Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Voi intelegeti muzica trap?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
pai normal, sa faca rave in padure, nu la geamul meu. mai ales ca e muzica de tziki-piki..

nimeni nu se gandeste la un rap cu teme de-astea pt "batrani"... Posted Image

Edited by Punter, 04 September 2023 - 11:04.


#20
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
O inteleg. Dar nu imi place, la fel cum nu imi place nici muzica gen minimal.
Ascult absolut orice, inclusiv gothic rock, si dubstep. Insa sunt foarte selectiv. Apar zeci de mii de piese lunar...
Nu tot ce zboara se mananca...

Edited by 2Unlimited, 04 September 2023 - 11:06.


#21
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View PostPunter, on 04 septembrie 2023 - 11:04, said:

pai normal, sa faca rave in padure, nu la geamul meu. mai ales ca e muzica de tziki-piki..

nimeni nu se gandeste la un rap cu teme de-astea pt "batrani"... Posted Image

aia zic :)))

View Post2Unlimited, on 04 septembrie 2023 - 11:05, said:

O inteleg. Dar nu imi place, la fel cum nu imi place nici muzica gen minimal.
Ascult absolut orice, inclusiv gothic rock, si dubstep. Insa sunt foarte selectiv. Apar zeci de mii de piese lunar...
Nu tot ce zboara se mananca...

varsta frate, varsta isi spune cuvantul, exact cum am zis mai sus ( peste cativa ani te vezi cu Ciomagul in mana si amenitand copii :)))

#22
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Mie mi-a cam trecut varsta. Insa nu evit muzica noua.
Uite aici piese noi oarecum pe gustul meu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uiGSFeYu7mA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/viP5CvCvoec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YYPXfV2pIw4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H1ipmauKTdU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View Post2Unlimited, on 04 septembrie 2023 - 11:05, said:

O inteleg. Dar nu imi place, la fel cum nu imi place nici muzica gen minimal.
Ascult absolut orice, inclusiv gothic rock, si dubstep. Insa sunt foarte selectiv. Apar zeci de mii de piese lunar...
Nu tot ce zboara se mananca...
Cu calculatoare, softuri si Youtube-Spotify si altele se face prea usor muzica de catre oricine in ziua de azi. In trecut doar artistii adevarati aveau acces la tehnica muzicala. Si mie mi-a parut rau ca nu am avut parinti muzicieni sau sunetisti sa fi avut aparatura faina de sonorizare, nu mizeriile avute pana in 2007.

Azi avem calitate audio si video dar trebuie sa dam play la materialele vechi mai putin calitative dar cu valoare artistica.

Ce e nou e majoritar rasuflat.

#24
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Tehnica muzicala, ca tehnica. Este vorba de timp aici. Imi aduc aminte ca acum vreo cativa ani Smiley se lauda ca a compus o piesa in cateva ore. Stiti cat timp aloca Michael Jackson unei piese? Vreo 5 ani. Le modifica si schimba piesele pana cand era complet multumit de sound. Le mai si lasa deoparte, chiar daca erau finalizate, pentru ca nu se potriveau cu albumul... Da, pare SF ce spun, insa numai asa ajungi sa ai cele mai mari vanzari la un album, la nivel global...

Spoiler

Edited by 2Unlimited, 04 September 2023 - 11:28.


#25
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Una peste alta, vorba aceea ( Vrei nu vrei, bea aghiazma Grigore )

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Gri-Gore din Chitila. Posted Image

#27
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
e muzica de copii care au descoperit drogurile si prajeala. problema e la tine ca incerci sa o intelegi cu varsta ta.

#28
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt laffin - poate e in situatia acelui parinte care, nu stie ce e bine si ce nu, sa-i mai explice la copil, vazand ca Societatea ti-l converteste in ciuda muncii tale asidue de a il invata ce e bine si ce e rau. si eu sunt in aceasi situatie cand, il intreb pe fiumeo ( dar ce vezi sau ce intelegi ) si ulterior incerc sa gasesc un raspuns si sa-l armonizez de asa natura incat sa fie Acceptat ca si morala, explicatie de catre copil. si eu ma sperii uneori de ce se intampla in prezent, de ce se vrea a se induce copiilor / adolescentilor. greu va fi pentru ei fiindca, sigur ai observat ca la nivel European se induc N si N de lucruri, unul mai ciudat decat altul, desi, acele persoane au mers pe Stilul Vechi.

Edited by raducanu969, 04 September 2023 - 12:12.


#29
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 18.06.2009
Trapul romanesc este o mizerie in mare cantata de pustani ce par avea probleme de oameni trecuti de 30-40 ani si cred ca nici eu nu inteleg ce canta. Partea buna este ca in vestul Europei genul trap a cam apus; peste 2-5 ani toti artistii acestui gen de la noi vor fi doar o 'amintire' fiind nevoiti sa se angajeze la Mc, livratori sau prin firme de facut curatenie in birouri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/or96MRWligw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7dy3Qo2Nt-I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exempe pozitive:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U6VMjHJ18a0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_VuJA-VQRcY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Rainwish, 04 September 2023 - 13:55.


#30
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View PostMatrix40, on 04 septembrie 2023 - 09:57, said:


Eu cred că dumneata nu înțelegi mai multe genuri muzicale însă nu-i bai, că doar nu te obligă nimeni să-ți pierzi timpul cu lucruri neînțelese, muzica e și divertisment și artă.
Ar fi nașpa dacă ar fi interzise, e treaba lor cum o zguduie și ce audiență au.

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMatrix40, on 04 septembrie 2023 - 09:57, said:

Inteleg toate genurile de muzica in afara de muzica trap, ce am inteles ca ar fi in mare voga acum.
Mi se pare o schelalaiala cu injuraturi penibile si cu o linie melodica cretina ale unor neterminati ce vor sa para golani.
Alea sunt trapanele... gunoaie autohtone, nu trap.

Trap-ul e cam asa:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DArzZ3RvejU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E o combinatie de lirica de rap cu sound electronic si cu accent pe zona subsonica, sunt facute sa bubuie difuzoarele la masini.

Si nu sunt la moda de acu ci se vreo 8-9 ani.

Edited by andreic, 04 September 2023 - 14:15.


#32
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Parte din ”deviaționismele” actuale poate că vor genera curente nemaiauzite vreodată, nu sunt doar 12 note muzicale amărâte amestecate pe portativ. Industria muzicală e extrem de scalabilă la ora actuală, aproape oricine își poate încerca șansa, costuri mici cu producția și distribuția, inspirație să fie și talent.

#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru mine ce nu inteleg nu exista. Scurt si la obiect.
Acum aud pentru prima oara de muzica trap.

#34
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

View Postraducanu969, on 04 septembrie 2023 - 10:07, said:

pot zice ca este o muzica OK,
Oricum ai da-o, dacă concluzia finală e că odraslele totuși pot crește cu "Dă-i ț iganca", înseamnă că părinții sunt ghinioniști. Poate au crescut în același spirit de canal ca @gheboasa  Posted Image

Edited by NelsonMandela, 04 September 2023 - 16:51.


#35
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Ah, iar discutia aia vesnica unde "ce nu-mi place mie e de rahat in general, eu detin adevarul absolut in materie muzicala". Nu, nu-l detii.

Toti avem gusturi diferite, dar sa ajungi sa dezvolti complexe de superioritate din cauza asta e pueril.

Nu, nici eu nu sunt fan Lil Cagula & co.

#36
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 22.05.2011
ce nu va place?   Nu asa era vazut si  dr Dre  pe la inceputuri ?  acum e un clasic in viata bulionar cu beats & shit.

Daca lumea haleste tipul asta de muzica aia e !   Asta e piata,  asta se cere ncsf.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate