Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Fără telefoane mobile la școală.

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,699
  • Înscris: 13.06.2004
Da, telefonul prea mult tâmpeşte. Mai ales cu trendurile. Pe mine mă enervează că deşi au mai multă informaţie la dispoziţie decât aveam la 16-18 ani ce născuţi aşa până spre 1986, tot aproape numai la tâmpenii se uită. De distracţie e nevoie, dar şi de un pic de cultură. În fine, e şi vina ălora mai mari că nu-i învaţă.
Dar dacă nu stau pe telefon la şcoală, vor sta în altă parte. Aşa că nu se va rezolva problema.
Şi eu sunt invidios, dar....    Posted Image

Edited by djl, 21 August 2023 - 10:18.


#56
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
O noua zi, o noua interzicere.
Asa e cand esti prost de bubui, nu stii sa inventezi ceva nou, e mai simplu sa interzici ceva existent.

#57
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,119
  • Înscris: 02.08.2021

View Postdorin_2k, on 21 august 2023 - 08:56, said:

E scris in euronews, dar nu e un fake news?
Unde e acel proiect? Un draft macar.
Interzise telefoanele sar nu știu aia că există ceasuri Smart cu esim?
Ia de pe edupedu.
https://www.edupedu....oare-din-2-sep/

#58
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006

View Postdtd234, on 21 august 2023 - 10:23, said:

O noua zi, o noua interzicere.
Asa e cand esti prost de bubui, nu stii sa inventezi ceva nou, e mai simplu sa interzici ceva existent.
Ce sa inventezi nou? E dovedit ca pentru multi elevi telefonul e o prea mare distragere de la invatare.
Zi tu cum ai face? Ca sa comentezi se pare ca e foarte simplu. E plin forumul de subiecte si comentarii la ele.
Pana ajungem ca societate sa invatam ca telefonul prea mult tampeste si sa ne dam singuri seama sa-l lasam deoparte, interdictiile sunt cea mai eficienta metoda.
Hai sa lasam si liber la topoare in scoli, ca doar nu suntem in stare sa inventam nimic nou ca sa le distragem atentia elevilor ca sa nu le aduca la scoala.

Edited by bai3tzash, 21 August 2023 - 10:34.


#59
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,190
  • Înscris: 30.11.2021
Stiti ceva nu pricepeti voi si daca va zic adevarul o sa va para ca scriu ciudat ce nu cred ca sunteti, inca, pregatiti sa auziti?

Scoala a fost facuta sa livreze forta de munca pentru industria. PUNCT.
Cu cat dispar joburile, se automatizeaza totul, nu mai este nevoie de om sa lucreze.
Nu o sa mai fie nevoie de scoala.

Or sa se uite din viitor ca in istorie erau care isi iroseau cei mai frumosi ani de viata minim 12 ani.

Asta este adevarul, scoala nu o sa mai fie asa de lunga. O sa fie ceva simplu, sa inveti sa citesti, matematica de baza. PUNCT.

Daca urmariti ceva documentare asta este calea normala si logica.

Ma uitam la un documentar cand s-a hotarat ca minori nu mai au voie sa lucreze, ca inainte lucrau si ei, nu conta ca erau minori, lucrau de la joburi din mina pana la orice.

Edited by MindArchitect, 21 August 2023 - 10:46.


#60
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 04.09.2013
Interesant comentariu, dar nu sunt de acord. Automatizările alea trebuie făcute de cineva. Și sigur nu vor fi făcute de cineva fără școală.

#61
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,564
  • Înscris: 12.10.2005

View PostVaronul, on 21 august 2023 - 08:14, said:

o propunere imbecila.
Adica ii iei telefon la copil sa vorbesti cu el, daca e bine, a ajuns acasa/ scoala etc si handicapati propun fara telefoane
Fara telefon in timpul orelor este una dar fara telefon in buzunar in pauza e o prostie propusa de un prost.

Cum crezi ca se ajunge la asemenea propuneri? Foarte simplu, alte metode nu functioneaza. Din 10 copii cu un smartphone in buzunar, 8 il vor "butona" in timpul orei, mai ales la orele pe care le considera plictisitoare (pentru unii, cam toate sunt asa). In pauza nu trebuie sa stea obligatoriu pe TikTok sau Insta, pot vorbi cu colegii de exemplu

#62
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 21 august 2023 - 10:18, said:

Da, telefonul prea mult tâmpeşte. Mai ales cu trendurile. Pe mine mă enervează că deşi au mai multă informaţie la dispoziţie decât aveam la 16-18 ani ce născuţi aşa până spre 1986, tot aproape numai la tâmpenii se uită. De distracţie e nevoie, dar şi de un pic de cultură. În fine, e şi vina ălora mai mari că nu-i învaţă.
Dar dacă nu stau pe telefon la şcoală, vor sta în altă parte. Aşa că nu se va rezolva problema.
Şi eu sunt invidios, dar.... Posted Image
Ideal e telefon fara Facebook, fara tictoc, fara insta. Doar Youtube si Whatsapp cu grupuri restranse de pasiuni comune cu tine. Eu asa am.

Avem in grup un copil foarte matur, foarte citit, de 12 ani, care a luat de pe net ce trebuie si detesta prostiile.

#63
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Acum am văzut că acea propunere e din luna aprilie
Deja legea educației intra in vigoare in septembrie.
E scris acolo ceva de asta, dar nu profesorii vor fi gestionării telefoanelor. Nu e treabă lor sa le adune

"(7) Nerespectarea prevederilor alin. (4) și (5) poate duce la preluarea echipamentului de către personalul unității de învățământ în vederea predării, după caz, către părinți/tutori legali ai beneficiarilor primari minori sau elevi conform regulamentului intern al unității de învățământ.".
Să pună pe unul care sa le "preia".
Și acolo scrie "poate duce la", nu că obligatoriu se confisca

#64
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
Lăsaţi elevii să joace jocuri în reţea în timpul orelor, nu le deranjaţi distracţia. Nu-i deranjaţi nici pe melomanii care savurează partituri din Gheaboasă...

#65
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am terminat liceul in 2004 si abia daca aveau telefon mobil (celular) vreo 2 colegi. Eu am avut din facultate, dar era asa de scump sa faci orice, m-am distrat oricum de sute de lei si pe fix si pe mobil, ma rog, 70 lei la mobil. Sunam la tampenii, nu erotice, dar sunam aiurea.

Edited by Neaceasca85, 21 August 2023 - 12:12.


#66
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,699
  • Înscris: 13.06.2004
La mine avea o colegă. Dar eu am terminat în 2001.
A venit cineva cu casetofon auto, 2 boxe şi tot s-a dat bairam în clasă. Dar era pe sfârşit de an şcolar (la liceu).   Posted Image
Tâmpiţii mei de colegi din liceu ziceau la un moment dat: mă duc să dau un telefon (internaţional) când era să se ducă la budă în timpul orelor.   Posted Image

Edited by djl, 21 August 2023 - 14:01.


#67
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013
O idee buna.
La scoala la fiu-miu asa este. Nu au voie cu telefoane/tablete/smartwatch/etc. Nimic care ii poate distrage de la ore. Adevarat ca este scoala privata si parintii au semnat asta in contract.
Pe de alta parte, scolile pot rezolva mai simplu problema decat sa confiste: investesc intr-un jammer si lasa doar telefoanele profesorilor sa functioneze (cum e la penitenciare). Problem solved. Pot sa le tina in buzunar, fara internet e degeaba pentru tineri Posted Image

Edited by jm2010, 21 August 2023 - 14:06.


#68
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,119
  • Înscris: 02.08.2021
Nu prea ai cum să faci asta, e și ilegal pe deasupra. O dată bruiat, este bruiat tot. Iar la penitenciare, nu intră nimeni cu telefon, nici gardienii, nici șefii, nimeni.
Ceea ce au la penitenciare, este într-adevăr un detector de semnal, atât.

Edited by Valy_User, 21 August 2023 - 14:10.


#69
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,450
  • Înscris: 28.10.2018
Jammerul nu face distinctie intre telefoane. Bruiaza tot ce misca pe frecventa resepectiva.

#70
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013
.

Edited by jm2010, 21 August 2023 - 14:10.


#71
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,119
  • Înscris: 02.08.2021
De ce? Pentru că operatorii plătesc milioane de euro pe licențele alea, și au dreptul exclusiv pe ele.
Și pentru faptul că semnalul ăla de la jammer poate ieși din incinta penitenciarului, și poate bruia alte comunicații, SNUAU 112, etc.

Edited by Valy_User, 21 August 2023 - 14:11.


#72
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Nu se poate folosi jammer.
Dar cum de au deținuții telefoane in celula când e interzis așa ceva. Și chiar păcălesc oamenii cu fel de fel de povesti de acolo. (Metoda accidentul).
https://stirileprotv...inchisoare.html
Ăștia nu sunt in stare să interzică telefoanele in puscarie, voi vreți să fie interzise in scoli?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate