Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Prioritatea la schimbarea directiei de mers pe drum cu prioritate

- - - - -
  • Please log in to reply
431 replies to this topic

#55
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008

 gabrieln2016, on 11 august 2023 - 10:53, said:

O simpla intrebare pentru ca mergi mai des pe acolo. In aceasta situatie, cand faci dreapta de pe banda a doua, inainte de a taia prima banda te asiguri sau nu ca poti face manevra in siguranta?
Trebuie sa intorci capul si sa te uiti pe fereasta de la usa din spate dreapta ca sa vezi ce face ala de pe banda 1. Virajul are o raza foarte mare. Intrarea pe Trafic Greu poate acomoda trei masini in paralel. E spatiu cacalau.

In cazul particular de aici, ambele autovehicule au asteptat schimbarea culorii semaforului electric.

#56
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 23.06.2004

Quote

pai B nu a respectat indicatorul de orientare, care ii spune care este drumul prioritar. el paraseste drumul!

Legea e cum e si trebuie privita in ansamblu, nu doar prin prisma bunului simt.
Indicatoarele de preselectie benzi sunt indicatoare orientative, nu creeaza obligatii. Sunt o multime de tipuri de indicatoare orientative, intersectii de drumuri, distante localitati, drum ingustat, fundatura.
In lipsa indicatoarelor de obligare (care ar fi trebuit aplicate deasupra benzilor pentru a crea obligatii diferite), singurele care te pot obliga pe o anumita directie sunt marcajele care lipsesc in acest caz. Si atunci se aplica ceea ce am pus si mai sus:

Quote

(2) La intersecţiile fără marcaje de delimitare a benzilor, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puţin 50 m înainte de intersecţie, următoarele poziţii:
a) rândul de lângă bordură sau acostament, cei care vor să schimbe direcţia de mers spre dreapta;
b) rândul de lângă axa drumului sau de lângă marcajul de separare a sensurilor, cei care vor să schimbe direcţia de mers spre stânga. Când circulaţia se desfăşoară pe drumuri cu sens unic, conducătorii de vehicule care intenţionează să vireze la stânga sunt obligaţi să ocupe rândul de lângă bordura sau acostamentul din partea stângă;
c) oricare dintre rânduri, cei care vor să meargă înainte.

Dar nu poate fi vorba de neacordare de prioritate ci doar de neasigurare la schimbarea directiei de mers. Si cred ca asta scrie si in PV, altfel cineva nu avea permis acum.

LE: Din pacate, desi nu sunt de acord, nu vad cum ar putea fi interpretat altfel. Sustin faptul ca parasirea drumului cu prioritate trebuie facuta de pe B2, dar in lipsa unei obligatii explicite, cel de pe B1 poate abuza de lege care ii da dreptul de a continua inainte. Partea si mai absurda e ca, in lipsa marcajelor, doar de langa bordura poti face dreapta.
Ce mai, e scumpa vopseaua.

Edited by aladdin2k, 11 August 2023 - 11:07.


#57
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 05.04.2005

 Patefon, on 11 august 2023 - 10:06, said:


Ai sa razi, dar am mai avut un accident cu prioritate pe contrasens, nu stiu daca a fost schimbata intre timp legea. Am virat stanga incadrandu-ma pe sens unic si, pe contrasens, venea un alt vehicul. Mi-am luat amenda si atunci ca, desi venea pe contrasens, vehiculul avea drum cu prioritate!

Salut

Fix asa am patit si eu. Am scris mai sus. La mine politistul a decis ca e culpa comuna, dar eu m-am ars mai rau ca am ramas si fara carnet in timp ce celalalt sofer s-a ales numai cu amenda.

Din pacate una e ce consideram noi ca e normal, alta e ce scrie in lege. In lege nu spune ca trebuie sa dai prioritate numai celor care circula corect. Trebuie sa dai prioritate oricui este pe drumul ala.

Insa, cel putin in cazul meu, daca soferul ala nu venea pe contrasens, accidentul nu mai avea loc. Pentru ca rezonabil, nu te astepti sa vina careva pe contrasens... Dar asa e legea la noi,

#58
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 21.01.2011

 strongsss, on 11 august 2023 - 10:41, said:

ambii s-au inscris gresit.
Schita11.jpg
Nu este adevarat doar B s-a inscris gresit deoarece paraseste drumul cu prioritate adica schimba directia de mers. ambii puteau sa mearga PE DRUMUL CU PRIORITATE care este semnalizat prin indicator si vireaza la dreapta!

Nu exista conceptul de "merg inainte" ci doar conceptul de drum cu prioritate si/sau schimbare de directie/mers/banda.

#59
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,646
  • Înscris: 30.08.2017

 gabrieln2016, on 11 august 2023 - 10:53, said:

O simpla intrebare pentru ca mergi mai des pe acolo. In aceasta situatie, cand faci dreapta de pe banda a doua, inainte de a taia prima banda te asiguri sau nu ca poti face manevra in siguranta?

Da, pentru ca aici banda 2 e ultima banda a drumului, si de multe ori nu este permis dreapta in astfel de cazuri, asa ca e posibil ca pe unii sa-i iau prin surprindere daca fac dreapta.

In general, in situatii ambigue sau unde ma astept ca lumea sa nu fie atenta sau sa nu inteleaga ce trebuie sa faca, sunt mai precaut.

Edited by george_alexandru, 11 August 2023 - 11:05.


#60
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 23.06.2004

 bogdan_o, on 11 august 2023 - 11:00, said:

Fix asa am patit si eu. Am scris mai sus. La mine politistul a decis ca e culpa comuna, dar eu m-am ars mai rau ca am ramas si fara carnet in timp ce celalalt sofer s-a ales numai cu amenda.
Lui de ce nu i-a luat permisul, pentru ca se retine si pentru mers pe interzis?!?

#61
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 roPopa, on 11 august 2023 - 11:01, said:

Nu este adevarat doar B s-a inscris gresit deoarece paraseste drumul cu prioritate adica schimba directia de mers. ambii puteau sa mearga PE DRUMUL CU PRIORITATE care este semnalizat prin indicator si vireaza la dreapta!

Nu exista conceptul de "merg inainte" ci doar conceptul de drum cu prioritate si/sau schimbare de directie/mers/banda.
Urmareste imaginile din postarea initiala.
Inainte de indicatorul de prioritate exista ala de orientare, care arata cum trebuiau sa se incadreze cei doi pe benzi, inaintea intersectiei.
Banda din dreapta este pentru mers catre dreapta, ce din stanga este pentru ambele directii.

#62
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 30.08.2006
B urma sa mearga inainte si a pierdut prioritatea fata de A.Oricum nu mai era cazul de a acorda prioritate pentru ca A nu se putea intersecta cu B. In caz ca B urma sa mearga inainte se aplica prioritatea de dreapta si A are prioritate. Daca indicatorul indica prioritate inainte era exact invers. Politistul a ignorat indicatorul de prioritate la dreapta si a considerat prioritate inainte. Posibil ca B sa fi incalcat si un indicator de incadrare pe banda.
Evident ca se face contestatie.

Edited by Leo2006, 11 August 2023 - 11:23.


#63
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 02.09.2009

 Patefon, on 11 august 2023 - 10:02, said:

Am sa contest in instanta PV-ul, dar asa cum e formulata legea nu sunt sanse de castig. Legea e stramba. Indicatoarele de incadrare (preselectie) sunt trecute in Anexa 2 la categoria "Indicatoare de ORIENTARE. Adica sunt o sugestie. Nu introduc nici o obligativitate.

https://legislatie.j...umentAfis/74028

Acum stiu, pot sa tai calea orcui la viraj stanga sau dreapta, nici amenda nu-mi iau.
Asta ai facut deja in situatia prezentata,da-i inainte cu tupeu, poate ai parte si de un camion ,sa fie masa bogataPosted Image

 stalker2142, on 11 august 2023 - 10:36, said:

Data viitoare cine stie ce circumstante vor fi si iesi din nou vinovat, sau chiar daca nu..tot stai cu masina prin service deci tot ai o paguba pentru ca pierzi timpul, te invoiesti, umblii cu acte, cu tramvaiul

E

Oricum se stie ca in Bucuresti daca mergi relaxat dupa reguli si cu ochelari de cal faci accident pana la urma, trebuie sa vezi in permanenta atat in fata cat si in spate si lateral
Like

Edited by florinellll, 11 August 2023 - 11:21.


#64
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 04.11.2016

 Patefon, on 11 august 2023 - 10:58, said:

Trebuie sa intorci capul si sa te uiti pe fereasta de la usa din spate dreapta ca sa vezi ce face ala de pe banda 1. Virajul are o raza foarte mare. Intrarea pe Trafic Greu poate acomoda trei masini in paralel. E spatiu cacalau.

In cazul particular de aici, ambele autovehicule au asteptat schimbarea culorii semaforului electric.
Eu l-am intrebat pe colegul care spune ca merge mai des pe acolo. Acelasi lucru l-as intreba si pe cel care ar merge pe prima banda si ar tine drumul inainte. Se asigura sau nu ca poate traversa intersectia in siguranta mai ales tinand cont ca el iese de pe traiectoria drumului cu prioritate.?
Asta se intampla cand nu se tine cont de o simpla incadrare pe benzi. O iei la dreapta, tine banda 1. Mergi inainte, tine banda a doua si dai prioritate la cei care vin de pe drumul cu prioritate. O iei la dreapta de pe banda 2, te asiguri ca nu e pe banda 1 cineva care merge drept.
Nu se stie ce a declarat fiecare la politie, pentru a spune daca politistul a  hotarat corect sau nu. Partea nemultumita se poate duce la judecata.

 george_alexandru, on 11 august 2023 - 11:01, said:

Da, pentru ca aici banda 2 e ultima banda a drumului, si de multe ori nu este permis dreapta in astfel de cazuri, asa ca e posibil ca pe unii sa-i iau prin surprindere daca fac dreapta.

In general, in situatii ambigue sau unde ma astept ca lumea sa nu fie atenta sau sa nu inteleaga ce trebuie sa faca, sunt mai precaut.
OK, multumesc. Asta inseamna sa ai o conduita preventiva si sa adopti un stil de conducere defensiv.

Edited by gabrieln2016, 11 August 2023 - 11:29.


#65
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Corect, si eu daca as fi fost in locul lui A m-as fi incadrat pe banda din dreapta.
Dar si daca as fi fost in locul lui B NU m-as fi incadrat pe banda din dreapta.

#66
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010

 aladdin2k, on 11 august 2023 - 10:40, said:

De fapt problema a aparut din cauza crizei de vopsea; se pare ca acum multi ani situatia statea in mod diferit si intersectia era gandita altfel (probabil acum e mai mare traficul pe directia drumului cu priooritate).

De la jumatatea lui 2015 s-au schimbat marcajele : banda 1 - obligatoriu la dreapta si banda 2 - inainte si la dreapta.

Attached Files

  • Attached File  t1.JPG   111.36K   48 downloads


#67
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,646
  • Înscris: 30.08.2017
În intersecțiile în formă de T tendința naturala este ca de pe banda 1 e să faci dreapta iar de pe banda 2 să mergi înainte. Dar uneori traficul e de așa maniera încât tendința poate fi alta. Dar administratorul drumului nu tine întotdeauna cont de asta.

#68
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 02.09.2009

 gabrieln2016, on 11 august 2023 - 10:53, said:

O simpla intrebare pentru ca mergi mai des pe acolo. In aceasta situatie, cand faci dreapta de pe banda a doua, inainte de a taia prima banda te asiguri sau nu ca poti face manevra in siguranta?
Nu,pentru ca nu am nici un interesPosted Image

Edited by florinellll, 11 August 2023 - 11:32.


#69
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 23.06.2004

 misusumi, on 11 august 2023 - 11:09, said:

Inainte de indicatorul de prioritate exista ala de orientare, care arata cum trebuiau sa se incadreze cei doi pe benzi, inaintea intersectiei.

Uite alt indicator de orientare, iar eu vreau sa merg la Bucuresti. Ma obliga indicatorul ala sa merg inainte, nu pot sa o iau la dreapta prin centru daca am chef?
Indicatoarele de orientare sunt... de orientare, te ajuta sa te orientezi in anumite locuri dar nu creeaza obligatii; cand ajungi in intersectie respecti regulile apicabile acolo. Daca erau marcaje de obligare, sau macar de materializare a benzilor iar cel care a mers inainte o facea trecand de pe B1 pe B2, era alta discutie si nu erau dubii.
Incearca sa privesti dpdv legal, nu prin prisma bunului simt.

PS: Ce nu mi-e clar inca, in PV scrie neacordare de prioritate (prioritate de dreapta) sau neasigurare la schimbarea directiei de mers?

Attached Files


Edited by aladdin2k, 11 August 2023 - 11:36.


#70
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Pai, "dpdv legal", sunt mai multe feluri de indicatoare de orientare, unele iti arata directia, altele iti arata cum sa te incadrezi ca sa ajungi acolo.
Ca in gara, sau aerogara, te orienteaza unii pe niste panouri sau in difuzoare la ce peron/poarta trebuie sa te duci ca sa te urci in trenul/avionul care te duce la destinatia dorita.
Daca ai ratat mesajul de orientare, stai pe loc si astepti urmatorul mesaj, fara sa-i incurci pe cei "orientati". Nu te urci pe ei in ultima secunda, nu te bagi in fata.
Indicatorul aratat de tine nu obliga, dar cel din a doua imagine pusa de initiator, il obliga pe cel care vrea sa mearga inainte sa se incadreze pe banda din stanga.
Daca a ramas pe cea din dreapta si vrea sa mearga inainte, va face asta numai dupa ce se asigura temeinic ca nu incurca pe nimeni.
Sau, pur si simplu face dreapta si continua pe alt traseu deplasarea catre destinatie.

#71
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,580
  • Înscris: 11.06.2010
B a schimbat directia din punctul meu de vedere, parasind banda 1 de pe drumul cu prioritate fara sa se asigure. A a pastrat constant banda 2 de pe drumul cu prioritate.

#72
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,646
  • Înscris: 30.08.2017
Indicatorul de prioritate reglementeaza doar cine are prioritate, nu si cine schimba directia. Mergand inainte, B nu a schimbat directia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate