Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Recomandare Mouse

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Deocamdată am un Redragon Nemeanlion2, are aproape trei ani, dar început să facă click-ul stânga figuri. Nu e așa de evidentă problema, dar uneori te enervează, de multe ori nici nu apuc să selectez un text cap-coadă cum trebuie.
Și aș vrea să-l schimb, iau în calcul inclusiv să cumpăr același model. Mai e și alternativa de la Logitech (G102), dar nu știu ce să zic despre ea.
Buget ~100 de lei.
Condiții: măcar 7200dpi(da, îi folosesc) și să aibă butoane de back și forward.

#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

 Valy_User, on 22 august 2023 - 11:59, said:

Deocamdată am un Redragon Nemeanlion2, are aproape trei ani, dar început să facă click-ul stânga figuri. Nu e așa de evidentă problema, dar uneori te enervează, de multe ori nici nu apuc să selectez un text cap-coadă cum trebuie.
Și aș vrea să-l schimb, iau în calcul inclusiv să cumpăr același model. Mai e și alternativa de la Logitech (G102), dar nu știu ce să zic despre ea.
Buget ~100 de lei.
Condiții: măcar 7200dpi(da, îi folosesc) și să aibă butoane de back și forward.

Dacă erai de la mine din oraș, îți dădeam eu Logitech G502 Proteus. Nu îl mai folosesc, și adună praf. Am colecție de mouși, tot mai cumpăr. Don't ask me why.

#3
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Iti recomand g102, dar e pentru maini mai mici

#4
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Lenovo M500 daca il mai prinzi la vreo oferta sub 60 de lei..

#5
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 27.06.2009
Poti sa incerci sa il desfaci sa cureti contactul cu ceva spray contact cleaner. Il gasesti pe la vreo 20-30 lei pe la dede, brico etc.
Daca tot vrei acelasi model ai putea sa il repari pe asta daca nu are si alte probleme. Te mai duce probabil inca vreo 2-3 ani.

#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Ma gandeam sa iau switch-ul din stânga si sa-l pun in dreapta. Sau sa iau un mouse de 8 lei si sa iau de pe el.

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Recomand Steelseries Rival. E singurul mouse care chiar a ținut, după ce am trecut prin Logitech-uri ca prin brânză.

#8
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
Redragon Inquisitor2. La 50 de lei la Emag, acelasi pret la care l-am luat acum 2 ani tot de la Emag. A inlocuit un Mammoth care m-a tinut vreo 5 ani, pana cand a inceput cu dublu click-uri la o singura apasare.
Are 7200 DPI, butoane back/forward. A rezistat foarte bine, niciun defect, utlizat zilnic subsatantial. Chiar mi se pare ca are o priza mai buna in mana fata de Mammoth.

#9
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu l-am luat pe asta de Black Friday, cu doar 20 de lei. Imi pare rau ca nu am luat mai multe bucati.
Il foloseste sora mea si e foarte multumita.

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,385
  • Înscris: 28.10.2018
Am cumparat mouse-ul asta de pe Aliexpress: https://vi.aliexpres...rch|query_from:

F e n o m e n a l.

Se simte extrem de calitativ in mana, are forma verticala ergonomica, aluneca excelent, are conexiune dongle 2.4 Ghz, + 2 x bluetooth. Rotita metalica, precisa, cu functie de click pentru middle button. Toate butoanele sunt silentioase, inclusiv rotita, atat pe scroll cat si pe click.

Singurul minus e ca nu se pot programa butoanele. Mi-ar fi placut ca butonul DPI si butoanele back/forward sa poata fi programate cu functii diferite. Dar asta e. Pentru 20 de euro, mouse-ul e exceptional.

Edited by abac, 24 April 2024 - 12:08.


#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Există și la noi replici de Logitech Lift Vertical, cum ar fi HAMA EMC-500.
Am pus și eu mâna pe unul, dar nu-mi place, eu rămân la Reddragonurile mele.

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,385
  • Înscris: 28.10.2018
Eu am experiente bune cu Ugreen. Am cumparat ceva incarcatoare high speed si cabluri de la ei. Pentru ca mereu calitatea a fost la superlativ, am zis sa incerc si un mouse. Buna alegere.

#13
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021

View PostValy_User, on 24 aprilie 2024 - 15:33, said:

Există și la noi replici de Logitech Lift Vertical, cum ar fi HAMA EMC-500.
Am pus și eu mâna pe unul, dar nu-mi place, eu rămân la Reddragonurile mele.
Ai schimbat pana la urma Reddragonul vechi si daca da cu ce anume?

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
L-am schimbat cu un Redragon Griffin. Dar ergonomia lui e mult mai proastă decât la Nemeanlion 2.
Și până la urmă am reparat și Nemeanlionul și îl folosesc la alt calculator. Mai multe detalii despre reparație aici, la postul #40 https://forum.softpe...ck/page__st__36

Poate în viitor o să trec la Logitech, am pus mâna pe un G102 al unei cunoștințe și merge impecabil. E cam cel mai bun mouse pe care am pus mâna.
Folosesc un Logitech M180 pentru laptop de vreo 10 ani. E ok, dar pentru PC dacă ai unitatea jos tot pierde semnalul uneori, ca orice alt mouse wireless. Dar îmi displace maxim DPI-ul extrem de mic.

Edited by Valy_User, 25 April 2024 - 22:18.


#15
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 27.06.2009
Si logitech are probleme de genul cu dubluclick. Depinde si de noroc si de modul de utilizare. De la logitech printre cei mai populari șoareci sunt G502 hero, daca dai un search pe google dupa G502 double click o sa vezi ca e plin de posturi pe tema asta.

#16
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Iar la Logitech îmi plac mult noii senzori, foarte accurate.
Când am pus prima dată mâna pe unul cu senzor de ăla credeam că e mouse-ul stricat, folosesc probabil alte lungimi de undă ale luminii, nevizibile pentru ochi.
Și G102 la fel. Din ce am auzit ar fi ceva senzori cu mercur.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate