Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Facultatea de instalatii

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Razvann21

Razvann21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.03.2023
Salut, tocmai ce am fost admis la facultatea de inginerie a instalatiilor, credeti ca am facut o alegere buna, este o facultate de viitor?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Totul depinde 100 % de tine.
In primul rand trebuie sa o termini, in al doilea rand sa acumulezi cunostintele necesare meseriei, iar in al treilea rand sa practici meseria.

Edited by pasilla, 26 July 2023 - 16:24.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Exista cerere mare, dar greu gasesti un inginer care sa iti explioce rapid nevoile pentru diverse chestii ordinare.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
La "civile" nu intrau cu media ta?

#5
Razvann21

Razvann21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.03.2023

 dorin_2k, on 26 iulie 2023 - 16:55, said:

La "civile" nu intrau cu media ta?
ba da

#6
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Da, e OK.

#7
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006

 Razvann21, on 26 iulie 2023 - 15:48, said:

Salut, tocmai ce am fost admis la facultatea de inginerie a instalatiilor, credeti ca am facut o alegere buna, este o facultate de viitor?
Eu as face altceva, la facultatea de constructii, in alt domeniu,nu instalatii, lucrezi 5-10 ani la privat dupa ce o termini, iar apoi fuguta la STAT, salariu mare, pensie frumoasa etc

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Da, după facultate trebuie să ai ceva experiență si te poți autoriza ANRE pentru instalații electrice.

Edited by Valy_User, 26 July 2023 - 17:24.


#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Daca o faci doar pentru ca-i de "viitor", imi pare rau pentru tine, fie iti vei blestema zilele pentru alegerea facuta, fie vei face altceva. Daca iti place domeniul respectiv, ca-ti spunem noi ca este sau nu de viitor, o vei face oricum, vei invata cu placere, vei face practica la fel si te vei specializa in asta castigand mai bine decat unicornii din IT.

Am terminat sociologie-psihologie, am lucrat 12 ani in curierat (introducere date) si alti 7 in IT (unde sunt si acum si unde merg cu placere la munca). Nu ma intereseaza sa profesez unde, sanchi, am invatat, ma intereseaza sa-mi placa sa merg la munca/colectivul cu care lucrez si sa castig cat sa-mi asigur nevoile de baza si ceva in plus.

#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

 Razvann21, on 26 iulie 2023 - 15:48, said:

Salut, tocmai ce am fost admis la facultatea de inginerie a instalatiilor, credeti ca am facut o alegere buna, este o facultate de viitor?

OK, ar fi bine să ştii unde ai intrat şi ce se studiază acolo.

Denumirea corectă, neoficială, este de facultatea de inginerie a instalaţiilor aferente clădirilor. Ultimul cuvânt este necesar pentru a diferenţia domeniul de sectorul industrial.
Reţină că întreaga universitate UTCB are o denumire omisivă, se feresc să spună că se ocupă de imobile.
De exemplu electricele, electronica, gazele, automatizările se studiază mai serios la Politehnică sau la UPG.

Ar fi bine să întrebi care sunt limitările domeniului studiat şi să cunoşti ceea ce poţi face ca inginer de instalaţii pentru clădiri. Nu te gândi la instalaţiile aferente combinatelor, acolo e periculos.

#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011

 Razvann21, on 26 iulie 2023 - 15:48, said:

Salut, tocmai ce am fost admis la facultatea de inginerie a instalatiilor, credeti ca am facut o alegere buna, este o facultate de viitor?
Ce te-a facut sa alegi aceasta facultate, cum te-ai orientat? Cu cine te-ai sfatuit?
Ai vorbit cu lucratori in domeniu?
Cum ai dat admiterea, cati au fost pe loc, la ce probe etc
La ce ai fost in scoala, liceu, ce pasiuni, proiecte ai mai avut?

etc

Fara ceva date (si alea obtinute "prin telefon"), putem sa dam in bob...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate