Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Gaina se transforma in cocos

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Acum vreo 2 ani am eliminat cocosul ca era prea agresiv si au ramas doar gaini.
Recent am observat ca una din gaini se poarta ca un cocos. Dimineata face un fel de cucurigu, nu e perfect ca la cocos dar seamana f mult. Pe langa asta mai calca gainile mai mici decat ea.
Sincer nu ma deranjeaza, dar is curios daca e normal. Teoria mea e ca in lipsa cocosului una din gaini preia rolul sau

Edited by althea, 23 August 2023 - 17:32.
Funny, dar ai deschis topicul pe o arie profesională, deci încearcă să te abtii dacă vrei răspunsuri utile


#2
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Nu e teorie, chiar așa se întâmplă.
Am locuit la țară și pot confirma că exact asta se întâmplă.

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,078
  • Înscris: 02.12.2007
Se intampla, dar rar. Si cocosii se pot transforma in gaini.
Ca fapt divers, un documentar misto despre gaini [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1c06xOF4uQ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
This may seem impossible to you, but it has been given a 1-in-10 000 chance of occurring. A hen to rooster transformation is most definitely possible no matter how impossible it may seem.
This occurrence usually occurs due to a genetic condition where the chickens only functioning ovary is damaged. The non-functioning ovary can then start to develop into a structure known as an avo-testis. The avo-testes produce male hormones and are responsible for the change that made your hen into a rooster.
The transformation into a rooster is not complete, however, the hen will just become phenotypically male. She will develop physical male characteristics and stop laying eggs, but she will remain genetically female. Despite looking like a rooster, she won’t be fathering any chicks since these hens become infertile.

#5
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Cand eram mic, eu si cu fratii mei ne alegeam pui. Cocosi, puicute. Din fiecare serie.
Si am avut un puisor despre care toti, inclusiv bunica, credeam ca e cocos. Si i-am spus Corado. (dupa numele politistului din serialul Caracatita)
Cand a crescut mare s-a dovedit ca era gaina. Si i-am schimbat numele in Coradina. :)) Era totusi o gaina viguroasa.
Chestia este ca bunica le cam urmarea pe gaini, si cam stia cine si ce ou face.
Cat a trait, vreo 3-4 ani, pe Coradina noatra n-a vazut-o niciodata ouandu-se. Si pana la urma cred ca a taiat-o.
Nu-mi mai amintesc daca a gasit ceva ciudat la ouatoare. Eram si prea mic ca sa retin informatiile.

#6
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
E o găină care se identifică ca cocoş.

#7
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Și ce se întâmplă dacă aduci un cocoș autentic la loc?

#8
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View Postdtd234, on 23 august 2023 - 17:18, said:

...

Nu e de mirare, găinile se mai bat între ele din când în când. Și atunci când există un vid de putere, asemenea năravuri ies la iveală.  Posted Image

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 23 august 2023 - 19:14, said:

Și ce se întâmplă dacă aduci un cocoș autentic la loc?

Ce să se întâmple, găina din titlu o să facă ciocu mic.  Posted Image

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postmigaci83, on 23 august 2023 - 18:53, said:

Cand eram mic, eu si cu fratii mei ne alegeam pui. Cocosi, puicute. Din fiecare serie.
Si ce faceati cu ei?

#10
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 Aldulescu, on 23 august 2023 - 21:12, said:

Si ce faceati cu ei?

Ca si copii prostuti ii luam in mana, ii mangaiam etc. Desi stiam si bunica ne spunea ca nu le face tocmai bine. Ne asiguram ca au gusile pline. Bine, asta cam la toti verificam. Noaptea inainte de culcare le verificam gusile. Care nu era plina, ii luam si le dadeam mamaliga/crupe pe gat. Scopul era sa fie satui. :))
Pe ai nostri ii si favorizam. Mi-aduc aminte ca am gasit intr-un colt de gradina o zona unde erau multe furnici. Si le-am facut un tarc (niste pari cu bete pe ei puse orizontal si apoi pe bete niste țoale :)) ). Si i-am pus in tarcul acela sa manance furnici.
Cand ajungeau mari, ii taiam, bineiniteles. (nu noi, ci bunicul/tata)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate