Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Cat de legal este pentru o banca sa incaseze comisioane dintr-un cont nou, cu balanta zero?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,964
  • Înscris: 13.03.2005

View PostFreeThinker, on 09 iulie 2023 - 16:26, said:



Nu înțeleg, PIN la card virtual?

"Virtual cards do not have a PIN code"

(a trebuit să verific în aplicație că nu eram sigur)

Da.
Cardurile virtuale pot avea și pin, PIN pe care îl poti folosi la retragere la bancomatele contactless cu telefonul via Portofel Google sau Apple Pay sau Curve Pay pentru telefoane Huawei fara servicii Google.
Exemplu concret cardurile virtuale de la ING sau CEC Multicurrency.

Edited by wertyck, 09 July 2023 - 18:50.


#20
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.04.2015
Guys,

Discuția asta s-a depărtat tare de topic și as dori sa adaug câteva clarificări la OP.

- vorbim despre un cont de debit fără overdraft. definiția unui astfel de cont este ca absolut niciodată nu poate avea balanta negativa. o tranzactie care ar duce la balanta negativa este obligatoriu rejectata. exemplu: retragere de 10000ron cand ai 0ron in cont.
- cand am vorbit cu agenții singurul lucru pe care l-am menționat este ca nu pot folosi cardul pentru ca nu am pin. niciodată agenții nu au cerut permisiunea de re-emitere a cardului și nici nu au menționat comisionul. ultimul agent este cel care mi-a spus ce au făcut cei 3 anteriori.
- prin lege, orice comision aplicat unui client trebuie postat pe primul statement, in cel mult 30 de zile. o banca legal nu poate cere comision pentru o tranzactie care s-a intamplat cu ani în urma.

As aprecia mult comentarii la topic. Multumesc.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Overdraftul nu se refera la comisioanele bancii.
Cum ar trebui sa procedeze ? Sa iti blocheze o suma de bani, ca poate faci niste operatiuni si la sfarsitul lunii ei nu mai au de unde sa incaseze plata serviciilor prestate ?
Despre comisioane, sunt sigur ca ai semnat un contract si ca ai luat la cunostinta cu T&C

#22
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 16.08.2010

View Postwertyck, on 09 iulie 2023 - 18:49, said:

Da.
Cardurile virtuale pot avea și pin, PIN pe care îl poti folosi la retragere la bancomatele contactless cu telefonul via Portofel Google sau Apple Pay sau Curve Pay pentru telefoane Huawei fara servicii Google.
Exemplu concret cardurile virtuale de la ING sau CEC Multicurrency.


Ok. Dar pot seta limita de plată mai sus astfel încât să nu am nevoie de acel PIN. De exemplu, am card ING și revolut. Când folosesc cardul fizic cere PIN la plăți peste 100 de lei sau la 10 tranzacții. Când plătesc cu telefonul nu-mi cere PIN, și am făcut frecvent plăți peste 100 lei. De fapt, nu-mi amintesc să fi cerut PIN vreodată pe telefon.

Asta nu înseamnă că nu pot folosi acel card.

#23
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 09.08.2006

View Postpalr1234, on 09 iulie 2023 - 18:54, said:

Guys,

Discuția asta s-a depărtat tare de topic și as dori sa adaug câteva clarificări la OP.

- vorbim despre un cont de debit fără overdraft. definiția unui astfel de cont este ca absolut niciodată nu poate avea balanta negativa. o tranzactie care ar duce la balanta negativa este obligatoriu rejectata. exemplu: retragere de 10000ron cand ai 0ron in cont.
- cand am vorbit cu agenții singurul lucru pe care l-am menționat este ca nu pot folosi cardul pentru ca nu am pin. niciodată agenții nu au cerut permisiunea de re-emitere a cardului și nici nu au menționat comisionul. ultimul agent este cel care mi-a spus ce au făcut cei 3 anteriori.
- prin lege, orice comision aplicat unui client trebuie postat pe primul statement, in cel mult 30 de zile. o banca legal nu poate cere comision pentru o tranzactie care s-a intamplat cu ani în urma.

As aprecia mult comentarii la topic. Multumesc.
Vorbeste cu Piperea.

#24
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,080
  • Înscris: 06.09.2008
Cum s-a zis lasă telefonul și mergi într-un sediu al băncii pt clarificare.

Sigur ai dat Nr corect de telefon la deschiderea contului?
Posibil ți-au tot trimis codurile alea pe alt număr...

Edited by sirgoofy, 09 July 2023 - 19:46.


#25
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.04.2015

View Postsirgoofy, on 09 iulie 2023 - 19:44, said:

Cum s-a zis lasă telefonul și mergi într-un sediu al băncii pt clarificare.
9000km pana la cel mai apropiat.

#26
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 24.10.2019

View Postpalr1234, on 09 iulie 2023 - 18:54, said:

- vorbim despre un cont de debit fără overdraft. definiția unui astfel de cont este ca absolut niciodată nu poate avea balanta negativa. o tranzactie care ar duce la balanta negativa este obligatoriu rejectata. exemplu: retragere de 10000ron cand ai 0ron in cont.

Adica tot ce trebuie sa fac este sa imi scot/transfer banii in ziua de comisioane.
II pun a 2a zi la loc.
Zero comisioane administrare la orice banca.
Ce destept sunt...


Stii ce vreau sa stiu.
La ce iti trebuia card virtual, daca nu aveai bani pe cont?


Nu cred ca exista o banca in RO, care sa permita DEPUNERI in baza cardului virtual.


Ceea ce inseamna ca voiai sa faci, fie retrageri fie tranzactii.
Si cum retrageri nu aveai cum, neavand fonduri.
Raman tranzactiile.

Ce fel de tranzactii?
De verificare.
Bune pentru trial-uri.


Doar ca, daca nu aveai bani in cont.
Nu ai cum sa treci de verificari.
Verificarile se fac in general, cu 1 unitate moneda. (1RON, 1 USD, etc).
Care este blocata 1 secunda si apoi eliberata.

Pentru ca nu apare pe extras, unii au impresia ca nu sunt necesare fonduri.



Sunt 99% sigur ca e vina ta.

#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,102
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpalr1234, on 09 iulie 2023 - 18:54, said:

- vorbim despre un cont de debit fără overdraft. definiția unui astfel de cont este ca absolut niciodată nu poate avea balanta negativa. o tranzactie care ar duce la balanta negativa este obligatoriu rejectata. exemplu: retragere de 10000ron cand ai 0ron in cont.
aia e definitia ta, nu si a bancii :)
da, nu poti efectuia tranzactii care sa-ti duca soldul sub zero. dar comisioanele aplicate de banca nu sunt considerate "tranzactii".

View Postpalr1234, on 09 iulie 2023 - 18:54, said:

- cand am vorbit cu agenții singurul lucru pe care l-am menționat este ca nu pot folosi cardul pentru ca nu am pin. niciodată agenții nu au cerut permisiunea de re-emitere a cardului și nici nu au menționat comisionul. ultimul agent este cel care mi-a spus ce au făcut cei 3 anteriori.
asta e un argument in baza caruia ar trebui sa ceri anularea acelor comisioane.

View Postpalr1234, on 09 iulie 2023 - 18:54, said:

- prin lege, orice comision aplicat unui client trebuie postat pe primul statement, in cel mult 30 de zile. o banca legal nu poate cere comision pentru o tranzactie care s-a intamplat cu ani în urma.
care lege? da-ne numar, an si articol, te rog. daca nu poti da aceste informatii, atunci vorbesti din ce ai vazut prin filme americane, si chestiile de acolo nu prea au legatura cu legislatia romana.

#28
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 05.02.2007
Am lucrat la banca si foarte des au fost conturi de debit (cu sau fara card si fara overdraft) care intrau pe credit din cauza comisioanelor neplatite.
Fraza ta este complet gresita, nu stii ce vorbesti  ("definiția unui astfel de cont este ca absolut niciodată nu poate avea balanta negativa.")

De asemenea nu trebuie sa iti mentioneze verbal nimeni niciun comision la internatiunea de la ghiseu sau telefonic. La activarea unui cont sau unui card primesti tot timpul termenii/contractul peste care semnezi(asta pentru fizic), iar la online este semnatura digitala. Toate comisiaonele sunt expunse fie public pe site, la activarea serviciului printat sau in termeni.
100% banca are dovada cerintei tale pentru activare sau reemite, nu face nimeni nimic asa din neant, crede-ma. Chestiile astea trec prin dubla verificare/aprobare interna. Is acoperiti de 100 ori peste tine, dpvd juridic.
SIngura chestie de care te poti lega este faptul ca nu ai primit pinul si serviciul nu a fost functional, sa salvezi dovada ca i-ai notificat de acest aspect.
Acum daca merita durerea de cap pentru suma aia...tu stii. Aici este procedura clasica a firmelor mari, cand se intalnesc probleme mici, sunt ignorate, ca si asa sunt destule mari.

Nu exista nicio lege care sa oblige banca sa isi afiseze in 30 de zile ceva pe statement. Poate ai gasit tu ceva legat de creditare si plati lunare, cine stie ce film ai gasit, dar vezi ca fiecare serviciu are termenii lui.
Daca se mentioneaza "comision lunar 10 lei" si dupa 6 luni primesti notificare sa platesti 60 lei, atunci ei au dreptate. Tu ramai de prost si fara dreptate cand vei cere ca "aaaa, stati, eu nu am vazut in prima luna nu mi-ai luat nimic, ca e nush ce lege". Nu ii pasa nimanui de asta. Nici nu e lege, nici nu aveau de unde sa iti ia ca tu esti permanent pe 0 probabil, normal. Tu ai contract care spune clar costul, de ala nu scapi.

Edited by elless, 09 July 2023 - 23:44.


#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,528
  • Înscris: 01.12.2001
Am și eu un cont de debit cu card atașat fara overdraft.
Însă am "reușit" sa fac o plata neautorizată de 8.000 lei.
Îmi arata sold fix zero.
De abia după o săptămână când s-au făcut decontare a plăților au văzut că a fost o descoperire de cont neautorizată.
M-au taxat și cu un comision de vreo 30 lei. Însă l-au anulat după ce am reclamat asta.



#30
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

View Postpalr1234, on 09 iulie 2023 - 19:52, said:

9000km pana la cel mai apropiat.

La informatia asta stau si ma-ntreb daca poate fi vorba despre Romania. In caz ca nu, tot ceea ce incepe cu "Cat de legal este..." ar trebui raspuns pe baza legislatiei din tara respectiva

#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

View PostFreeThinker, on 09 iulie 2023 - 19:20, said:



Ok. Dar pot seta limita de plată mai sus astfel încât să nu am nevoie de acel PIN. De exemplu, am card ING și revolut. Când folosesc cardul fizic cere PIN la plăți peste 100 de lei sau la 10 tranzacții. Când plătesc cu telefonul nu-mi cere PIN, și am făcut frecvent plăți peste 100 lei. De fapt, nu-mi amintesc să fi cerut PIN vreodată pe telefon.

Asta nu înseamnă că nu pot folosi acel card.
La bancomat vei avea nevoie de acel pin.

#32
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 29.11.2005
Și mie mi-au cerut cei de la Unicredit bani pentru un card virtual. Am instalat Monese și pot avea câte carduri virtuale vreau gratis.

#33
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 22.08.2012
Daca iti iei o caseta de valori la o banca si nu pui nimic in ea timp de 1 an, ce zici, iti ia banca bani pentru acest job?

Exact asa e si la cont, ca doar banca nu munceste pentru tine moca.

Iar daca zici tu ca banca n-a facut nimic, fiindca tu l-ai deschis on-line si doar tu ai muncit, ghiceste cate chestii legale implica pentru o banca deschiderea unui cont - ei, alea toate costa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate