Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Upgrade PC in etape

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Am mai deschis un topic mai demult in care ma gandeam sa schimb GPU, dar mno, bottleneck masiv.

Cum nu vreau sa dau $ pe un PC de-odata si cum m-am suparat aseara pe carcasa curenta (o prastie MSI), m-am gandit s-o fac in etape cu impact de cost mai ok.

Iau in calcul si:
Ryzen 8000
RDNA 4 (desi aici e o mare drama recent).

PC curent:
CPU I5-9600KF
MoBo: ASUS PRIME Z390-P
PSU: Corsair CV 650W CP-9020211-EU (posibil sa fac si la asta upgrade)
RAM: 16GB DDR4, o sa fac upgrade la 32.
GPU: MSI Radeon RX 5700 XT EVOKE OC 8G
Carcasa: MSI Vampiric 010

Etape:
1. Carcasa (August)
Imi place mult Fractal Design Torrent Compact, dar GPU max 330 mm e fix sub ce imi trebuie Posted Image
Alta variante sunt:
Corsair 4000D Airflow, dar mi se pare urata
NZXT 5 Flow, pare frumix si am mai avut NZXT acum vreo 10 ani, dar am auzit unii oameni suparati pe calitate recent
NZXT 5 Elite, si mai frumix dar airflow prost, dar e frumix.
In general imi plac si NZXT, imi place softul lor CAM, au si AIO misto daca o sa vreu intr-o zi, dar nu sunt 100% sigur de calitatea carcasei la modelele actuale.

Alte modele frmuoase, care nu arata a nave spatiale si sunt bune (filtre de praf, materiale ok)?

2. PSU & SSD (septembrie)
PSU: ceva 850-1200 W Platinum Plus, gen be quiet! Straight Power 12 1200W
SSD: un Samsung 980 Pro 2TB, ma gandeam daca ar merita pcie 5, dar cica nu prea.

3. GPU (octombrie - noiembrie)
Am vrut ceva de la AMD, mi se par mai cost effective, open source, merg foarte bine pe linux (desi intentionez sa folosesc windows, nu stii niciodata). Nu prea ma intereseaza RT.
Voiam RX 7900 XTX / next gen, pentru ca 24 GB RAM si putere de calcul. Dar AMD cica nu o sa faca RDNA 4 cu placi 7600+... doar low-mid range. zvonul asta ma nelinisteste teribil.

RTX 4080 vine cu doar 16GB, ceea ce mi se pare foarte putin in conditiile in care jocurile recente consuma mult, foarte mult ram.

Stiu ca o sa fie bottleneck intre etapele 3 si 4, dar 2 luni n-oi muri (+ ceva underclock la GPU, OC la CPU)

4. CPU + MoBo + RAM (octombrie - noiembrie)
CPU AMD Ryzen 9 (2024 gen)
MoBo... in functie de ce pcie o sa aiba placile grafice din 2024, ori B ori X. Oricum, fata de acum cativa ani preturile la placile de baza au explodat si ele.
RAM: DDR5 32 GB

Nu vreau intel pentru ca mi se par nesimtiti si schimba socketul ca pe sosete.
Nu prea as vrea nvidia ca si ei sunt nesimtiti (planned obsolence la 4080, preturi nesimtite, si daca AMD nu scoate un rival la 4080 o sa fie si mai grav)

Monitorul actual e un IIyama 27" 1440p, o sa fie si el schimbat cu altul tot 1440p dar mai nou/ cu HDR/ etc.
O alta chestie, trebuie sa gasesc o solutie sa transmit video din PC in TV, vreo 10m distanta. Am auzit ca DP/ HDMI cam smiorcaie dupa 2m dar asta o sa vad anul viitor...

Edited by Lex404, 12 August 2023 - 13:57.


#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Totusi ce te joci la 1440p de nu-ti mai merge 5700 XT ?

Impactul (total) de cost e acelasi, doar ai impresia ca e diferit cand le iei pe bucati ..
Treaba cu carcasa luata separat e fara sens, ia-o macar cand schimbi si sursa si ce mai vrei, sau poate-ti place sa umbli prin matzele pc-ului Posted Image

Privind sursa dupa multe cautari si reviews tot la Bequiet am ajuns si eu... inca n-am luat-o ca are un pret, ma pregatesc sufleteste Posted Image

Edited by sirgoofy, 12 August 2023 - 12:45.


#3
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
nu stiu de ce te-ai gandi la Ryzen 8000, care oricum va mai dura cel putin 1 an pana la lansarea acestuia din momentul in care ai deschis topicul, cand, in locul tau, daca tot vrei sa treci pe AM5, m-as orienta spre 7800X3D.
in momentul in care vei dori sa faci achizitia, sigur pretul acelui procesor va fi undeva la pragul de 2000lei, daca nu cumva sub

#4
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 27.11.2007
Pui banii deoparte și cumperi tot când te hotărăști de achiziție.

#5
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Ia acuma când is preturile destul de jos și sunt reduceri, ce găsești, ce ai nevoie. My 2 cents.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Nu se face planul de acum peste un an sau cine stie cand. Vrei carcasa, cumpara din aia si atat.  Restul sunt doar vorbe goale.

#7
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 16.01.2010
Carcasa și psu se poate lua oricând.

#8
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
"Alte modele frmuoase, care nu arata a nave spatiale si sunt bune (filtre de praf, materiale ok)? "


H7 nu-ti place  ?

https://www.cel.ro/c...-pNycwNDArMQ-l/

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 Fly_85, on 12 august 2023 - 12:59, said:

nu stiu de ce te-ai gandi la Ryzen 8000, care oricum va mai dura cel putin 1 an pana la lansarea acestuia din momentul in care ai deschis topicul, cand, in locul tau, daca tot vrei sa treci pe AM5, m-as orienta spre 7800X3D.
in momentul in care vei dori sa faci achizitia, sigur pretul acelui procesor va fi undeva la pragul de 2000lei, daca nu cumva sub

Oh lol. Am crezut ca apar in Ianuarie :lol:

Atunci rămân cu ryzen 7000.

Nu vreau sa iau tot o data pentru ca am planificate și alte cheltuieli mari, concedii, etc.

Și nici nu vreau sa mai aștept pana ma apuc de cumpărături. Cred ca am ceva in cur ca nu pot dormi de asta :lol:

 Fly_85, on 12 august 2023 - 13:32, said:

"Alte modele frmuoase, care nu arata a nave spatiale si sunt bune (filtre de praf, materiale ok)? "


H7 nu-ti place  ?

https://www.cel.ro/c...-pNycwNDArMQ-l/

E frumoasa. Dar e mare. Așa și torrent (full) e foarte frumoasa dar ii prea mare :lol:

In H5 încap mai toate GPU cred.

După mine as pune și fractal ridge

Edited by Lex404, 12 August 2023 - 13:35.


#10
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

 Lex404, on 12 august 2023 - 13:37, said:

E frumoasa. Dar e mare. Așa și torrent (full) e foarte frumoasa dar ii prea mare Posted Image

In H5 încap mai toate GPU cred.

După mine as pune și fractal ridge


la ce vrei tu sa iei, nu stiu cat de mare ti se pare.. gandeste-te ca va trebui sa ai un air flow mai mult decat decent

asta e, din pacate pt noi, consumatorii.. componente mai mari, degaja mai multa caldura, trebuie spatiu mai mare. asa vad eu..

cat despre sursa, cred ca esti ok cu un 850w 80+ Gold

Edited by Fly_85, 12 August 2023 - 13:47.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Am masurat H7 acum, pare ok ca marimi (putin cam lunga dar csf).

Flow stiu ca are cel mai bun airflow, dar elite e mai frumoasa :lol: Chiar asa naspa o fi aerisirea pe elite? Ca as putea lua H7 Elite daca e decenta... nu am mega pretentii la temperaturi, sa nu ia foc.

Si dat fiind ca Radeon si Ryzen noi nu apar in ianuarie, cred ca ma pot intinde cu achizitiile rapid pana la BF.

Ok, am editat postul initial. As fi asteptat pana in ianuarie daca aparea ceva dar daca nu... ma intind pana la BF.

Ideea e ca tre sa am planul facut inainte sa stiu de unde le pot lua mai ieftin (UE VAT free sau US, in functie de preturi).

#12
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

 Lex404, on 12 august 2023 - 13:58, said:

Am masurat H7 acum, pare ok ca marimi (putin cam lunga dar csf).

Flow stiu ca are cel mai bun airflow, dar elite e mai frumoasa Posted Image Chiar asa naspa o fi aerisirea pe elite? Ca as putea lua H7 Elite daca e decenta... nu am mega pretentii la temperaturi, sa nu ia foc.

Si dat fiind ca Radeon si Ryzen noi nu apar in ianuarie, cred ca ma pot intinde cu achizitiile rapid pana la BF.

Ok, am editat postul initial. As fi asteptat pana in ianuarie daca aparea ceva dar daca nu... ma intind pana la BF.

Ideea e ca tre sa am planul facut inainte sa stiu de unde le pot lua mai ieftin (UE VAT free sau US, in functie de preturi).

nu se stie sigur nici daca vor fi anuntate in ianuarie, noua serie de procesoare si placi video. se aude ceva de martie, aprilie anul viitor si lansare spre inceputul verii

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 Fly_85, on 12 august 2023 - 13:42, said:

cat despre sursa, cred ca esti ok cu un 850w 80+ Gold

Pot pune 850W 80+ gold cu RX 7900 XTX si Ryzen 9 7900X3D?

---- eu speram sa le anunte in decembrie si lansate in ianuarie, altfel mnezo cu mila. macar la AM5 pot face upgrade in viitor daca chiar vreau, nu ca la intel care schimba socketul ca pe sosete :lol:

 yuukan, on 12 august 2023 - 13:03, said:

Ia acuma când is preturile destul de jos și sunt reduceri, ce găsești, ce ai nevoie. My 2 cents.


pai stiu.. ma astept la miraculoase shortages :lol: asa am patit si in 2020 cand am facut PC-ul actual, la o luna dupa ce l-am facut au explodat preturile

Edited by Lex404, 12 August 2023 - 14:02.


#14
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

 Lex404, on 12 august 2023 - 14:04, said:

Pot pune 850W 80+ gold cu RX 7900 XTX si Ryzen 9 7900X3D?

---- eu speram sa le anunte in decembrie si lansate in ianuarie, altfel mnezo cu mila. macar la AM5 pot face upgrade in viitor daca chiar vreau, nu ca la intel care schimba socketul ca pe sosete Posted Image




pai stiu.. ma astept la miraculoase shortages Posted Image asa am patit si in 2020 cand am facut PC-ul actual, la o luna dupa ce l-am facut au explodat preturile

da, poti pune, esti safe. dar sa fie 80+ gold

are eficienta undeva la 90-93%


 Lex404, on 12 august 2023 - 14:11, said:

MoBo:
sa merg pe B (ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI) sau X?

alegi ce vrei aici. pentru mine, atata timp cat isi face treaba, e ok. la fel si in cazul PSU

Edited by Fly_85, 12 August 2023 - 14:23.


#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 sirgoofy, on 12 august 2023 - 12:39, said:

Totusi ce te joci la 1440p de nu-ti mai merge 5700 XT ?

Treaba cu carcasa luata separat e fara sens, ia-o macar cand schimbi si sursa si ce mai vrei, sau poate-ti place sa umbli prin matzele pc-ului Posted Image

De toate, pe TV 4K titluri care nu sunt pe xbox (ca avem si series x la tv); gen titlurile sony de pe PC, + RPG-uri gen baldur's gate, sim, anno 1800 si altele pe care le joc la birou nu la tv (1440p).

Cat despre matzele din PC.... chiar imi e dor sa fac asta Posted Image mie chiar imi place si am desfacut PC-ul ieri sa-l curat de praf si cu carcasa asta mai mult m-am enervat (pe langa ca nu are filtre, nu am reusit sa scot front panelul, si ma enerveaza asa, in mare Posted Image ). Deci o sa fie o placere.

MoBo:
sa merg pe B (ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI) sau X?

gen X - ASUS ROG STRIX X670E-A GAMING WIFI


LE carcasa, raman la fractal torrent compact. daca nu astept alt gpu, gasit-am 7900 xtx care incape

Edited by Lex404, 12 August 2023 - 16:45.


#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Ok, m-am razgandit. Nu dati cu pietre :lol:

Am facut ieri nistze teste (adica m-am jucat cu overlay fps/ temps).

PC-ul duce cam orice in 60fps (70 cu vsync, sunt limitat de monitorul de 70 hz), fara frame drops aiurea, pe Ultra daca dau OC-ul din softul GPU, pe 1440p. Desi planul long term e sa dau si pe TV 4k, aia necesita o investitie si modificari prin casa mai mari decat am chef (hdmi activ sau fibra pe video, cabluri pentru bluetooth lungi ca sa avem controllerele, gauri, etc). Cred ca momentan las asta balta, cel putin pana ne mutam si o sa ma apuc de tot smart-home-ul vietii.

Exceptie e Anno 1800 unde imi manca tot ramul, GPU sta pe la 80% si CPU destul de jos (desi ar trebui sa fie CPU intensive).


Ramii sunt putini si prosti, 16GB in 2400.

Deci, ce-o sa fac:

Fractal Design Torrent Compact
2 ventilatoare FD:
140mm pus jos sub GPU (AL-14)
120mm sus la scos aer (AL-12)

Nu am ARGB pe placa de baza, asa ca iau un Razer Chroma controller

32GB RAM 3200 - astia-s ieftini anyway, nu-i mare paguba.

So, in principiu, in afara de RAM totul poate fi refolosit pe viitor. SI imi "satisface" si nevoia de surubareala. si cu restul o-i vedea eu pe viitor.

#17
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@Lex404 nu ai inteles nimic!!!
https://www.intel.co...ifications.html
Intel® Core™ i5-9600KF Processor
9M Cache, up to 4.60 GHz
Memory Specifications
Max Memory Size (dependent on memory type) 128 GB
Memory Types DDR4-2666 !!!!

Aici ai gresit iar daca stiai ca nu iti permiti placa video scumpa si ai pc de gaming:
"Monitorul actual e un IIyama 27" 1440p, o sa fie si el schimbat cu altul tot 1440p dar mai nou/ cu HDR/ etc."
Daca aveai monitor full hd de 24 inch aveai mai multe fps.

"Ramii sunt putini si prosti, 16GB in 2400. "
Aici iar ai gresit pt ca trebuia sa verifici specificatiile procesorului inainte de a alege memoria ram.

Aici iar nu ai inteles nimic:
"Nu vreau intel pentru ca mi se par nesimtiti si schimba socketul ca pe sosete.
Nu prea as vrea nvidia ca si ei sunt nesimtiti (planned obsolence la 4080, preturi nesimtite, si daca AMD nu scoate un rival la 4080 o sa fie si mai grav)"
Daca alegi platforma amd si procesor ryzen 9 cu ce te avantajeaza amd?
Crezi ca o sa mai schimbi procesorul peste 2 ani?
In legatura cu placile video amd vs nvidia e diferenta de pret pt ca nu joaca in aceeasi liga.

Motivele pt care nu alegi nvidia sunt hilare. Mai aveai sa adaugi ca nu alegi nvidia pt ca are mai multe litere decat amd.

Cei de la intel nesimtiti?????
Hai sa iti reimprospatez memoria si sa iti aduc aminte ca ryzen 5 3600 la 2 ani dupa lansare avea aprox acelasi pret de 1000 lei, in timp ce la intel gaseai i5 10400f la 700 lei !!!

Edited by mariusixy, 14 August 2023 - 07:39.


#18
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 27.11.2007
Ryzen 3600 este 350 lei l-am cumpărat de curând nou de pe emag.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate