Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Recomandare Tamplarie PVC

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Salut.

Doresc sa schimb tamplaria PVC ("termopanele") de la dormitorul apartamentului (bloc). Sunt vechi, Gealan, cred ca de 60 si sunt de prin 2007 (au data vizibila pe profil). Nu se mai inchdi ermetic, am tot pus chedere de cauciuc suplimentare, le-am tot uns, reglat cat s-a mai putut dar geamurile nu mai sunt ermetice, fac condens in interior iarna si tot iarna se aduna apa la propriu jos peste noaptea, pe pervaz.

Cerintele ar fi....
Profil minim 70
Minim 5 camere

As merge pe Tripan pentru a putea incorpora si geamul mai gros pentru protectia fonica (zicea doamna de la un centru ca se pune unul din ele de 6 mm) si cel din mijloc  cred ca Float se numeste si apoi acel 4 seasons care inteleg ca este cel care vine in exterior si contine protectia UV si banuiesc ca este mai inchis la culoare.
As vrea si rulou exterior , apropo camera/geamul sunt orientate mai toata ziua spre SUD din acest motiv as vrea si protectia solara/UV la geam. Asadar si un rulou dar si plasa de tantari care am inteles ca vine ca un senvis intre tamplarie si rulou....
Iar blocul este izolat termic, desteptii care au pus izolatia au ingropat tamplaria existenta (nu am schimbat geamurile cand au izolat blocul pentru ca nu erau vechi la vremea aia), iar in partea de sus, unde se deschide geamul, izolatia este pana in BUZA geamului, nici nu am mai putut sa pun plasa de tantari. Banuiesc ca asa o sa monteze si tamplaria noua.... adica tot ingropata ca altfel daca o fac mai mica ca inaltime, ar ramane spatiu gol sus, nu? Cateva poze de orientare, mai jos... cu tamplaria existenta, se vede cum la fereastra care se deschide, sus, izolatia este la nivel cu tamplaria... iar pe margini a mai ramas foarte putin loc.

Am fost pe la cateva "centre" cu tamplarie pvc si am primit cateva oferte. Nu ma pricep la tamplaria PVC si am observat ca sunt foaaarte multe "chichițe". Am citit ca profilul trebuie sa aibe un minim (gen 70 mm) sa aiba x camere, geamurile sa fie nu stiu cum, etc.

Fereastra actuala are 1440x1440 si este din doua, pe stanga geam fix (mare greseala) si pe dreapta oscilo. Vreau sa fac ambele geamuri sa se deschida. Stanga normal si dreapta oscilo. As vrea si o plasa dar si un rulou exterior de aluminiu.

Bugetul nu este fix dar nu vreau sa dau foarte multi bani (nu dati cu pietre), stiu ca este o investitie pe termen lung tocmai de aceea vreau sa ma documentez sa nu imi para rau dupa. Sa zic ce oferte am primit....

1. Centru 1, aici a fost consultanta telefonica, caci momentan firma nu are sediu fizic
GEALAN 5 camere,70 mm adancime
350 de euro
____
Salamander 6 camere, 92 adancime
3 foi de geam, 5.2 sticla
530 de euro
____
Glaf interior inclus la plata integrala
____
RULOU EXTERIOR
ALB MANUAL cu plasa incorporata pe toata suprafata
1270 RON
Electric: 2020 ROn

2. Centru 2
A. Gealan S9000, geam 44mm, LowE + Float + 4 Seasons
Feronerie Roto NX Alb, Canat inactiv, SV Sig Baza Ca.G, maner Hoppe Secustik Alb
Toc Rama 70, Gealan S9000
Cercevea: Canat Z82 - Gealan S9000
Bagheta pentru geam 44 mm gri
2054 RON (cu ceva reducere si cu glaf (23 euro)

Rulou electric ext + plasa rulou cu frana inca... 2401 RON

B. Varianta 2 cu rulou manual (am inteles ca trebuie ceva "extensii"  de 36 ca sa poti deschide geamul, sa nu loveasca in tabachiera...
2287 RON acelasi profil, mai scump pentru ca intra extensiile iar

Ruloul Manual 1560 RON

3. Centru 3
Gealan S8000 Alb
Geam 44mm, LowE 6mm + Float + 4 Seasons... am cerut eu ceva mai bun izolator fonic dar si protectie de soare
Feronerie Siegenia Alb
Set Fero Canat inactiv CV Sig Baza
Rama 64 - Gealan S8000
Cercevea Canat Z76 Gealan S8000
Bagheta 44
1760 RON
___
S8000 Gealan cu termopan Float + LowE, restul la fel
1341 RON

sau 1410 cu unul din geamuri 4 Seasons

sau 1605 cu tripan
___
sau S8000 cu 24mm geam 4 seasons 6 mm + Float , feronerie Roto, a zis ca este mai slaba vs Siegenia
1650 RON
__________________
In balcon am Rehau de 60 care in timp s-au comportat muuult mai bine vs gealan. Se inchid mult mai ermetic si parca si feroneria a fost mai ok. Sincer eu am cerut ceva mediu, adica nici ieftin nici prea scump (salamander). O sa mai cer oferta si cu Rehau dar ce imi recomandati? Am stat si m-am gandit si parca Rehau este peste Gealan... ?

Nu, nu pun/vreau tamplarie de lemn stratificat sau tamplarii de 1000 de euro...

MULTUMESC

Attached Files



#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Ti-as da o recomandare unde le-am facut eu, dar nu stiu daca esti din bucuresti

#3
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Daca te concentrezi pe denumiri de profile vei ajunge la acelasi rezultat. Gealan de 2007 nu trebuia sa aiba deja probleme care sa necesite schimbarea, cu siguranta nu gealan este problema. Cel mai probabil tu esti problema, ti-ai luat gealan ieftin si apoi ai incercat sa-l repari.
Poti sa-ti iei ce  vrei, rehau, gealan, salamander, veka, kommerling, deceuninck, dar daca o sa le cumperi la fel cum ai cumparat gealan-ul pe care il ai o sa ai un produs similar.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

Quote

Cerintele ar fi....
Profil minim 70
Minim 5 camere


Vorbeste cu colegul @Digix, are firma care se ocupa cu tamplaria tip PVC: https://www.pro-termopan.ro/

Edited by xmanyacs77, 07 August 2023 - 05:10.


#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
sunt 2 discuții:
- ce tâmplărie  alegi? bloc aș recomanda salamander 73. (e tot clasa A și e puțin mai ieftin decât 92).
- cine realizează tâmplăria și o montează și aici îți recomand să te documentezi.

#6
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

 xcit, on 06 august 2023 - 21:26, said:

Ti-as da o recomandare unde le-am facut eu, dar nu stiu daca esti din bucuresti
Da, Bucuresti, scuze am uitat sa mentionez.

 Dorel-Jefuitorul, on 06 august 2023 - 22:11, said:

Daca te concentrezi pe denumiri de profile vei ajunge la acelasi rezultat. Gealan de 2007 nu trebuia sa aiba deja probleme care sa necesite schimbarea, cu siguranta nu gealan este problema. Cel mai probabil tu esti problema, ti-ai luat gealan ieftin si apoi ai incercat sa-l repari.
Poti sa-ti iei ce  vrei, rehau, gealan, salamander, veka, kommerling, deceuninck, dar daca o sa le cumperi la fel cum ai cumparat gealan-ul pe care il ai o sa ai un produs similar.
Nu ma concentrez pe denumiri dar nu este normal sa identific fiecare profil pentru ca fiecare are particularitatile sale? Ce zici tu e gen.... nu iti mai bate capul ca este Logan sau Renault sau Mercedes... ca degeaba iti iei Mercedes ca o sa fie tot ca Loganul.

Gealanul din 2007 a fost prost de la inceput zic eu. Daca geamurile se aburesc pe interior si nu mai sunt ermetice? Cine este de vina? Eu? Ce le-am facut? Am jucat fotbal pe ele? Serios acum....

Gealanurile actuale NU se mai inchid ermetic de cativa ani, am incercat inclusiv cu garnitura NOUA schimbata atat pe rama fixa cat si pe partea mobila, si NU SE APROPIE una de alta, ramane luft, spatiu, si nu mai ai de unde sa le apropii.

Nu inteleg raspunsul tau... "daca o sa le cumperi la fel cum ai cumparat gealan-ul pe care il ai o sa ai un produs similar". Eu am intrebat frumos, nu am nevoie de psihologie inversa si vorbe in dodii. Poti face o recomandare sau nu....


 xmanyacs77, on 07 august 2023 - 05:02, said:



Vorbeste cu colegul @Digix, are firma care se ocupa cu tamplaria tip PVC: https://www.pro-termopan.ro/
O sa ma uit pe site ms.

 bobalex18, on 07 august 2023 - 07:40, said:

sunt 2 discuții:
- ce tâmplărie  alegi? bloc aș recomanda salamander 73. (e tot clasa A și e puțin mai ieftin decât 92).
- cine realizează tâmplăria și o montează și aici îți recomand să te documentezi.
Pai asta intrebam si eu, ce recomanda lumea ca eu nu ma pricep. Am inteles ca salamander este un fel de Mercedes al PVCurilor dar trebuie ceva mai specific sa stiu. De montat monteaza firma de unde faci comanda.... Ca doar nu le comand, ei le aduc in fata blocului, si ma apuc eu sa caut alta firma... nu pierd garantia? Plus ca montajul este inclus. Cum ar fi sa platesc geamurile, tamplaria , sa nu accept sa le monteze ei ca sa mai sparg 100-200 de euro pe montaj cu alta firma?

#7
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu te ajuta cu nimic daca te oftici atunci cand ai nevoie de sfaturi si recomandari intr-un domeniu necunoscut tie, dar trecem peste.
Da, pot face o recomandare, as merge pe s8000 cu trei sticle si feronerie siegenia, roto este la fel dar un pic mai scumpa. In aceasi gama de pret, poti gasi produse similare cu alte profile decat gealan. De la Salamander ai greenevolution 76 ad, sau bluevolution 73, de la kommerling ai seriile pe 70 si 76mm tot ad (fara garnitura mediana), la rehau doar euro70, la veka e scump (nu merita), la deceuninck seria elegante 76 Ad. Toate seriile de mai sus pot fi echipate cu feronerii, roto, siegenia, maco, winkhaus, GU. La sticle, obligatoriu doua sticle cu depunere si argon, in pachet de minim 40mm, nu as pune sticla de 6mm.
Ce vreau sa spun prin postarea anterioara este ca daca gealan nu etanseaza inseamna ca a fost prost executat (de evitat acum), daca sticla face condens in interior inseamna ca si pachetul de geam a fost prost executat. Gealan, Rehau etc. sunt producatori de profile si atat, de executia lor pana sa ajunga ferestre complete se ocupa altii. Adica atentie la ofertant, la producatorul de sticla si la cel al tamplariei, dupa aia conteaza si ce scrie pe bara de plastic.
Inca ceva, configurarea, este iar un aspect important, avand doua deschideri ar trebui sa ai un adaos de toc pe oferte, i se mai spune extensie rama, compensator, pentru a avea loc automatul de la rulou.
Masuratorile si dimensionarea ferestrei, daca acum ai polistiren pana in buza profilului, unde mai prinzi ruloul? Unde se da gaura de actionare, daca o sa fie actionat manual. Daca ruloul o sa fie actionat electric(recomand), nu mai este nevoie de adaos toc.
Cred ca trebuie sa gasesti o solutie cu ofertantul ca fereastra noua sa nu fie acoperita complet de polistirenul din exterior. Eventual ia in calcul refacerea spaletilor atat la exterior cat si la interior. Daca blocul este din placi de beton atunci cel mai probabil golul interior este nult mai mare decat cel exterior, ar trebui folosite compensatoare pentru reducerea spatiului de spuma.

Daca alegi ofertantul potrivit o sa iasa bine, indiferent ce scrie pe profil.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 07 August 2023 - 15:03.


#8
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
1. Pe s8000 si s9000 am primit am toate ofertele dar m-am gandit mai bine si parca nu as mai vrea Gealan.

2. Stiu ca Gealan, Rehau doar produc "materia prima" si este cel putin la fel de important modul in care materialele sunt asamblate, aici depinde de atelier si de meseriasii de acolo... ai dreptate.

3. Probabil au fost prost executate.... nu mai conteaza, au trecut 15-16 ani de atunci.

4. "avand doua deschideri ar trebui sa ai un adaos de toc pe oferte, i se mai spune extensie rama"
Da, mi-a zis o doamna de la unul din centre. Daca ruloul este cu actionare manuala trebuie extensii ca sa se poata deschida geamul, sa nu se loveasca tabachera. Daca este automat, dispar extensiile dar creste pretul cu ~150 de euro.

5. "Masuratorile si dimensionarea ferestrei, daca acum ai polistiren pana in buza profilului, unde mai prinzi ruloul?"
Asta stau si eu si ma intreb... de aceea am pus si pozele. Unde vine ruloul, unde vine plasa dintre rulou si fereastra?

6. "Cred ca trebuie sa gasesti o solutie cu ofertantul ca fereastra noua sa nu fie acoperita complet de polistirenul din exterior"
Si la asta m-am gandit, am scris si sus parca. Oare nu s-ar putea face mai mica, adica la inaltime, astfel incat sa nu mai fie acoperita de politirenul de afara? Dar ramane un spatiu mai mare care trebuie umplut... nu cred ca merge cu spuma.

7. "Daca blocul este din placi de beton atunci cel mai probabil golul interior este nult mai mare decat cel exterior, ar trebui folosite compensatoare pentru reducerea spatiului de spuma."
Exact asa este... in interior se vede toata rama de jur imprejur. In exterior, mult mai acoperit, mai ales sus (vezi poze unde este la nivel cu geamul).

Am cautat pe net si cred ca fix de asta as avea nevoie, de compensator, macar in partea de sus, unde ar veni ruloul si plasa... oare se monteaza si pe laterale? Ar fi cazul? Cred ca asta ar trebui sa stie persoana care vine si face masuratorile dupa ce dau comanda...

#9
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
nu e așa simplu cu cine produce montează.

spre exemplu eu am făcut la madrugada și instalat de una dintre echipele care montează prin bucurești. și cam asta este modul de lucru cu madrugada.

dar sunt și colegi care fac tamplărie de caltiate.

#10
mk2x

mk2x

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.03.2024

Vizualizare mesajxcit, pe 06 august 2023 - 21:26, a scris:

Ti-as da o recomandare unde le-am facut eu, dar nu stiu daca esti din bucuresti

am eu nevoie in Bucuresti, multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate