Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Ce se intampla cu piata muncii?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023

View PostSeteh, on 22 august 2023 - 20:21, said:

Nu stiu cum sa zic sa nu te faci foc si para dar ma doare cam pe la 400.000 de km de faptul ca te-ai suparat. Cam pe Luna ma doare, daca vrei poti sa te duci sa vezi.
Pe de alta parte eu in viata am incercat sa mai iau din sfaturile pe care le-am primit chiar daca unele ma faceau de cacat.
Dar asa este de obicei, unii mai invata altii doar se supara.
comportament tipic de patronakke care ia lumea in batjocura pe bani putini si munca cat mai multa

#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
La cat e Bucurestiul de mare nu gasesti locuri de munca?

#21
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostMihalciuc, on 22 august 2023 - 20:13, said:

Iartama, sunt analfabet de ala ca am decat 3 clase. Noroc cu tine, salvatorul meu
dacă nu e fudul nu e destul.

#22
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View Postcrisstonne, on 22 august 2023 - 19:37, said:

Au venit străinezii", să îi înlocuiască pe pretențioșii de români  ��

Nu e mare branza nici asta. Am prieteni care au pierdut mii de euro aducandu-i aici pe strainezi. S-au uschit. Altii au facut apartamentele de la cazare praf.
Nu zic ca nu sunt si muncitori buni printre ei, insa, ca de obicei, totul este o loterie...

#23
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 22 august 2023 - 20:05, said:

Chiar, robotul nostru Ion ce mai zice? Posted Image
Zice bine, ca s-a pensionat inainte de vreme....

#24
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ce fel de munca, unde cauti?

Ai dreptate cel putin in it.

Activitatea este cam la jumate fata de ce se cauta anul trecut. Ma refer cumulativ de cand a inceput anul, versus 2022.
Dar nici oameni nu gasesc. Posturi din martie neocupate ca nu gasesc om calificat pt ce vor ei.

#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcetateanul_Vijai, on 22 august 2023 - 21:01, said:

A întrebat cineva "ce știi să faci?", întrebarea clasică pe forum?

Da, am intrebat eu fix asta si deloc voalat, cum spunea un alt coleg.
Inca nu am primit raspuns.

Si da, e o intrebare perfect normala cand te plangi de piata muncii. SI e de bun simt sa spui de la inceput si ce domeniu e de interes si ce calificari ai, daca te plangi ca nu ai oferte de munca.

#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Il doare gura sa repete, dar a deschis si alt topic si acolo apar detalii despre ce a terminat si ce lucreaza in prezent:

View PostMihalciuc, on 12 august 2023 - 17:02, said:

Am vazut ca is tot mai putine  locuri de munca, nu stiu de ce. Momentan lucrez ca inginer proiectant  in electrotehnica, dar seful  se poarta urat cu mine, de asta tot caut. Eram putin nedumerit daca sa trimit cv sau nu, luand in vedere ca nu ii domeniul meu. Cred ca o sa trimit
sursa: https://forum.softpe...8#entry30168798
Practic am dedus ca e din Târgu Lăpuș.

#27
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcrisstonne, on 22 august 2023 - 19:53, said:

Inițiator, vezi aici  ��
Nu l-aș angaja pe dubiosul ăla! :)

Își prinde părul la flex.

View Postwertyck, on 23 august 2023 - 08:01, said:

Zice bine, ca s-a pensionat inainte de vreme....
A lucrat la MapN în tinerețe.

#28
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View PostMihalciuc, on 22 august 2023 - 19:12, said:

Suntem in criza cumva? Intreb mai mult, deoarce am vrut sa imi caut alt angajator si numai nu vad oferte serioase, in anul trecut mi-i s-au parut mult mai multe comparativ cu astazi.La voi cum sta treaba?
Pai... da, suntem in recesiune. Si in recesiune se intampla asa: eu nu ma angajez ca ofera astia 2000-2500 de lei net, ei nu ma angajeaza ca eu cer 3000-3500 de lei net. Angajatorii vin cu pretentii gen ce experienta ai, ce calificari, chiar daca aplici pentru ceva care nu necesita vreun skill deosebit, potentialii angajati nu se duc sau vin 2-3 zile si apoi considera ca nu are rost sa-si piarda timpul pentru 2000-2500 de lei. Si asa, cei doi, angajatorul si potentialul angajat stau si se uita urat unul la altul si nu face nimeni nimic. Era normal sa se intample asta, economia noastra depinde de economia vestica, acolo recesiunea a venit mai devreme si acum si-a mai revenit cat de cat, la noi a venit mai tarziu si mai dureaza pana isi revine.
Problema cu salariul nu tine de cat primesti, ci de ce iti poti permite din el. Ori daca iti permiti mancare si atat, multi oameni nu se vor duce, fie stau acasa si practica agricultura de subzistenta sau traiesc din pensia parintilor, fie pleaca in strainatate. Cat despre angajator, exista niste limite la cat pot plati si in loc sa spuna simplu "firma mea nu iti poate oferi salariul de 4000 de lei net ca sa cari cutii in depozit, ca asta m-ar costa 6500 lunar si devin neprofitabil sau chiar dau faliment in 3 luni", vin cu "ce scoli ai? ce calificari? ce experienta?" ca poate mai scazi din pretentii, poate te multumesti si sa ai bani de mancare si facturi si atat.
Piata acum se regleaza - angajatii nu pot trai cu ce ofera angajatorii, angajatorii nu pot oferi mai mult si daca ar vrea, deci nu au angajati.
E ce e. Trece in vreo 2 ani asa.

#29
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Seful meu mi-a spus ca  face tot posibilul sa ne concedieze pe toti care avem pareri, si sa angajeze asiatici, ca are nu stiu ce facilități. Noi ramanem sclavi la noi acasa.
Am facut o reclamatie la ITM in trecut, si m-am linistit. Instituțiile care ar trebui sa ne apere drepturile, isi iau spaga si trec cu vederea, si te mai si toarna ca ai facut reclamatie (adica o da printata).
Dar peste tot pe unde am lucrat, cam 80% dintre colegi sunt pe tras chiulul, cu speranta unui salariu "ca afara".

#30
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Post2Unlimited, on 23 august 2023 - 07:02, said:

Nu e mare branza nici asta. Am prieteni care au pierdut mii de euro aducandu-i aici pe strainezi. S-au uschit. Altii au facut apartamentele de la cazare praf.
Nu zic ca nu sunt si muncitori buni printre ei, insa, ca de obicei, totul este o loterie...


Cred ca in constructii, livrari si horeca poate aparea problema asta. In rest nu prea am vazut straini pe la noi. Sau poate sunt si nu ii vad eu ......

Locuri de munca par a fi insa nu sunt chiar asa multe. Companiile de mult eori dau anunturile de angajare ca sa bifeze niste proceduri si atat. Au deja oamenii, de regula promovati din interior. Sau efectiv nu vor sa dea salarii mai mari. Si cauta pana gasesc cu salariile si conditiile lor.

#31
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View PostBogotta, on 24 august 2023 - 06:46, said:

Companiile de mult eori dau anunturile de angajare ca sa bifeze niste proceduri si atat. Au deja oamenii, de regula promovati din interior. Sau efectiv nu vor sa dea salarii mai mari.

E o tactică de intimidare a angajaților publicarea de anunțuri de recrutare personal.

#32
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Este, dar si angajatul la acea firma poate face la fel, adica sa aplice la alte joburi si sa "santajeze" actualul angajator. Oricum maririle importante de salariu nu le obtii la actualul loc de munca, ci doar cand te muti la altul nou, prin negocierea de la interviul de angajare. Faptul ca lucrezi in momentul interviului iti confera o anumita pozitie de forta, pentru ca nu esti obligat sa accepti noul post de munca indiferent de pachetul salarial primit.

#33
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Ce spui tu e valabil pentru ofertele reale de angajare, nu la astea false la care nu există loc de muncă cu adevărat.

#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Pai nu poti participa la interviuri imaginare, e clar ca ma refeream la cele reale, unde se ajunge sa fi chemat pentru interviu.

#35
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 18.11.2021

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 24 august 2023 - 09:27, said:

E o tactică de intimidare a angajaților publicarea de anunțuri de recrutare personal.
cred ca gandesti prea departe. ca angajat de ce m-as uita la anunturi ? poate m-as uita din cand in cand ca sa vad ce mai misca. ori ca sa intimideze, ar presupune ca eu sa ma uit frecvent  la anunturi de jobs ... lucru pe care nu cred ca il face careva; rezulta gandesti prea departe

#36
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View Postwertyck, on 24 august 2023 - 10:39, said:

Pai nu poti participa la interviuri imaginare, e clar ca ma refeream la cele reale, unde se ajunge sa fi chemat pentru interviu.

Ba da, cum să nu poți, participi la interviuri reale, dar degeaba, doar pentru a pierde timpul pentru că nu există de fapt post liber. Cei de la resurse umane chiar se bucură că au oaspeți cu care mai schimbă o vorbă două. Treaba e pe bune, ordin de la șefi, știu de la tatăl unui amic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate