Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Garantie Auto nou - Producatorul intarzie sa puna piesele la dispozitie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

 MD, on 20 august 2023 - 18:22, said:

Sa nu ne spui despre ce marca este vorba sa ia si alti teapa ta ...
Dupa problema, pun pariu ca e o turbina de Dacia Logan/Sandero.
Dupa cealalta problema, presuri sau oglinzi incalzite de Spring.

#20
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Frate, se mai intampla sa nu existe piesele respective pentru service. Cu ani in urma, ma loveste cineva in spate, nimic grav doar niste plastice sparte, duc masina la reparat si dureaza 4 luni jumate sa elibereze masina din cauza unei piese din plastic, fabricata de o singura fabrica care tocmai in perioada aia isi intrerupsese productia nu mai stiu de ce. Culmea dupa 4 luni m-a sunat nu stiu ce director al marcii respective sa-si ceara scuze ca dureaza atat de mult si ca au rezolvat problema si vine piesa. Norocul meu ca aveam masina de schimb echivalenta, Deci se poate intampla sa nu aibe piese

Edited by ZamrA, 21 August 2023 - 00:25.


#21
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, imi pare rau de problema ta, dar tine minte un lucru: Niciodata nu cumperi un model nou imediat cum apare!
Pe langa problemele cu piesele de schimb si Renault este cunoscut ca masina ieftina cu reparatii costisitore, mereu (si asta e o problema generala) sunt erori de proiectare/executie. Ca-s rechemari in service sau facelift-uri (care pur si simplu sunt pretexte pentru remedieri), nici nu mai conteaza. Daca masina e ieftina, gen Logan, nu se face nicio rechemare in service, ci facelift cosmetizat.
Din acest motiv, ar fi bine sa se cumpare masini noi doar la sfarsit de gama. Alea se strica mai greu.

#22
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Multumesc de sfat. Stiam, dar am zis ca se drege pe garantie… Urmatoarea probabil ca va fi sh, acolo am avut mai putine probleme ca la cele noi si orice se rezolva repede, uneori veneau piesele in aceeasi zi. Invatatura de minte pe bani multi.

#23
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
sa vina presa! :lol:

#24
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

 adip1962, on 21 august 2023 - 06:28, said:

Initiator, imi pare rau de problema ta, dar tine minte un lucru: Niciodata nu cumperi un model nou imediat cum apare!
Din acest motiv, ar fi bine sa se cumpare masini noi doar la sfarsit de gama. Alea se strica mai greu.

Ciudat ! Eu am comandat modele noi care nici in showroom nu erau, am vazut poze pe net , prima (GM) a cedat la 115 Kkm ambreiajul..era demult iesita din garantie, a doua  ( Suzuki), pe la 160 Kkm am dat jos cutia ca avea un zgomot, iesita din garantie de vro' 5 ani, ultima (Toyota) are 100 Kkm si 3 ani peste 3 ani si/ sau inca 100 Kkm iese din garantie , doar un spoiler ca nu am putut sa evit un caine Posted Image

#25
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

 andrey_net, on 21 august 2023 - 08:30, said:

Multumesc de sfat. Stiam, dar am zis ca se drege pe garantie… Urmatoarea probabil ca va fi sh, acolo am avut mai putine probleme ca la cele noi si orice se rezolva repede, uneori veneau piesele in aceeasi zi. Invatatura de minte pe bani multi.

Ce ai invatat ?

#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 andrey_net, on 20 august 2023 - 21:50, said:

Piesele sun suportii de sus de la amortizoarele fata.
Rulmentul de sarcina este , multe marci au probleme in acea zona .
Da modelul de masina poate se rezolva mai rapid aici , nu sunt nici piese scumpe nici manopera debordanta .
Sfat : intre surubul de prindere cu garnitura de cauciuc si tabla cand masina sta intr-o parte apare un spatiu - cumperi un spray cu vaselina litiu (vreo 30 lei) si cand iti aduci aminte mai dai un puf in ambele parti . Vaselina pe langa ca greseaza elimina apa din zona iar viata piese va fi masurata in ani .

#27
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 adip1962, on 21 august 2023 - 06:28, said:

Initiator, imi pare rau de problema ta, dar tine minte un lucru: Niciodata nu cumperi un model nou imediat cum apare!
Pe langa problemele cu piesele de schimb si Renault este cunoscut ca masina ieftina cu reparatii costisitore, mereu (si asta e o problema generala) sunt erori de proiectare/executie. Ca-s rechemari in service sau facelift-uri (care pur si simplu sunt pretexte pentru remedieri), nici nu mai conteaza. Daca masina e ieftina, gen Logan, nu se face nicio rechemare in service, ci facelift cosmetizat.
Din acest motiv, ar fi bine sa se cumpare masini noi doar la sfarsit de gama. Alea se strica mai greu.
Ca fost posesor de Renault (luat de nou), pot sa iti spun ca nu este ieftina deloc fata de concurenta. Insa sunt total de acord ca reparatiile sunt costisitoare in reprezentanta. Exorbitante as zice (tot din experiente personale).

#28
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Suna la Rino in Franta si vezi ce zic aia...

#29
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 ldpe, on 21 august 2023 - 10:20, said:

Rulmentul de sarcina este , multe marci au probleme in acea zona .
Da modelul de masina poate se rezolva mai rapid aici , nu sunt nici piese scumpe nici manopera debordanta .
Sfat : intre surubul de prindere cu garnitura de cauciuc si tabla cand masina sta intr-o parte apare un spatiu - cumperi un spray cu vaselina litiu (vreo 30 lei) si cand iti aduci aminte mai dai un puf in ambele parti . Vaselina pe langa ca greseaza elimina apa din zona iar viata piese va fi masurata in ani .
Se inlocuieste la Logan kitul cupela ricoseu,vine si cu rulmentul si cauciucul. Cumpara OE Renault,nu aftermarket.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate