Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Probleme administrație bloc

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 23.09.2010
Cu ascensorul nu te joci. Trebuie service autorizat, de obicei al fabricantului sau al montatorului. Nu iei electrician de pe olx, nu se admit improvizatii sau componente neautorizate in tablou. In caz de accident, cine este torturat de procuratura?

#56
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 15.01.2014
Da dar și situația e de urgență.
Administrația își bagă picioarele, asta e problema.
Să stai o săptămână (deocamdată) fără lift la bloc de 8 etaje e groaznic.

Președintei îi pasă mai mult de ce zice lumea în bloc despre ea, decât de rezolvarea problemei.

Edited by pexCom, 29 July 2023 - 10:34.


#57
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,373
  • Înscris: 21.04.2005
Iar discutam doar ca sa postam ?
E vorba de tablouul electric de alimentare al ascensorului ....nu de panoul de comanda .

#58
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 23.09.2010

 ndor, on 29 iulie 2023 - 10:34, said:

Iar discutam doar ca sa postam ?
E vorba de tablouul electric de alimentare al ascensorului ....nu de panoul de comanda .
Da tata, baga shunturi, sigurante de 2 lei, schimba fire in rigleta cu olx-ari necertificati. La orice accident, poate vine expertul si scrie in raport ce e in neregula si cu tabloul de alimentare si vezi pe cine iau procurorii la intrebari. Fiti destepti!

#59
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 sorin147, on 28 iulie 2023 - 16:25, said:

Celorlanti proprietari. Faceti sedinta, alegeti un nou presedinte si comitet, alegeti si firma (daca tot va intalniti), contractati si rezolvati problema.
Presedintele este DOAR reprezentatul vostru, nu-i mosier acolo. Daca nu intelege de vorba buna, il schimbati.
Administratorul insa, e un simplu angajat, fara drept de decizie in aceasta speta.
sorin147 citeste tot threadul, vei gasi o poveste interesanta.
Presedintele hotaraste tot in asociatie, administratorul este doar un executant!

#60
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011

 cristobob, on 29 iulie 2023 - 10:36, said:

Și dacă ești asa arțăgoasa, ce ...pwxyqwlobrg ne freci pe noi ?

Organizeaza-te , cu vecinii, sa faceți ceva.

Sau nici aia nu te sufera?
Am scris aici să întreb ce pot face dat fiind faptul că administrația nu face nimic.
Mai greu să vorbești cu vecinii când liftul nu merge iar tu nu poți urca și coborî pe scări.
Dar na, greu cu logica.

 cristobob, on 29 iulie 2023 - 10:36, said:

Și dacă ești asa arțăgoasa, ce ...pwxyqwlobrg ne freci pe noi ?

Organizeaza-te , cu vecinii, sa faceți ceva.

Sau nici aia nu te sufera?
Am scris aici să întreb ce pot face dat fiind faptul că administrația nu face nimic.
Mai greu să vorbești cu vecinii când liftul nu merge iar tu nu poți urca și coborî pe scări.
Dar na, greu cu logica.

#61
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014

 Mirela2012, on 29 iulie 2023 - 13:55, said:

...
Am scris aici să întreb ce pot face ...
Asa, și ce ai făcut EFECTIV pentru rezolvarea problemei de cand ai " scris aici".

 Mirela2012, on 29 iulie 2023 - 13:55, said:

...
Dar na, greu cu logica.
Te anunț ca, deja, am câteva puncte de penalizare. Dar astea nu ma vor opri sa-ti zic de morți, de răniți, de mame, de gauri, etc, etc.

#62
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Precis nu ai puncte de penalizare pt ca jignesti aiurea oameni, e doar o intamplare.

#63
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014
Lasă asta,  scrie ce ai facut pana acum .

#64
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 23.09.2010
@Mirela2012. Din pacate n-ai cum sa lupti cu mafia administratorilor de bloc, fara sa consumi (mult) timp, nervi, bani si cu rezultate incerte. Sa-ti dau un exemplu concret: maica-mea sta intr-un bloc in Bucuresti care a avut o administrator(a) vreo 20 de ani, femeie dura ii punea pe toti pe sarma. Era dictator, ii cam facea la bani, dar se ocupa de toate problemele. L-a lasat pe fie-su' vreo 2 ani, ala era miserupist, s-a si lasat repede. Apoi a venit ginere-su', de vreo 5 ani... Omul e spirt, dar ii face pe pensionari si fraieri la apometre, sunt cu citire la distanta si consumul s-a dublat. In rest, blocul e zugravit, ascensoarele (2) sunt mai curate ca alea de hotel.... Ideea e ca nu poti convoca sedinta de bloc, nu poti schimba administratorii si daca dai de vreun mare magar cu sustinerea acolitilor, nu prea poti sa-l schimbi....
Eu i-as face administratiei o scrisoare de somatie, prin avocat, in care sa specific ca sunt greu deplasabil(a) si sa rezolve problema ascensorului cat mai rapid, altfel o dai in judecata / te adresezi organelor competente.

#65
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014
Nu poate merge. Nici la avocat.  
Și i s-au terminat "cenții", nu poate da nici telefo(a)n(e) . Vrea ca madama prezidente sa "dea drumul " la lift. Cu orice consecințe.

#66
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 02.08.2021

 hamal, on 29 iulie 2023 - 18:08, said:

@Mirela2012. Din pacate n-ai cum sa lupti cu mafia administratorilor de bloc, fara sa consumi (mult) timp, nervi, bani si cu rezultate incerte. Sa-ti dau un exemplu concret: maica-mea sta intr-un bloc in Bucuresti care a avut o administrator(a) vreo 20 de ani, femeie dura ii punea pe toti pe sarma. Era dictator, ii cam facea la bani, dar se ocupa de toate problemele. L-a lasat pe fie-su' vreo 2 ani, ala era miserupist, s-a si lasat repede. Apoi a venit ginere-su', de vreo 5 ani... Omul e spirt, dar ii face pe pensionari si fraieri la apometre, sunt cu citire la distanta si consumul s-a dublat. In rest, blocul e zugravit, ascensoarele (2) sunt mai curate ca alea de hotel.... Ideea e ca nu poti convoca sedinta de bloc, nu poti schimba administratorii si daca dai de vreun mare magar cu sustinerea acolitilor, nu prea poti sa-l schimbi....
Eu i-as face administratiei o scrisoare de somatie, prin avocat, in care sa specific ca sunt greu deplasabil(a) si sa rezolve problema ascensorului cat mai rapid, altfel o dai in judecata / te adresezi organelor competente.
Păi trebuie să fie investit prin vot. Trebuia să candideze unul din voi pe care să-l votați toți.

#67
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014
Sau se externalizeaza serviciul.

#68
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 11.08.2003
ADMINISTRATORUL este doar un angajat in toata povestea asta si nu are nici un rol, zero, nici macar unul, e pe aceeasi linie de decizie cu femeia de serviciu sau cu portarul. ZEROOO!
Presedintele, pe de alta parte, este REPREZENTANTUL proprietarilor si VOCEA lor. Daca proprietarii zic mov, pai mov este, nu cum vrea (organul sexual al ) lui/ei. In cazul vostru, daca NU v-ati adunat suficienti care sa-i spuneti ca "ba, in (decedatii mamei tale), nu avem lift din cauza ta, rezolva problema IERI", atunci inseamna ca majoritatea vor fara lift si te afli intr-o situatie destul de trista in care va trebui sa te descurci cum poti tu. NU exista nici o obligatie legala (din cate stiu eu) ca administratia/presedintele/comitetul/majoritatea sa faca ceva specific pentru minoritate (e la fel ca 50%+1 vor bloc mov si tu vrei verde => ramai cu vrutul). S-ar putea sa existe ceva in lege legat de handicap dar nu stiu in ce masura se aplica in cazul de fata.

Ca idee: acum ceva ani, la ultimul etaj a fost o problema cu infiltratiile de la apa. Proprietara a chemat o firma care sa rezolve problema pe bloc, au facut lucrarea, s-a facturat pe asociatie si s-a platit. Nu a fost nici o reclamatie ca dincolo era mai ieftin, ca draci baltati.
Pentru lucrari cu un cost mic sau decent, se poate trece peste 50%+1 din proprietari si se face doar in cadrul comitetului, ca d-asta e pus acolo, sa ia decizii, nu sa frece menta. Daca sunt lucrari complexe si care costa mult, atunci poti convoca o sedinta pentru a avea majoritatea. Cand e vorba de lucrari urgente, pai d-asta este presedinte, sa rezolve problema!!! NU e in stare sa o faca din x motive, atunci urmatorul la rand care poate face ceva pentru asociatie. Functia de presedinte nu este lasata mostenire, nu se primeste din tata in fiu... este ales de majoritate.Presedintele nu este Putin si democratia din asociatie nu este aia din Romania, daca majoritatea zice "mars!", pai zbori in secunda doi fara drept de apel.


Vorbeste cu 2-3 nemultumiti, fa o hartie cum ca Luni/Marti (ceva) se convoaca sedinta cu proprietarii pentru lift, da mesaj tuturor (pe grupul de WA, FB, in cutia postala, SMS..) si, la data stabilita va intalniti sa rezolvati problemele. Sedinta nu trebuie initiata de catre presedinte. VOI SUNTETI PROPRIETARI!

Edited by sorin147, 29 July 2023 - 19:44.


#69
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Din pacate, am impresia ca sunt in situatia in care ceilalti locatari par sa se fi resemnat fara lift, asta ma sperie si pe mine.

#70
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014
Dăăă.
Woow, ce revelație.  
Ar fi trebuit sa-ti dai seama, văzând ca lucrurile/lucrările stagnează.
Asa cum ziceai :

 Mirela2012, on 29 iulie 2023 - 13:55, said:

...
Dar na, greu cu logica.


#71
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 11.08.2003
N-ai nici un membru al familiei cu gura mai mare si cu chef de cearta?
In semn de protest, as lua o talanga si, alea 2 etaje pana jos, dinga-dinga pana se rezolva liftul (cu respectarea orelor de liniste, evident :) ).

#72
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Sunt doar eu si fie-mea, pe ea nu o intereseaza daca are sau nu lift, iar eu sunt bleaga rau...
Am scris totusi ieri sesizare si la primarie si la politia locala, chiar astept sa vad daca face cineva ceva...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate