Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Scor fico

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
bogdanz1231

bogdanz1231

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.09.2014
Am si eu o intrebare . M-am intregistra la Biroul de credite ( online) si am facut o cerere pentru a vedea statistica. Am un scor FICO de 672. fara restante .
Vreau sa stiu 2 chestii .
1 Daca scorul este bun ? (am  citit ca unii au 750, 800 )
2. Daca imi afecteaza scorul ca am facut interogare online ?
Ma intereseaza pe viitor pentru a stii daca banca imi va acorda usor imprumuturi daca voi avea nevoie

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,524
  • Înscris: 17.04.2006
Nu stiu sa iti raspund la intrebari dar, pe scurt, banca iti da credite cu doua maini, remorci, si roabe pana la gradul maxim de indatorare. Este foame de bani.

#3
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,269
  • Înscris: 30.11.2021
Nu cred ca iti afecteaza daca ai facut tu interogare. Ca am facut si eu interogare, nu mai stiu daca pe ING sau pe ce pagina.
Doar iti apare la istoric, chiar si pe ANAF, dar nu ma intreba unde ca nu mai stiu unde apar.
Dar sigur apare, ca am avut un credit si imi aparea ziua si Banca.

Scorul tău e:
757
AI UN SCOR
IMPRESIONANT

Sa faci scor FICO trebuie sa ai card de credit, eu nu am card de credit dar am avut credit pe 5 ani pe care l-am platit fara intarziere, chiar am rambursat anticipat.

Ete ce scrie pe pagina aia "Numărul de interogări pe care le-ai făcut în ultimele 6 luni cu scopul de a obține un credit. O cifră prea înaltă poate duce la scăderea scorului de credit. Excepție o face aflarea scorului, care nu reprezintă o interogare."
https://scor.volt.ro/score/report

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,110
  • Înscris: 30.08.2006
Nu conteaza scorul cat timp ai avut credit si l-ai achitat la timp sau folosesti un card de credit. Zilele trecute mi-am facut un card de credit la CEC si nu mi-au facut nici o interogare la Biroul de Credit. Au zis ceva ca verifica la fisc. A doua zi am semnat hartiile de aprobare a creditului.

#5
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 07.03.2012
Inițiator, faptul că ai vrut să afli scorul nu se numește interogare. Așa că nu te afectează. Cât de bun este scorul depinde la ce îl raportezi, pentru că fiecare instituție financiară are politici diferite pe zona de risc. Este posibil ca la unele bănci să primești împrumut de maximum X lei pe o anumită perioadă, iar la altele să primești mai puțin de X lei pe o altă perioadă...depinde. Așa că nu poți ȘTI (nu "știi"...în limba română sunt extrem de puține verbe care au terminație la infinitiv "-ii", printre ele "prii" sau "sfii") dacă o anumită banc[ îți va acorda creditul sau nu. Asta o știu pentru că am avut ocazia să văd, pentru vreo doi ani, cum funcționează departamentul de Credit Risk la o companie mare care acordă împrumuturi. Cel mai simplu este să ai istoric bun, de preferat plata la scadență a ratelor (este considerat cel mai bun comportament pentru un client de bancă, din perspectiva băncii; plata altfel decât la scadență, chiar și plata mai rapidă, nu este bună pentru bancă, deci nici clientul nu este cel mai bun).

#6
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,269
  • Înscris: 30.11.2021
Leo2006 - Esti tu sigur ca nu ti-au facut interogare?
Pe ANAF ai cont? Ai acolo la Cereri - Interogari Banci.

Eu am facut o interogare la ING ca eram curios ce suma maxima pentru credit nevoi personale.
Si am facut interogarea fara sa imi dau seama.

Cum zice colegul, cat timp nu esti rau platnic, or sa iti acorde 40% grad de indatorare.

Imi doresc sa nu am vreodata nevoie de vreun imprumut dar daca am nevoie... macar sa am scorul bun.

Edited by MindArchitect, 24 July 2023 - 16:14.


#7
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 07.03.2012

 Leo2006, on 24 iulie 2023 - 16:07, said:

Nu conteaza scorul cat timp ai avut credit si l-ai achitat la timp sau folosesti un card de credit. Zilele trecute mi-am facut un card de credit la CEC si nu mi-au facut nici o interogare la Biroul de Credit. Au zis ceva ca verifica la fisc. A doua zi am semnat hartiile de aprobare a creditului.

Băncile și IFN-urile sunt obligate să facă interogări în BC înaintea de acordarea oricăros instrumente de credit (exact cum este și cardul de credit). Au interogat BC și în cazul tău sau nu ți-au dat card de credit, stai liniștit!

 MindArchitect, on 24 iulie 2023 - 16:13, said:


Cum zice colegul, cat timp nu esti rau platnic, or sa iti acorde 40% grad de indatorare.


Nu. Îi pot lua în calcul și un grad de îndatorare mai mic. Scorul FICO este doar unul dintre indicatorii care influențează gradul maxim de îndatorare acceptat de instituția financiară pentru un client.

#8
bogdanz1231

bogdanz1231

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.09.2014

 Leo2006, on 24 iulie 2023 - 16:07, said:

Nu conteaza scorul cat timp ai avut credit si l-ai achitat la timp sau folosesti un card de credit. Zilele trecute mi-am facut un card de credit la CEC si nu mi-au facut nici o interogare la Biroul de Credit. Au zis ceva ca verifica la fisc. A doua zi am semnat hartiile de aprobare a creditului.
Am card de credit . dar de putin timp (3 luni) ratele le achit in urmatoarea zi cand imi vine raportul. Credit nu am/avut

Am inteles , daca folosesc cardul de credit si achit sumele la timp o sa imi creasca scorul

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,110
  • Înscris: 30.08.2006
Am avut 807 in 2021 si acum a scazut la 730 pentru ca am ramas doar cu doua carduri de credit. Deci probabil ca nu-ti va mai creste prea mult si nu-ti va afecta interogarea aprobarea creditului.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,727
  • Înscris: 30.08.2017
740 am acum, nu am nici un credit, doar doua carduri de credit pe care le folosesc o data la cativa ani.

Sincer, nu cred ca merita bataia de cap cu acest scor, la noi nu e ca in SUA, unde scorul asta chiar e important. Daca ai istoric curat, cel mai probabil vei primi pana la limita gradului de indatorare.

#11
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,269
  • Înscris: 30.11.2021
Aia cu rau platic iti trebuie daca vrei ceva imobiliar.
Dar cum zice colegul... banca iti vinde credit, legea zice 40% grad de indatorare.
Ai 1000 de lei leafa? Rata 400 de lei.

Bancile fac profituri istorice in Romania, la urma cei care au credite se vaieta cand creste robor, ircc.

#12
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Eu mi-am făcut interogare acum câteva luni și aveam scorul 7xx, a doua zi când l-au refăcut la banca era mai mic cu câteva zeci de unități.

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 27.10.2007
aflarea scorului este considerata interogare si interogarile repetate duc la micsorarea scorului.
daca interogarea o face banca, scorul nu scade!

#14
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,269
  • Înscris: 30.11.2021
Nu mai vorbi aiurea.  Nu apar interogarile astea pe anaf si nici pe volt.
La ANAF apar doar interogarile facute de banca sau de tine prin banca.
Nu iti apare verificarea scorului

"Total interogări
Numărul de interogări pe care le-ai făcut în ultimele 6 luni cu scopul de a obține un credit. O cifră prea înaltă poate duce la scăderea scorului de credit. Excepție o face aflarea scorului, care nu reprezintă o interogare."

#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 27.10.2007
despre ce ANAF vorbesti?  cum afla ANAF de cate ori am interogat biroul de credit?

Edited by strongsss, 25 July 2023 - 13:31.


#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,961
  • Înscris: 13.03.2005
Buna dimineata!
ANAF afla.
Si poti afla si tu singur daca iti faci cont pe SPV la ANAF si vezi raportul interogarilor la biroul de credit.
Intra pe sectiunea  Solicitari - Informatii - Interogari banci

Vezi captura, daca nu crezi.

https://www.anaf.ro/...are_utilizatori

La ANAF vezi lista pe ultimii 8 sau 10 ani, spre deosebire de cea din biroul de credit unde le  afli doar pe ultimii 4-5 ani.

spor la inscriere gratuita: https://www.biroulde...cro/Home/acasa/

Attached Files


Edited by wertyck, 25 July 2023 - 14:02.


#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 27.10.2007
acolo nu scrie interogare birou credit, ci interogari banci si cred ca inseamna altceva, respectiv interogările pe care le fac băncile la Fisc privind veniturile unei persoane fizice.

Interogări Bănci – Situaţia interogărilor efectuate de bănci la ANAF privind veniturile persoanei fizice;

Edited by strongsss, 25 July 2023 - 14:51.


#18
bogdanz1231

bogdanz1231

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.09.2014

 strongsss, on 25 iulie 2023 - 14:49, said:

acolo nu scrie interogare birou credit, ci interogari banci si cred ca inseamna altceva, respectiv interogările pe care le fac băncile la Fisc privind veniturile unei persoane fizice.

Interogări Bănci – Situaţia interogărilor efectuate de bănci la ANAF privind veniturile persoanei fizice;
Corect .. asa imi apare si mie . Numai o singura interogare de la raiffeisen de acum 4 luni cand mi-am facut cardul de credit .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate