Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De ce incep romanii sa nu mai aiba incredere in UE?

  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaaaa4567, on 24 iunie 2023 - 19:05, said:

Pana la urma... de ce zic romanii ca nu mai au incredere in UE?
Propaganda rusa anti occident, prinde in general la noi cel putin la unii.
Informatia din Adevarul e din martie... datele de la Europa Libera care citeaza sondaj Avangarde si publicat in aprilie arata cu totul altceva:
https://romania.euro...i/32347444.html
"Doar 13% dintre români ar vota pentru ieșirea României din Uniunea Europeană dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum, iar 60% dintre cei intervievați au o opinie mai degrabă bună, arată un sondaj Avangarde comandat de G4Media.ro."
"46% dintre români spun că „mai degrabă nu am încredere” în președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen"

Acel 46% din Adevarul de fapt se refera la Ursula, nu la UE cum scriu aia. La noi peste 60% au incredere in UE. Scepticii sunt cam 30%, cei la care prinde propaganda rusa si care ar voita anti "globalisti" si alte tampenii dinastea..

View Postdtd234, on 24 iunie 2023 - 20:00, said:

E normal sa nu ai incredere in cineva care ti-a promis multe si nu a concretizat nimic, in timp profita in continuu de tine si te exploateaza.
Ce a promis... a bagat bani in noi, investiti  peste tot. Problema la noi sunt politicienii.

Edited by andreic, 24 June 2023 - 20:10.


#20
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
e o corelatie foarte stransa intre asta si nivelul de educatie. ia vezi ce tocmai s-a intamplat in invatamant, sunt curios daca te prinzi care e legatura.

#21
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014

View PostTsunamii, on 24 iunie 2023 - 19:38, said:



Pentru ca de acum 8 ani, perioada cu care se compara "scaderea", au plecat definitiv din tara cei care aveau incredere in Europa.
Cei mai prosti, au ramas, ce sa faca un prost in Europa?
El vrea sa taie porcul si sa mearga la primarie sa "i se dea"

View PostTsunamii, on 24 iunie 2023 - 19:38, said:



Pentru ca de acum 8 ani, perioada cu care se compara "scaderea", au plecat definitiv din tara cei care aveau incredere in Europa.
Cei mai prosti, au ramas, ce sa faca un prost in Europa?
El vrea sa taie porcul si sa mearga la primarie sa "i se dea"
Si ce e rau in a taia porcul! Ajutoarele sociale is o gluma.proasta fata de cele din UE. In F 52% din pop nu plateste immozit pe venit,desi au salariu. Nu stiu care nr celor ce incaseaza cite ceva de la stat. Dar romanul sa fie prost,sa nu ceara nimic. De unde apareti?

#22
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Un motiv e lipsa de educatie si intensa propanagda rusofila din ultimii ani.
Al doilea motiv este birocratia UE si politicienii ei.

#23
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Cati bani au bagat ei in noi,au luat inapoi cu 10 maini.
E usor sa dai vina pe politicieni,dar ei sunt doar niste angajati / PR-isti ai UE. E ca si cand te calca o masina si dai vina pe masina in loc de sofer.
UE exporta gunoi la propriu in ro,au legi special facute pentru asta si va faceti ca nu vedeti.
Se vand produse pe categorii de calitate diferite pentru ei si pentru noi si va faceti ca nu vedeti.
Din ro se exporta ce e mai bun la pret de nimic, avem paduri si nu avem cherestea de vanzare in magazine, nu o sa avem nici lemn de foc in curand, in timp ce tari fara paduri exploateaza bine mersi lemnul
Ei se incalzesc cu curent pe cand ro tara producatoare de curent e obligata sa exporte si sa se incalzeasca la soba.
"investitiile" promise sunt in mare parte supermarketurile prin care ne vand produse de calitate slaba cu casieri platiti pe salar minim. Asa-zisele produse perisabile romanesti sunt cumparate la preturi ridicole de la tarani si revandute in magazin cu 1500-2000%.
Chiar nu va inteleg acest devotament sinucigas fata de UE. E atat de irational ca daca maine se da directiva sa ne aruncam toti in dunare, sigur ati incerca sa ne convingeti ca e bine pentru romani

#24
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Ar trebui sa nu avem incredere NICIODATA.

Ne-au vandut cand am schimbat taberele la rusi, ne-au terminat si ne-au facut piata de desfacere acum, ne-au bagati cetatenii tigani pe gat, sa ii asocieze cu noi sa ii forteze in populatia naostra locata, au dat legi anti romanesti, avem in Romania institutul ELLIE WIESEL care da amenzi de capul lor pentru orice prostie le sare lor ca ar fi "rasism".

Avem bozgo care fac ce vor si o ard in guvern in numele "minoritatii".

Am primit UE si NATO ca am dat spatiu aerian pentru a bombarda kosovo.

Oare avem motive sa ii uram ? cand orice "asociere" cu ei ne-a costat un brat, un parinte, si toata averea si demnitatea?

#25
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Propaganda anti-UE este constantă, normal că scade încrederea în UE... Dacă ești bombardat cu minciuni sau adevăruri pe jumătate zi după zi... după o perioadă o să începi să crezi că minciunile sunt adevărate...

#26
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022

View Postaaaa4567, on 24 iunie 2023 - 19:05, said:

Ce ati auzit prin targ, pe la apropiati?



Prin targ am auzit...."e nenorocire maica s-au scumpit toate..."
Vorbesc de targul 2023 nu 2003

#27
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu am , nu am avut si nici nu voi avea incredere in ue ! Articolul ala e mincinos si increderea in ue scade dramatic cam in toate tarile din ue .
S-a promis ceva frumos la inceput , ca atunci cand vrei sa i-o tragi unei virgine . Dar dupa aia o trimiti la produs si tu sa faci lovele multe si aia sa nu moara de foame...sau da ca ne doare in biga .
In principiu functioneaza ca un imperiu in care von linden e imparateasa...a numit-o ulea...ca nu imi aduc aminte cine ar fi propus-o  , ia decizii si nu raspunde pentru NIMIC , desi nu a votat-o nici ulea .
In primul rand NU poti sa bagi preturi egale in toate tarile cand veniturile sunt diferite la modul dramatic .
In al doilea rand e plin forumul despre ''egalitatea'' cetatenilor ue , cand unii se cred din sange de imparat si unii sunt considerati romi .
In al treilea rand nu poti sa faci o piata economica concurentiala in avantajul tau cand vin multinationalele cu triliarde de euro/dolari si te cumpara pe banii de buzunar .
Nu mai intru in dementele cu cote de migranti , lgbqztrytcukub , slava actorasului de 5 la leu , green rahat si ordinele venite de la ''imparatia plm-ului'' Posted Image !
Atat ca de incalzire !

Edited by Alltrack, 24 June 2023 - 20:35.


#28
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004
Nu incep, mananca cineva iar "putin" rahat rusesc sau repeta ca papagalii din pozitia de idiot util

#29
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006

View Postalexandrualexww2, on 24 iunie 2023 - 20:18, said:

Ar trebui sa nu avem incredere NICIODATA.

Ne-au vandut cand am schimbat taberele la rusi, ne-au terminat si ne-au facut piata de desfacere acum, ne-au bagati cetatenii tigani pe gat, sa ii asocieze cu noi sa ii forteze in populatia naostra locata, au dat legi anti romanesti, avem in Romania institutul ELLIE WIESEL care da amenzi de capul lor pentru orice prostie le sare lor ca ar fi "rasism".

Avem bozgo care fac ce vor si o ard in guvern in numele "minoritatii".

Am primit UE si NATO ca am dat spatiu aerian pentru a bombarda kosovo.

Oare avem motive sa ii uram ? cand orice "asociere" cu ei ne-a costat un brat, un parinte, si toata averea si demnitatea?

Strainii ne-au facut piata de desfacere, sau retardatii care ne conduc?

Cred ca neincrederea in UE vine de la faptul ca analfabetii functional au voie sa-si faca cont pe Facebook, de unde isi iau informatiile.

#30
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Întotdeauna cei care sunt susținători UE au etichetat pe cei contra UE ca rusofili. Puteți înțelege că există persoane care urăsc UE și Rusia în aceeași măsură?
Eu sunt una din acelea. Pe deasupra mai urăsc Ucraina și SUA.
Cred că am dreptul ca plătitor de taxe să nu fiu de acord cu politica externă a României.

#31
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
Aceste sondaje sunt apa de ploaie. Lumea este nemultumita si da astfel de raspunsuri mai mult ca o refulare, dar ia sa puna o intrebare de genul: ati dori ca Romania sa iasa din UE? Peste 90% ar spune NU.

#32
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

View Postaaaa4567, on 24 iunie 2023 - 19:05, said:

Ce ati auzit prin targ
nu frecventăm

#33
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016

View Postaaaa4567, on 24 iunie 2023 - 19:05, said:

Ce ati auzit prin targ, pe la apropiati?
...
Iexista unii pa nume consiliul national secuiesc care se opun intrari Romaniei in spatiul Schengen! in plus prin reprezentantii sai vin cu tot felul de initiative care ataca direct Constitutia, Legea ... fac propaganda direct, concreta anti UE!!!
Interzisi imediat si scosi in afara legii.

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru ca cei de la UE incep sa o ia razna, sa legifereze aberatii. Le doresc sa se interzica pe ei insisi.

Edited by Neaceasca85, 24 June 2023 - 20:43.


#35
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
cred că unora le e dor să doarmă nopți la coada ambasadei germaniei să ia viza.și asta-i un fel de excursie

#36
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postpetit_christian, on 24 iunie 2023 - 20:15, said:

Si ce e rau in a taia porcul! Ajutoarele sociale is o gluma.proasta fata de cele din UE. In F 52% din pop nu plateste immozit pe venit,desi au salariu. Nu stiu care nr celor ce incaseaza cite ceva de la stat. Dar romanul sa fie prost,sa nu ceara nimic. De unde apareti?
Din neantPosted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate