Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Renault Scenic - E-tech (electric)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Pe metoda VW, adica acelasi look, pe care il umflam cu pompa, E-mmegane creste si se transforma in E-Scenic.

Quote

The new vehicle was introduced at the IAA 2023. Renault preserved the styling and the 160-kW (215-hp) electric motor that the Scenic Vision introduced. The production SUV is 4.47 meters (176 inches) long, 1.86 m (73.2 in) wide, 1.57 m (61.8 in) tall, and has an amazing wheelbase of 2.79 m (109.8 in). That makes the new Scénic a roomy SUV, which also counts on a pretty decent cargo compartment: 545 liters (19.25 cubic feet).

Renault will offer two battery pack options. The smallest one has a 60-kWh capacity, good for a WLTP range of more than 420 kilometers (261 miles). In part, potential buyers have to thank the weaker motor for that: it delivers 125 kW (168 hp).

The reasonable range can also be credited to the lower weight that the smaller battery pack allows this battery electric vehicle (BEV) to have. Unfortunately, Renault did not disclose its mass, but it is undoubtedly lower than the 1,842 kilograms (4,061 pounds) that the 82-kWh derivative.

This is certainly the heaviest Scenic ever made.

Autoevolution

Deci avem doua motoare si doua baterii (215CP - 60kwh si 168CP - 82 kWh)
Am o presimtire ca e tractiune fata, exclusiv!

Problema sa va fi probabil pretul, care banuiesc ca va fi nerealist de mare.
Renault a declarat ca la capitoul preturi el e non-combat pe EV.

[ https://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/gallery/renault-scenic-gets-back-to-life-as-an-electric-suv-the-scenic-e-tech_24.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/gallery/renault-scenic-gets-back-to-life-as-an-electric-suv-the-scenic-e-tech_27.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fSYR7-MPZj0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012
"Renault cannot afford discount race with Tesla, Chinese peers, executive says"...normal ca nu pot oferi discounturi ca ei fac masini electrice decat din 2012...

#3
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Cateva detalii interesante. Sursa comunicat de presa Renault (atasat).

- foloseste un motor nou, fara magneti permanenti (EESM), dezvoltat si produs de Renault in fabrica din Cleon
- variante de putere de 170 CP si 220 CP
- baterie in doua variante de capacitate: 60 kWh (420 km) si 87 kWh (620 km). Permite inlocuirea individuala a modulelor defecte.
- foloseste celule LG de tip NMC
- Preconditionare baterie folosind Google Maps pentru a naviga pana la punctul de incarcare
- chimie celule optimizata pentru temperatura optima de incarcare de 25 °C. Tinta a fost o curba de incarcare mai buna. Asta permite incarcarea a 50 kWh in 30 min cand e conectata la o statie de incarcare de 150 kW (nu declara puterea maxima de incarcare, probabil ca nu e nimic spectaculos)
- incarcarea la 22 kW, AC, ramane ca optiune sau chiar face parte din echiparea standard in unele tari de comercializare
- experienta audio via Jean-Michel Jarre Posted Image (battle cu Hans Zimmer)

Attached File  PDF__All-new_Renault_Scenic_E-Tech_electric.pdf   4.99MB   10 downloads

#4
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Puterea de incarcare si alte date tehnice sunt in PDF-ul atasat de tine. Posted Image
PS: acceleratia 0 - 100 Posted Image

Attached Files

  • Attached File  rr.jpg   161.56K   74 downloads

Edited by kolfleading, 05 September 2023 - 09:23.


#5
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Timpul 0-100 km/h e similar cu ce obtine ID.4 insa acesta e mai greu cu ~200 kg. Asa ca da, ceva pute acolo la acceleratie (eficienta motor, dimensionare cabluri putere, dimensionare sistem management termic, toate impreuna).

#6
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
Ultimul Scenic in care am stat era mai apropiat de un Maxi-Taxi decat de asta :).

E aproape la fel de incet precum C4 meu :D. V-am mai zis, dar pe cuvant ca mie imi place, si asta si Megane-ul normal. Cu 80+ kWh o sa fie ok si ca autonomie, pretul e singura potentiala problema, dar la ~30-35k dupa rabla tot mi se pare o varianta ok.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E o rabla inceata si scumpa.
Cifrele de autonomie probabil ca sunt mai optimiste decat de… obicei.
Cand aveam ZOE, consumul era cam cat am acum pe Model 3, doar ca aici am 4x4, e mai mare si are niste sute de CP in plus.

#8
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016

 emacs, on 05 septembrie 2023 - 10:58, said:

Ultimul Scenic in care am stat era mai apropiat de un Maxi-Taxi decat de asta :).

E aproape la fel de incet precum C4 meu :D. V-am mai zis, dar pe cuvant ca mie imi place, si asta si Megane-ul normal. Cu 80+ kWh o sa fie ok si ca autonomie, pretul e singura potentiala problema, dar la ~30-35k dupa rabla tot mi se pare o varianta ok.
Eu zic 40+ dupa rabla, pe afara parca pleaca de 45k pretul🫣

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 Adm, on 05 septembrie 2023 - 11:19, said:

E o rabla inceata, scumpa.
Cifrele de autonomie probabil ca sunt mai optimiste decat de… obicei.
Cand aveam ZOE, consumul era cam cat am acum pe Model 3, doar ca aici am 4x4, e mai mare si are niste sute de CP in plus.
La care Model 3 va referiti? Informatie pentru necunoscatori!

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cate model 3 cunosti?
Tesla Model 3 LR.

#11
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
De ce au numit masina asta Scenic, cand nu are nimic in comun cu binecunoscutul monovolum?

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ev, din motive de eficienta implica:
- suprafete curbe/ovoidale
- inaltime mica, adica nu sunt inalte, ci apasate pe cap.


#13
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 Adm, on 05 septembrie 2023 - 11:19, said:

E o rabla inceata, scumpa.
Cifrele de autonomie probabil ca sunt mai optimiste decat de… obicei.
Cand aveam ZOE, consumul era cam cat am acum pe Model 3, doar ca aici am 4x4, e mai mare si are niste sute de CP in plus.
si m-ai lasat sa iau Zoe. ntt. ntt Posted Image)
cand o scoate Tesla o masina mai mica decat Zoe mai mai ca ma bag.si cu putere dubla si cu baterie la fel :)

Edited by foxbat, 05 September 2023 - 15:40.


#14
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 15.10.2007
Pai încă nu ți-ai dat seama că ți-ai achiziționat o rabla după standardele Softpedia; mă rog a unor forumisti

#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
regret offtopicul. postul meu era pentru Adm, o gluma. Daca ai ceva sa imi spui tot off - PM te rog. Multumesc.
In acest moment nu exista pe piata din Ro o masina cu acelasi raport eficienta/pret/dimensiuni deci e perfecta pentru ce am luat-o.
Cand sa faca Tesla o "mini" cu baterie de peste 80 si cu motor de peste 2xx CP ma bag.
Pesemne ca e o molima de toti vor sa compenseze cu masini cat mai mari :). eu n-am problema asta.

#16
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.09.2007
Arata bine Scenic-ul EV si la exteriror si la interior. Si Megane-ul EV si acest Scenic au stil, prefer Megane-ul pentru cum arata fata de Tesla, pacat ca e atat de micut la spatiu in interior. Scenic-ul va corecta aceasta problema, este ce trebuiau sa lanseze initial.

Pacat de cifrele alea de acceleratie care fac de rusine o propulsie electrica ce beneficiaza de cuplu motor ridicat de la turatie zero. Dar nu e ceva care chiar sa conteze, in cele din urma.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

 foxbat, on 05 septembrie 2023 - 15:40, said:

si m-ai lasat sa iau ZOE. ntt. ntt Posted Image)
cand o scoate Tesla o masina mai mica decat Zoe mai mai ca ma bag.si cu putere dubla si cu baterie la fel Posted Image
Va scoate, probabil model 2/Q, dar momentan se lupta Musk cu oribilitatea de Cybertruck.
Problema este ca nu poti compara Zoe SH cu Tesla noua dpdv al pretului de achizitie.

#18
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Din ce stiu eu foxbat a cumparat ZOE de nou.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate