Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Nelamurire atributii Politie Locala

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

View PostLuvRaluK, on 12 septembrie 2023 - 17:29, said:

Legea 155/2010
art. 7: În domeniul circulaţiei pe drumurile publice, poliţia locală are următoarele atribuţii:
a) asigură fluenţa circulaţiei pe drumurile publice din raza teritorială de competenţă, având dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducătorilor de autovehicul exclusiv pentru îndeplinirea atribuţiilor conferite de prezenta lege în domeniul circulaţiei pe drumurile publice

Deci au sau nu au voie sa te opreasca?

ca sa raspund la intrebarea ta din final...citeste ce am inrosit. e o parte foarte importanta

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlool21135, on 12 septembrie 2023 - 21:13, said:

Rareori cheamă pe altcineva pentru o amendă.
E mai mult deat o amenda refuzul... cum spuneam cheama un echipaj si te ia la sectie, asta e procedura.

#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postlool21135, on 12 septembrie 2023 - 17:08, said:

De oprit să zicem că mă pot opri pentru că au constatat o parcare neregulamentară, împiedicând fluența. Dar de LEGITIMARE nu scrie nici unde în lege din câte am văzut, că ar avea vreun asemenea drept.

cum crezi tu ca te opri in trafic,  dar nu te pot legitima?

LEGE nr. 155 din 12 iulie 2010 (**republicată**) poliției locale

Capitolul V  Drepturile și obligațiile polițistului local
Articolul 20
f) să folosească forța, în condițiile legii, proporțional cu starea de fapt care justifică utilizarea acesteia, în cazul nerespectării dispozițiilor pe care le-a dat în exercitarea atribuțiilor de serviciu;
g) să legitimeze și să stabilească identitatea persoanelor care încalcă dispozițiile legale ori sunt indicii că acestea pregătesc sau au comis o faptă ilegală;

Edited by strongsss, 13 September 2023 - 06:55.


#22
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Hai sa mergem invers:
Te opresc in trafic ca asa vrea el, bun.
Opresti, te legitimezi, din cate inteleg ei pot cere doar buletinul, nu permis, RCA, talon ...
Iti vor scrie o amenda/avertisment
Pe acel PV trebuie sa scrie clar pentru ce ai fost sanctiionat, ori, daca nu au voie sa iti dea amenda pentru mers neregulamentar, acel PV nu isi are baza, el depasindu-si atributiile, nu?
Deci nu te poate opri si sa iti scrie pe PV ca erai parcat pe trotuar ...

#23
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View Postlool21135, on 12 septembrie 2023 - 17:08, said:

... Și intrebarea mea vine în ideea în care mă enervez eu într-o zi și parchez neregulamentar pe trotuar fix în fața sediului lor, iar când vin spre mine eu plec și ei mă opresc în șosea să zicem. ...
@Viper, hai sa o luam altfel:
Politia locala
"constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul interzis".
+
"având dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducătorilor de autovehicul exclusiv pentru îndeplinirea atribuţiilor conferite de prezenta lege în domeniul circulaţiei pe drumurile publice"

Oprirea/stationarea sunt sau nu parte din "domeniul circulaţiei pe drumurile publice"? (din cate stiu sunt mentionate in OUG 195/2002)
Daca pentru a aplica sanctiunea e nevoie sa te opreasca si sa afle cui trebuie sa ii dea amenda, de ce n-ar avea voie sa faca asta?

Edited by LuvRaluK, 13 September 2023 - 09:45.


#24
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Nu la mai zi Politie Locala ca ii inobilezi. Tot josnicii gardieni publici rămân.
Ar trebui sa li se ia dreptul de a purta arma.
In amintesc la începutul anilor '90 când erau proaspeți infiintati - de ce? nu știu! - nu aveau arme.
Apoi li s-au dat arme - câteva luni - și a urmat un val de omoruri - și li s-au luat o perioada.
Când ciurucurile și-au primit armele înapoi nu știu.

Acum o întâmplare reala din Simleul-Silvaniei, care ilustrează perioada tulbure de atunci.
Sa fi fost 1992 sau 1993 un gardian public, dimineață devreme bea într-unul din multele baruri de la autogara din Simleu (se pot vedea pe Google Maps gara-autogara) și azi este plin de baruri - Desi s-au schimbat de atunci.
Intra într-un scandal cu cineva si începe să-l fugărească. Dacă va uitați pe Google Maps o sa vedeți de cealaltă parte a drumului blocuri.
Atunci nu erau interfoane - intrai în scara blocului și ieșeai pe celalta parte a blocului ca erau 2 intrări - cred ca știți genul ala de bloc - o scara cu 2 intrări.
Cel care fugea da sa între în scara - gardianul pistolar tot trăgea într-una sa fi fost 6 dimineață. Oamenii din blocuri au crezut (s-a aflat la ancheta) ca sunt copii cu petarde și au dat sa iasă afara sa ii cafteasca.
Fugarul a intrat în scara și a ieșit pe partea cealata. Gardianul a mai tras un foc - fix din scara blocului și l-a nimerit în brat - dar ala a continuat sa fuga. Usa a doua apartamente s-au deschis brusc și a ieșit unul care a fost împușcat de gardian pe loc - era sub febra sângelui.
Celălalt când a văzut ce a pățit vecinul lui a sărit pe gardian sa ii i-a pistolul dar a fost și el împușcat mortal.
Dupa 2 morti un ranit și Jumatate de cartier trezit - a doua zi toți gardienii din Sălaj au trebuit sa predea armele - și de atunci o perioada nu au mai avut arme.

Edited by AztecWarrior, 13 September 2023 - 19:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate