Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Permis suspendat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
Salut. Azi mi s-au suspendat permisul in alt judet fata de cel care locuiesc pe 90 de zile, am depășit viteza maxima pe segmentul respectiv de drum cu 57km/H
Mi s-au spus că trebuie sa fac o cerere de redobandire in județul respectiv, e adevărat sau pot sa fac unde locuiesc?
Am dovada, pot sa fac cerere mai devreme și să renunț la dovada sau trebuie să aștept să treacă cele 15 sau 20 de zile cât are valabilitate dovada că sa pot da redobândirea?
Mulțumesc!

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018
Dovada, expira in 15 zile, SAU in ziua cand renunti la ea.
Daca o predai ( benevol), expira in ziua aceea.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai termen 20 de zile sa dai testul (dupa expirarea/depunerea dovezii). Il poti da oriunde si de cate ori se poate.
Daca il iei se reduce supendarea cu 1/3.
Dupa ce iei testul trimiti cererea in judetul unde ti-a fost suspendat.

Edited by pasilla, 02 September 2023 - 17:58.


#4
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020

 pasilla, on 02 septembrie 2023 - 17:56, said:

Ai termen 20 de zile sa dai testul (dupa expirarea/depunerea dovezii). Il poti da oriunde si de cate ori se poate.
Daca il iei se reduce supendarea cu 1/3.
Dupa ce iei testul trimiti cererea in judetul unde ti-a fost suspendat.
Polițistul mi-a zis că cererea trebuie să o fac in judetul unde mi-a luat permisul și după aia sa dau examenul dar eu cum renunț la dovada?
Pot sa dau testul prima data și după sa mă duc în celalt judet?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Predai dovada la orice DRPCIV. Din acel moment intra in vigoare suspendarea.
Dupa ce iei testul, depui cererea pentru reducerea termenului de suspendare.
Cererea cred ca se poate depune online/prin email.

Edited by pasilla, 02 September 2023 - 18:05.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
https://legislatie.j...iDocument/74028

Quote


(8) În cazul reținerii permisului de conducere pentru o perioadă determinată, cu eliberarea unei dovezi înlocuitoare cu drept de circulație pentru 15 zile, suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie începe în unul din următoarele cazuri:
(la 31-01-2022, Partea introductivă a alineatului (8) din Articolul 111 , Capitolul VII a fost modificată de Punctul 43, Articolul I din ORDONANȚA nr. 1 din 27 ianuarie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 89 din 28 ianuarie 2022 )
a) din momentul expirării termenului de valabilitate a dovezii înlocuitoare;
b) din momentul depunerii dovezii înlocuitoare, de către conducătorul auto, la oricare unitate de poliție rutieră în una din zilele din intervalul perioadei de valabilitate a acesteia.

Deci poti depune dovada cand vrei tu in cele 15 zile la oricare unitate de politie rutiera.

Carnetul se ridica de la Unitatea de Politie Rutiera din orasul tau sau de la Judet.

https://forum.softpe...re-permis-unde/

Cererea se face dupa ce ai luat examenul, pe email, catre judetul unde a fost suspendat permisul.

#7
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 castiel97, on 02 septembrie 2023 - 18:01, said:

Polițistul mi-a zis că cererea trebuie să o fac in judetul unde mi-a luat permisul și după aia sa dau examenul dar eu cum renunț la dovada?
Pot sa dau testul prima data și după sa mă duc în celalt judet?
Iti dau exemplul personal.Anul trecut am fost prins in judetul Galati,cu 110 km in localitate.Mi-a fost suspendat permisul pe 3 luni,mi-a dat dovada pt.a conduce 14 zile.13 zile mi-am facut tura la munca,am venit acasa,in a 14-a zi a trebuit sa plec pentru 2 saptamani din Romania.Am venit dupa 2 saptamani in Romania(Iasi),m-am dus sa ma inscriu/programez la redobandire,am dat redobandirea(15/15,intrebari usoare)mi-a stampilat/semnat dovada primita de la politistul care mi-a suspendat permisul.Dovada stampilata/semnata,impreuna cu o cerere le-am trimis la Galati( ca sa fiu sigur,am trimis si prin email si prin Posta).Dupa 2 luni am primit permisul.
Daca mergi la redobandire,fii serios si invata,eu am avut colegi in sala care au cazut...

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 pasilla, on 02 septembrie 2023 - 17:56, said:

Daca il iei se reduce supendarea cu 1/3.

De asemenea, daca nu te prezinti la examenul de redobandire, perioada de suspendare se majoreaza.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adisz, on 02 septembrie 2023 - 18:41, said:

De asemenea, daca nu te prezinti la examenul de redobandire, perioada de suspendare se majoreaza.
NU. Nu pentru contraventia  despre care e vorba aici.

#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Sincer nu vad de ce te ajuta cei de mai sus. Aproape 60 km/h in plus fata de viteza maxima inseamna nebunie sau prostie.
Cu cati sunt mai putini ca tine, cu atat vor fi mai sigure soselele.

Edited by adip1962, 02 September 2023 - 18:57.


#11
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
@ initiator, poate nu intelegi.. daca dai examinare pentru redobandire, ti se reduce "pedeasa" cu 1/3, deci o luna, tot ramai fara permis...
Dar, la cum sunea un coleg.... mai bine stai asa 3 luni...  poate mai cugeti....
Putem presupune 110 km/h in localitate sau 150 pe drum national sau 190 km/h pe aotostrada....
Sincer... nebunie curata... sau mai bine zis... ucigas.

Deci, mai cugeta... (poti sa ma injuri cat vrei...)

LE: daca esti si incepator, cu atat mai grav, daca ma inteleg....

Edited by danutzu_1069, 02 September 2023 - 19:22.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
De obicei nu sunt de acord cu generalizari, sunt locuri unde e localitate si nu pare a fi deloc, nu e nicio casa, nimic. Acolo stau la panda ai nostri dragi politisti, Acolo am luat si eu amenda.
E 50 in localitate, daca localitatea e pe european, la 109, cum crezi ca ai iesit sau n-ai intrat zici ca esti in regula. Ia uite 59 in plus.
Pe de alta parte, 107 pe radarul Politiei e cam 115 pe vitezometrul masinii, cred. Ceea ce e mult.
Asa ca....penitenta si succes la examene :)

#13
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Crocodilule, ai semne clare de intrare si de iesire din localitate, plus waze care iti indica daca depasesti viteza legala.
Adip1962...a fost doar o greseala banala, mersul cu 60km/h peste limita legala e ceva normal, anormal este ca a fost prins si banuiesc ca urmatoarele "investitii" sunt antiradar si statie.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Namidee, on 02 septembrie 2023 - 20:10, said:

Crocodilule, ai semne clare de intrare si de iesire din localitate
Unele atat de ascunse, incat si daca le stii de zeci de ani, tot e greu sa le dibuiesti.

#15
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Nici n-amidee cate-odata, unde sunt :P

#16
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018

 castiel97, on 02 septembrie 2023 - 17:48, said:

Salut. Azi mi s-au suspendat permisul in alt judet fata de cel care locuiesc pe 90 de zile, am depășit viteza maxima pe segmentul respectiv de drum cu 57km/H
Mi s-au spus că trebuie sa fac o cerere de redobandire in județul respectiv, e adevărat sau pot sa fac unde locuiesc?
Am dovada, pot sa fac cerere mai devreme și să renunț la dovada sau trebuie să aștept să treacă cele 15 sau 20 de zile cât are valabilitate dovada că sa pot da redobândirea?
Mulțumesc!
De ce nu încerci marea cu degetul cu o contestație? Poate nu se vede bine numărul mașinii pe filmarea poliției sau alte chestii. Oricum, 3 luni pe dreapta e cumplit dacă nu ai soție/iubită cu permis valabil.
PS
Imi plac maxim lupii moraliști care te-au luat deja la rangă...

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Eu nu inteleg de ce sa da dovada 15 zile.

E ca si cum ar veni moderatorul pe dorum si ar zice: vezi ca peste 2 saptamani te suspend. Knock yourself out.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 abac, on 02 septembrie 2023 - 20:18, said:

Eu nu inteleg de ce sa da dovada 15 zile.
Sa ai timp pentru contestatie.
Nu poti fi pedepsit, fara sa ai dreptul la aparare/sau sa recunosti fapta tacit.

Edited by pasilla, 02 September 2023 - 20:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate