Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Leaf_2020 40Kw - matematica la incarcari versus kilometraj

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
In lumea bateriilor Li-Ion un ciclu reprezinta echivalenta de energie incarcata de 1C (C = capacitatea bateriei). 5 incarcari de 20% (sa zicem intre 30-50%) = 1 ciclu, ca idee.

Daca la leaf se raporteaza altfel e ceva fundamental gresit cu raportarea aia ...

Edited by ro_explorer, 02 September 2023 - 12:11.


#20
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
@ro_explorer ai ceva date in acest sens 1C = 0-100%?
Intreb pentru ca eu prin OBD cu app car scanner daca pun 20-100% sau 30-80% imi contorizeaza 1C ceaa ce se pupa perfect cu ce zice @Adm, orice mufare se contorizeaza, separat am cantitatea de kwh totala incarcata cat si cea consumata.

#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Informatia se gaseste peste tot unde se diseca in detaliu comportamentul bateriilor li-ion.

Un exemplu din lumea tesla:

Quote

Charge Cycles
Charging and discharging a battery is known as a charge cycle. Charge cycles are a large contributor to the lifespan of a battery. It’s why many batteries are rated by the number of charge cycles they can support.
One charge cycle is equivalent to using an amount of energy that is equal to 100% of the battery capacity.
For example, if you charged a battery to 100% and discharged it down to 50% twice, then that would be equivalent to one charge cycle.

Altul din lumea telefoanelor mobile:

Quote

You complete one charge cycle when you’ve used (discharged) an amount that equals 100 per cent of your battery’s capacity — but not necessarily all from one charge. For instance, you might use 75 per cent of your battery’s capacity one day, then recharge it fully overnight. If you use 25 per cent the next day, you will have discharged a total of 100 per cent, and the two days will add up to one charge cycle.

De asemenea exista multe multe articole pe tema asta pe https://batteryuniversity.com/

La Tesla pot confima (prin datele citite din BMS cu "scan my tesla") contorizarea unui ciclu la acumularea unei incarcari/descarcari echivalente cu capacitatea totala nominala (NFP).

Uite un snapshot relevant de la masina mea cand era bateria mai noua Posted Image ...
Attached File  Screenshot 2023-07-14 213235.jpg   57.93K   7 downloads

Edited by ro_explorer, 02 September 2023 - 16:33.


#22
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View Postro_explorer, on 02 septembrie 2023 - 12:12, said:

In lumea bateriilor Li-Ion un ciclu reprezinta echivalenta de energie incarcata de 1C (C = capacitatea bateriei). 5 incarcari de 20% (sa zicem intre 30-50%) = 1 ciclu, ca idee.

Daca la leaf se raporteaza altfel e ceva fundamental gresit cu raportarea aia ...
Leaf-ul raporteaza nr de incarcari, nu cicluri, in cazul meu 3 quick charges si 2800 de L1/L2 pt ca ziua primeste excesul din PV.
Ciclurile complete sunt probabil prin alta parte din aplicatie sau nu exista.

Edited by _-livio-_, 03 September 2023 - 10:51.


#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Una e raportarea statistica si alta e raportarea bob cu bob al unui ECU din masina, care incrementeaza +1 la fiecare conectare la AC/DC.

Acolo se da numarul de incarcari, nicidecum numarul de cicluri cf definitiei.

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Aia e altceva. Mulțumesc de explicații.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate