Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Upgrade PC in etape

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Dragule, 2666 sunt ramii in default. 3200 in oc.

Fac și alte lucruri pe Pc/ monitor, nu o sa stau sa ma Chiorașcu pe 24”.

Cât despre AMD, vezi ca AM4 a rezistat vreo 6-7 ani, diverse generații Zen și chiar și o vechitura de athlon. Asta înseamnă ca poți schimba de la Zen 1 la Zen 3 de ex dacă vrei un upgrade, fără sa faci nimic altceva. Ceea ce as fi făcut și acum de ex, dacă puteam sari 2-3 generații peste îngerul actual. Dar nu se poate, ca schimbam socketurile ca pe șosete.

Nu o sa întru in polemica radeon vs nvidia ca tonul pe care il ai îmi spune ca nu are rost.

Also, nu despre 300 de lei diferența in magazinele tale e vorba când am zis ca-s nesimtiti.

#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Parerea mea este sa mergi "pedal to the metal" daca ai bugetul necesar si in felul asta o sa iti iei un PC in care nu mai bagi nici un ban si nu se cere schimbat pentru foarte multi ani.
Eu mi-am luat multe critici acum 5 ani cand mi-am construit PC-ul actual (9900K/32GB RAM 3200/2080Ti/open loop cooling) dar uite ca inca nu exista joc care sa sa nu mearga superb pe el in rezolutia nativa a monitorului (3440x1440).

Asadar, parerea mea: fara compromisuri. Nu conteaza "planned obsolence" de la nimeni, atat timp cat construiesti ceva care va duce peste 5-6 ani fara probleme.

#21
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@marcgm acum pretul este excelent chiar daca vine fara cooler ca oricum cel stock nu facea fata.


#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

Citat

nu se cere schimbat pentru foarte multi ani.

asta sunt sigur ca nu o sa functioneze la mine :lol: nici acum nu m-as plange musai de performanta, dar simteam nevoia de o schimbare.

Luna asta/ viitoare aloc bugetul pentru East Coast, vedem in octombrie/ noiembrie. Asa buget exista si de 4090 daca vreau, dar nu pot sa justific pretul dpdv psihologic :lol: si 4080 e cam urata de toata lumea.

#23
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Din 2019 cand a aparut pe piata a ramas cu pret blocat la aprox 1000 lei vreo 2 ani.


#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nu știu dacă ai fost atent la ce s-a întâmplat in 2020-2022, dar:
Covid
Chip shortages (nu doar GPU, noi la lucru nu puteam gasi nici imprimante BT ca nu erau chipuri de BT)
Bitcoineri (GPUs)
Suez, colac peste pupăza

#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

Vizualizare mesajLex404, pe 14 august 2023 - 09:44, a scris:

dar simteam nevoia de o schimbare.
Inteleg asta prea bine. Eu inca astept jocul ala care sa imi dea impulsul de a face upgrade. La fel ca la tine, totul merge perfect dar copilul din mine vrea jucarie noua - numai ca nu imi pot justifica eu mie insumi cheltuiala.

Pe bucati va fi mereu un proiect in miscare insa.

Eu daca ar fi sa imi fac in clipa asta un PC as merge direct pe 13700K/32GB RAM + 4090 + Bequiet sau Seasonic 1000/1200W si un sistem open loop sa tina totul rece si in liniste.

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Chestia e ca nici sa ma joc nu prea am timp (csf, adulti 30+ :lol: ). Daca nu e vreo lansare pe care am asteptat-o ani (gen TOTK) pe care sa il joc la lansare pana fac radacini pe scaun, altfel daca apuc 5 ore pe saptamana zic bogdaproste press F to pay respect :lol:

#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cunoastem ... tu esti la 30+, eu ma apropii de 50 :( (stiu, probabil ca nu pare din postari - nevasta-mea imi spune mereu ca sunt cam infantil ... )

Attached File  Screenshot 2023-08-14 103610.jpg   86.52K   4 downloads

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Stai ca nici 30 nu am atins, zic si eu, ii fac luna viitoare :lol: Ideea e ca mno, munca in timpul saptamanii, alte activitati in weekend, cel putin vara.

Dar exact asa ca in chartul ala ii. Am atatea jocuri pe care le-am cumparat in ultimii doi ani de tre sa imi fac un kanban board cu tot backlogul si sa nu mai cumpar nimic, doar sa le termin. M-am apucat sa mai vand din ele pe vinted ca stau degeaba (sau aveam copii digitale).

#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

Vizualizare mesajLex404, pe 14 august 2023 - 10:54, a scris:

Stai ca nici 30 nu am atins, zic si eu, ii fac luna viitoare Posted image

Attached File  Screenshot 2023-08-14 105707.jpg   14.68K   0 downloads

La multi ani ...

#30
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

Vizualizare mesajLex404, pe 14 august 2023 - 09:58, a scris:

Nu știu dacă ai fost atent la ce s-a întâmplat in 2020-2022, dar:
Covid
Chip shortages (nu doar GPU, noi la lucru nu puteam gasi nici imprimante BT ca nu erau chipuri de BT)
Bitcoineri (GPUs)
Suez, colac peste pupăza
Da stiu stocuri reduse dar aici era vorba de nesimtire din partea celor de la intel.
In perioada aia i5 10400f a avut pret de 700 lei vs ryzen 5 3600 la 1000 lei.
Nu e cazul sa-ti amintesc si ce procesor era mai performant.

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Men, nu la pret ma uit cand zic de intel. O tot dai cu diferenta aia de 300 de lei, e bani de peanuts in jargonul de it-isti. Si performanta/ pret, modelele actuale sunt aproape 1:1 (13700K vs 7900X3D).

Problema e ca intel a cam stagnat in R&D si pe langa asta schimba socketurile alea mai des decat dorinta mea de a schimba un procesor, macar cu gandul. As lua intel doar cand o sa sparga gheata cu ceva, care va fi la 3 socketuri distanta probabil.
Macar la AMD, daca se intampla sa scoata peste 3 generatii ceva care sa merite, schimb CPU-ul si atat. Nu-mi bat capul cu schimbatul placii de baza si a restul.
Sa nu mai zic ca-s fix pe dos: daca acum 10-5 ani AMD facea procesoare mediocre care incalzeau un bloc, gurile rele spun ca intel e mai cald si consuma mai mult in zilele noastre (comparatii intre amd vs intel pe procesoare actuale la acelasi nivel de performanta).

Si nu ma intelege gresit, am fost fanboy intel pana recent. doar ca nu-i vad sa depuna atata efort cat depune amd.

Mai e si riscul ca intr-o zi sa am nevoie de CPU mai bun si sa n-am unde sa-l pun. Momentan lucrez pe un macbook pro + un studio, dar cine stie ce ne rezerva viitorul :)

Dar in mare, fix intre amd vs intel, nu cred ca mai e nevoie de fanboysmul de acum 10 ani. Sunt aproape 1:1 cu mici diferente daca chiar vrei sa scoti ochii cuiva.

La Radeon vs nVidia e drama mai mare. Radeon nu au un high end competitor cu 4090. Nvidia isi permite sa faca orice (inclusiv pricing nesimtit) pentru ca are cota de piata foarte mare.
RX 7900 XTX e chiar ok, daca nu vrei RT, 4080 nu as lua dupa toata drama de la lansare si stadiul in care ii acum. La o adica, de ce as lua 4080 cu 16 GB si performanta similara cand exista 7900 XTX cu performanta similara si 24 GB?

Alte probleme la nvidia sunt driverele pe linux, ca-s closed source, si desi am Win pe PC acum, cat a stat la TV a stat cu linux. Si long term, e mai mult posibil sa am un dual boot functional cu win/ linux + radeon decat sa ma chinui cu driverele nvidia.

#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

Vizualizare mesajLex404, pe 14 august 2023 - 12:09, a scris:

daca se intampla sa scoata peste 3 generatii ceva care sa merite, schimb CPU-ul si atat.
Eu mereu pe parcursul vietii cand am schimbat procesorul am schimbat de fapt computerul. Valabil si cand am avut AMD si cand am avut Intel - desi de multe ori era si acelasi socket.
Pana cand apuci sa schimbi procesorul se schimba si nevoile legate de placa de baza. Asadar eu am considerat mereu CPU+MOBO ca pe un combo care se schimba deodata.

#33
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Si asta ii adevarat, prob I'm overthinking :lol:

Dar la intel/ amd nu prea avem pe ce sa ne mai certam. si probabil o sa iau combinatia cpu+mobo mai frumoasa astetic sau unde gasesc mobo cu chestii superioare (gen thunderbolt, *cough* amd).

#34
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
@Lex404, iti spuneam acum cateva zile de 7800X3D..a coborat la pretul de 2050 lei !

https://www.cel.ro/p...-pNiY7MTAmPg-l/

#35
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

Vizualizare mesajLex404, pe 14 august 2023 - 08:19, a scris:

Dragule, 2666 sunt ramii in default. 3200 in oc.

Fac și alte lucruri pe Pc/ monitor, nu o sa stau sa ma Chiorașcu pe 24”.

Cât despre AMD, vezi ca AM4 a rezistat vreo 6-7 ani, diverse generații Zen și chiar și o vechitura de athlon. Asta înseamnă ca poți schimba de la Zen 1 la Zen 3 de ex dacă vrei un upgrade, fără sa faci nimic altceva. Ceea ce as fi făcut și acum de ex, dacă puteam sari 2-3 generații peste îngerul actual. Dar nu se poate, ca schimbam socketurile ca pe șosete.

Nu o sa întru in polemica radeon vs nvidia ca tonul pe care il ai îmi spune ca nu are rost.

Also, nu despre 300 de lei diferența in magazinele tale e vorba când am zis ca-s nesimtiti.
"Ramii sunt putini si prosti, 16GB in 2400." !!!
Deci ai 2 module de 8 gb fiecare la 2400 sau 2666 mhz.

Daca te intreaba doctorul ce inaltime ai o sa spui inaltimea corecta ca doar nu o sa spui inaltimea avuta cand esti incaltat.
La femei e si mai derutant pt ca unele poarta pantofi cu toc.

Desfa capacul lateral si vezi ce scrie pe eticheta.
Lasa-le la valoarea aia ca la intel nu e asa mare plus de performanta.
Totusi de ce naiba sa faci overclock la memorii???
Preferi 5% spor performanta ori stabilitate sistem?

Ti-am mai spus ca ajuta sa mergi pe placa de baza de la amd daca initial iei procesor ieftin gen ryzen 3.
Doar nu o sa mai schimbi procesorul peste 2-3 ani daca iei ryzen 9.


#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Uite ca au venit saptamana asta :) 3200 Mhz. scrie chiar si pe eticheta.
OC la RAMI (XMP) e cred default in zilele astea. Am activat XMP II (care ia XMP-ul ramilor)

Dar de la 16 la 32 GB se simte diferenta, suprema. Mai ales in LR/ PS :lol: in gaming nu am avut vreme sa incerc.

Am rulat un test de stabilitate pentru cateva ore (Aida, CPU/GPU/RAM) si a fost ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate