Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

De ce am mostenit pacatul Adamic?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
203 replies to this topic

#181
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 26 iulie 2023 - 22:40, said:

De ce să fie bagaboante?! Genele șarpelui puteau fi latente în fetele respective...

Tu cum ai fi procedat, i-ai lăsa singuri pe cei trei fii ai lui Noe după Potop? Bun, și p'ormă ce-ai face... ai aștepta să moară și ei și gata, ai rezolvat problema, nu?! Posted Image

Nevasta lui Lot este altă poveste, de ce amesteci contextele... din câte îmi aduc aminte, nevasta lui Lot a fost avertizată, însă ea a încălcat avertismentul și a plătit cu viața...
Dacă ție ți s-ar spune să nu mergi noaptea prin Ferentari că ți-o iei pe spinare și tu mergi și ți-o furi original... cine-i de vină?! ��
Bine, dacă mergi ce Zexe nu ți se poate întâmpla nimic, îi bate Zexe pe toți... Posted Image
Da de ce sa ia niste bagaboante cand putea foarte simplu sa aduca la fiinta niste sfinte ?
Si daca ai bagat de seama, a salvat pe Noe si pe sotia lui insa acestia doi nu au mai facut alti copii.
Deci doar cei trei fii cu prietenele lor au facut copii.
Asta cu "genele sarpelui "  ma nedumereste.
Tu chiar crezi ca acele fete aveau genele unui sarpe ?
Omul fara dragoste devine "sarpe" , asta e parerea mea. Nu niste gene dicteaza spiritul omului.
Oamenii au acelasi set de cromozomi. difera genele care diferentiaza amprentele, aspectul, ochii, trasaturi fizice in general. Dar astea nu cred ca influenteaza caracterul cuiva.
Practic argumentul " Dumnezeu pedepseste nelegiuirea parintilor in copii pana la al treilea si al patrulea neam , si binecuvanteaza pana la al miilea neam " zice totul . Deci cei ce iubesc vor fi binecuvantati, cei ce urasc vor fi "pedepsiti" .
Adica e cauza si efect. iubesti esti sanatos, nu iubesti atunci suferi de tot felul de boli.

#182
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostPaco_ste1, on 27 iulie 2023 - 09:10, said:

Si daca ai bagat de seama, a salvat pe Noe si pe sotia lui insa acestia doi nu au mai facut alti copii.

Nici Avraam cu Sara n-ar mai fi facut, si totusi, cand Dumnezeu vrea ceva, se poate.

#183
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postheartu, on 26 iulie 2023 - 22:40, said:

Bine, dacă mergi ce Zexe nu ți se poate întâmpla nimic, îi bate Zexe pe toți... Posted Image
Pe naiba, doar fug mai repede ca ei. De cand s-a inventat fuga..... Posted Image

#184
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 27 iulie 2023 - 09:19, said:

Nici Avraam cu Sara n-ar mai fi facut, si totusi, cand Dumnezeu vrea ceva, se poate.
Dar eu vorbeam despre Noe ca era considerat neprihanit  si cei care au procreat au fost fii lui, despre care  nu zice la fel ca despre Noe, iar despre nurori nici atat. Si dupa distrugerea prin potop ce face Noe ? Se imbata si umbla gol pushca printre nepotii lui. Ca si cand s-a stricat si asta la cap de atata neprihanire.

#185
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostPaco_ste1, on 30 iulie 2023 - 07:10, said:

Dar eu vorbeam despre Noe ca era considerat neprihanit  si cei care au procreat au fost fii lui, despre care  nu zice la fel ca despre Noe, iar despre nurori nici atat. Si dupa distrugerea prin potop ce face Noe ? Se imbata si umbla gol pushca printre nepotii lui. Ca si cand s-a stricat si asta la cap de atata neprihanire.
Eu propuneam sa-i lase "acasa" pe purtatorii samantei sarpelui. Noe cu nevasta ar mai fi facut niste fete pentru a le imperechea cu fiii lui si gata, astazi am fi stat pe hamacuri, mancam nuci de cocos si pescuiam.

Edited by -Daniel, 30 July 2023 - 13:21.


#186
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Post-Daniel, on 30 iulie 2023 - 13:20, said:

Eu propuneam sa-i lase "acasa" pe purtatorii samantei sarpelui. Noe cu nevasta ar mai fi facut niste fete pentru a le imperechea cu fiii lui si gata, astazi am fi stat pe hamacuri, mancam nuci de cocos si pescuiam.
Potopul REPREZENTAND judecata se poate ca cei care au fost in arca (inafara de Noe care sigur era sfant) sa nu fi fost sfinti.

#187
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 19.03.2022

View Postzexelica, on 31 iulie 2023 - 09:03, said:

Potopul REPREZENTAND judecata se poate ca cei care au fost in arca (inafara de Noe care sigur era sfant) sa nu fi fost sfinti.
Si atunci care e justificarea pentru acceptarea nesfintilor in arca ?
Plus ca acestia au procreat.

#188
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,796
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPaco_ste1, on 31 iulie 2023 - 09:19, said:

Si atunci care e justificarea pentru acceptarea nesfintilor in arca ?
Plus ca acestia au procreat.

Justificarea este că trebuia să se respecte principiile divine... a vieții, a sfințeniei, a procreării etc...

#189
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 31 iulie 2023 - 09:43, said:

Justificarea este că trebuia să se respecte principiile divine... a vieții, a sfințeniei, a procreării etc...
Eu credeam ca in arca intra doar cei care vor.
Doar ca spre inceputul potopului arca s-a inchis. Adica harul s-a inchis.
A preferat Dumnezeu salvarea speciilor animale decat sufletele oamenilor ?
Inteleg ca era necesar ca sufletele ce vin la arca intai sa creada fara sa vada. Dar cand s-a inchis a inceput ploaia, abia atunci unii au inceput sa caute scapare.
Practic fara credinta nu exista scapare.
Nu prin fapte cum sugereaza unii.

#190
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostPaco_ste1, on 31 iulie 2023 - 09:19, said:

Si atunci care e justificarea pentru acceptarea nesfintilor in arca ?
Plus ca acestia au procreat.
Pentru ca arca nu ERA lucrul real, gen raiul. REPREZENTA doar salvarea de la judecata iar membrii reprezentau adunarea sfintilor care au scapat.

#191
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 19.03.2022

View Postzexelica, on 31 iulie 2023 - 10:00, said:

Pentru ca arca nu ERA lucrul real, gen raiul. REPREZENTA doar salvarea de la judecata iar membrii reprezentau adunarea sfintilor care au scapat.
Arca am inteles ca a fost reala insa ea nu era decat "umbra" lucrurilor viitoare.
Practic ce spui comfirma ce a spus Logic  cu mult timp in urma, ca va exista un timp de convertire si pentru cei nesalvati acum, adica dupa inviere.
Mereu m-am intrebat la ce folos sa invie pe nesalvati ? Ca sa mai vada inca odata moartea ?
Practic era despre recuperare, le mai ofera o sansa dupa inviere. Ca avem multi care nu cred in existenta lui Dumnezeu, findca au fost inselati de savantii lu peshte prajit inventand bazaconii si carora nevinovatii au cazut in plasa lor..

#192
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostPaco_ste1, on 31 iulie 2023 - 10:39, said:

Arca am inteles ca a fost reala insa ea nu era decat "umbra" lucrurilor viitoare.
Practic ce spui comfirma ce a spus Logic  cu mult timp in urma, ca va exista un timp de convertire si pentru cei nesalvati acum, adica dupa inviere.
Mereu m-am intrebat la ce folos sa invie pe nesalvati ? Ca sa mai vada inca odata moartea ?
Practic era despre recuperare, le mai ofera o sansa dupa inviere. Ca avem multi care nu cred in existenta lui Dumnezeu, findca au fost inselati de savantii lu peshte prajit inventand bazaconii si carora nevinovatii au cazut in plasa lor..
Cred ca ai o idee gresita, stimabile. Nu scrie ca mai este nicio sansa dupa ce mori fizic. Si chiar nu pot sa-mi imaginez ce ar mai fi putut scrie Logic referitor la subiect. Sorry.

#193
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 19.03.2022

View Postzexelica, on 31 iulie 2023 - 10:47, said:

Cred ca ai o idee gresita, stimabile. Nu scrie ca mai este nicio sansa dupa ce mori fizic. Si chiar nu pot sa-mi imaginez ce ar mai fi putut scrie Logic referitor la subiect. Sorry.
Un Dumnezeu al dragostei vrea sa cautam fatza Lui.
Dar findca suntem orbi ne va oferi unora inca o sansa, si inca o sansa . . . dar unii nu vor suporta dragostea , vor zice ca nu e de ei. Posted Image

#194
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postzexelica, on 31 iulie 2023 - 09:03, said:

Potopul REPREZENTAND judecata se poate ca cei care au fost in arca (inafara de Noe care sigur era sfant) sa nu fi fost sfinti.

Noe reprezinta pe cei salvati, mantuiti, care vor intra in era "ceruri si pamant nou".

#195
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Mai multe palarii in acelasi timp. In unele iopstaze si pe Hristos, capul adunarii, arca reprezinta si ea ceva, etc.... Ca apa in contextul potopului reprezinta judecata din Cuvant.

12. Caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator, mai taietor decat orice sabie cu doua taisuri: patrunde pana acolo ca desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, judeca simtirile si gandurile inimii.

1. Daca vei asculta de glasul Domnului Dumnezeului tau pazind si implinind toate poruncile Lui pe care ti le dau astazi, Domnul Dumnezeul tau iti va da intaietate asupra tuturor neamurilor de pe pamant.
2. Iata toate binecuvantarile care vor veni peste tine si de care vei avea parte, daca vei asculta de glasul Domnului Dumnezeului tau:

5. Dar daca nu vei asculta de glasul Domnului Dumnezeului tau, daca nu vei pazi si nu vei implini toate poruncile Lui si toate legile Lui, pe care ti le dau astazi, iata toate blestemele care vor veni peste tine si de care vei avea parte.

In acest context arca salveaza de apa care aduce moarte restului pamantului.

La fel cum Hristos salveaza de la judecatile expuse in Cuvant.

#196
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 19.03.2022

View Postzexelica, on 31 iulie 2023 - 15:15, said:

La fel cum Hristos salveaza de la judecatile expuse in Cuvant.
Judecata o facem chiar noi,prin felul in care il descriem pe Dumnezeu.

#197
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostPaco_ste1, on 31 iulie 2023 - 21:42, said:

Judecata o facem chiar noi,prin felul in care il descriem pe Dumnezeu.

Asa te simti tu? Judecator, barosan?

#198
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 19.03.2022

View Postzexelica, on 01 august 2023 - 07:43, said:

Asa te simti tu? Judecator, barosan?
Pai asa si zice "veniti sa ne judecam".
Daca tie nu iti este ingaduit sa judeci atunci chiar dumnezeu se face vinovat de nazism.
Tu crezi intr-un dumnezeu nazist ?  Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate