Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Voi intelegeti muzica trap?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023

View Postandreic, on 04 septembrie 2023 - 14:12, said:

Alea sunt trapanele... gunoaie autohtone, nu trap.
Trap-ul e cam asa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DArzZ3RvejU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adica gunoaie autohtone vs. gunoaie straine. Mai ascult si eu muzica electronica, dar asta parca e facuta de copii. Bine ca e doar rudimentara si infantila si nu e de-a dreptul scarboasa, cum sunt trapanoasele astea locale

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cand incepem sa caracterizam muzica pe criterii dinastea de compelxitate, arpegii smechere samd... deja iesim din scopul in sine al muzicii. Realitatea dovedeste iar analiza stiintifica a muzicii confirma, secretul unei melodii virale este sa aibe repetitii si sectiuni simple... asta e Posted Image
Creierul este incantat cand anumite paternuri se repeta, daca nu se repeta ramane in confuzie. Stii tu, teoria muzicala, incordare - relaxare. De aceea pe langa structurile repetitive complexe si poliritmate pe care le gasin la Chopin in muzica de pian cat si curentul minimalist modern de la Satie incoace sau precum Ludovico Einaudi care este criticat si de colegi pentru ca are o muzica foarte simplista, incredibil de simpla (si totusi foarte placuta) arata ca o muzica nu trebuie musai sa fie compelxa si matura ca sa fie placuta. Cat timp are un mesaj coerent sau bucura e oki.
Asta e si secretul pentru care o gramada de DJ lucreaza cu adaptari si bare foarte simple si scot chestii extrem de placute, au acel simt al artei subtile. Sa nu-m zici ca nu-ti place Alan Walker Posted Image

Edited by andreic, 04 September 2023 - 19:02.


#39
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Vezi ca nu am zis doar rudimentara, ci si infantila, care nu exprima mai nimic, niste pleoscaieli penale

Apropo, ca spunea cineva aici de Dr. Dre, ca asa era vazut si el la inceput, si uite acum, legenda in viata. De unde atata? Poate nu e la nivel de trapanele, dar cu siguranta tot in tomberonul istoriei muzicale. Nu are legatura cu varsta si faptul ca "v-ati bosorogit, nu va mai place muzica cool...". Eu eram pustan cand era Dr. Dre pe val, mi se parea o porcarie de 2 bani de pe atunci, desi conform teoriei as fi trebui sa fiu fan.

#40
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
vezi ca Dr. Dre inca e producer si produce muzica in continuare

#41
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

View Postandreic, on 04 septembrie 2023 - 18:51, said:

Cand incepem sa caracterizam muzica pe criterii dinastea de compelxitate, arpegii smechere samd... deja iesim din scopul in sine al muzicii. Realitatea dovedeste iar analiza stiintifica a muzicii confirma, secretul unei melodii virale este sa aibe repetitii si sectiuni simple... asta e Posted Image
Creierul este incantat cand anumite paternuri se repeta, daca nu se repeta ramane in confuzie. Stii tu, teoria muzicala, incordare - relaxare. De aceea pe langa structurile repetitive complexe si poliritmate pe care le gasin la Chopin in muzica de pian cat si curentul minimalist modern de la Satie incoace sau precum Ludovico Einaudi care este criticat si de colegi pentru ca are o muzica foarte simplista, incredibil de simpla (si totusi foarte placuta) arata ca o muzica nu trebuie musai sa fie compelxa si matura ca sa fie placuta. Cat timp are un mesaj coerent sau bucura e oki.
Asta e si secretul pentru care o gramada de DJ lucreaza cu adaptari si bare foarte simple si scot chestii extrem de placute, au acel simt al artei subtile. Sa nu-m zici ca nu-ti place Alan Walker Posted Image

Una e simplitatea, cu totul altceva e simplismul. Nu poti sa compari o melodie simpla dar extraordinara cum e Yesterday de la Beatles cu 2 sample-uri repetate in bucla de un soft. eventual cu ceva injuraturi aruncate de un nene care se crede mare vedeta. Mai mult de 3/4 din muzica pop si rock din ultimii 70 de ani merge pe reteta strofa-refren-brigde-0refren. Poti sa faci chestia asta foarte bine, sau sa-ti bati loc.

PS Mie nu-mi place Alanb Walker asta, mi se pare total lipsit de inspiratie. la fel Armin van Buuren, Tiesto si toti astia care aduc tinerii la Untold &co. Nu-i vreau interzisi, dar nu-s pentru mine. Si eu mai am o problema: nu-mi place sa ascult muzica la volum foarte puternic. Oricat mi-ar placea o melodie, daca trece volumul de o anumita limita, nu stiu cum sa plec de acolo mai repede. Si asta de cand eram pustan!

#42
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Mie nu imi place hip hop deloc, dar trap inteleg. Probabil m-am grabit sa ma nasc. Era bine sa nu o fi facut.

Edited by Cr1spy, 04 September 2023 - 23:07.


#43
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu e chestia de a fi boşorog. Recunosc că nu-mi place muzica actuală, că e prea lentă. Dar una e să nu îţi placă, alta e să deteşti. Trapul îl urăsc. Intră la categoria pop(ou)-manele. Nu credeam că poate să existe ceva mai nasol decât manele... asta până a apărut Şatra B.E.N.Z. . Manelele, dacă fi rămas la "Of viaţa mea, of inima mea", "Tu eşti femeia visurilor mele" şi "Ochii tăi", ar fi fost mai tolerate. Pe lângă că trapul ăsta (o fi capcană pentru minte; trap = capcană) are nişte ritmuri de 2 bani, nici măcar nu se poate dansa pe el. Manelizarea accentuată a societăţii.

#44
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View Postpufonel, on 04 septembrie 2023 - 22:57, said:

reteta strofa-refren-brigde-0refren

Bridgeul are altă utilitate, nu se interpune între două refrene că nu mai e bridge atunci. El face ieșirea din concluzia narativă a melodiei, care de obicei e în ultimul vers și pregătește lălăiala (refrenul).
Probabil că ai dorit să zici drop, adică liniștea de dinaintea furtunii, care produce constrast maxim înainte de refrenul final.

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRaimondMacelaru, on 04 septembrie 2023 - 19:01, said:

Vezi ca nu am zis doar rudimentara, ci si infantila, care nu exprima mai nimic, niste pleoscaieli penale
Eu eram pustan cand era Dr. Dre pe val, mi se parea o porcarie de 2 bani de pe atunci, desi conform teoriei as fi trebui sa fiu fan.
Am inteles ideea. Nici eu n-am fost de mic cu Dre sau Snoop Dog, eram pe electropop pe atunci dar ulterior mi-au placut, dupa adolescenta Posted Image

Uite un exemplu de muzica faina, plecata de la un arpegiu minimalist dinala de se invata in scoala stil do mi sol do dar ajuns celebru dupa 2001 si s-au facut o groaza de mixuri dupa el, PKK Resurrection. Trupa ruseasca din Rostov.

Edited by andreic, 05 September 2023 - 15:07.


#46
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Drum and bass, adică manele englezești ascultă cineva? :D

#47
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Multi injura muzica populara, si chiar pe moldoveni, dar totusi comparati asta:
https://youtu.be/hB9...6Z_asLU-R_D2BwW

cu asta care cica e trap:
https://youtu.be/9tV...f5qE4pMM902zuhv

#48
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Eu personal l-aș bate cu șlapul pe respectivul, ca să-și ceară scuze public pentru infantilism, îl pot ierta totuși pentru că producătorul l-a salvat cu acuratețea livrării, autotune, ceva adlibs, ambient potrivit și alte finețuri tehnice, spre deosebire de tanti aia care-și oferă talentul unor măcelari ai acordurilor, plătiți la oră, fără suflu și aspirații artistice, care o îngroapă efectiv de vie.

#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMatrix40, on 05 septembrie 2023 - 21:05, said:

cu asta care cica e trap:
https://youtu.be/9tV...f5qE4pMM902zuhv
E trapanea Posted Image E chiar buna de reglat sisteme audio bubuitoare.
Da, e trist cand vezi ca incultura e apreciata, poate n-ati remarcat, are aproape jumatate de milion de link-uri din 25 mil vizualizari pe pe 3 ani... nu cred ca sunt pusti care sa nu stie de Abi...

Edited by andreic, 06 September 2023 - 01:20.


#50
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 22.05.2011
Eu nush ce va puneti atatea probleme,  artistii romani  sunt exact imginea publicului si pietei care-i consuma.
Dintotdeauna s-a copiat (furat) tot ce era la moda in lumea cu apa calda( vezi proaspata Interstelar) si e in ton cu nivelul tehnologic si prezentare- aparitie, stil , contre East-West samd.
Fiecare lupta sa faca bani cum poate ca-s concerte primarii, festivaluri finantate de multinationale etc.
Ca e  rock'n'rollu lui Bánica Jr, Connectr , Zmaili , GrasuXL ( partea mai light)  pana spre Gheboasa  avem tot spectrul de cra-cra care fac legea in showbiz  :)

#51
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
nu se pricep la furat romanii. practic ei fura un ferrari si il decapoteaza cu barosul.

tzigpaneaua romaneasca nu exista afara.

#52
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
În priceperea ta, totuși, cam cum crezi că ar trebui să se manifeste muzica românească ca să-ți fie ție pe plac?
Iar cât privește pe cei dragi ție și altora ca tine, ei bine, majoritatea ălora au plecat printre voi, acolo, ”afară”.

#53
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Abi e funny, nu este reprezentant al trap-lui. Nu are melodie scoasă de 2 ani de zile.
Cred că și Bănică jr este rrom, macar jumătate. Etnia are ureche muzicala, se știe.

#54
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
degeaba ai ureche daca nu stii sa vorbesti corect..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate