Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

6 medicamente diferite - cum le iau?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Buna dimineata, am fost ieri la un consult si am primit diagnosticul de bronsita si mi s-au prescris 6 tipuri de pastile diferite, mi s-a scris pe reteta cate sa iau pe zi si pentru cate zile fiecare in parte dar nu si cum si la cat timp sa le iau pe fiecare in parte in afara de augmentin cate 1 la 8 ore deci 3 pe zi. Mi s-a prescris:

cps = capsula

AUGMENTIN (antibiotic) 1 cps de 3 ori pe zi timp de 7 zile la 06:00 AM / 14:00 PM / 22:00 PM

OMEZ 40 MG (antiacid stomac) 1 cps / zi dimineata (pe stomacul gol sau cu alim) timp de 7 zile

BIOSUN R (probiotic) 1 cps / zi (inainte de masa cu minim 30 min) timp de 14 zile

ERDOMED (mucolitic) 1 cps de 2 ori pe zi inainte de masa timp de 10 zile

SINOSUN (pentru sinuzita) 1 cps de 2 ori pe zi timp de 10 zile

ASTHA 15 (suplim. cai respirat.) 2 cps odata de 2 ori pe zi dupa masa timp de 10 zile

Problema e ca daca le iau separat ar trebui cam la fiecare 2 ore sa iau cate o pastila dar eu nu am timp de asa ceva, mai am si altele de facut.

Prin urmare e vreo problema daca stabilesc o ora inainte de a manca pentru a lua pastilele cu specificatia "inainte de masa" pe toate odata si alta ora dupa ce am mancat pentru a luat pastilele cu specificatia "dupa masa"?

Edited by Winc, 05 September 2023 - 07:04.


#2
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
E ok cum te-ai gandit.
Spor si sanatate.

#3
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
medicul ce zice?

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
  • Împarte pastilele în două grupuri: Poți împărți pastilele în două grupuri - cele care trebuie luate înainte de masă și cele care trebuie luate după masă. Astfel, vei lua doar două seturi de pastile în loc de mai multe pe parcursul zilei.
  • Ia pastilele înainte și după mese: Dacă iei pastilele înainte de masă și după masă, asigură-te că ai un interval suficient de timp între administrarea lor, de obicei, cu aproximativ 30 de minute înainte și după masă.
  • Ajustează orele: Încearcă să ajustezi orele de administrare în funcție de rutina ta zilnică, astfel încât să poți respecta intervalul necesar între pastile.
  • Folosește un reminder: Poți seta un reminder sau o alarmă pe telefon pentru a te asigura că nu ratezi nicio doză.


#5
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Doar Augunentinul și Omezul(de care nu cred că ai nevoie dacă n-ai ulcer, ceva) sunt medicamentele. Restul sunt suplimente alimentare, frecții la picior de lemn. Omezul ia-l dimineață cu jumătate de oră înainte de masă, sau înainte de culcare dacă ai reflux gastroesofagian. Iar Augunentinul nu contează, numai să-l iei la ore fixe. Teoretic antibioticele e bine să le iei pe stomacul gol ca-si fac mai bine efectul. Omezul ăla dacă n-ai ulcer ceva mai rău o să-ți facă, o să-ți scadă aciditatea gastrică îți strică flora intestinală împreună cu Augunentinul și poți să faci vreo diaree ceva.

Edited by echoshoworacle, 05 September 2023 - 07:34.


#6
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Antibioticul trebuie să-l iei OBLIGATORIU la intervalul de timp prescris (care e în funcție de concentrația substanței active, tipul de agent infecțios etc.). Dacă ți s-a spus din opt în opt ore, atunci așa îl iei. Altfel riști să-l iei degeaba și partea proastă e că mai mult rău îți faci, poate te pricopsești cu o superinfecție în loc să te vindeci. Nu contează ora la care le iei, dar trebuie să respecți intervalul de opt ore între ele, dacă așa ți s-a prescris.

Sincer, nu văd care e dificultatea - fixează-ți un remider pe tel, când sună alarma te uiți ce pastile trebuie să iei și... le iei cu puțină apă. Cât de greu poate să fie și cât de mult timp crezi că-ți poate lua?

#7
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Cel mai ok e sa le iei cum scrie pe prospect, si nu cum zice medicul . Eu din cauza ca am luat medicamentele dupa cum a zis medicul a trebuit sa am complicatii mari. Probabil nu au cum sa tina minte  ce rol are exact fiecare medicament.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostWinc, on 05 septembrie 2023 - 06:50, said:

...

De ce ai primit Augmentin? Ti-a facut tablou sanguin si CRP?
Un bronhodilatator cum de nu i-a trecut prin cap sa-ti prescrie?

#9
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View PostWinc, on 05 septembrie 2023 - 06:50, said:


BIOSUN R (probiotic) 1 cps / zi (inainte de masa cu minim 30 min) timp de 14 zile


Probioticul il iei la minim 3 ore dupa antibiotic. Rolul lui e sa refaca flora bacteriana benefica pe care o distruge antibioticul in actiunea de a distruge patogenii care au provocaqt infectia. Daca il iei la interval mai scurt nu isi face treaba pentru ca va fi neutralizat de antibiotic.

#10
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View Postclaudia313, on 05 septembrie 2023 - 10:04, said:



Probioticul il iei la minim 3 ore dupa antibiotic. Rolul lui e sa refaca flora bacteriana benefica pe care o distruge antibioticul in actiunea de a distruge patogenii care au provocaqt infectia. Daca il iei la interval mai scurt nu isi face treaba pentru ca va fi neutralizat de antibiotic.
Eu nu zic să nu ia că și eu am luat dar ...a văzut careva vreun studiu clinic ...cu probioticul respectiv, dacă e posibil chiar de la brandul asta?!

Edited by echoshoworacle, 05 September 2023 - 16:19.


#11
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
@Winc
Rareori se pot găsi atâta otrăvuri adunate într-o singură prescripție. Ia la bani mărunți compoziția pentru fiecare din ele și vei înțelege de ce.
Probabil doctorul ăsta al tău e pe statul de plată la SunWave Pharma, toate produsele lor au cel puțin o chimicală ucigașă adăugată pe lângă componentele active.

În plus, am explicat aici de ce Omez și medicamentele din aceeași clasă sunt o aberație care subminează funcționarea întregului organism.
Refluxul biliar către stomac este cauza pentru 75% din cazurile în care se recomandă acum IPP. Ia niște extract de anghinare, nu trebuie omez.
Dacă chiar ai hiperaciditate, trebuie alimente cu rol de pansament gastric, cu mucilagiu sau suc varză. Se poate lua și pulbere de alfalfa.

Edited by NelsonMandela, 06 September 2023 - 01:14.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Rețeta asta seamănă izbitor cu ce prescriu mulți medici în cazul îmbolnăvirii cu covid.
Măcar ai făcut un test? Ca tot sunt în creștere cazurile în ultima perioada.
https://www.google.c...nia-4650954/amp

#13
Isiisi

Isiisi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.06.2023
Daca in prospect nu spune ceva de genul 30minute sau 1ora ininte de masa, atunci iei pastilele si te asezi la masa.


#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcorinadaniela, on 06 septembrie 2023 - 04:39, said:

Rețeta asta seamănă izbitor cu ce prescriu mulți medici în cazul îmbolnăvirii cu covid.
Doar ăia cretini, care nu cunosc protocoalele…

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate