Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Nisip fin, sa nu te intepi?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Care ar fi plajele cu nisip mai fin de pe litoralul romanesc?

Inainte de COVID, dupa ce au largit plajele in Constanta, scoicile pe care le-au adus din mare erau mult prea mari, adica nu puteai sa te joci cu mingea fara sa te doara picioarele si adult fiind. Eu vreau sa pot sa ma joc cu copiii pe plaja. O alternativa ar fi sa cumpar niste cipici din aia sa intrii cu ei in apa, dar presupun ca iti intra nisip in ei... Si acum mai toate plajile sunt marite pe litoral si Eforie Nord si Sud...

Eu o sa locuiesc la cineva in Constanta deci pot sa merg si in nord spre mamaia si in sud spre eforie.

Daca trebuie sa platesc, nu e nici o problema, decat sa injur sa ma intep fie in scoici sau scaieti cum era parca anul trecut sau acum doi ani pe langa hotel Vega in stanga la hotel Alcor, in Mamaia unde aveai un pic de loc de joaca cu mingea in spatele sezlongurilor si nisipul ar fi fost ok, dar era plin de ciulini...

Adica chiar daca nu stau pe sezlong, sunt ok sa platesc, atata timp cat am loc sa ma joc cu copiii un pic cu mingea. Adica loc adevarat, nu printre sezlonguri.

Ideal si niste porti de fotbal, dar mai important e nisipul? sau poate e mai usor cu cipicii de apa?

Va multumesc

Edited by leny29, 25 June 2023 - 13:53.


#2
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Plajele de la Mamaia s-au mai afanat si nisipul e destul de ok. Daca in primul sezon de plaja largita mergeam ca racheta cu bicicletele pe nisip pana in Navodari la faleza, anul asta nu prea a mai tinut figura. Talpile te ustura in prima zi, apoi te obisnuiesti, daca nu, cipicii de apa sunt foarte buni. In Navodari plaja nu s-a modificat. Poti merge si la Corbu, cobori dupa campinguri si e drum de masina pana spre plaja Midia. Plaja Midia nu e deloc grozava ca nisip insa Corbu e frumos. Pe aici se poate cobora cu masina spre plaja.

Edited by tomcatsk8, 25 June 2023 - 14:05.


#3
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Nu stiu la ce mare zici ca ai fost tu de ai nevoie de cipici sa intri in mare ca sa nu te doara picioarele.
Sigur n-ai fost pe albia unui rau?
Desi si pe albia raurilor sunt zone unde e un nisip asa fin de nu gasesti nici in cele mai de fita locatii.

#4
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View Posttomcatsk8, on 25 iunie 2023 - 14:01, said:

Plajele de la Mamaia s-au mai afanat si nisipul e destul de ok. Daca in primul sezon de plaja largita mergeam ca racheta cu bicicletele pe nisip pana in Navodari la faleza, anul asta nu prea a mai tinut figura. Talpile te ustura in prima zi, apoi te obisnuiesti, daca nu, cipicii de apa sunt foarte buni. In Navodari plaja nu s-a modificat. Poti merge si la Corbu, cobori dupa campinguri si e drum de masina pana spre plaja Midia. Plaja Midia nu e deloc grozava ca nisip insa Corbu e frumos. Pe aici se poate cobora cu masina spre plaja.
Multumesc, suna bine. E si o pescarie acolo, Pescaria Sutac, sa mancam peste, sper sa fie mancare buna.


View Postasffga, on 25 iunie 2023 - 14:04, said:

Nu stiu la ce mare zici ca ai fost tu de ai nevoie de cipici sa intri in mare ca sa nu te doara picioarele.
Sigur n-ai fost pe albia unui rau?
Desi si pe albia raurilor sunt zone unde e un nisip asa fin de nu gasesti nici in cele mai de fita locatii.

Ma refeream la plajile largite.. In apa de obicei e ok, dar pe plaja, in special pe plajile nou largite, de exemplu la 3 Papuci in Constanta, in spatele sezlongurilor, unde ai putea sa te joci de exemplu volei, fotbal, te cam inteapa scoicile, sau cel putin asta a fost experienta mea.Cu copiii mai mici e mai complicat.

#5
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.06.2019

View Postasffga, on 25 iunie 2023 - 14:04, said:

Nu stiu la ce mare zici ca ai fost tu de ai nevoie de cipici sa intri in mare ca sa nu te doara picioarele.
Sigur n-ai fost pe albia unui rau?
Desi si pe albia raurilor sunt zone unde e un nisip asa fin de nu gasesti nici in cele mai de fita locatii.
incearca la Olimp sa intri in apa fara watershoes....

#6
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postasffga, on 25 iunie 2023 - 14:04, said:

Nu stiu la ce mare zici ca ai fost tu de ai nevoie de cipici sa intri in mare ca sa nu te doara picioarele.
La Eforie te ustura talpile ca dracii daca umbli mai mult descult pe plaja, pana te obisnuiesti :D .

#7
IaSaVedem

IaSaVedem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 05.12.2015
Daca stai la cineva in constanta atunci te duci la plajile din dreptul orasului care sunt foarte bune pe parte de nisip, chiar daca au fost si ele extinse.

#8
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View Postleny29, on 25 iunie 2023 - 13:52, said:

Salut,

Care ar fi plajele cu nisip mai fin de pe litoralul romanesc?

Inainte de COVID, dupa ce au largit plajele in Constanta, scoicile pe care le-au adus din mare erau mult prea mari, adica nu puteai sa te joci cu mingea fara sa te doara picioarele si adult fiind. Eu vreau sa pot sa ma joc cu copiii pe plaja. O alternativa ar fi sa cumpar niste cipici din aia sa intrii cu ei in apa, dar presupun ca iti intra nisip in ei... Si acum mai toate plajile sunt marite pe litoral si Eforie Nord si Sud...

Eu o sa locuiesc la cineva in Constanta deci pot sa merg si in nord spre mamaia si in sud spre eforie.

Daca trebuie sa platesc, nu e nici o problema, decat sa injur sa ma intep fie in scoici sau scaieti cum era parca anul trecut sau acum doi ani pe langa hotel Vega in stanga la hotel Alcor, in Mamaia unde aveai un pic de loc de joaca cu mingea in spatele sezlongurilor si nisipul ar fi fost ok, dar era plin de ciulini...

Adica chiar daca nu stau pe sezlong, sunt ok sa platesc, atata timp cat am loc sa ma joc cu copiii un pic cu mingea. Adica loc adevarat, nu printre sezlonguri.

Ideal si niste porti de fotbal, dar mai important e nisipul? sau poate e mai usor cu cipicii de apa?

Va multumesc
La venus, neptun (du-te la plaja La Steaguri) plajele sunt ok cu nisip fin, testate anul trecut.
Nu stiu la eforie sud cum e anul asta dupa ce au largit plaja, eu mergeam acolo in fiecare an, iar plajele erau ok.
Deci mergi la sigur ori la neptun ori la venus !

Edited by ovidiu21, 25 June 2023 - 16:40.


#9
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
am fost aici vineri si nisipul mi s-a parut destul de fin
https://www.google.c...8.25z?entry=ttu
daca tot zici ca esti acolo poate dai o fuga

#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postasffga, on 25 iunie 2023 - 14:04, said:

Nu stiu la ce mare zici ca ai fost tu de ai nevoie de cipici sa intri in mare ca sa nu te doara picioarele.
Probabil nu ai fost vreodata in Ciclade. Aceste insule absolut superbe au fost formate de vulcani. Nisipurile plajelor nu sunt rezultate din eroziunea scoicilor, ci a rocilor. In apa te ranesti daca nu te uiti pe unde mergi, iar pe plaja... Incearca sa mergi fara watershoes mai mult de 500 m. O sa-ti blestemi zilele! Iar daca intri cumva mai spre interiorul insulei sunt zone cu nisip superb, dar... sub el sunt niste chestii (rezultate din vegetatie) care te inteapa, te rod si te fac sa-ti doresti mult sa fi acasa.
BTW, slapii de plaja sunt inutili, dar daca esti masochist...
PS. In ceea ce priveste litoralul romanesc... cred ca este numai pentru cei cu foarte multi bani de aruncat pe servicii proaste.

Edited by adip1962, 25 June 2023 - 18:41.


#11
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Postovidiu21, on 25 iunie 2023 - 16:35, said:

La venus, neptun (du-te la plaja La Steaguri) plajele sunt ok cu nisip fin, testate anul trecut.
Nu stiu la eforie sud cum e anul asta dupa ce au largit plaja, eu mergeam acolo in fiecare an, iar plajele erau ok.
Deci mergi la sigur ori la neptun ori la venus !
La ce hotel ai fost in Neptun?

#12
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostWorstSpiderman, on 25 iunie 2023 - 14:29, said:

incearca la Olimp sa intri in apa fara watershoes....

La Olimp e plaja foarte fina de la zona de protocol si pana la primul golf, dupa aceea urmeaza golfurile cu pietre unde ai nevoie de incaltaminte, inclusiv cele de la Novum unde e super de snorkeling cand e apa limpede. Oricum Olimpul e copil mic fata de Cap Aurora unde intri in apa ori cu incaltari ori in patru labe.

#13
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Va multumesc frumos,

View Postovidiu21, on 25 iunie 2023 - 16:35, said:

La venus, neptun (du-te la plaja La Steaguri) plajele sunt ok cu nisip fin, testate anul trecut.
Nu stiu la eforie sud cum e anul asta dupa ce au largit plaja, eu mergeam acolo in fiecare an, iar plajele erau ok.
Deci mergi la sigur ori la neptun ori la venus !
Multumesc, asa citisem si eu pe undeva de plaja la steaguri de la Neptun.
Am inteles ca statiunile Venus in special si Neptun mai putin ar fi cam ultimele de pe litoralul romanesc. era un articol pe care l-am citit, nu-l mia gasesc acum care zicea asta. Pentru mine plaja daca este ok e suficient, ca nu o sa stau prea mult prin statiuni doar la plaja.



View Postrobert23mg, on 25 iunie 2023 - 18:04, said:

am fost aici vineri si nisipul mi s-a parut destul de fin
https://www.google.c...8.25z?entry=ttu
daca tot zici ca esti acolo poate dai o fuga
Super, mersi!
Punctul respectiv e la plaja Neversea?

View Posttomcatsk8, on 25 iunie 2023 - 21:30, said:

La Olimp e plaja foarte fina de la zona de protocol si pana la primul golf, dupa aceea urmeaza golfurile cu pietre unde ai nevoie de incaltaminte, inclusiv cele de la Novum unde e super de snorkeling cand e apa limpede. Oricum Olimpul e copil mic fata de Cap Aurora unde intri in apa ori cu incaltari ori in patru labe.
Multumesc frumos!
Despre Cap Aurora eu am citit ca ar fi renovata si frumoasa. Nu inteleg exact comentariul despre intrat-ul in apa, scuze, eu am un procesor mai slab :)

#14
legalmente

legalmente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.06.2023
E o plaja vis a vis de radio vacanta la intrare în statiunea mamaia....cum treci din satul de vacanta..

#15
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Leny , ceva asa ajuta mult. https://www.decathlo...4809&c=ALBASTRU  Ia in calcul si  aglomeratia infernala pe drumul care trece prin Eforie  spre Mangalia  cand iti faci planuri.

Edited by SharonCollins, 25 June 2023 - 23:35.


#16
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postleny29, on 25 iunie 2023 - 22:57, said:

Multumesc frumos!
Despre Cap Aurora eu am citit ca ar fi renovata si frumoasa. Nu inteleg exact comentariul despre intrat-ul in apa, scuze, eu am un procesor mai slab Posted Image
Statiunea se renoveaza si va arata foarte bine insa plajele nu s-au largit inca, deocamdata sunt tot acele golfulete mici si pline de pietre iar pe plaja nisip foarte putin.

#17
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View Postscania_delfin, on 25 iunie 2023 - 19:42, said:


La ce hotel ai fost in Neptun?
La Callatis,de 2 stele, nu sunt pretentios la cazare. Conteaza plaja marea si mancarea sa fie ok :))

Da, as putea merge la greci sau la turci, dar nu am cu cine,asa ca prefer sa merg la noi.

Edited by ovidiu21, 26 June 2023 - 09:09.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Pe plaja de la Neptun nu găsești loc sa te joci cu mingea. Cel mai fin nisip și intrare lina în apa găsești în partea stânga a steagurilor, însă e și cea mai aglomerata zonă, fiind preferata de familiile cu copii și cei care fac plaja pe cearșaf (nu își permit sau nu vor sa plătească pentru închirierea șezlongurilor).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate