sa o numesti cum vrei,tot taranism este.

Wow that escalated quickly.

#69
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.11.2022

View Postvrajitoruldinoz, on 21 septembrie 2023 - 06:33, said:



De ce nu? Aplauzele sunt mereu un gest frumos.



Wow that escalated quickly.

Nu a excaladat nimic.
Mie personal mi se pare taranism cras.Asta este opinia mea.
La fel cum mi se pare taranism ca atunci cand avionul inca ruleaza pe pista si oamenii deja incep sa se ridice sa isi ia acaretele,la fel mi se pare taranism,de fapt cred ca este un sport national la romani:cum a ajuns avionul sus si se sting becurile de centura,jumatate de avion se ridica sa isi caute ceva prin bagaje.
La aterizare inteleg sa te grabesti daca ai vreo conexiune si esti presat de timp.
In rest,ce naiba te inghesui si stai in picioare pana deschid aia usile,doar ca sa cobori cu 5-10 minute mai devreme din avion?!?


#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,996
  • Înscris: 21.06.2016
Sa-ti iei acareturile cand avionul ruleaza e impotriva regulilor, deci da, e taranism. Daca nu ar fi impotriva regululor nu ar fi nici un taranism, e normal sa vrei sa stai in picioare dupa ce ai stat jos cateva ore si s amaximizezi timpul stat in picioare, e sanatos.
Trebuie insa sa ai probleme serioase sa fii asa incrancenat pe aplaudat. Mie mi se pare dragut, pozitiv, expansiv, poate copilaresc si in general un gest frumos care aduce zambete.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 September 2023 - 08:31.


#71
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 28.11.2022

View Postvrajitoruldinoz, on 21 septembrie 2023 - 08:30, said:

Sa-ti iei acareturile cand avionul ruleaza e impotriva regulilor, deci da, e taranism. Daca nu ar fi impotriva regululor nu ar fi nici un taranism, e normal sa vrei sa stai in picioare dupa ce ai stat jos cateva ore si s amaximizezi timpul stat in picioare, e sanatos.
Trebuie insa sa ai probleme serioase sa fii asa incrancenat pe aplaudat. Mie mi se pare dragut, pozitiv, expansiv, poate copilaresc si in general un gest frumos care aduce zambete.

Iti plac aplauzele,sa inteleg?
Atunci de ce nu ai aplauda si soferul de autobuz,mecanicul de tren,etc,etc?Este un gest frumos,aduci niste zambete.

#72
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

View PostBebestrumf9, on 21 septembrie 2023 - 08:26, said:

Nu a excaladat nimic.
Mie personal mi se pare taranism cras.Asta este opinia mea.

Nu cred ca ti se pare tie si nici ca este opinia ta. Este o parere preluata de tine pe nemestecate din spatiul german. Treaba asta a plecat de la grupurile de galagiosi in drum spre Mallorca. Astia obisnuiesc sa aplaude la aterizare, lucru de care s-au gasit niste altii sa faca misto. Preiei foarte usor niste chestii pe care nu le intelegi. Iti lipseste istoria copilariei in mediul german si foarte probabil nu vei intelege niciodata anumite obiceiuri, expresii...chestii tipice.

Ia si citeste articolul asta si incearca sa-ti formezi cu adevarat opinia proprie, nu s-o preiei de la altii. In niciun caz nu este vorba despre taranisme, ceea ce ar sugera ca toti aplaudacii sint tarani. C'mon, nu-i cunosti ca sa-i bagi in aceeasi oala pe toti
https://www.travelbo...tschen-flugzeug

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate