Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Cat de legal este pentru o banca sa incaseze comisioane dintr-un cont nou, cu balanta zero?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.04.2015
Am citit de multe ori ca Romania este "wild wild west"-ul comisioanelor bancare iar mai nou am și eu o poveste.

I urma cu aproximativ un an am încercat sa deschid un cont la o banca romaneasca, una dintre cele mai pretuite pe acest forum. Cont de debit, fara overdraft. Deschiderea online a mers fără probleme dar după 6 saptamani încă nu primisem PIN-ul pentru card.

Sunat la banca și după 2 ore de troubleshooting agentul mi-a spus ca spus ca a regenerat cardul și ar trebui ca în următoarele zile sa primesc PIN-ul. Ceea ce, bineînțeles ca nu s-a intamplat.

I decursul unui an povestea s-a repetat de 4 ori. Neavand card functional, nu am alimentat niciodată contul. Banca a emis statementu-ri lunare, toate cu balanta zero și fără nici un fel de tranzactie.

Ultima data am sunat saptamana aceasta si agentul mi-a spus ca, in trecut, de fiecare data am sunat am fost taxat 5ron comision de reemitere card virtual și ca ar trebui sa depun bani ca sa le plătesc, chiar dacă aceste comisioane nu apar nicăieri, nici online nice pe statement.

Bineinteles ca agentul nu a rezolvat problema PIN-ului, încă nu am card funcțional și probabil ca un nou comision a fost taxat.

Cat de legal este pentru o banca sa incaseze comisioane dintr-un cont nou, care nu este complect deschis, cu balanta zero?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Emiterea cardului nu are legatura cu functionabilitatea contului.

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 16.08.2010

 palr1234, on 09 iulie 2023 - 16:08, said:

Ultima data am sunat saptamana aceasta si agentul mi-a spus ca, in trecut, de fiecare data am sunat am fost taxat 5ron comision de reemitere card virtual și ca ar trebui sa depun bani ca sa le plătesc, chiar dacă aceste comisioane nu apar nicăieri, nici online nice pe statement.

Bineinteles ca agentul nu a rezolvat problema PIN-ului, încă nu am card funcțional și probabil ca un nou comision a fost taxat.

Nu înțeleg, PIN la card virtual?

"Virtual cards do not have a PIN code"

(a trebuit să verific în aplicație că nu eram sigur)

#4
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Dar parola ce e, nu tot PIN?

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Inclin sa cred ca e vorba de BT, ei au obiceiul sa-si traga 5 lei si la multe operatii in cont.
Eu la orice intrare in cont, dau 5 lei. Aveam de primit 50 lei(sau 40, nu mai stiu) si-au tras 5 lei. 10% mi se pare un comision cam nesimtit.
Sau mi-am transferat din contul meu de la Trezorerie la BT, hop, taxa de intrare=5 lei.
Eu in ignoranta mea intelesesem ca daca titularul isi pune/trimite bani in cont, nu se taxeaza.
Adica Popescu Ion trimite din contul lui Popescu Ion de la TS, in contul Popescu Ion de la BT. Fraierul de mine, credeam ca titularul Popescu Ion e acelasi, atat la BT cat si la TS.
Nu e, asa zice banca, am lasat-o moarta si mi-am facut cont/card Revolut. Revolut nu ma taxeaza daca primesc/platesc.

#6
palr1234

palr1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.04.2015

 pasilla, on 09 iulie 2023 - 16:17, said:

Emiterea cardului nu are legatura cu functionabilitatea contului.
Nu am nici cea mai mica indoiala ca tu crezi asa ceva. Un produs bancar ce ar permite clientului numai sa depuna bani și sa nu ii cheltuielnica niciodata este "the wet dream" al oricarui lucrator bancar :)

#7
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.09.2015

 palr1234, on 09 iulie 2023 - 16:08, said:

Cat de legal este pentru o banca sa incaseze comisioane dintr-un cont nou, care nu este complect deschis, cu balanta zero?
Contul tau este complet deschis si complet functional, culmea si supus tuturor comisioanelor stabilite in termenii si conditiile cu care te-ai declarat de acord la deschidere. Cardul este doar un beneficiu suplimentar, existenta sau nu, a acestuia nu inseamna cu tu nu te poti folosi de cont. Poti oricand alimenta si face plati prin transfer bancar.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,102
  • Înscris: 24.02.2006

 palr1234, on 09 iulie 2023 - 16:08, said:

....cont nou, care nu este complect deschis...
poti da IBAN-ul cuiva sa-ti trimita bani in acel cont? da, poti
poti merge la ghiseu sa depui bani in acel cont, sau sa scoti bani din el? da, poti
=> contul e "complect deschis" si functional

poti eventual sa ceri bancii sa anuleze comisioanele aferente cardului, pentru ca n-ai primit pin-ul. dar ar cam trebui citite conditiile bancii si vazut din vina cui nu a ajuns acel pin.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu am auzit de pin la card virtual.
reemitere card virtual

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,558
  • Înscris: 01.08.2006
Nu mi-e clară situația. Du-te și rezolvă într-o agenție.
Ceva nu e bine la mijloc, nu are cum de 4 ori într-un an fix tu din toți clienții să nu primești pin-ul. Ori nu ai dat bine datele de contact, ori ei le-au notat greșit. Asta trebuie lămurit și cine a greșit să-și asume comisioanele. Dacă au greșit ei, o să ți le anuleze cel mai probabil.
Legal, au luat corect comisioanele, probabil conform a ce ai semnat. Trebuie lămurită greșeala cu pin-ul.

Nu ai nici internet banking să îți vezi informațiile? Se poate să existe cont separat pentru datoriile tale către ei, nu apar pe contul curent. De exemplu așa e la OTP, cel puțin la persoane juridice.

Edited by bai3tzash, 09 July 2023 - 17:13.


#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,133
  • Înscris: 23.09.2005
Stai sa vezi ce fain e cand mergi la bancomat, dai o retragere, iti da mesaj ca nu are destui bani, incerci alta suma mai mica, iar iti da mesaj ca nu sunt destui bani, si cand verifici contul vezi ca ti-a luat de doua ori comision de retragere.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,528
  • Înscris: 01.12.2001
Pin-ul îl primești prin SMS sau îl vezi in app băncii. Depinde la ce banca ai contul.

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

 Phobos, on 09 iulie 2023 - 17:16, said:

Stai sa vezi ce fain e cand mergi la bancomat, dai o retragere, iti da mesaj ca nu are destui bani, incerci alta suma mai mica, iar iti da mesaj ca nu sunt destui bani, si cand verifici contul vezi ca ti-a luat de doua ori comision de retragere.

La mine asta e o condiție primordială în relațiile cu băncile, să nu existe astfel de comisioane. Am cont la 3 bănci și niciuna nu aplică astfel de comisioane dacă am anumite rulaje.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

 palr1234, on 09 iulie 2023 - 16:08, said:

Cat de legal este pentru o banca sa incaseze comisioane dintr-un cont nou, care nu este complect deschis, cu balanta zero?
E legal. Cand vei avea bani acolo iti va lua suma asta. Balanta e atat debitoare cat si creditoare.

Edited by neagu_laurentiu, 09 July 2023 - 17:31.


#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,493
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

Banca a emis statementu-ri lunare, toate cu balanta zero și fără nici un fel de tranzactie.
Mi e greu sa cred chestia asta.
Cand banca isi trage comision, acesta apare pe extrasul de cont.

Edited by strongsss, 09 July 2023 - 17:35.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 palr1234, on 09 iulie 2023 - 16:08, said:



Despre ce banca este vorba? Pana nu spui numele bancii, vorbim vorbe.

#17
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 05.02.2007
Spune numele bancii si evantual o poza cu extrasul pe 0; poti taia datele personale.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 strongsss, on 09 iulie 2023 - 17:34, said:

Mi e greu sa cred chestia asta.
Cand banca isi trage comision, acesta apare pe extrasul de cont.
Asa este, dar unele nu vor sa se complice cu creantele incerte.
Daca se alimenteaza contul, isi trag comisioanele, daca nu, ramane totul in stand-by.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate