Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Alegere incuietoare SMART pentru usa de intrare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Ce incuietoare e de preferat la intrarea intr-un apartament?
Modelul cu maner sau cel fara? Sunt la prima alegere de acest gen si nu-mi pot da seama de avantaje/dezavantaje.
De asemenea, unele vin cu acumulatorii proprii, altele vin cu baterii.
Pun pentru exemplificare poze cu 2 variante. Ambele cu camera si display.

[ https://ae01.alicdn.com/kf/S6432a8997df1402daf43bda8288e7968g.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://ae01.alicdn.com/kf/S5253960e279846e8a7a8b51f677923dfK.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 15.04.2019
Depinde cum iti propui s-o deschizi - din aplicatie, cu PIN, cu amprenta etc. Tine cont ca toate sunt mai vulnerabile la efractie mecanica (spargere) decat una mecanica buna (n-au butuci, shielduri capabile). Exista si dispozitive smart pe care le montezi pe usa, in interiorul casei, si actioneaza direct asupra incuietorii (ca o cheie) - https://casatehnica....4aAiHPEALw_wcB. Poate actiona sistem de inchidere in 3 puncte (nu vei gasi solutie integrata smart cu asa ceva). Aplicatia te anunta pe mobil cand deschide cineva usa. Solutie sensibil mai scumpa (adauga si un sistem mecanic de inchidere bun), dar mai sigura.
Daca n-ai atatia bani de cheltuit, alege una fara maner exterior. Ala trebuie sa ti-l pui separat.

Edited by __Dan__, 28 June 2023 - 21:19.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Sa nu fie dinalea de le deschizi cu un simplu magnet sau camp... vezi pe youtube LockPickingLawyer.

#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Post__Dan__, on 28 iunie 2023 - 21:12, said:

https://casatehnica....4aAiHPEALw_wcB. Poate actiona sistem de inchidere in 3 puncte (nu vei gasi solutie integrata smart cu asa ceva). Aplicatia te anunta pe mobil cand deschide cineva usa. Solutie sensibil mai scumpa (adauga si un sistem mecanic de inchidere bun), dar mai sigura.


Am asa ceva montat la usa de la intrare. Sunt foarte multumit.

#5
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Pui o incuietoare Yale

https://forum.softpe...ca-electronica/

#6
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022
Eu recomand ceva discret, ce nu se vede (yala ingropata in tocul usii, cu cititor de cartela sau tastatura de cod).
Si in al doilea rand: Nu recomand incuietori cu Wi-Fi. E un risc de securitate extrem de grav.

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Mama despre ce complicațenii vorbiti. :)   Pana vine un nene cu muschi lucrați si o ranga buna si urineaza de la distanța pe toate sistemele astea. Si eu am o yala electromagnetica dar are limitarile ei. Nu imi pun mare bază in ea.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 15.04.2019

View PostBogotta, on 29 iunie 2023 - 06:42, said:

Mama despre ce complicațenii vorbiti. Posted Image   Pana vine un nene cu muschi lucrați si o ranga buna si urineaza de la distanța pe toate sistemele astea. Si eu am o yala electromagnetica dar are limitarile ei. Nu imi pun mare bază in ea.
Pai iti trebuie si camera, sistem de alarma, router cu backup pe mobile, toate alimentate din UPS; rolul ușii & incuietorii e doar sa descurajeze/intarzie patrunderea intrusului pana cand ajung vecini voinici/curajosi sau firma de bodiguarzi cu care ai avut intelepciunea si banii sa inchei contract.
Depinde si daca ce tii in casa e atat de valoros incat sa merite investitia. Posted Image

Edited by __Dan__, 29 June 2023 - 07:17.


#9
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007

View Post__Dan__, on 28 iunie 2023 - 21:12, said:

Depinde cum iti propui s-o deschizi - din aplicatie, cu PIN, cu amprenta etc. Tine cont ca toate sunt mai vulnerabile la efractie mecanica (spargere) decat una mecanica buna (n-au butuci, shielduri capabile). Exista si dispozitive smart pe care le montezi pe usa, in interiorul casei, si actioneaza direct asupra incuietorii (ca o cheie) - https://casatehnica....4aAiHPEALw_wcB. Poate actiona sistem de inchidere in 3 puncte (nu vei gasi solutie integrata smart cu asa ceva). Aplicatia te anunta pe mobil cand deschide cineva usa. Solutie sensibil mai scumpa (adauga si un sistem mecanic de inchidere bun), dar mai sigura.
Daca n-ai atatia bani de cheltuit, alege una fara maner exterior. Ala trebuie sa ti-l pui separat.
In principiu cu amprenta sau recunoastere faciala, dar imi place si design-ul lor, spre deosebire de adaptoarele Linus.
Plus as avea si camera pentru a vedea cine e la usa, si sonerie. Usa actuala nu are nici vizor, nici instalatie pentru sonerie clasica.
Pentru siguranta sporita, usa are si un butuc cu cheie. Dar asa pentru uz de zi cu zi as prefera incuietoarea smart.

Edited by cosmin_ardelean, 29 June 2023 - 07:48.


#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Cea mai misto chestie e deschiderea automata: eu parchez masina la 3 metri de usa de la casa. Avand activata functia de autounlock, cand ma dau jos din casa se deschide usa. Adica avand o garnitura de cauciuc, chiar se deschide usor. E super misto cand vrei sa intri in casa si ai bratele pline de diverse chestii.

Bine, mai e o chestie misto: faptul ca stii cand s-a deschis usa si cine la ce ora a venit acasa (daca e folosit codul sau telefonul) Posted Image

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006

View Postandreic, on 28 iunie 2023 - 21:12, said:

Sa nu fie dinalea de le deschizi cu un simplu magnet sau camp... vezi pe youtube LockPickingLawyer.
M-am uitat si eu pe cateva videoclipuri si tipul a reusit sa le deschida doar daca avea acces la placa electronica. La acestea de fata, suruburile de prindere trec prin usa. Chestia cu magnetul functioneaza doar daca exista un releu asezat intr-o pozitie favorabila ca sa se deschida la apropierea magnetului.
Eu zic sa-l folosesti pe cel cu manere. E cam incomod ca atunci cand vii de afara sa impingi usa cu mana fara sa-i poti controla miscarea. Exista intotdeauna riscul s-o lovesti de perete.

Edited by Leo2006, 29 June 2023 - 10:02.


#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Post__Dan__, on 29 iunie 2023 - 07:13, said:

Pai iti trebuie si camera, sistem de alarma, router cu backup pe mobile, toate alimentate din UPS; rolul ușii & incuietorii e doar sa descurajeze/intarzie patrunderea intrusului pana cand ajung vecini voinici/curajosi sau firma de bodiguarzi cu care ai avut intelepciunea si banii sa inchei contract.
Depinde si daca ce tii in casa e atat de valoros incat sa merite investitia. Posted Image


Camerele sunt vax. Daca atacatorii au cagule .... adio camere.  Da, contractul cu o firma de paza poate face diferenta. Din fericire am dus picturile de Rubens, Gustav Klimt si Van Gogh in alta parte, asa ca stau linistit   :)

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,671
  • Înscris: 03.12.2014

View PostLeo2006, on 29 iunie 2023 - 09:59, said:

M-am uitat si eu pe cateva videoclipuri si tipul a reusit sa le deschida doar daca avea acces la placa electronica.
nu te-ai uitat atent.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate