Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Ipad Mini 6 - merita ?

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 17.09.2003
Dragi colegi,

Detine careva dintre voi Ipad Mini generatia 6 ? Cum se comporta ? Detin si un Amazon Fire HD 8 2020, dar de la o vreme nu mai merge ca inainte. Recomandati Ipad Mini 6 ? Sau sa mai astept generatia urmatoare ?

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
intr-o saptamana, pe 12, probabil iese mini 7, asteapta sa vezi ce si cum. desi nu as lua nimic apple, singurul lucru care ma tenteaza e ipad mini. apple trebuiau sa faca un singur lucru, un rahat de tableta de 8-9 inchi cu ecran decent si baterie decenta, care sa o puna la ce pret vor si sa se imbogateasca.

dar nu, au reusit sa puna controlerul de la lcd in landscape, de aici jelly scroll cand o tii normal, binenteles ca nu au pus nici 120 hz. si bateria e destul de naspa si ea.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Cum spune si colegul, asteapta 12 septembrie sa vezi cu ce vine nou urmatorul iPad Mini. Daca nu-l iei, macar poti prinde Mini 6 la un pret mai bun decat acum.
La iPad-uri urasc doar 2 lucruri: nu merge PopcornTime si nu ai Youtube ReVanced. In rest sunt perfecte cam pentru orice situatie ce nu-ti cere obligatoriu aplicati disponibile doar pe Windows.

Edited by Hider141, 05 September 2023 - 13:44.


#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 bobitad, on 05 septembrie 2023 - 13:09, said:

si bateria e destul de naspa si ea.
Asta ai scos-o din "putzul gandirii"? :-)

iPad mini are baterie super decenta. Dar pretul este ireal de mare comparat cu un iPad "normal" (nu cele Pro).

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
pretul e ireal fiindca nu au competitor si fiindca e apple. singura tableta decenta mica e lenovo legion y700, dar care e pentru piata chineza. se poate aduce si la noi si la 1300-1500 nu e rea(prima versiune ca deja a aparut si a 2-a). adica daca lenovo ar vinde-o in toata lumea si s-ar aduce in Romania, as lua-o oricand in detrimentul ipadului, dar nu e cazul.

cat despre baterie, e semi-decenta, are 5,124mAh, cam cat telefonul meu. dar na apple de obicei pun baterii mai mici. cum am mai zis, am vrut sa o cumpar, fie si la pretul ala, desi nu suport compania asta, dar eu o iau ca sa citesc chestii pe ea, asta o sa fac 90% din timp, dar am citit de jeleu, am fost si prin magazile fizice sa testez si parca e prea mare bataia de joc. a fost zilele trecute redusa cu 10% la altex si cei care sunt abonati la newsleter mai aveau 50 de ron. deci cred ca o sa scoata ceva de o baga la reducere si oricum are 2 ani deja.

oricum si eu o sa urmaresc pe 12, sa vedem ce scot, fiindca mi-au kilarit copii xiaomi pad 5 si acum 6-le e vreo 2000 de ron si nu se gaseste deocamdata la firmele mari. pot citi si pe 11 inch, pana la urma.

Edited by bobitad, 05 September 2023 - 17:00.


#6
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
N-ai cum sa compari Ipad Mini 6 cu Amazon Fire HD 8.
Ipad-urile, indiferent de parerea unora, sunt cele mai bune tablete si punct :).

Asteapta lansarea Ipad Mini 7 doar in speranta ca vor mai scadea preturile la mini 6; altfel nu cred ca merita sa platesti pretul de nou pentru Mini 7.

#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 bobitad, on 05 septembrie 2023 - 16:53, said:

dar eu o iau ca sa citesc chestii pe ea, asta o sa fac 90% din timp
...pentru asta poti sa iei si un iPad mini 4 ca are retina display si se misca excelent (inca) pentru tot ce vrei tu!

 mannyx92, on 05 septembrie 2023 - 19:35, said:

Ipad-urile, indiferent de parerea unora, sunt cele mai bune tablete si punct Posted Image.
Subscriu! Iar un iPad simplu la pretul de 1800 lei (aprox) nu are concurent pentru beneficii/cost.

#8
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Xman_ghio, on 05 septembrie 2023 - 20:26, said:

...pentru asta poti sa iei si un iPad mini 4 ca are retina display si se misca excelent (inca) pentru tot ce vrei tu!


Subscriu! Iar un iPad simplu la pretul de 1800 lei (aprox) nu are concurent pentru beneficii/cost.
Subscriu si eu la partea de SH. Am cumparat iPad 6 in urma cu 2 ani, second hand dar estetic/tehnic de nota 10.
Modelul are 5 ani de la aparitie si functioneaza absolut perfect si astazi. Il tin ca media center cu ceva smart home apps fiindca intre timp am trecut la iPad 8 ca daily driver pentru notite si alte lucruri utile. Again, pentru browsing, notite si citit varianta de baza este mai mult decat perfecta. Ipad Mini 6 deja trece in alta liga dpdv specificatii si performante.

Deci chiar nu trebuie sa dai o caruta de bani pe el. Poti cumpara un SH bine verificat si vei fi foarte multumit.

Edited by mannyx92, 05 September 2023 - 21:03.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
off-topic: iPad Pro 10.5 here (aparut in toamna lui 2017), inca merge ca-n prima zi. Doar bateria a mai slabit, "ajutata" de 2 luni de folosire pe Zoom la inceputul pandemiei.
Insa ma indoiesc ca un Galaxy Tab S3 (aparut tot in 2017) sau S4 (2018) ar mai merge la fel ca-n prima zi. De OS, sa nu vorbesc. Au ramas cu vreo 5 variante in spate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate