Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

OnePlus Nord 3

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007
A apărut noul model midrange.
Din ce am văzut, are specificații puțin mai bune că OPN2.
Preț 2.300 la Evomag și Vexio.
Nu prea sunt convins că merită upgrade de la OPN2 :).
Poate la anu', când scade prețul sub 2.000


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,821
  • Înscris: 30.08.2006
Prea multe aparitii cu chipseturi Mediatek si preturi marite. Ultimii 2 ani , la nivel de performanta piata a stagnat. Realme GT3 Pro si Motorola 30 Edge Fusion ies din tipar cu preturi foarte bune si chipset-uri Qualcomm de flagship.

#3
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Are cineva telefonul asta pe Digi Mobil? Functioneaza toate functiile de retea: 5G, VoLTE, VoWifi? Agregare B1-B38? Cum e semnalul in general? Nici un review nu se mai uita la chestiile astea, numai performanta, camere, gaming, display... si ma dispera chestia asta. In primul rand e telefon si conteaza cum isi face treaba. :D

#4
junkname

junkname

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 21.11.2009
Am telefonul de cca 2 saptamani. VoLTE, VoWiFi, 5G merg fara probleme. Testat personal pe Orange si Vodafone. Pe Digi am testat cu un Nord 2 si la fel, mergeau. Deci 99.9% sanse sa mearga la fel de bine si pe Nord 3 pe Digi. Telekom n-am testat niciodata.
In rest telefonul e ok. Se misca bine, face poze decente, nu am avut parte de freez-uri sau alte prostii majore. Senzorul de luminozitate da din cand in cand rateuri la lumina slaba si face ecranul mult prea intunecat. Cititorul de amprenta se intampla cateodata sa nu vrea sa se activeze in cate o aplicatie. O oprire de ecran si reactivare si se rezolva. Sunt singurele "bube" pe care le-am observat pana acum. Ambele se manifestau si la Nord 2, deci ori e ceva general in OS, ori folosesc eu vreo aplicatie care genereaza chestiile astea. Nu stiu, oricum se intampla rar si nu sunt asa suparatoare pentru mine. Aplicatii bancare, plata prin NFC, toate merg fara probleme.

#5
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View Postjunkname, on 12 august 2023 - 15:44, said:

Am telefonul de cca 2 saptamani.
Mersi mult de info! Cum se comporta bateria?

#6
junkname

junkname

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 21.11.2009
Cam asa, dupa cca 40 min gaming, 30 min muzica, restul whatsapp, browsing etc. Vreo 5 ore pe afara (5G) restul in casa pe wifi. Cu un singur SIM. Peste noapte pierde cam 2%, cu toate datele oprite.

#7
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007
Nici nu mai contează când îl încarci de a 10-15%, la 50-60% in 10 minute ;)

#8
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
...cu conditia sa ai priza in apropiere si sa cari caramida aia de incarcator cu tine Posted Image
Am primit si eu azi telefonul, deocamdata il testez, pare super OK pana acum.

#9
junkname

junkname

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 21.11.2009
Sa-l stapanesti sanatos/asa! :)

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,821
  • Înscris: 30.08.2006
OnePlus e un bestbuy si a fost telefonul pe care l-am dorit dintotdeauna si nu a fost sa fie. Exact cand sa-l cumpar a avut o crestere de pret si am abandonat achizitia. Acum e din nou ieftin dar am luat alta marca. Incarcatoarele astea foarte rapide cam au obiceiul sa epuizeze bateria in doi ani. Am avut un Realme cu incarcator de 67W cu aceiasi tehnologie ca Oneplus si Oppo. Incarca ca bateria ca nebunul. Dupa un an nu ma mai tinea o zi bateria. Acualul Motorola cu incarcator de 68W incarca ca ochiul mortului si pe incarcator sau telefon poti face oua prajite. Cand il incarc il tin pe un acumulator de racire la -15 grade ca sa nu ia foc biroul.
Evident ca nici asa nu e bine. Inca mai salivez dupa un telefon Oneplus dar n-a fost sa fie.

#11
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
In 5 ani o sa apara telefoanele la care poti schimba bateria ca inainte, e o directiva europeana in acest sens pentru telefoane, tablete, laptopuri care ii obliga prin lege care orice utilizator sa poate schimba bateria usor.

#12
sellermn

sellermn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 15.01.2006
Daca obligația asta ar veni la pachet cu obligația producătorilor de a livra pe piata acumulatori de schimb, ar fi ceva. Tot ce se găsește in acest moment pe piața in materie de acumulatori pentru smartphone sunt niste copii made in China fără nicio legătură cu calitatea acumulatorilor de prim montaj.

#13
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View Postkatti, on 10 august 2023 - 07:29, said:

pe Digi Mobil? Functioneaza toate functiile de retea: 5G, VoLTE, VoWifi? Agregare B1-B38?
La semnal e foarte OK telefonul, dar din pacate nu face Carrier Aggregation B1+B38 folosit de Digi in anumite zone. Asta e, mi-am asumat si am luat un telefon cu Mediatek. Posted Image In zona cu 5G Digi inca n-am ajuns sa testez.

View Postjunkname, on 14 august 2023 - 13:27, said:

Sa-l stapanesti sanatos/asa! Posted Image
Mersi! (sanatos Posted Image)

View PostLeo2006, on 14 august 2023 - 14:49, said:

Incarcatoarele astea foarte rapide cam au obiceiul sa epuizeze bateria in doi ani. Am avut un Realme cu incarcator de 67W cu aceiasi tehnologie ca Oneplus si Oppo. Incarca ca bateria ca nebunul. Dupa un an nu ma mai tinea o zi bateria.
Mersi de sfat. Cred ca o sa folosesc incarcatorul rapid numai la nevoie (desi e demential). Bateria e super deocamdata. Am instalat la aplicatii toata ziua si l-am tot butonat, teste de retea cu 2 SIM-uri, acum sunt la 53%. Posted Image

Edited by katti, 15 August 2023 - 00:49.


#14
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007
Eu am OPN2.
Zi-mi cum sa verific dacă face agregatu' ăla sau ce ziceați:)).
Mie îmi prinde 5g pe Digi la Universitate, unde lucrez, dar nu mă impresionează deloc cum merge.
Mai degrabă îl trec pe Orange-ul de serviciu și ăla mi se pare că merge mai bine.
Iar Digi mi se pare că merge mai bine in Vitan, unde nu are 5G.
Trebuie sa instalez vreo aplicație că sa vad benzile alea? Am pus Netmonster...

Edited by Ecou81, 15 August 2023 - 21:59.


#15
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007
Poftim. Am făcut un preentscreen cu rețelele din zona centrală..
Poate ajută cu ceva...

Attached Files



#16
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
E mai complicat, ca Digi are setup-uri diferite in zone diferite. Eu deja stiu zonele in care au configuratia asta B1+B38 ca am mai testat cu alte telefoane. Era simplu sa compar cu un alt telefon care stiam ca merge, ala care merge (un Samsung) afisa 4G+ cand faceam trafic, Nord 3 numai 4G.
Se poate si in aplicatii de genul, Netmonitor si Cellmapper cred ca afiseaza cele mai multe detalii.

#17
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Varianta cu 16 Gb de RAM si 256 Gb stocare mi se pare best buy in momentul asta, mai ales ca daca il iei direct de la OP mai primesti si niste casti wireless cadou.
Cum este camera principala de pe spate? GSMarena si site-ul OP nu zic acelasi lucru. Primul zice ca e stabilizata optic, al doilea ca e stabilizata doar electronic.
Ma intereseaza daca pozele in conditii de lumina slaba ies miscate sau nu.

#18
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007
Daca avem stabilizare la OPN2, bănuiesc că are și OPN3...
Eu sunt mulțumit de principala de la OPN2.
Raport calitate/preț, este greu de bătut...:)

Principala de la OPN3 este cea de la OP11... așa că...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate