Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Art deco și Modernism interbelic - cele mai reușite stiluri arhitecturale?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Sincer, mie nu îmi place deloc albul sau argintiul ăla de la mobilier. Şi în nu mai ştiu ce manual de liceu sau facultate am găsit că albul nu dă o senzaţie plăcută. Singurul lucru la care merge albul sunt obiectele sanitare şi parţial faianţa, cu condiţia ca nu toată baia să fie albă.
În schimb, finisajele alea de le-ai pus în link, da, alea sunt super. Dau senzaţia de lux, de lucru bine făcut, şi în acelaşi tip nu sunt prea încărcate (maximale); sunt undeva între minimal şi maximal.
Nu am afirmat că s-ar aplica conceptele la blocurile comuniste, doar am zis că am găsit acel mobilier probabil a la Art-Deco (şi lustra) într-un apartament comunist.
Streamline Art-Deco s-a aplicat şi la unele maşini, dar pentru asemenea maşini, îţi trebuia o sumă enormă de bani. Erau pentru ăia de stăteau la viloaie mari.
Telefoanele alea de ebonită sau metal + ebonită aveau design frumos. Numai că ebonita se cam mătuieşte în timp. Şi e casantă. Se mai folosea şi la mânere de dulap, prize, ştechere, întrerupătoare.
Art-Deco era şi despre detalii. Mda, uneori nu erau cele mai reuşite chestii, dar chestiile mici erau cele care făceau diferenţa. De exemplu, unele faţade nu sunt tocmai plane, au un decor de parcă ar avea cărămizi cu aer între rânduri. Poziţionarea unor elemente decorative, precum catargele de steaguri (pe care unii le iau drept antene) sunt alte elemente. Volumetria de asemenea joacă un anume rol. Faţă de alte stiluri, precum cele din anii '50-'60, Art-Deco e mai greoi, dar în acelaşi timp e un pic mai versatil; şi la clădiri noi poţi folosi jonglatul cu anumite elemente, dar la Art-Deco ai mai multe elemente cu care te poţi "juca", putând reuşi în acelaşi timp şi un fel de tipizare, care să mai ieftinească din proiect, dar în acelaşi timp să faci clădiri asemenea, dar ceva mai diferite între ele.

Edited by djl, 11 February 2024 - 17:22.


#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, apropos de telefoane şi prize: am în colecţie priză de telefon + ştecher. De ebonită. Ceva conceput de I.T.T. cred, model folosit şi în alte ţări, ceva cu 3 picioruşe. A mea e însă făcută în comunism. Nu o folosesc, că priza de telefon fix (cât oi mai avea fix, că vor să mă treacă mizerabilii pe fibră în loc de linie clasică  :disgust:  ) e ceva din comunism, model Polonez, dar la cum arată ştecherul ăla zici că e priză de curent, pentru ceva maşină de spălat. Ţeapăn design, nu glumă. Dar când a fost cocepută, telefonul nu era pentru oricine, cel puţin nu în România, la cât costa un abonamet - cum ar fi să daii azi minim 300-500 Lei pe un abonament telefonic. După rezbel nu a mai fost aşa de scump la noi, dar s-au păstrat un timp anumite designuri.
Eh, Art-Deco era scump pentru mulţi, dar când dădeai banii, ştiai că ai ceva durabil. Pe urmă au apărut stiluri mai minimaliste, mai ieftine, dar la un moment dat tot a fost valabilă chestia cu durabilitatea.
Calitatea. E ceea ce face ca unele chestii Art-Deco să arate încă bine, deşi au trecut ani şi ani peste unele chestii.

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu pot să zic că-mi plac toate de aici: https://en.wikipedia...eamline_Moderne
, dar cu mici modificări, unele dintre alea ar arăta extrem de actuale!!!   :w00t:

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
O scară Art-Deco pe Bd. Hristo Botev nr. 40. Nu-mi plac cele curbate, dar au farmecul lor unele dintre ele.

Attached File  offerint_175062_15_mare.jpg   228.91K   12 downloads

Dulapul ăsta de epocă e pur Art-Deco, cu liniile alea verticale în mijloc.

Attached File  Dolobanti - Iasington dulap Art-Deco.jpg   33.52K   15 downloads

Nu-mi dau seama dacă dulapul din poză e de epocă, dar pare stil Art-Deco. Mai simplist şi mai puţin voluminos decât cel mai sus, dar tot frumos. Simplist şi reuşit.

Attached File  xlx__60ae4280d59a0-mg-2945.jpg   165.87K   14 downloads

Revenind la scări, Bd. Carol I nr. 51 (colţ cu Spătarului). Mozaicul rezistă. Palier impresionant.

Attached File  23867e80faa7a8a89fae3d0c8175417b.jpg   149.23K   12 downloads

Mozaicul stil şah, care nu se găseşte numai la băi, era de asemenea un element reuşit. În a doua poză, nu ştiu dacă e original, dar tot arată bine - e timeless.

Attached File  8db1b79cc63af0ad4c7788c57d1584df.jpg   132.68K   10 downloads Attached File  Clipboard20.jpg   106.08K   11 downloads

Şi uşa de la intrare în bloc - perpetual motion. Bd. Dinicu Golescu nr. 7 - lângă P-ţa Virgiliu.

Attached File  Clipboard03.jpg   107.94K   11 downloads

Edited by djl, 23 February 2024 - 15:44.


#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ziceam că unul dintre avantajele Atr-Deocului e că anumite detalii pot refolosite. Uite variaţii cu un cerc şi 3 linii la uşile unui garaj al unei vile simpliste cu parter înalt de pe Bd. Ferdinand din Bucureşti, pe lângă Foişorul de Foc: https://www.google.r...i8192?entry=ttu

Edited by djl, 27 February 2024 - 13:49.


#24
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Dupa mine, smecheria e tocmai ca pare simplu, dar nu e.
Usa aia insa e :D

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Păi de ce nu e simplu?
Uşa e banală, dar decoaraţiile o scot un pic din banalitate. Sunt modele simple care s-ar putea aplica, în aşa fel încât într-o zonă să nu arate toate chestiile chiar la fel.

#26
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Pai aia spun, e prea simpla, modelul prea repetitiv.

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mi se nu mi se pare, dar fiecare crede într-un anume fel.
Arhitectura exterioară acestei case nu mi se pare cine ştie ce, mobila de la bucătărie e aşa şi aşa, dar restul, uau! Ar arăta super şi azi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9oz6d6Y5P94?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate