Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Ce este cu site-ul calculator-ieftin?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.02.2007
Nu e prost cine cere, e prost cine da.
In rest pretul pare ok comparativ cu gioarsele ambalate in carcase DELUX vandute de unele dughene aflate la scara  blocului. Cine e in tema cred ca-si poate face un sistem mai mult decat ok la acesti bani dar  nu toata lumea se pricepe...

#20
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
daca te deranjeaza asa tare cum pun unii titlurile la anunturi, ... ia de nou.

Oricum sh as lua doar local cu proba.

Edited by sirgoofy, 03 September 2023 - 13:35.


#21
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postbigpanz3r, on 03 septembrie 2023 - 12:54, said:

Carpe diem lol
Astia de pe OLX sunt niste ciudati, pun titluri cu Vand PC Razen, sau Sistem Complect...  Jale.
Nu recomand de pe olx, sunt care zic ca iti livreaza pe curier.
Ce faci daca este nefunctional sau ti-a livrat altceva decat ce ai comandat?

View Postsirgoofy, on 03 septembrie 2023 - 13:34, said:

Oricum sh as lua doar local cu proba.
Sunt care nu vor sa se intalneasca cu tine ptr proba si au tupeul sa zica ca iti trimite pe curier.De evitat.

#22
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Cel mai ieftin sistem de gaming costa 2150 lei la pc garage:
PC Gaming Triton, AMD Ryzen 5 4600G 3.7GHz, 16GB DDR4, 500GB SSD, AMD Radeon™ Vega 7, Iluminare RGB
https://www.pcgarage.../gaming-triton/


Ulterior daca simti nevoia mai adaugi o placa video gtx 1650 si hdd de 1tb si e complet.

#23
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postmariusixy, on 03 septembrie 2023 - 10:10, said:

Carcasa Inaza Sys-Pro exista si acum in oferta pc garage la 119 lei.
Eu cred ca initial au venit in alte carcase si fara placa video dedicata.
Au venit cu tirul din afara la gramada ca deseuri.
Ulterior le-au sortat si au bagat componentele in carcase noi.
Placile video rx 470 sunt achizitionate la pret de chilipir pt ca au fost folosite la minat.

E bine de retinut ca in afara nu au fost manevrate delicat.
Au fost considerate deseuri si aruncate in containere la gramada.
Nu se cumpara niciodata calculatoare vechi de la firme de cartier care le cumpara din Germania la preturi incredibil de mici.
Cel mai ok calculator nou de la magazin ok, iti da garantie. Se face pe componente sistemul, daca te pricepi, altfel iei sistem de-a gata, configuratia realizata de magazin.

#24
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View Postmariusixy, on 03 septembrie 2023 - 14:02, said:

Cel mai ieftin sistem de gaming costa 2150 lei la pc garage:
PC Gaming Triton, AMD Ryzen 5 4600G 3.7GHz, 16GB DDR4, 500GB SSD, AMD Radeon™ Vega 7, Iluminare RGB
https://www.pcgarage.../gaming-triton/


Ulterior daca simti nevoia mai adaugi o placa video gtx 1650 si hdd de 1tb si e complet.

e lasa ca la 3000 de lei asa este de 300 de ori mai performant cu nu mult mai multi bani asa

DELL S2422HG vs  LG UltraGear 24GQ50F-B vs PHILIPS 24M1N3200ZA vs AOC 24G2SAE/BK vs ACER Nitro VG240YE vs DELL S2721HGF vs Viewsonic VX2718-PC-MHDJ vs LG 27MP60G-B vs GIGABYTE Gaming G24F


Astea sunt cateva monitoare dar siteul RTINGS nu prea are monitoare, au doar cateva testate...
Nu stiu cum poti sa te decizi pentru ca specificatiile sunt nimic, doar ca orientare, in realitate daca setezi monitorul la setarile de gaming cu cel mai mic timp de raspuns devine unusable din cauza ghostingului cum ar fi
Si cred ca monitoarele cu panou VA, care nu sunt samsung, in mod special sufera de ghosting, ce misto era ceva Chat GPT sa ii ceri ceva de genul si sa iti arate cumva chiar o comparatie practica side to side in use pov, unde e viitorul ala...

Astept APU-urile STRIX de la AMD, o sa vina anul acesta care vine, 2024 cred.

#25
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu sunt cine stie ce ofertele alea.
Daca iei noi componentele, tot p-acolo iesi. Diferenta neglijabila.

Bani aruncati pe fereastra!

#26
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postlost_in_a_dream, on 05 septembrie 2023 - 14:24, said:

Nu sunt cine stie ce ofertele alea.
Daca iei noi componentele, tot p-acolo iesi. Diferenta neglijabila.

Bani aruncati pe fereastra!
Se cumpara componente noi de la magazine gen vexio :) sau altele in genu(mai ieftin decat pcgarage).
Se cere ,daca nu stii, sa asambleze ei sistemul si iti da garantia pe tot PC-ul, daca iei complet de la ei.
In afara de PC Garage, nimeni nu mai cere bani la asamblare ;)

#27
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Motivul pentru care apar tot mai multe site-uri care vând calculatoare vechi de decenii la preturi de calculatoare noi? S-au înmulțit procesatorii locali de deșeuri IT aduse e de pe alte meleaguri...

Din păcate, cum românii au fetișul achiziționării rablelor auto uzate prin alte meleaguri, niște băieți au impresia că vor putea extinde fetișul și pe domeniul rablelor IT. Eu cred însă că românii sunt mai deștepți decat ei... Sper... pentru binele nostru, al tuturor!

Consultați lista de deșeuri IT aduse de (doar unii dintre) băieți:
https://ledmax.ro/

Și alegeți cu cap, să nu transformăm România în groapa de deșeuri auto, IT, cu haine și cine mai știe cu ce, a Europei.

Edited by nei-k, 06 September 2023 - 03:48.


#28
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View PostDannyHuwe, on 05 septembrie 2023 - 16:41, said:

Se cumpara componente noi de la magazine gen vexio Posted Image sau altele in genu(mai ieftin decat pcgarage).
Se cere ,daca nu stii, sa asambleze ei sistemul si iti da garantia pe tot PC-ul, daca iei complet de la ei.
In afara de PC Garage, nimeni nu mai cere bani la asamblare Posted Image

Pai cine mai asambleaza? Pe forit e la fel ca la garaj, pe trepte, si putin mai ieftin dar tot la fel.

Apropo de Vexio, crezi ca este de incredere? Platesc eu returul? Eu am citit jos acolo la detalii despre site, ei spun ca Cica e responsabilitatea mea, eu zic ca e a mamei lor, fiecare dupa capul lui cat poate.

Am luat acest monitor https://www.vexio.ro...80px-165hz/  
Daca scrieti Koorui 24e3 (3, nu 4 !) spun unii ca este ultimul racnet.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yAkzOOpiMgs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9Q_9LVW2Rl4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jgL9KPriVbI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La ultimul video activati autotranslate si din limba respectiva sa se traduca in engleza sau romana, cum vreti.
Optimum l-a cam pupat in fund, ma gandesc daca a fost "sponsorizat" ...

View Postnei-k, on 06 septembrie 2023 - 03:43, said:

Motivul pentru care apar tot mai multe site-uri care vând calculatoare vechi de decenii la preturi de calculatoare noi? S-au înmulțit procesatorii locali de deșeuri IT aduse e de pe alte meleaguri...

Din păcate, cum românii au fetișul achiziționării rablelor auto uzate prin alte meleaguri, niște băieți au impresia că vor putea extinde fetișul și pe domeniul rablelor IT. Eu cred însă că românii sunt mai deștepți decat ei... Sper... pentru binele nostru, al tuturor!

Consultați lista de deșeuri IT aduse de (doar unii dintre) băieți:
https://ledmax.ro/

Și alegeți cu cap, să nu transformăm România în groapa de deșeuri auto, IT, cu haine și cine mai știe cu ce, a Europei.

Sa stii ca eu toata viata am fost Sceptic si Reticent impotriva SH-ului, suna arogant, nu, eu recunosc ca sunt un cacat sarac, dar, nu vreau sa raman cu ochii in soare si cu buza umflata.
MULTI, DAR MULTI, vorbesc prin tarisoara noastra de mana a doua, este Foarte adevarat, si nu numai ca e la mana a doua, dar sunt componente cu care tocmai s-a minat 24/24 poate, si dupa refurbished la limita, cat sa te faci cu un ban, mai bine decat deloc, si sa ii explodeze altcuiva, iar tipic romanului este sa traga si tepe, dar toate astea sunt din motive de saracie, se stimuleaza Strategic la noi in tara. In Germania sunt salarii mai mari, preturi mai bune, mancare mai buna (lucrurile pe care le cumperi sunt mai calitative in pofida faptului ca sunt mai ieftine de obicei si absolut mai ales daca este raportat la venitul tau).

#29
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Am observat ca cineva a fost harnic sa imi schimbe titlul si poate mi-a dat si o stea, dar nu era nevoie, multumesc oricum.

#30
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Are unghiuri foarte largi de vizualizare, mai ales de jos, si imi plac culorile si cum se vede albul, se este mult mai ultrawidey acest 24 inch, frumos, nu renteaza sa iti iei vreun oled scump ca mai apoi poate chiar sa aiba burn in si nu ii pasa nimanui

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate