Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Aceste camere au sunet ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
La spital erau n camere de luat vederi, doresc sa stiu daca astea inregistreaza si sunetul sau doar video ? O sa atasez pozele camerelor. Nu am inteles ce diferenta e intre alea albe si aia neagra semisfera, mi se pare ca in unele locuri era si din aia alba dar si din aia neagra semisfera.

Attached Files



#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e nicio diferemta - a sa a vrut producatorul sa le faca.
Pot avea si sunet sau nu pot avea - in aceeasi carcasa - iar de pinde de producator dar si de cumparator ce a ales.

In final. nu se stie.

#3
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
Inregistreaza ce vrei,dar probabil nu sant alimentate ca s-au facut reduceri de buget.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Exista si camere de supraveghere cu audio integrat dar nu-mi dau seama daca alea din poze au sau nu aceasta functie
Camera aia neagra e rotativa - la 360 grade - si asigura o vedere panoramica
Si alea albe Posted Image

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Da, pot fi si cu sunet, si fara sunet, depinde ce model e. Sincer, tind sa cred ca-s fara sunet, ca de ce sa puna cu sunet? :))

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ca sa-l asculte pe initiator.

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,478
  • Înscris: 17.04.2006
Cum de ce cu sunet? Pentru feedback real de la clienti :D
Bai da' ce luceste spitalul ala, cu maroul ala din 90 peste tot, dar luceste.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostNaijax, on 04 august 2023 - 14:44, said:

Camera aia neagra e rotativa - la 360 grade - si asigura o vedere panoramica
Nu e obligatoriu. Imi pare cam mica ptr asa ceva.

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Pai tocmai, de ce sa se lege la cap, sa fie si sunet ca proba cand isi dau spagile pe holuri sau se barfesc intre ei? Posted Image)
In plus, probabil au ales varianta cea mai ieftina, ca asa e la stat, deci fara sunet.

Edited by bai3tzash, 04 August 2023 - 14:51.


#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,478
  • Înscris: 17.04.2006
Au ales varianta ieftina fiind obligati sa aiba supraveghere video.

Timisoara a investit acum vreo 15 ani cateva milioane de euro pentru a impanzi orasul cu camere de supraveghere, pentru grija purtata de primarul Robu de atunci.
Am avut un accident cu fuga si m-am dus la politie sa le spun pe unde a luat-o, la ce ora, si ce culoare avea masina, ca numarul nu il stiam. Politistul, rusinat, m-a chemat sa imi arate pe monitor: nu se distinge nimic, orice camera web din 2005 era mult peste ce puteam vedea in acele filmari - in sensul ca nu se distinge marca masinii, sa nu exagerez cu nr de inmatriculare. Tot facebookul a rezolvat cazul :D

#11
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Si chiar daca am stii ca au si sunet exista posibilitatea sa fie setate sa nu inregistreze audio. Fara sunet inregistrarea ocupa mai putin spatiu pe hdd.

#12
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,547
  • Înscris: 28.11.2017
nu era ceva cu GDPR cum ca nu ai voie sa inregistrezi audio in spatii publice?

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostSef-chenko, on 04 august 2023 - 14:57, said:

Au ales varianta ieftina fiind obligati sa aiba supraveghere video.

Timisoara a investit acum vreo 15 ani cateva milioane de euro pentru a impanzi orasul cu camere de supraveghere, pentru grija purtata de primarul Robu de atunci.
Am avut un accident cu fuga si m-am dus la politie sa le spun pe unde a luat-o, la ce ora, si ce culoare avea masina, ca numarul nu il stiam. Politistul, rusinat, m-a chemat sa imi arate pe monitor: nu se distinge nimic, orice camera web din 2005 era mult peste ce puteam vedea in acele filmari - in sensul ca nu se distinge marca masinii, sa nu exagerez cu nr de inmatriculare. Tot facebookul a rezolvat cazul Posted Image
In Slatina le-au schimbat aproape pe toate cu unele 4 K. Oricum aveau PTZ si cele vechi din 2010.

#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View Postbai3tzash, on 04 august 2023 - 14:46, said:

Da, pot fi si cu sunet, si fara sunet, depinde ce model e. Sincer, tind sa cred ca-s fara sunet, ca de ce sa puna cu sunet? Posted Image)
Nu stiu de ce sa puna si cu sunet, doar intrebam, probabil sa auda si ce vb pacientii intre ei, ala e spital de psihiatrie. Desi si eu cred ca nu au sunet. Oricum si daca erau cu sunet nu stiu cat de bine ar fi prins ce s-ar vb pe hol.

View Postvictord36, on 04 august 2023 - 14:44, said:

Inregistreaza ce vrei,dar probabil nu sant alimentate ca s-au facut reduceri de buget.
Alimentate ptr video sunt, ca am vazut jos la asistente la TV cum au n patrate cu pozitii de filmare, sonor nu exista in cabinet, deci poate nu aveau sunet.

View Posttheionutzradu1991, on 04 august 2023 - 15:07, said:

nu era ceva cu GDPR cum ca nu ai voie sa inregistrezi audio in spatii publice?
GDPR nu mai e valabil la spitalul de psihiatrie, acolo intimitatea e periculoasa, ba chiar se are in plan sa bage camere si in rezerve, deja doua rezerve aveau camera inauntru. Adica in camera in care stai fie singur fie cu inca cineva, esti vazut non stop. Si la liber si la inchisi. Nu ai cum sa nu accepti ca nu ai incotro daca esti bolnav.
Ca acolo se pot intampla multe. Eu nu aveam camera in rezerva, mi-a dat seara la ora 21 un medicament care seda, noaptea cand m-am sculat sa ma duc la toaleta am cazut jos in camera, abia m-am ridicat tinandu-ma de bara de la pat, daca ma loveam la cap si nu ma mai puteam scula ? E normal sa te vada.

Daca fugi de camere fie si pe hol (desi n-ai cum sa te feresti) se gandesc ca ascunzi ceva, ca planuiesti ceva rau. Considera ca daca nu ai nimic necurat in cap, nu are de ce sa te deranjeze ca esti vazut, si de fapt asa e si in afara spitalului, nu ai de ce sa te feresti daca esti curat. Dar multi au amante, amanti, cine stie, si nu vor sa fie vazuti in anumite locuri.

#15
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Eu stiam ca n-ai voie sa inregistrezi audio. Si noi avem camere pe la birou si niciuna nu inregistreaza audio, GDPR an stuff.

#16
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View PostSef-chenko, on 04 august 2023 - 14:49, said:

Cum de ce cu sunet? Pentru feedback real de la clienti Posted Image
Bai da' ce luceste spitalul ala, cu maroul ala din 90 peste tot, dar luceste.
Da, era o sectie foarte curata, faceau curatenie des ca la carte, nu era maro din 90, a fost sectia complet renovata cam acum 10 ani, aia e gresie maro, daca vedeai cum era inainte, fugeai.
Plus ca erau saloane mari cu n paturi, nu prea erau rezerve. Holul ala nu era, cum ar veni intrarea in hol era usa de intrare intr-un salon mare cam cat pana la capatul holului, asa era in 90, chiar si anii 2000 era asa.
Si bineinteles ca nici asa curatenie nu era.

Cu sunet na, e mai nasol cand vorbesti asa urat intre barbati, sa nu auda asistentele jos. Sau o mai ziceam si singur "ba da sa-i dau in p mea..de..aia si ailaltii ptr ca..". Bine, ca acolo nimic nu e de mirare, dar aia e.

#17
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Nu asistentele aud, de obicei in institutii administratorul si directorul au acces, in practica. Teoretic nu se uita nimeni si se iau inregistrarile in caz de ceva, practic sunt 2-3-4 persoane, de la caz la caz, care au acces oricand. Nu ma intreba cum stiu...

Edited by VarfulOmu2505, 04 August 2023 - 18:10.


#18
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Pentru inca 20- 40 lei iti pune microfon exact langa nivelul capului si ascuns, valoarea lui e dublata, o data e benefic pt. bolnav care nu stie sau nu poate sa apese butonul de urgenta, apoi se vrea eliminarea spagilor din spitale.. Ce aud cei din camera de garda e floare la ureche Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate