Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Sfat centrala de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
momentsuk

momentsuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2018
Tocmai ce am primit un apel de la al meu parinte care are peste 75 de ani si care ma intreaba daca e cazul sa instaleze centrala de apartment in apartamentul de 2 camere pe care il are. Are niste bani salvati pentru momentul in care va “deceda” si se gandea sa intre in ei. Nu stiu ce sa il sfatuiesc in legat cu centrala. Ce tip de centrala, model? La ce preturi sa se astepte ? Eu sunt plecat in “vest” de peste 10 ani..ma puteti ajuta? Mi-a zis ca in blocul de 20 de apartmente, 12 au centrala. Nu locuieste in bucuresti si nu are intreruperi de apa deloc. Intretinerea are o medie de 3,5 milioane in lunile, noiembrie, decembrie, ianuarie..avantaje/dezavantaje?

#2
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 03.05.2019
Daca sursa financiara este banii de inmormantare atunci evident, raspunsul este NU. Restul discutiei nici nu mai are sens.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu are nevoie de banii de inmormantare. Nu il ajuta cu absolut nimic. In plus, probabil ca este pensionar si primeste ajutor substantial pentru a fi inmormantat cum trebuie.

Avantaje CT: apa calda si caldura dupa nevoi si chef.

Dezavantaje: Are o varsta cand poate deveni deranjanta instalarea/lucrarile si rezolvarea posibilelor deranjamente.

Despre costuri, cred ca cel mai bine se poate informa de la vecini.

Edited by pasilla, 23 August 2023 - 21:24.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 16.03.2007
trebuie schimbate si radiatoarele vechi, probabil si tevi.. daca zici ca a pus gand rau la banii de inmormantare, zi sa stea cuminte sa-si vada de viata care i-a mai ramas, sa tina banii la saltea ca tu n-ai de unde sa-i dai.

Edited by laffin, 23 August 2023 - 21:50.


#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

in blocul de 20 de apartmente, 12 au centrala. Nu locuieste in bucuresti si nu are intreruperi de apa deloc. Intretinerea are o medie de 3,5 milioane in lunile, noiembrie, decembrie, ianuarie
Asta poate fi o problema. Inca nu plateste mult, dar, cand majoritatea apartamnentelor sunt debransate, cei care raman captivi in sistem pot ajunge sa plateasca ff mult pentru caldura.
Ai putea sa ne spui in ce oras, poate avem cunstinta despre starea sistemumului de termoficare, promitem ca nu-i furam banii de inmormantare
.

#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 01.12.2018

 pasilla, on 23 august 2023 - 21:21, said:

Despre costuri, cred ca cel mai bine se poate informa de la vecini.
Estimez 11.000 lei.
(+ 3.500)
(   -500 )

#7
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 21.10.2009
In jur de 13.000 lei costa cu totul, minim. (stiu pentru ca urmeaza sa imi pun si eu).
Nu stiu in cat timp se amortizeaza investitia, ca depinde de mai multi factori: cat rezista centrala fara reparatii, cand e nevoie sa o inlocuiesc cu alta noua, cat rezista tevile de PPR si caloriferele samd.
Avantajul e ca ai caldura la discretie, eu am repartitoare pe calorifere si am stat iarna aproape in frig, am platit 800-900 lei lunar la intretinere, iar la alte blocuri care nu aveau repartitoare, stateau vecinii cu geamurile deschise ca era prea cald iarna in apartamente(si plateau tot cam atat la intretinere).

Daca bunicul tau e multumit de temperatura din apartament iarna si nu i se pare exagerat costul intretinerii pe lunile de iarna, nu stiu daca merita centrala. De ex., vecinii din blocul unde nu sunt montate repartitoare, n-ar avea niciun motiv sa se complice cu centrala.

Edited by lex2010, 23 August 2023 - 23:01.


#8
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,815
  • Înscris: 09.01.2007
Daca are intretinerea 350 de lei mediu in lunile de iarna, si nu are probleme cu apa oprita, aproape sigur nu-si va amortiza nimic, ca o sa plateasca la fel sau mai mult pentru gaz decat plateste acum la intretinere.
In cazuri de genul, pui centrala pentru comfort, ca vrei tu sa iti fie cald si inainte sa decida statu' ca trebuie sa-ti fie cald. Si cum zicea un coleg mai sus, ca sa eviti situatia in care raman 2-3 apartamente racordate care trebuie sa suporte o gramada de pierderi.

Personal, as astepta pana atunci, pana cand creste prea tare costul intretinerii, altfel poate ajunge sa plateasca mai mult decat acum pentru beneficii minimale, chiar facand abstractie de investitie.

#9
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 24.07.2022
mai bine se duce in vacante de banii astia. si astfel traieste mai mult si mai fericit. daca instaleaza aiurea/se arde ceva la centrala isi cheltuie si banii de medicamente. singurul "dezavantaj" cand vei vinde casa, desi depinde si gazul cat se va mai scumpi..

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,727
  • Înscris: 16.08.2010

 gogu1905, on 23 august 2023 - 21:17, said:

Daca sursa financiara este banii de inmormantare atunci evident, raspunsul este NU. Restul discutiei nici nu mai are sens.

"Cumpără-ți tată centrală ca să stai la căldurică! De (banii pentru) înmormântare și parastase am să mă ocup eu. La fel cum am să mă ocup și de actele ce trebuie semnate la notar."

... așa a fost la noi în familie (doar că la noi a fost mama în această situație).

#11
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 26.02.2010
Vailant Vue 236 de 19 kW, 'chiar dacă păcăne la început, se ung șurubele cu vaselină curăță și scapi de zgomot. Cost, depinde și de taxa de debranșare, doar pentru gaz, centrală, țevi, radiatoare și manoperă, cam 15000 lei.

#12
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 26.07.2023
E taica-tau. Pana la 106 ani (ca Mihai Sora) mai sunt 31 de ani. Centrala, fara ezitare. Chiar daca ar mai fi 2 ani, as zice la fel.



#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

 momentsuk, on 23 august 2023 - 21:09, said:

Tocmai ce am primit un apel de la al meu parinte care are peste 75 de ani si care ma intreaba daca e cazul sa instaleze centrala de apartment in apartamentul de 2 camere pe care il are.

Calorifer electric + boiler sa eviti deranjul unei centrale

Edited by althea, 24 August 2023 - 08:46.


#14
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 13.10.2010
Trebuie sa tina cont ca se face dezastru in casa de la montarea unei centrale, moloz, praf, mobile mutate de la locul lor, curatenie dupa.
Adica unui batran de 75 de ani ii trebuie in plus alti bani plus ajutoare la munca.
Ca sa nu mai vorbim ca deja s-a dus perioada in care se poate instala CT, pt ca la inceput de septembrie se baga apa pe coloana comuna din blocuri (pentru incercari) si nu-ti aproba nimeni sa golesti coloana de apa. Iar daca totusi iti aproba, sunt niste costuri f mari pt golire/reumplere.

#15
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,806
  • Înscris: 01.10.2004
Probabil ca gazul il are pe coloana comuna. Pentru centrala trebuie racordare individuala, cu contor la usa. Si am impresia ca nu are...
Eu zic ca merita investitia, probabil cam la 12.000 lei cu tot cu gaz (stiu, sunt optimist, asta in ideea ca are conducta la usa...).
Pentru confortul ulterior merita deranjul facut vreo 3-4 zile.
Btw, cam asa a procedat un coleg cu socrul lui, i-a pus centrala ca era disperat de frig si apa rece, dar a decedat dupa 3-4 ani... Dar na, ani in confort termic...
Centrala? Eu mi-am pus Bosch intr-un apartament (de 7 ani), Vaillant in altul (de 4 ani). Ceva mai scumpe, dar mai sigure in exploatare decat un Ariston sau altceva de low cost.

Inmormantarea se face cu banii dati ca ajutor de primarie. Asta daca nu vrea cosciug cu ventilatie.
Si oricum, este problema celui care va ramane si va prelua mostenirea... Sa faca si el ceva pentru alea 2 camere.

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
Pe urma o sa-ti ceara bani de gaze...

Apoi o sa creada ca e stricata si o sa cheme instalatorii degeaba, in cel mai nefericit caz va arunca in aer blocul...
Dusmanul binelui e si mai binele.

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017

 lex2010, on 23 august 2023 - 22:52, said:

Nu stiu in cat timp se amortizeaza investitia


Daca nu mai traiesti mult .....  niciodata  :)

Ideea e ca apartamentul isi va creste valoarea dupa ce ramane liber. Stiu, vorbesc cu pacat insa viata ... e scurta. Mai ales in Romania.

 Tsunamii, on 24 august 2023 - 05:35, said:

Calorifer electric + boiler sa eviti deranjul unei centrale


+1.  Si eu cred ca e solutia cea mai buna momentan, mai ales ca iernile la noi nu prea mai sunt ierni adevarate. Si nu, nu fac misto.

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
Si cea mai mare greseala e sa inlocuiesti caloriferele de fonta indestructibile cu alea de tabla de 2 bani....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate