Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Volvo EX30

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Casper80

Casper80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.03.2020

View PostSevacon, on 07 august 2023 - 07:45, said:

Volvo nu are optiunea de chill mode, totul se regleaza din talpa Posted Image
Te cred ca esti multumit de xc40 insa e o masina clasica cu motor electric si baterie, ev inseamna mai mult de atat.
Nu vad nici un motiv pentru care as avea nevoie de aceasta optiune in conditiile in care XC40 este deja foarte confortabil, managementul acceleratiei este foarte bine gandit astfel incat nu are nevoie de modul sport sau modul B, puterea maxima este intotdeauna disponibila cand te dai la ea dar si suficient de lina in utilizarea zilnica,  cat despre consumul cu chill mode, in oras nu ii vad rostul in conditiile in care recuperarea energiei este foarte eficienta, in afara localitatii unde folosesc ACC din nou nu ii vad rostul, o optiune care exista, si pe care majoritatea userilor Tesla nu o folosesc si prefera tot standard mode, este o optiune inutila.
Ceea ce intelegi tu ce inseamna o masina electrica fara sa aduci vreun argument este una, ceea ce inteleg eu ca inseamna achizitia unei masini electrice pentru nevoile si piticii mei din creier este cu totul diferit.

#20
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
Mersi de info. Ca e mica nu e problema, chiar mi-era teama sa nu fie prea mare pt oras. Ma bucur sa aud ca se ingrijesc de soft. Si eu caut tot o masina pe platforma electrica 100%, cu astea la care au indesat niste baterii pe o caroserie de termica m-am cam lamurit.

#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am citit pe undeva (Elektrek maybe?) ca exista un grup de Facebook oficial pentru EX30 unde participa la discutii angajati din partea firmei Volvo.

#22
Casper80

Casper80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.03.2020

View Postadd, on 22 august 2023 - 12:42, said:

Mersi de info. Ca e mica nu e problema, chiar mi-era teama sa nu fie prea mare pt oras. Ma bucur sa aud ca se ingrijesc de soft. Si eu caut tot o masina pe platforma electrica 100%, cu astea la care au indesat niste baterii pe o caroserie de termica m-am cam lamurit.
Pentru putin.
In opinia mea EX30 este prea mica, dar eu ma raportez la ai mei 197cm inaltime, in timp ce XC40 mi se pare compromisul perfect. Ca este pe platforma de termica, nu se simte, consumul este ceva mai mare decat la Model Y, insa suficient de apropiat incat sa nu fie un factor de influenta in favoarea Teslei, astfel incat sa pot merge linistit prin tara chiar si cu infrastructura de la ora actuala la viteze legale atat pe autostrada cat si pe DN-uri.

View Postkolfleading, on 22 august 2023 - 13:06, said:

Am citit pe undeva (Elektrek maybe?) ca exista un grup de Facebook oficial pentru EX30 unde participa la discutii angajati din partea firmei Volvo.
Nu stiu de un grup oficial de EX30pentru ca au aparut mai multe grupuri, insa, pot spune ca forumul de XC40, pe care il urmaresc si eu, este urmarit si de angajatii de la Volvo (confirmat de un utilizator din surse interne), si asta se vede pentru ca au implementat din doleantele aparute acolo prin update-uri diverse aplicatii. De exemplu s-a cerut pe forum ca ar prinde bine Waze in sistemul multimedia al masinii, iar de ceva vreme aplicatia Waze este disponibila  pe consola centrala a masinii fara a fi necesara conectarea telefonului.

#23
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Ce frumos cu waze direct pe masina.

#24
voinea

voinea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 27.12.2003

View PostCasper80, on 23 august 2023 - 15:47, said:

In opinia mea EX30 este prea mica, dar eu ma raportez la ai mei 197cm inaltime, in timp ce XC40 mi se pare compromisul perfect.

Eu am 1.88 si in Smart #1 ma simt foarte bine. EX30 imparte platforma deci nu vad probleme. Am plimbat cu masina si oameni de 1.9x si mult mai corponenti decat mine. Nimeni nu a zis "cam inghesuita" (si nu e vorba ca au vrut sa fie politicosi, masina e destul de inalta)

#25
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
Pot sa va dau un update cu privire la masina, am avut una vreo jumatate de zi pe mana.
Disclaimer: am o comanda pentru un single motor, extended range, plus.

Incep cu concluzia: pachetul e frumos, suna bine, pana il compari cu un Y LR care e cam la aceiasi bani.

3 chestii mi s-au parut dezamagitoare:
- franarea regenerativa e foarte foarte slaba. Are one pedal drive, dar tre sa te apuci sa opresti de foarte departe ca sa nu trebuiasca sa apesi frana.
- daca ai scos-o din oras e ineficienta. la 130 consuma in jur de 30kW/100 la vreo 7-8 grade Celsius. N-ajungi foarte departe. In oras insa poti scoate lejer 15-16. Probabil cu regenerare ok ar fi si mai bine.
- softul e neterminat, cateva chestii enervante care probabil se vor repara in viitor, daca se tin de treaba. Degeaba ai masina in care poti sa te sui, pui in D si pleci, daca tre sa apesi confirmari si sa dai disable la rahaturi pe ecran.

Altfel, e fainuta, are umf chiar si in varianta cu 1 motor, fun, spatiu decent inauntru si in portbagaj pentru dimensiunile ei, rotile pe colturi, materiale ok (desi foarte mult plastic, dar de calitate), sunet ok, aratoasa, suspensii confortabile.

#26
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 12.02.2008
Am inteles ce ai comandat dar ce ai testat ? Intreb pentru ca bateria mica e cu celule LFP iar daca ai testat un EX30 cu bateria asta cred ca de acolo si franarea regenerativa mai slaba la temperaturile mentionate.

#27
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
am testat acelasi lucru, dar cu echipare ultra, cateva brizbrizuri irelevante in plus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate