Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Engleza ca limba secundara in Romania

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006

View Postpasilla, on 27 iunie 2023 - 22:26, said:

De ex. sa fie proba obligatorie pentru bacalaureat.
Sau, alt ex., meniurile, listele de preturi, denumirile institutiilor, etc sa fie si in engleza.
Nu sunt de acord cu engleza ca a doua limba oficiala.
Pai ce zici tu cam asta ar însemna - a doua limba oficială. Eu sunt de acord dar sa se aplice doar noilor generații, abea după ce moare și ultimul dintre cei care nu am făcut clasa 1 în perioada când doar româna era limba oficială atunci să se ceară in societate să ști engleză la locul de muncă/în alte locuri publice esențiale sau nu. Din păcate însă deja se cere engleză mai peste tot, în scurt timp mă aștept să fie nevoie de engleză și pentru a lucra la amanet sau barul de cartier ce dă pe caiet.

#20
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 15.01.2014
Nu înțeleg de ce sunt unii împotriva limbii engleze.
Ar fi frumos sa se predea poate tot, in orice tara de pe lumea asta, ca și limbă secundară celei native. Toată lumea de pe glob s-ar înțelege cu toată lumea, ar fi mult mai ușor.


#21
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 02.08.2021
Nu e chiar pentru toată lumea. Să zicem că într-un caz fericit ai putea să ai jumate din absolvenții de liceu vorbitori fluent de engleză. Dar mai mult nu cred că este posibil.

#22
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 15.01.2014

View Postlupini, on 27 iunie 2023 - 22:30, said:



Mie unul chiar îmi place că văd tot mai des în România negri pe bicicletă cu Tazz în spate. Parcă începem să semănăm cu...Parisul. :) Sigur, seamănă da' nu răsare, dar măcar e un început. Întotdeauna mi-au plăcut locurile cosmopolite.


Tind să cred că ești ironic.
Sau ți-ar plăcea să vezi in câțiva ani cum plătești ajutor social din taxele tale la toți intrați pe azil.

#23
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,391
  • Înscris: 29.12.2006

View PostpexCom, on 27 iunie 2023 - 22:44, said:

Tind să cred că ești ironic.
Sau ți-ar plăcea să vezi in câțiva ani cum plătești ajutor social din taxele tale la toți intrați pe azil.

Ironic nu ironic, un stat care ajunge să plătească ajutoare sociale imigranţilor, vorba aia, intră în rândul lumii civilizate. Eu prefer asta decât să rămânem o naţiune omogenă. Am spus: îmi place cosmopolitismul. Şi n-aş vrea să mă mut în Occident pentru a-l simţi, ci aş vrea să-l simt în ţara mea, România.

În urmă cu mai mulţi ani am ajuns pe plaje în Albania, unde erau doar albanezi. Nu m-am simţit bine, după ce fusesem în Franţa, Spania, Italia, Grecia...unde străinii sunt mulţi. De-atunci n-am mai fost acolo, şi probabil nici nu voi mai merge.

Edited by lupini, 27 June 2023 - 22:54.


#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostLunaCrystal, on 27 iunie 2023 - 22:38, said:

Din păcate însă deja se cere engleză mai peste tot, în scurt timp mă aștept să fie nevoie de engleză și pentru a lucra la amanet sau barul de cartier ce dă pe caiet.
Cred ca si cel care matura strada ar trebui sa cunoasca doua boabe de engleza. Partea buna e ca chiar s-ar putea sa stie, spre deosebire altii aflati in functii inalte.
Nu cred ca e un moft si nici nu are neaparat legatura cu cei 15 pachistanezi si 10 indieni, adusi in discutie de o colega.

Edited by pasilla, 27 June 2023 - 22:55.


#25
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Postgeorge_alexandru, on 27 iunie 2023 - 22:37, said:

ChatGPT e mult peste google translate. Exceptand documentele oficiale, poate fi folosit cu încredere pentru a traduce.

E irelevant.
Conducerea autonoma de la unele masini piate fi superioară unui sofer prost.
Până cand nu si va asuma răspunderea e fix pix.

#26
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 15.01.2014

View Postlupini, on 27 iunie 2023 - 22:51, said:



Ironic nu ironic, un stat care ajunge să plătească ajutoare sociale imigranților, vorba aia, intră în rândul lumii civilizate. Eu prefer asta decât să rămânem o națiune omogenă. Am spus: îmi place cosmopolitismul. Și n-aș vrea să mă mut în Occident pentru a-l simți, ci aș vrea să-l simt în țara mea, România.


Cosmopolitismul trebuie trăit câțiva ani, abia apoi peste fi înțeles pe deplin, cu bune și cu rele.

Dar îți dau dreptate, înseamnă în același timp și progres, cel puțin din punct de vedere social.

În Albania am fost și eu, e fascinată și teribilă în același timp. Exact același lucru a zis și o cunoștință din Canada când a vizitat prima data România.

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Consider ca e un mare deserviciu adus cetatenilor romani, faptul ca exista traducere la Windows, Android, Office, etc.
Am scapat la limita de dublarea filmelor (multumita lui Andrei Gheorghe -RIP), dar am stricat tot cu dublarea desenelor animate.

#28
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 02.08.2021
Stai să vezi, că eu când văd vreun meniu în limba română iau la rând toți morții și răniții.
Îmi spărgeam creierul în ora de TIC, cerințe gen text în stilul aldin(am căutat acum pe Google ce însemna că am uitat din nou, e Bold), orientare tip vedere, etc.
Din păcate așa m-am obișnuit cu ele în engleză de la Win 95 încoace.
Sau când caut ceva setare în Win 10 cu search și e unul setat în limba română, deja simt că îmi plesnește o venă.

Edited by Valy_User, 27 June 2023 - 23:21.


#29
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
Propun acest topic la fun 🤣

#30
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,162
  • Înscris: 26.01.2010

View Postpasilla, on 27 iunie 2023 - 22:54, said:

Cred ca si cel care matura strada ar trebui sa cunoasca doua boabe de engleza. Partea buna e ca chiar s-ar putea sa stie, spre deosebire altii aflati in functii inalte.
Nu cred ca e un moft si nici nu are neaparat legatura cu cei 15 pachistanezi si 10 indieni, adusi in discutie de o colega.

Explica de ce consideri necesar ca un maturator de strada sa cunoasca engleza te rog.

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si numai pentru faptul ca poate ajuta, la nevoie, un strain.
De fapt ar arata ca suntem un popor cu o anumita educatie.

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,779
  • Înscris: 30.10.2003
Nu e usor sa inveti o limba straina, mai ales daca suna total diferit fata de ce stii si aici vorbesc de romana. Oamenii care vin, mai sunt si cu putina carte. Probabil, habar nu au ce e aia gramatica. Tot ce pot e sa prinda  din zbor cateva cuvinte sau fraze.

Statul roman e prastie la integrare. Poate s-a facut ceva hei-rup cu ucrainienii, dar cu astialalati din Asia, ce cursuri de romana sa le ofere? Cu cine? Nici profesori de romana in scoli nu avem.

Edited by Bursul, 27 June 2023 - 23:23.


#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dupa cum zic statisticile, nici romanii nu stiu romana, dar avem pretentii de la altii.

Vrem, nu vrem, engleza e universala. Chiar si popoare mai nationaliste o cunosc.

Edited by pasilla, 27 June 2023 - 23:20.


#34
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Inca o dementa tipic ''moderna'' ! Sa pui milioane de mamai si neni romani sa invete engleza dupa 40 - 65 de ani ca vin o mana de agarici care nu pot/vor sa invete romana !
Da , cred ca in turism ar fi bine sa se stie o limba internationala dar in rest ''multa sanatate'' !
Am fost in o gramada de tari de fite in care aia ai lor din turism nu stiau nici engleza...nici franceza...germana...nici italiana...nici romana Posted Image si ii durea in basca ! Eu m-am descurcat !
PS - Aici e Romania , se vorbeste romana...nu limbi universale !

Edited by Alltrack, 27 June 2023 - 23:28.


#35
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 02.04.2009
Așa și în Coreea de Nord. Toți străinii afară cu tot cu limbile lor. Aicea numai noi suntem ;)

#36
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Norocul e ca in Romania nu s-au dublat filmele si tot poporul a invatat engleza. Nu e nevoie de obligativitate prin lege.

Cat despre vorbit limba engleza cu emigranti, eu zic sa va obisnuiti. Limba romana e a dracului de greu de invatat.

Apropo, daca imi aduc eu bine aminte, pe la inceputul anilor 2000, forumul asta nu avea si sectiune de limba engleza?

Edited by murdar, 27 June 2023 - 23:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate