Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Am primit inapoi monitorul de la service-ul Asus la fel de defect cum l-am trimis, ce se poate face ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBG_183, on 24 iulie 2023 - 14:55, said:

Pentru ca daca il dezactivez tonurile de gri ca prin minune se vad corect, doar ca na, nu imi convine sa nu pot folosi local dimmingul pe care tocmai ce am dat o carca de bani,
Pai de ce n-ai spus asa ? La un monitor serios se scoate orice optimizare dinamica de contrast si brightness fie global fie local, totul off ca altfel e praf. Numai asa se face imaginea corecta. Se duce negru dai bright pana crapa usor la nivelurile 1-3, prea mult alb (saturatie) reduci din contrast pana se stinge putin 254.
Eu am crezut ca nu folosiiti "efecte" dinastea... cum sa editezi poze cu imagine dinamica... una vezi acu alta vezi mai incolo in functie de ce afisezi pe ecran. Eu nu suport asa ceva nici in jocuri.

Edited by andreic, 24 July 2023 - 15:28.


#20
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Local dimming e pentru marirea contrastului cand rulezi un film. Altfel denatureaza complet calibrarea. Nici macar pe televizorul meu nu-l folosesc. Este enervant cand incepe sa-si fluctueze luminozitatea cand are loc o scena mai intunecoasa.

#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Sunt confuz.

In video vorbesti de albul ars. In text vorbesti de negru care e gri...

Aveai HDR activat?

#22
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postdani.user, on 24 iulie 2023 - 22:56, said:

In video vorbesti de albul ars. In text vorbesti de negru care e gri...

Eu acum am vorbit doar de modul SDR, nu HDR. Pe HDR n-am nici o problema, dar pozele si filmele se editeaza de obicei in modul SDR, in profilul sRGB.

Albul e ars cand Local dimmingul e pe ON, si in situatia asta am un negru tip OLED. Cand dau Local dimming pe OFF, albul nu mai e ars, dar negrul devine un gri inchis, ca la monitoarele obisnuite, ieftine, care au backlight bleed.

Edited by BG_183, 25 July 2023 - 14:50.


#23
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
E un qled si nu poate reda negru pur ca un oled. Face un artificiu care iti da peste cap calibrarea. Panoul monitorului e un miniled IPS care nu are contrasul unui panou VA dar e mai calitativ la redarea culorilor.

#24
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
O mica corectura, e miniled. Dar da, nu ofera un negru tip oled chair in 100% din suprafata ecranului, ci doar in zonele in care poate, acolo unde backlightul se stinge complet. In poza de mai jos in stanga e monitorul vechi, un IPS cu backlight classic, iar din dreapta e miniled-ul cu backlight de tip full array local dimming. Se poate vedea usor diferenta dintre ele, chiar si cu lumina aprinsa. Iar daca le compar cu lumina stinsa, diferenta e una uriasa.

Attached Files


Edited by BG_183, 25 July 2023 - 23:44.


#25
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Firmware-ul il are ultimul? Eu mai repede cred ca este o problema de firmware si nu cred ca este defect. Instructiuni de update aici

btw. la mine sunt afisate corect patratelele gri de pe grila ta, pe un Philips Briliance 328B6QJEB

Edited by macette, 25 July 2023 - 23:59.


#26
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Firmware-ul nu il are ultimul. Din pacate n-am reusit sa i-l updatez. Am incercat cu vreo 4 stickuri. Procesul se blocheaza la pasul 3 din figura aceea.

#27
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Incearca cu un stick mai mic (1-4GB) si asigura-te ca l-ai formatat FAT32.

Edited by macette, 26 July 2023 - 05:11.


#28
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Am incercat si cu unul de sub 1GB, mai vechi, stick USB 2.0. Din pacate n-a mers nici asa. Oricum, merci pentru sfat. :)

#29
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
A

Edited by Valy_User, 27 July 2023 - 14:27.


#30
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Vezi aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VzJW1kJRnek?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by macette, 27 July 2023 - 18:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate