Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Recomandare service - capac/backplate partial detasat

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
Buna seara.

Azi am descoperit la telefonul meu, un Xiaomi MI A2 Lite, (iesit din garantie, are aproape 5 ani de la achizitie)  capacul/backplate s-a detasat si departat partial, in coltul din dreapta jos uitandu-te la ecran. Distanta e de aprox 1 cm in colt unde este cel mai departat.
Bateria pare in regula, consumul si capacitatea normale, spatele telefonului nu pare umflat/distorsionat cum de obicei e cand bateria e problema.
As vrea sa ma orientez spre un service/centru reparatii pentru ca in rest telefonul nu are nicio problema, isi face treaba.

Aveti vreo recomandare pentru vreun centru de reparatii in zona centrala a Bucurestiului preferabil,  care sa fie de incredere? Si atasez si 2 poze, pentru exemplificare. Credeti ca se poate repara?

Multumesc in avans! Si sper ca am postat unde trebuie, daca nu rog un moderator sa redirectioneze unde e cel mai adecvat.

Attached Files



#2
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Capacul nu se departeaza asa de la sine...daca a stat la caldura si s-a tras de el... ar fi o explicatie. Caz in care e simplu, se indeparteaza, se curata, se pune banda dublu adeziva si se relipeste. Nu cred ca pune probleme. Unii chiar rezolva singuri acasa (cu un uscator de par se poate inlesnii deslipirea).

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Dai carcasa jos, cureti si pui lipici nou pentru asamblat telefoane. Nu e mare inginerie ce ai tu acolo si chiar nu vad sensul de a decarat 100 de lei in service pentru o vechitura de genul.

https://www.gsmnet.r...7000-15ml-negru

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Buba e acumulatorul.

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Se schimba si ala usor dupa ce ai dat capacul jos.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View Postpasilla, on 29 iulie 2023 - 22:18, said:

Buba e acumulatorul.
Asa cred si eu, acumulatorul s-a umflat si a impins in capac. De verificat.

#7
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
De aceea voiam sa ajung la un service, sa elimin posibilitatea. Am instalat diverse aplicatii si toate par sa indice ca bateria e buna si descarcarea e normala. Daca are cineva sugestii de service-uri? Multumesc.

#8
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Am patit cu un samsung, lasat maxim doua ore in masina (nu era exagerat de cald afara)...ecranul la 5mm de corpul telefonului, bateria umflata dar perfect functionala Posted Image

Cand ati spus "spatele telefonului nu pare umflat/distorsionat cum de obicei e cand bateria e problema." am presupus ca...

Daca nu aveti curaj sa dezlipiti cu totul capacul, eu as merge la cel mai apropiat service. Problema e simpla, solutia la fel.

Ps. Capacul se pliaza inapoi sau opune rezistenta? Nu apasati tare, dar daca opune o rezistenta, oricat de mica, trebuie inlocuita bateria. Succes!

Edited by tclau, 30 July 2023 - 16:14.


#9
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 27.08.2021
Opune rezistenta intr-adevar. Oricum  aveam intentia sa ajung la service. Mersi pt consultanta!

#10
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Nicio problema. Va sugerez sa pastrati bonul de la service... bateria de la samsungul meu a fost schimbata pe garantie dupa cca o luna. Posibil ca si in cazul dvs piesa de schimb sa aiba varsta apropiata cu a telefonului si, chiar daca bateria este originala si nefolosita (depozitata), poate sa se degradeze in timp. A doua baterie e ok. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate