Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Nelamurire atributii Politie Locala

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Am o nelămurire în legătură cu activitatea poliției locale în domeniul circulației rutiere.
Am observat că de anul trecut s-a schimbat legea și au același drept ca rutiera să facă solicitări proprietarului.

„La solicitarea poliției rutiere sau a poliției locale, proprietarul sau deținătorul mandatat al unui vehicul este obligat să comunice acesteia, în termenul indicat în cuprinsul solicitării, datele de identificare ale persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a-l conduce pe drumurile publice”

”Dacă vor ignora solicitările poliției, indiferent dacă vorbim despre cea locală sau cea rutieră, proprietarii de mașini vor putea primi amenzi din clasa a patra de sancțiuni.”
sursa

Iar ei au următoarele drepturi prin lege:

a) asigură fluența circulației pe drumurile publice din raza teritorială de competență, având dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducătorilor de autovehicul exclusiv pentru îndeplinirea atribuțiilor conferite de prezenta lege în domeniul circulației pe drumurile publice;
i) constată contravenții și aplică sancțiuni pentru încălcarea normelor legale privind masa maximă admisă și accesul pe anumite sectoare de drum, având dreptul de a efectua semnale de oprire a conducătorilor acestor vehicule;”

Și intrebarea mea vine în ideea în care mă enervez eu într-o zi și parchez neregulamentar pe trotuar fix în fața sediului lor, iar când vin spre mine eu plec și ei mă opresc în șosea să zicem. Ce autoritate pot avea ei asupra mea în acel moment? De oprit să zicem că mă pot opri pentru că au constatat o parcare neregulamentară, împiedicând fluența. Dar de LEGITIMARE nu scrie nici unde în lege din câte am văzut, că ar avea vreun asemenea drept.

Din ce înțeleg eu, este că în situația dată ei nu pot legitima în trafic după observarea unei încălcări dar pot nota nr. de înm. și să solicite deținătorului mașinii date despre conducător pentru aplicarea amenzii, pe când alții îmi zic că locala poate opri în trafic, legitima și sancționa șoferii imediat ce au observat o încălcare, ceea ce mi se pare destul de ciudat pentru atribuțiile lor.

Poate opri locala în trafic, legitima și sancționa șoferii imediat ce au observat o încălcare (parcare, acces sector drum, masa maximă)?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

 lool21135, on 12 septembrie 2023 - 17:08, said:

Poate opri locala în trafic, legitima și sancționa șoferii imediat ce au observat o încălcare (parcare, acces sector drum, masa maximă)?
Nu au voie să oprească în trafic, dar pot amenda pentru parcare și doar pentru parcare(ca șofer).

În ceea ce privește ligitimarea da, au dreptul atât Poliția normală(indiferent că e rutieră, de ordine publică) cât și locala.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wiz5tS9vKBM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Valy_User, 12 September 2023 - 17:20.


#3
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017

 Valy_User, on 12 septembrie 2023 - 17:16, said:

Nu au voie să oprească în trafic, dar pot amenda pentru parcare și doar pentru parcare.

Eu de mai multa vreme am observat ca te pot opri si amenda si pentru mers pe contrasens pe strada cu sens unic, politia locala.

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Interesant, poate îmi dai ceva detalii.

#5
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010

 Valy_User, on 12 septembrie 2023 - 17:16, said:

Nu au voie să oprească în trafic, dar pot amenda pentru parcare și doar pentru parcare(ca șofer).

În ceea ce privește ligitimarea da, au dreptul atât Poliția normală(indiferent că e rutieră, de ordine publică) cât și locala.
Nu cred că ai înțeles. În acel video se arată obligațiile tale ca pieton în fața localei/etc. Pe mine ma interesează atât timp cât ești la volan.

#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Da, au voie să te legitimieze cei de la Poliția Rutieră. Și ca pieton, și ca șofer.
Cei de la Locală te pot legitima atât timp cât nu ești cu mașina în mișcare pe drum. Când stai, te pot și ei legitima.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 Valy_User, on 12 septembrie 2023 - 17:16, said:

Nu au voie să oprească în trafic, dar pot amenda pentru parcare și doar pentru parcare(ca șofer).

În ceea ce privește ligitimarea da, au dreptul atât Poliția normală(indiferent că e rutieră, de ordine publică) cât și locala.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wiz5tS9vKBM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In Slatina 80% din activitate asta fac, amenzi pentru parcare ilegala. Si cheama platforma de ridicat masini daca soferul nu se prezinta in timp util la masina parcata aiurea.

In rest patruleaza, amendeaza furtul de material lemnos, depozitarea ilegala de deseuri (gen aruncat molozul la marginea orasului), se uita pe camerele de supraveghere din oras dupa acte de furt sau de vandalism.

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

 Neaceasca85, on 12 septembrie 2023 - 17:25, said:

In Slatina 80% din activitate asta fac, amenzi pentru parcare ilegala. Si cheama platforma de ridicat masini daca soferul nu se prezinta in timp util la masina parcata aiurea.

In rest patruleaza, amendeaza furtul de material lemnos, depozitarea ilegala de deseuri (gen aruncat molozul la marginea orasului), se uita pe camerele de supraveghere din oras dupa acte de furt sau de vandalism.
Și în Brașov la fel. Mi-e geață de ei, dar nu am avut probleme cu ei. Dar mereu veneau pe Colina Univeristății dimineața și dădeau amenzi studenților care-și lăsau mașina pe acolo.
Și mereu merg prin centru și verifică dacă a fost plătită parcarea, și fac poze și trimit somații.
Cam asta este tot ceea ce fac. Uneori se mai iau și de pietonii care trec pe roșu/neregulamentar. În rest nimic.

#9
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 Valy_User, on 12 septembrie 2023 - 17:16, said:

Nu au voie să oprească în trafic, dar pot amenda pentru parcare și doar pentru parcare(ca șofer).
Legea 155/2010
art. 7: În domeniul circulaţiei pe drumurile publice, poliţia locală are următoarele atribuţii:
a) asigură fluenţa circulaţiei pe drumurile publice din raza teritorială de competenţă, având dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducătorilor de autovehicul exclusiv pentru îndeplinirea atribuţiilor conferite de prezenta lege în domeniul circulaţiei pe drumurile publice

Deci au sau nu au voie sa te opreasca?

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Asta nu știam. Greșeala mea.
Și văd că scrie și că pot aplica sancțiuni privind masa maximă autorizată.
Și pentru accesul interzis.

Edited by Valy_User, 12 September 2023 - 17:32.


#11
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010

 Valy_User, on 12 septembrie 2023 - 17:25, said:

Da, au voie să te legitimieze cei de la Poliția Rutieră. Și ca pieton, și ca șofer. Cei de la Locală te pot legitima atât timp cât nu ești cu mașina în mișcare pe drum. Când stai, te pot și ei legitima.
Păi când stai zic și eu. Dar eu zic atunci când te afli la volan și te opresc în trafic pentru a-ți cere actele. Și atunci cumva stai, dar fiind oprit de ei. Ce se întâmplă dacă eu refuz legitimarea în fața localei, fiind tras pe dreapta de ei?

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Chestia cu amenzile pentru parcare incorecta este doar un aspect al activitatii lor, am vazut si prin filme cum politistele din Londra aplica amenzi, pun felicitarea in parbriz.
Cred ca mai au si alte activitati.
Nici mie nu-mi plac, personal ii consider in mod gresit niste politisti care nu au trecut baremul pentru a fi politist adevarat.
E nevoie si ca politie locala sa nu fie o alta firma de paza dar platita din bani publici. Si care e de fapt armata personala a primarului.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Au fost pe rand gardieni publici, apoi politie comunitara, apoi politie locala. In Slatina abia au scapat de numerele cu PCS si au cu SPL acuma. Au si cateva Springuri, pentru patrulare la viteza mica sunt excelente. Posted Image

Tocmai aia e, ca daca la numar nu este MAI ci Judet-XX-Litere ca orice masina de rand, e politie locala. Posted Image

Alta care nu e cu MAI este Ambulanta, in rest orice masina cu girofar este a MAI, inclusiv Pompierii.

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Mai au si ANAF și SRI-ul, SPP-ul girofar.
Și mai au dreptul pompierii privați la girofar.
Si să nu uităm de girofarele portocalii pe care le au multe masini.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 lool21135, on 12 septembrie 2023 - 18:42, said:

Ce se întâmplă dacă eu refuz legitimarea în fața localei, fiind tras pe dreapta de ei?
Esti condus la sectie de un echipaj pentru procesare.

Edited by andreic, 12 September 2023 - 20:20.


#16
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010

 andreic, on 12 septembrie 2023 - 20:19, said:

Esti condus la sectie de un echipaj pentru procesare.
Dacă refuz legitimarea de la volan, este de sine înțeles că refuz să și merg cu ei. Vorbesc de poliția locală, să nu uităm.

#17
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

 lool21135, on 12 septembrie 2023 - 20:40, said:

Dacă refuz legitimarea de la volan, este de sine înțeles că refuz să și merg cu ei. Vorbesc de poliția locală, să nu uităm.
Cheama jandarmii si-ti pun catusele. Probabil daca nu te opresti la semnal anunta politia rutiera si te opresc aia.
Si da , am vazut la mine in oras de nenumarate ori politia locala oprind soferi in trafic. In special tiruri pt controlul documentelor privind transportul.
Eu apreciez politia locala, ca ei fac cam toata munca din trafic, politia rutiera, din ce am vazut la mine, merg doar la accidente, cu radarul si cand mai urmaresc pe careva.

#18
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Rareori cheamă pe altcineva pentru o amendă.
Eu vorbesc de atribuțiile poliției locale, că e chemată armata să se bată cu mine nu înseamnă că astfel și-a exercitat atribuția.

Edited by lool21135, 12 September 2023 - 21:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate