Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

recomandare cos fum

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018
buna ziua,

am o centrala termica de 35 kw cu ventilator (fara gazeificare) + puffer 1000l. ca si combustibil ard in principal carbuni - lignit (e ieftin) si lemne/brichete (cat sa arda carbunii)

conform diagramelor imi va trebui un cos de diam 200 / 8m ca sa fiu sigur ca ating cei 20 pa necesari. voi monta si un regulator de tiraj pnetru siguranta.  am indoieli in privinta cosului de fum:

inox

- toate sunt clasificate ca si t600
- vad ca timpul de viata este limitat + se va murdari pe exterior
- stiu ca exista si modelul "carbon" (adica negru pe exterior) - aici sunt 2 variante - inox interior/tabla galvanizata exterior (schiedel, hoch) sau inox/inox (convesa)

pretul insa mi se pare prohibitiv pentru ceea ce ofera. preturile incep de la

https://www.rogher.r... nu prea am incredere in brand - mai ales ca e inox 304 - interior / exterior iar uitandu-ma mai atent la elemente se vede calitatea proasta a sudurilor - pretul insa e foarte bun 3.650 ron

si continua pana la 1444/ 1644 (varianta carbon) + tva pentru  convesa (25 ani garantie) inox 316 interior / 304 exterior - 8.600 / 9.700 ron


ceramic :

schiedel - am inteles ca nu se mai frabrica in germania, e facut de bramac (fara TUV) - certificat t400 - din punctul meu de vedere, cade din start ~ 6000 ron la dedeman pt UNI
hoch - fabricat in germania (are TUV) - am primit o oferta de 6090 pentru varianta univesal evo - varianta cu vata ventilata -  t400
tona - fabricat in germania (are TUV) - am primit o oferta de 7663 ron pentru tona tec - au incercat sa ma minta ca e t600 dar in certificatul de conformitate (culmea trimis tot de ei) scrie clar t400 - nu inteleg daca vata este ventilata sau nu ... m-as feri
jawar- fabricat in polonia - 5.300 ron - certificat t600 (fara TUV) ceramica este foarte subtire - sunt plangeri inclsiv pe pagina lor - nu m-as atinge desi "il lauda toti"
leier - fabricat in Romania - 4.400 ron pt lsk - t400 - nu prea am incredere

ar mai fi plewa - nu am dat de nimeni acolo - o sa mai incerc


facand o recapitulare, cel mai bine suna hoch-ul dar imi e frica ca imi scapa ceva. nu caut neaparat ceva ieftin, dar nici scump. totusi as indrazni sa spun ca il vreau "pe viata"


daca foloseste cineva un "cos de fum profesional" si are vreo sugestie as fi recunoscator.

PS: exclud din start cosul de fum de caramida zidita (am avut, l-am daramat cand am mutat camera centralei - este ingrozitor, dupa 5 ani de exploatare era 1/2 mancata - cosul fiind curatat de 3 ori pe sezon cu tije + bormasina)

multumesc

***

Edited by victorvvv, 26 August 2023 - 09:24.


#2
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 24.02.2011
Am două construite de mine din cel care a căzut din start la tine și sunt impecabile după 4 respectiv 1 an. Le folosesc cu "șeminee" de buget și bag lemne tăiate în același an, uneori ude, deci nu cum se recomandă. Curățirea se face o dată pe sezon și nu iese funingine multă adică o trag pe toată cu un sac de aspirator de vreo 3 litri.
Cam într-o lună două îl voi ridica pe a treilea, tot din ddman cumpărat, dar la 2/3 din preț pentru că unele accesorii sunt inutile și exagerat de scumpe.
Am cerut cu racord de 90 grade pentruvcă cel de 45 este lipit nu turnat. Trage la fel de bine.
Deci recomand Sc..l fără nici o ezitare, șamota elemenților este foarte bună, la fel și restul componentelor.

#3
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018

 sandel1, on 26 august 2023 - 09:39, said:


Cam într-o lună două îl voi ridica pe a treilea, tot din ddman cumpărat, dar la 2/3 din preț pentru că unele accesorii sunt inutile și exagerat de scumpe.


poti te rog frumos sa detaliezi? nu de alta, dar nu prea ma dau banii afara din casa Posted Image

#4
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,094
  • Înscris: 24.02.2011
Te duci frumos cu lecția învățată la băiatul care face comanda și-i ceri să-ți dea doar strictul necesar, fără zorzoane si ieși mult mai ieftin. Ultimul m-a costat 2700 lei pentru 5,3 metri.
Singurul mic inconvenient este că nu se mai dă garanție dacă sistemul este incomplet, dar nu este nevoie pentru că nu dă nici un semn că n-ar ține pân la bătrânețe. Șamota e ca nouă lucioasă nimic de reproșat.
Sunt unele componente gen "găleata spartă din vârf", care sunt inutile si arată f. urât. Altele gen ușița de viziitare, și capacul superior le poți cumpăra la 1/10 din preț din altă parte și arată mai bine.
La sistemul meu nu am făcut rabat deloc de la calitate nici la măsurile de siguranță, doar că nu mi-a convenit prețul lor și am găsit alte variante.

#5
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 09.08.2006
Eu tot Schiedel am, de vreo 4 ani. Nu l-am curatat niciodata, doar scot cenusa care se strange. Arata impecabil. Am doua racorduri, unul la 90 grade si unul la 45. Deserveste centrala si in semineu (asta arde doar ocazional, pentru impresie artistica). Trage bine, nu i-am pus regulator de tiraj.

#6
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 18.01.2010

 victorvvv, on 26 august 2023 - 09:24, said:




Eu am cos de inox făcut manual din tabla de inox.
Interiorul din tablă mai groasă, de 0.8mm.
Exterior 0.4mm sau 0.5mm, nu mai știu.
Se face interiorul, am folosit popnituri de inox, se îmbracă în bazaltica speciala pentru temperatură înaltă, 5cm.
Se leagă cu sârmă, apoi se îmbracă în tablă inox pe exterior.
E mai greu de montat, trebuie ridicat cu totul, nu există segmente.
Dar e ieftin și foarte bun.



#7
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 02.02.2007
Am cos ceramic ,,Effe" de vre 10 ani, se comporta foarte bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate