Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Ce face un inginer de proces?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Oare ca inginer in electronica, consideri ca ar merita.
Fiind o fabrica de mobila, jobul ala are legatura mai mult cu mecanica decat cu electronica. Daca ai simt tehnic si inclinatii practice probabil ca vei putea face acel job, dar trebuie sa te gandesti daca ti-ar placea sau nu. La inceput iti va fi greu pt ca vii dintr-un domeniu total diferit.

Quote

Momentan lucrez ca inginer proiectant  in electrotehnica, dar seful  se poarta urat cu mine, de asta tot caut
Avand in vedere jobul actual ti-ar fi mult mai usor sa migrezi catre alte domenii asemanatoare: proiectare instalatii electrice ( curenti tari sau preferabil curenti slabi daca ai terminat electronica), inginer punere in functiune in domeniu electric/electronic, inginer coordonator executie in domeniul electric etc.

#20
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Este cunoscut ca orice inginer electronist stie sa proiecteze si sa produca mobilier de calitate, frumos si trainic.

Edited by byteworks, 13 August 2023 - 09:48.


#21
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
De ce nu? Eu am facut TCM, am lucrat 9 ani ca inginer de intretinere atelier mecanic, apoi am vandut chiloti in targuri un an, apoi am predat pe la scoala generala si profesionala vreo 3 ani, apoi m-am axat pe niste treburi juridice contra UE vreo 10 ani, concomitent cu activitate de export-import, apoi m-au pus sef de haita vreo 20 de ani si seful intregului trib in ultimii 3 ani pana m-am pensionat. In concluzie, stiu sa bat un cui, sa schimb un bec, sa citesc un contract, sa conduc o echipa, sa dau afara un angajat toxic. Diploma de inginer TCM nu mi-a folosit deloc pentru calculul evolventei la rotile dintate din cutiile de viteze ale strungurilor, dar acea facultate m-a invatat cum sa invat ce-mi trebuie.


#22
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View Postbinox, on 13 august 2023 - 09:21, said:


Avand in vedere jobul actual ti-ar fi mult mai usor sa migrezi catre alte domenii asemanatoare: proiectare instalatii electrice ( curenti tari sau preferabil curenti slabi daca ai terminat electronica), inginer punere in functiune in domeniu electric/electronic, inginer coordonator executie in domeniul electric etc.
Ar fi, atata ca tot mai putine locuri de munca in domeniu sunt, nu stiu de ce. Si unde am fost la interviu, erau conditii si salarii foarte naspa. Si de asta nu stiu ce sa fac.

#23
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
De ce nu incerci in automotive? Este de lucru si se plateste bine - dar trebuie sa stii meserie.

#24
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View Postbyteworks, on 13 august 2023 - 12:49, said:

De ce nu incerci in automotive? Este de lucru si se plateste bine - dar trebuie sa stii meserie.
In judetul din care sunt nu am vazut sa fie posturi depuse...

#25
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
După cerințele postului poate că s-ar merita o discuție mai așezată cu respectivii. Ăla nu e post pentru un agajat, e pentru un acționar în companie, vezi poate poți negocia să te accepte la împărțirea profitului. Atunci s-ar regla altfel mersul lucrurilor.

#26
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Pentru a primi sfaturi care sa-ti fie de folos, in primul rand ar trebui sa precizezi in ce oras esti/cauti, ca una e sa-ti cauti post bun de inginer in Vaslui si alta e la Bucuresti sau Cluj. Apoi ar trebui sa dai cateva detalii despre experienta profesionala , ca sa primesti indicatii utile.

Quote

Si unde am fost la interviu, erau conditii si salarii foarte naspa
Poti sa dai exemple de ce inseamna pt tine conditii si salarii foarte naspa?
Cu informatiile astea ne putem da seama ce tip de job ti s-ar potrivi mai bine, daca ai sau nu pretentii realiste pt piata muncii din Ro, etc

#27
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View Postbinox, on 13 august 2023 - 13:56, said:

Pentru a primi sfaturi care sa-ti fie de folos, in primul rand ar trebui sa precizezi in ce oras esti/cauti, ca una e sa-ti cauti post bun de inginer in Vaslui si alta e la Bucuresti sau Cluj. Apoi ar trebui sa dai cateva detalii despre experienta profesionala , ca sa primesti indicatii utile.

Poti sa dai exemple de ce inseamna pt tine conditii si salarii foarte naspa?
Cu informatiile astea ne putem da seama ce tip de job ti s-ar potrivi mai bine, daca ai sau nu pretentii realiste pt piata muncii din Ro, etc
Un oras ce are o populatie de 100.000 de oameni, din Transilvania, deci mediu ca marime. In iulie 2023 am terminat facultatea, si am experienta in proiectare de 6 luni. In sensul ca primesc oferte de 2500 de lei si nimic in plus,pe carte minim pe economie. Acuma unde sunt, iau totusi 3500 net si 4000 brut, atata ca seful ii om tare batjocoritor.

View PostMihalciuc, on 13 august 2023 - 14:33, said:


Specializarea mea este in inginerie electronica si locul actual de munca este in proiectarea de instalatii electrotehnice.

#28
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
3500 pt un inginer debutant intr-un oras mediu e relativ decent pt Ro, daca ai un program normal de lucru, fara multe ore suplimentare neplatite.
Daca seful ala nu e chiar groaznic si poti sa-l mai suporti o perioada ar fi bine sa nu pleci pe un salariu mai mic. Poate cu o singura exceptie, daca gasesti un job intr-un domeniu f interesant dar chiar si asa trebuie sa fii constient ca cine ofera salarii de 2500 de ron pt un inginer electronist chiar si debutant e pus pe exploatat oameni si nu-ti va oferi prea multe sanse sa evoluezi.
Joburi ok strict pe electronica nu vei gasi decat in orasele mari(Bucuresti, Cluj, Iasi, Timisoara, Sibiu Brasov) unde s-au adunat cateva firme care fac R&D pe la noi.
In orasele mai mici maxim ceva pe depanare laptop/gsm mai poti gasi dar probabil nu pe salariu f mare si nu cred ca e o meserie de viitor avand in vedere tendintele actuale ( produse de unica folosinta)
Daca ceea ce faci acum iti place, mai stai jumatate de an, invata cat de mult poti in domeniu si apoi iti cauti in alta parte acelasi job sau ceva intr-un domeniu conex.
Ca sa-ti maximizezi sansele poti investi in educatia ta, de exemplu ai putea sa-ti obtii autorizatiile ANRE (2A+2B) si/sau autorizatia de Proiectant sisteme de securitate.
Avand aceste calificari deja obtinute vei deveni automat mai atractiv pe piata muncii pentru companiile care cauta asa ceva.
Ceea ce ar fi bine sa eviti e schimbarea deasa(sub 1 an) de locuri de munca si/sau in domenii fara legatura. Astfel de detalii te pot descalifica automat in ochii unui angajator, ii pot indica ca esti neserios/nehotarat desi poate ai motive intemeiate ,nu vei ajunge sa le expui.

#29
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
https://www.linkedin...nalSubdomain=ro

Faptul că dai informații trunchiate nu înseamnă că nu se pot afla detaliile jobului și orașul despre care vorbim.
Caz concret: vorbim de Târgu Lăpuș și de firma TAPARO SA

Edited by wertyck, 13 August 2023 - 15:34.


#30
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

View PostMihalciuc, on 13 august 2023 - 14:34, said:

Un oras ce are o populatie de 100.000 de oameni, din Transilvania, deci mediu ca marime. In iulie 2023 am terminat facultatea, si am experienta in proiectare de 6 luni. In sensul ca primesc oferte de 2500 de lei si nimic in plus,pe carte minim pe economie. Acuma unde sunt, iau totusi 3500 net si 4000 brut, atata ca seful ii om tare batjocoritor.


Specializarea mea este in inginerie electronica si locul actual de munca este in proiectarea de instalatii electrotehnice.
3500 net inseamna 5983 brut (nu 4000). 4000 brut inseamna 2370 net.
Poate ar fi buna o auto-evaluare a competentelor si abilitatilor. Toti vrem, dar nu toti primim.

#31
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View PostMihalciuc, on 13 august 2023 - 12:31, said:

Ar fi, atata ca tot mai putine locuri de munca in domeniu sunt, nu stiu de ce. Si unde am fost la interviu, erau conditii si salarii foarte naspa. Si de asta nu stiu ce sa fac.

Vine criza si companiile intra in contractie. Si nici lautaria guvernului cu regimul fiscal schimbat de 3 ori in 3 ani nu ajuta.

Lucrez la o companie foarte mare, si desi inca nu taiem din cheltuieli de cam un an de zile numaram foarte atent banii cheltuiti.

Apoi nu prea e o perioada de angajati, acum is studenti la intership de unde se aleg viitorii angajati.

Edited by MooF2010, 13 August 2023 - 21:55.


#32
1993ae1950

1993ae1950

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.07.2022
pe vremuri era TCM la Politehnica. poate seamana.

#33
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View PostMareleIntelept, on 13 august 2023 - 19:45, said:


3500 net inseamna 5983 brut (nu 4000). 4000 brut inseamna 2370 net.
Poate ar fi buna o auto-evaluare a competentelor si abilitatilor. Toti vrem, dar nu toti primim.
Daca taceai, filozof ramaneai. Te-ai gandit ca poate is in domeniul constructilor? Te pricepi la calcule vad

#34
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Ma pricep si la oameni. Nu seful e toxic, ci proaspatului absolvent nu-i ajunge nimeni cu prajina la nas, ca sa-i stearga mucii.
Ce mobilier proiectezi pentru "constructile" alea?

#35
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View PostMihalciuc, on 12 august 2023 - 11:45, said:

Exemplu:

Analizează cerinţele tehnice ale clientului;
Întocmeşte documentaţia internă, desene 3D, desenele de execuţie și informează departamentele implicate;
Întocmeşte documentaţia specifică şi furnizează toate informațiile necesare elaborării cotaţiilor de preţ;
Întocmește instrucțiunile de lucru aferente proceselor de producție;
Verifică și validează documentația tehnică pentru produsele noi care se implementează;
Asigură in timp, acuratețea datelor și caracterul complet al documentației;
Asigură suport tehnic pentru toate produsele și procesele;
Aprobă toată documentaţia tehnică şi tehnologică internă;
Realizează studii de capacitate;
Menține și actualizează calculele proceselor, cu timpi standard respectând termenele stabilite;
Echilibrează stațiile de lucru, luând în considerare rezultatele de timpi studiate;
Propune soluții de îmbunătățire atât pentru produsele/procesele noi cât și pentru cele existente.


De aici nu zice nimic daca ii mecanic sau electric. Atata ca ii o fabrica de mobila.

Acum câţiva ani discutam cu un amic despre noua modă din anunţurile de recrutare, căutau omul orchestră.

O astfel de listă fusese publicată de o firmă românească din domeniul agro şi daduseră la contact numărul unei donşoare.
Un agronom vechi, coleg de-al amicului, a alocat 10 minute pentru a discuta cu ei şi a ajuns direct la marele manager, un fost interlop care "trăgea" combustibil din conducte în anii '90.
La sfârşitul discuţiei i-a transmis toate urările de bine, în cel mai exotic mod cu putinţă.
Amicul face acum munca de om-orchestră în vest, pe o sumă mult mai mare decât cea oferită de interlop.


Moda vine din vest, acolo unde noua generaţia de afacerişti caută un om bun la toate pentru a coordona o turmă de semianalfabeţi.

#36
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Unele din aceste anunturi se bazeaza si pe faptul "ca are balta peste" si se gaseste prostul care sa muste momeala si sa se angajeze in acel conditii dezavantajoase pentru angajat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate