Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

CFR -Calatorie

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 30.08.2006

View PostLex404, on 09 august 2023 - 11:50, said:

Stai. Fără întârzieri, gen normal, București - Timișoara face 10 ore? Posted Image is 550 km cu ce viteza merg trenurile alea? Posted Image
Aici este versiunea printata a mersului de tren si se pot vedea si vitezele maxime(cam trase bine de par pe unele sectiuni). De ex daca se cauta dupa 1691.
https://forum.metrou...3&preview=False
Sunt 2 portiuni unde trece de suta.....intre Craiova si Filiasi si in zona Olteni-Galateni(judet TR).Uneori si inainte de Lugoj(Tapia) ii mai da....
In rest.....sunt zone unde se merge incet de tot..gen 20km/h (coborare Balota/clisura Dunarii).
La fel sunt zone unde s-a degradat puternic in ultimii ani(de ex Lugoj-Timisoara).
Uzual vezi 50-60km/h cel mai des pe GPS.

View Poststrongsss, on 09 august 2023 - 12:10, said:

ieri, trenul 1691 Bucuresti Timisaora a avut 109 minute intarziere.
Pare ca a crapat locomotiva la Videle...sau ceva defectiune!

Edited by yblu, 09 August 2023 - 12:39.


#20
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

View Postyblu, on 09 august 2023 - 11:32, said:

Merg de 1-2 ori pe luna pe aceasta ruta si uneori saptamanal pe unele bucati ale ei(partea Caransebes/Lugoj).
Intarzierile uzuale sunt de 10-30 minute. Exista si momente in care ajunge la timp/are intarzieri sub 10 min.Din experienta mea:
  • 15% sub 10min/normal
  • 50% 10-30min
  • 35% peste 30min
  • acum 1 luna defectat locomotiva la Rosiori(bine sincer din Bucuresti avea ceva de cand a plecat)...schimbat cu alta in Rosiori si apoi iar schimbat alta la Craiova....in final 100min intarziere.
  • acum 2 sapt 4 min intarziere.
  • zilele trecute avea vreo 90 min asa ca am luat Regio din Caransebes (daca sunt vagoane fara AC la Regio prefer IR cu AC chiar daca este mai scump....dar in acel caz am avut noroc fiind vagoane cu AC si la Regio)
Uneori intarzierea poata aparea intrucat se circula doar pe un fir(sau pe un fir se merge mai repede/ok decat pe celalalt) plus ca pe o portiune din traseu(Strehaia-Timisoara) calea ferata are doar un fir. Normal cand intarzie trenurile din sens opus se poate da peste cap si mersul trenului tau.
Daca trebuie sa iei mai departe ceva avion/autocar ia-ti niste ore de "garda" pentru a fi in siguranta.
Daca destinatia este Timisoara....aia e (normal bani de taxi/uber ca daca trebuia sa ajungi la 21:00 si intarzie 2h nu vei mai prinde transport public).
Legat de AC cel putin la 1691 eu nu am prins probleme in ultimele luni. La 349 da, cam nu prea baga asa de rece (dar erau vagoane cu geam si am putut sa il deschid deci a fost ok)->asta de vreo 2 ori(poate am nimerit acelasi vagon).
PS:daca doresti sa mergi noaptea exista si o companie privata pe aceeasi ruta care are conditii mai bune la acelasi pret.Trenul vine de la mare asa ca neaparat luat loc din timp ca e cam full.
PS2:daca mergi noaptea nu recomand clasa I la IR78 deoarece scaunele sunt cam la fel cu cele de la clasa II-a (da sunt rosii)->la fel de incomode la mers lung->nu merita banii de clasa I(decat ca este. Este vorba de [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qDtbPu3bj5c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La 1691 sunt asa [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X_idS4ubXsg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] mult mai ok.
NEAPARAT:apa si mancare la tine(dupa bunul plac/gust) deoarece nu se stie, iar nu toate trenurile au posibilitati de a cumpara(de ex IR72 de merge la Budapesta are ceva barulet).Exista Carrefour in Gara de Nord(asta ca sa nu te cari cu ele).
Portiunea Turnu Severin-Orsova-Caransebes era frumoasa si daca nu ai mers niciodata merita!

Un raspuns cuprinzator ! Bravo Posted Image
Obligatoriu provizii  :)

#21
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

View Posthelen76, on 09 august 2023 - 13:31, said:



Obligatoriu provizii  Posted Image
Si pampersi daca cumva toaleta nu functioneaza.

#22
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Dopuri de urechi si o cutie de Emetix sau emetiral.

Edited by Leo2006, 09 August 2023 - 13:50.


#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Mai e mizerie in toalete? Tin minte ca acum vreo 10 ani erau de neatins...

#24
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View Posthelen76, on 09 august 2023 - 10:57, said:

Cu 2 h esti obligat sa ajungi pt check in.(asta daca vrei sa te incadrezi in timp si sa ajungi la poarta in cazul in care se schimba Posted Image) Ultima data ,dra care verifca acolo la check in aproape 45 min i-a luat ,cred ca era incepatoare.
Bine daca la tine merge sa ajungi cu fix inainte de zbor ,esti norocos Posted Image

Sunt din Timisoara si am lucrat pentru o firma din Bucuresti.... aveam 2 zboruri pe luna Timisoara-Bucuresti si retur... de fiecare data eram cu 45-60 minute inainte de decolare in aeroport. De security treci in 5 minute in Timisoara... in Bucuresti in maxim 15 minute... Bine eu aveam check-in-ul facut, fara bagaj de cala de fiecare data...

Biletele de avion erau in jur de 20Euro/zbor... rar am platit peste 20Euro/zbor. Bilete cumparate cu 7-14 zile inainte. Plecam de obicei luni dimineata din Timisoara si aveam returul de obicei joi dupamasa. Vorbim de anii 2016-2018.

Edited by mirel3003, 09 August 2023 - 14:19.


#25
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmirel3003, on 09 august 2023 - 14:12, said:

Biletele de avion erau in jur de 20Euro/zbor... rar am platit peste 20Euro/zbor.
Vorbim de anii 2016-2018.
cu ce companie ?

View PostLex404, on 09 august 2023 - 11:50, said:

Stai. Fără întârzieri, gen normal, București - Timișoara face 10 ore? Posted Image is 550 km cu ce viteza merg trenurile alea? Posted Image
In urma cu 40 de ani rapidu' facea 7 ore si jumatate.

Biletu' la clasa I costa 210 lei ... 6 locuri in compartiment ... la scaune se putea trage sezutu' in fata si spataru' se inclina ... se putea dormi acceptabil.

PS - cu avionu' era 305 lei biletu'  (An-24 ... Il-18 ... mai rar Tu-154).

Edited by adrian_r5, 09 August 2023 - 14:39.


#26
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

View PostLex404, on 09 august 2023 - 14:01, said:

Mai e mizerie in toalete? Tin minte ca acum vreo 10 ani erau de neatins...

Mai este fenomenul .

#27
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Vezi ca sunt si trenuri de noapte care au cusete si vagoane de dormit, in conditii acceptabile si la preturi rezonabile.
La cuseta 6 paturi pretul e de 150 de lei fara reduceri.
Avantajul e ca ajungi dimineata, aproximativ fresh, chiar si daca nu dormi macar stai intins si poti sa te uiti la filme sau jocuri pe telefon.

#28
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Pe 6 mai anul acesta am venit cu trenul de la Arad la Bucuresti. Am plecat din Arad cu IR73 parca, la ora 12,30 si am ajuns cu cca 3 ore intarziere la Bucuresti. Evenimente: Imediat dupa Arad in plin camp, s-a defectat masina {locomotiva}. Stiti care a fost reactia calatorilor? Au sarit pe vagonul restaurant si l-au golit. Doua ore a durat pana am plecat. Si au urmat si altele, etc, etc. Am ajuns la Bucuresti la 02.30 in data de 07.05.2023 in loc de 23.30 data 06.05.2023. Asa ca........ mie mi s-a cam luat cu CFR-ul!

Edited by shmecherul, 09 August 2023 - 15:21.


#29
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Eu de la Braila la Bucuresti am facut 5 ore in loc de 3, ca trenul a stationat 2 ore intr-o gara pentru ca un alt tren avea intarziere si trebuia asteptat. De 4 ani n-am mai mers cu trenul dar l-am nimerit fix pe ala care a batut recordul de viteza melcului. Daca ar fi mers pe ruta Bucuresti- Timisoara, ajungea dupa 17 ore. Pana la Istanbul se fac 15 ore si 17 pana la Izmir.. E bine sa va luati la un drum atat de lung niste papuci sau sandale si un set de sosete. O sa fie sauna in vagon.
Un chinez dupa ce a calatorit cu trenul in Romania, a ramas surprins de cat de intinsa e aceasta tara. Nici China nu-i asa de mare.

Edited by Leo2006, 09 August 2023 - 17:25.


#30
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

View PostLeo2006, on 09 august 2023 - 17:17, said:

Eu de la Braila la Bucuresti am facut 5 ore in loc de 3, ca trenul a stationat 2 ore intr-o gara pentru ca un alt tren avea intarziere si trebuia asteptat. De 4 ani n-am mai mers cu trenul dar l-am nimerit fix pe ala care a batut recordul de viteza melcului. Daca ar fi mers pe ruta Bucuresti- Timisoara, ajungea dupa 17 ore. Pana la Istanbul se fac 15 ore si 17 pana la Izmir.. E bine sa va luati la un drum atat de lung niste papuci sau sandale si un set de sosete. O sa fie sauna in vagon.

Am patit si eu asa pt 200 km sa fac 5 h si .,a fost  sauna ,dar am supravietuit .Au trecut 3 ani de atunci .Circul doar la nevoie cu cfr .

Edited by helen76, 09 August 2023 - 17:23.


#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Eu nu as mai avea curaj sa circul cu trenul, din cauza stării avansate de degradare a șinelor, a defecțiunilor tot mai dese la locomotive și vagoane. E doar o chestiune de timp pana va avea loc un accident cu victime. Ieri a luat foc un tren în gara de vest Ploiești. Noroc ca au apucat călătorii sa iasă la timp din vagoane.
E mult mai sigur și rapid sa călătorești cu avionul, dacă exista aceasta varianta. Da, costa mai mult, dar câștigi timp (de neprețuit) și călătorești în condiții mai bune decât cu trenul. Nu știu câți pot rezista 10 ore sau mai mult fără sa meargă la toaleta în tren. Și se știe în ce hal sunt acestea. Și cum ajung sa arate/duhneasca la drumuri lungi. Iar dacă mai prinzi și o zi caniculara, cu restricții de viteza, implicit întârzieri, fără ac sau cu ac care cedează, e jale.


#32
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

View Postcorinadaniela, on 09 august 2023 - 17:52, said:

Eu nu as mai avea curaj sa circul cu trenul, din cauza stării avansate de degradare a șinelor, a defecțiunilor ...
În România este un lux să spui că nu mai am curaj să circul cu trenul...În multe situații nici NU mai ai cum să circuli cu trenul pentru că nu mai circulă, s-a desființat pur și simplu transportul pe calea ferată!  Vă provoc să mai mergeți cu trenul de la Zimnicea la ...Alba Iulia! Aproximativ 400km. Sau măcar din nodul feroviar Roșiori Nord. Acum nu mai circulă nici un tren din București spre Sibiu pe Roșiori Nord! Nici unul! Țară e rupă pe transport public și aici includ și microbuzele private care și astea s-au împuținat dramatic. La noi nu mai există alternativă la automobilul personal.
LE
Ar fi nevoie de un topic dedicat transportului public interurban.

Edited by echoshoworacle, 10 August 2023 - 08:57.


#33
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Daca calatoresti noaptea ai sanse mai mari sa ajungi la timp. Daca pleci saptamana viitoare se va face transbordare la Craiova, cu autobuzul , pt ca vor incepe in sfarsit lucrari mai ample de investitii.

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postcorinadaniela, on 09 august 2023 - 17:52, said:

Eu nu as mai avea curaj sa circul cu trenul, din cauza stării avansate de degradare a șinelor, a defecțiunilor tot mai dese la locomotive și vagoane. E doar o chestiune de timp pana va avea loc un accident cu victime. Ieri a luat foc un tren în gara de vest Ploiești. Noroc ca au apucat călătorii sa iasă la timp din vagoane.
E mult mai sigur și rapid sa călătorești cu avionul, dacă exista aceasta varianta. Da, costa mai mult, dar câștigi timp (de neprețuit) și călătorești în condiții mai bune decât cu trenul. Nu știu câți pot rezista 10 ore sau mai mult fără sa meargă la toaleta în tren. Și se știe în ce hal sunt acestea. Și cum ajung sa arate/duhneasca la drumuri lungi. Iar dacă mai prinzi și o zi caniculara, cu restricții de viteza, implicit întârzieri, fără ac sau cu ac care cedează, e jale.

Problema e ca nici avion nu prea exista; Romania e o tara maricica, nu chelea manzului una de marimea Belgiei. Si totusi, nu exista optiuni de zbor intern intre orasele din provincie.

Am vrut sa merg in Romania, la Iasi:
  • Singura optiune sa ajung la Iasi e Austrian, la pret de transcontinental. KLM/ AF, surorile taromului din alianta vietii, nu s-au bagat nicaieri national. Au luat sloturile de pe JFK si au lasat taromul sa-si bage mana in cur. Nimeni nu vrea sa zboare pe aeroporturile din Romania, in afara de low costs, care zboara doar spre destinatii de capsunari sau de vacanta.
  • La Cluj as ajunge mai ieftin (LH, LOT), dar de la Cluj la Iasi nu am cu ce ajunge. In 2018 era un zbor Tarom direct, acum nu mai e. Again, un dus intors cluj-iasi via otopeni ajunge la pret de intercontinental, adica vreo 300 EUR. For the record, am zburat cu British spre New York RT la 250 EUR. Si zborurile sunt asa de prost puse incat faci minim 4 ore.
  • In trenul Cluj - Iasi (aka Timisoara - Iasi, asa numitul "trenul foamei") nu cred ca as mai avea curaj sa ma urc. Am fost o data cand eram student si-am fost la iasi la un schimb cu facultatea... mi-a ajuns.
  • Ultima optiune e Zburat la Otopeni (cu LOT, AF, KLM, Austrian, Swiss, Turkish, AirSerbia, Brussels ca toate zboara din comuna mea de provincie) si luat trenul Bucuresti - Iasi. Asta, cel putin pe vremea mea, era decent. Dar: de unde am garantia ca nu intarzie peste o ora? Sau ca sunt conditii decente? curatenie? internet? face vreo 6-7 ore, ala e timp de munca nu de stat chelea manzului.

Si asa, ceea ce putea fi o calatorie de 4 ore in total Cracovia - Iasi (via Paris, Amsterdam, Frankfurt, Munich, Viena), se transforma intr-o calatorie de 10-20 de ore. Pentru ca in Romania nu zboara mai nimeni (in afara de low costuri), nici macar companiile din alianta cu Tarom; Tarom nu zboara domestic intre orase fara escala la bucuresti, trenuri decente nu sunt, etc.

De ex, in Cracovia, provincie, non hub, sunt 20+ zboruri din alianta Star Alliance (LOT, LH, Austrian, Swiss, etc) pe zi. Si nici macar nu e hub.

In orasele din provincie in RO nici macar Taromul nu zboara, decat spre Otopeni. KLM si AF nu zboara nicaieri in afara de Otopeni, desi ar fi trebuit.

#35
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Lex, la subiectele astea despre transportul in interior si in afara Romaniei ne tot lauzi Polonia. Inteleg ca este super in Polonia, cred ca deja a inteles toata lumea. Din pacate nu toti ne dorim sau putem sa ne mutam in Polonia, unii avem nevoie sa circulam prin Romania asa ca incercam sa discutam ce variante sunt pe aici.

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Pai vorbeam de variantele din Romania, cum ajungi de la Cluj la Iasi? De la Timisoara ar fi si mai grav...
Ai trenul foamei, care pleaca azi ajunge la paste si conditii insalubre la propriu.
Ai autocarul de la moldoveni (Cluj - Chisinau) care opreste la Iasi, dar face o vesnicie si stai ca sardina (daca ai pe ce sa stai, ca acum vreo 10 ani stateau oamenii si pe scaune de pesarie pe culoar)
Ai Tarom la pret de (aproape) intercontinental

Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate