Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Garantie Auto nou - Producatorul intarzie sa puna piesele la dispozitie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea problema:

Detin un autoturism in garantie si in urma cu peste o luna am sesizat zgomote ciudate. Service-ul reprezentantei a constatat defectiunea si a comandat piesele necesare remedierii. Producatorul intarzie sa puna la dispozitie piesele necesare pe motiv de indisponibilitate. Aceeasi poveste si anul trecut cu o componenta de caroserie, am asteptat aproape doua luni.

Ce as punea face in aceasta situatie in afara de ANPC? Exista un articol de lege care ma poate ajuta?

Multumesc!

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
La mașini nu se aplica regula cu 15 zile termen de reparație sau banii înapoi ?

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Am stat si eu de mai multe ori fara masina ca nu existau anumite piese si aducerea lor a durat forever. Nu rezolvi nimic cu ANPC, dar vei intra pe lista "neagra" a dealerilor marcii respective si cu greu va mai fi cineva amabil in service-urile lor. Stiu ca suna si este aiurea, dar iti recomand sa astepti piesele de care ai nevoie.

#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Sa nu ne spui despre ce marca este vorba sa ia si alti teapa ta ...

#5
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postionut76, on 20 august 2023 - 18:13, said:

Am stat si eu de mai multe ori fara masina ca nu existau anumite piese si aducerea lor a durat forever. Nu rezolvi nimic cu ANPC, dar vei intra pe lista "neagra" a dealerilor marcii respective si cu greu va mai fi cineva amabil in service-urile lor. Stiu ca suna si este aiurea, dar iti recomand sa astepti piesele de care ai nevoie.

Asta sub nicio forma. Pe aproape 30k ai mei, nu. Daca nu rezolv cu ANPC, atunci avocat si presa sa fie Posted Image. Eu am incercat sa le ofer masina la buy back, dar pretul oferit e o gluma, mai ales ca nu as renunta la ea daca nu ar fi situatia cu piesele, care nu mi se datoreaza mie.

Edited by andrey_net, 20 August 2023 - 18:59.


#6
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Si eu am asteptat peste 2 luni un spoiler, asa imi trebuie daca am masina japoneza ca totul e pe original nu facaturi care ajung in 3-5 zile.

#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View Postionut76, on 20 august 2023 - 18:13, said:

Am stat si eu de mai multe ori fara masina ca nu existau anumite piese si aducerea lor a durat forever. Nu rezolvi nimic cu ANPC, dar vei intra pe lista "neagra" a dealerilor marcii respective si cu greu va mai fi cineva amabil in service-urile lor. Stiu ca suna si este aiurea, dar iti recomand sa astepti piesele de care ai nevoie.

Pe vremuri nu exista decât Dacia.

Acum mai sunt și alte tarabe...  Posted Image

#8
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postandrey_net, on 20 august 2023 - 18:59, said:

Eu am incercat sa le ofer masina la buy back, dar pretul oferit e o gluma,..
Exact ala e pretul daca ceri la anpc sa-ti dea banii inapoi ;)
Daca e luata cu rabla e si mai complicat.

Cat despre presa... las-o balta.

Banuiesc ca ai cerut o masina sa te folosesti de ea in tot acest timp.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,826
  • Înscris: 30.08.2006
E o problema mai ales cu asiaticele. Eu astept de o luna ca Digi sa rezolve o problema. Sper ca pana anul viitor sa se rezolve. Nu are rost sa apelez la ANPC decat daca trec mai mult de 2 ani de la sesizarea pe mail.Sunt chiar curios daca se rezolva pe timpul vietii mele.

Edited by Leo2006, 20 August 2023 - 20:15.


#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Asta este unul din motivele pentru care nu ma gandesc sa-mi schimb masina de 13 ani cu alta noua, care ar costa, la dotari echivalente, cam de 6-8 ori mai mult decat suma pe care as lua-o pe ea.
Iar daca as vinde-o si cumpara alta noua si daca service-ul mi-ar face asa o figura, apai cred ca as cauta o mitraliera...

Edited by adip1962, 20 August 2023 - 20:19.


#11
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
suzuki are in momentul asta cele mai mari probleme cu piesele....

dar nu inteleg care e problema pana la urma.... service-ul a fost corect, a constatat problema , a comandat piese. In timpul asta te folosesti de masina.

daca ti-ai fi luat un Rolls Royce ziceam sa fii pretentios, dar totusi.... chiar asa am ajuns sa tipam ANPC pt orice scartait care se va rezolva totusi?

Edited by andrei_221, 20 August 2023 - 21:07.


#12
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postandrei_221, on 20 august 2023 - 21:07, said:

suzuki are in momentul asta cele mai mari probleme cu piesele....

dar nu inteleg care e problema pana la urma.... service-ul a fost corect, a constatat problema , a comandat piese. In timpul asta te folosesti de masina.

daca ti-ai fi luat un Rolls Royce ziceam sa fii pretentios, dar totusi.... chiar asa am ajuns sa tipam ANPC pt orice scartait care se va rezolva totusi?

nu service-ul e problema, ci producatorul.. Nu e asiatic. Deci n-ar fi o problema dupa dvs ca se asteapta piesele cu lunile? Vrei sa pleci intr un concediu si cedeaza.. Ok, ai asistenta inclusa. Dar cu ce te intorci daca nu ti se poate repara masina ca nu au piese? Si toate astea se complica si mai tare cand ai un bebelus
cu tine… Mai pot da n exemple de lucruri care se pot intampla..

#13
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021

View Postandrey_net, on 20 august 2023 - 21:14, said:

nu service-ul e problema, ci producatorul.. Nu e asiatic. Deci n-ar fi o problema dupa dvs ca se asteapta piesele cu lunile? Vrei sa pleci intr un concediu si cedeaza.. Ok, ai asistenta inclusa. Dar cu ce te intorci daca nu ti se poate repara masina ca nu au piese? Si toate astea se complica si mai tare cand ai un bebelus
cu tine… Mai pot da n exemple de lucruri care se pot intampla..
De curiozitate, despre ce producator si ce piesa este vorba?

#14
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Acum cativa ani un amic avea Agila adica aceiasi masina ca a mea Splash, reprezentantele erau gard in gard si a asteptat 1 si 1/2 luni un banal filtru am zis ca sa facem schimb Posted Image

#15
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postrusuvl, on 20 august 2023 - 21:22, said:

De curiozitate, despre ce producator si ce piesa este vorba?
Este vorba despre Renault. Piesele sunt suportii de sus de la amortizoarele fata. Dar si anul trecut am avut nevoie de parbriz si a durat aproape 2 luni...

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Pentru parbriz NU era nevoie sa astepti dupa Renault, sunt destule alternative non-chinezesti la masinile populare.
Renault nu produce parbrize.
2. E clar ca exista undeva o problema, doar ca adesea trebuie "stimulati".
Nu vorbim de componente electronice aici.
Recomand totusi ANPC in cazul de fata.

Ai incercat totusi la E-piesa? Nu cred ca costa o avere.
Vezi insa si Vocea Clientului. Au obiceiul sa isi dea interesul.

#17
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View PostAdm, on 20 august 2023 - 22:15, said:

1. Pentru parbriz NU era nevoie sa astepti dupa Renault, sunt destule alternative non-chinezesti la masinile populare.
Renault nu produce parbrize.
2. E clar ca exista undeva o problema, doar ca adesea trebuie "stimulati".
Nu vorbim de componente electronice aici.
Recomand totusi ANPC in cazul de fata.

Ai incercat totusi la E-piesa? Nu cred ca costa o avere.
Vezi insa si Vocea Clientului. Au obiceiul sa isi dea interesul.
Nu am gasit aftermarket parbriz la momentul respectiv, este un model nou.

Am apelat si la vocea clientului, mi-au dat doar termene. Nu exista piesa pe e-piesa si nici nu mi se pare ok sa apelez la e-piesa eu, ar trebui sa apeleze ei daca ar exista. De ce am mai platit si extragarantie atunci?

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Extragarantia e in fapt o asigurare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate