Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

parinti toxici

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 01.12.2007
Sunt patit. I-am dat dracu pe toti, mi-am facut bagajul si am plecat in chirie. Le-am blocat numerele, nu ma intereseaza. Mai vin pe la mine pe la serviciu "Am gresit. Iti trece. Nu fi incapanat. Iarta-ma. De ce nu ma ierti? Esti rau!", ii poftesc sa iasa si revin cu "hai sa iti cumpar cutare, sa iti gatesc, sa iti aduc". Ii dau afara si gata. Te sfatuiesc sa ii blochezi de tot din viata ta. E cel mai bine.

#20
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,126
  • Înscris: 29.01.2016
De curiozitate, cati ani ai tu, cati ani are iubitul tau ? (sa vedem de unde aceasta inversunare)
Muncesti, el munceste ?
Aveti o viata care e ok, sunteti siguri ca nu veti apela la ei prea curand ?
Daca da, atunci ii lasi in pace si limitezi contactul. Daca nu vor sa inteleaga, ii chemati la o discutie pe teren neutru (neaparat neutru) in care va spuneti punctele de vedere si va lamuriti problemele o data pt totdeauna.
Totusi, de unde aceasta impotrivire a lor ? Iubitul tau are ceva sau a facut ceva ce ii face pe parintii tai sa nu il placa ?
Tatal vitreg este cel care are in mod special ceva cu voi ? Mama ta, cum o simti, este doar usor influentabila sau crede aceleasi lucruri ca si tatal vitreg ? Nu stiu de ce cred ca sunt mai multe la mijloc si nu doar diferenta de varsta...
Poate vrei sa dai mai multe detalii despre cum a inceput totul, poate reusim sa ne prindem unde e problema si care ar fi varianta cea mai buna pt voi, sau pt toti.

 andra_stefan, on 23 iunie 2023 - 08:41, said:

Salutare!
Ce ati face voi daca parintii vostri v-ar teroriza ca nu va traiti viata dupa placul lor? Ce ati face daca ei v-ar jigni pe voi si pe iubitul/iubita voastra si apoi se asteapta sa fie iertati si sa se uite toate greselile ?? Dar ei critica orice!!!
Ce ati face daca acum un an ati fost umiliti si voi si partenerulde acesti parinti , si apoi vor sa vina sa va viziteze?
ce ati face daca mama dvs crede ce ii baga tata vitreg in cap ? frustrari! din cauza ca intre noi sunt 11 ani diferenta! intre mine si iubitul meu, si nu il suporta si il jigneste , si pe mine ma fac proasta.
si ea ca si mama nu vrea sa accepte sa ii vizitez eu singura, vor sa vina ei in vizita la amandoi, si nu accepta ca nu ii iertam pentru ce au facut.

multumiri.

Edited by Magicwisewolf, 23 June 2023 - 12:29.


#21
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,867
  • Înscris: 09.05.2008

 andra_stefan, on 23 iunie 2023 - 11:33, said:



noi nu stam cu ei, suntem mega independenti financiar - e vorba ca nu joc dupa cum canta ei
Atunci n-are ce sa-ți pese.
Inchizi usa si gata.


#22
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,126
  • Înscris: 29.01.2016
Depinde...
Ca daca banii vin de la parintii lui si niciunul dintre cei doi in cauza nu munceste, e discutabil...

#23
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

 andra_stefan, on 23 iunie 2023 - 11:33, said:

noi nu stam cu ei, suntem mega independenti financiar - e vorba ca nu joc dupa cum canta ei

Sunteti, sau este el, iar tu pe langa el? Daca sunteti si separat, da-le block complet pana isi revin. Daca exista posibilitatea sa te intorci la ciorba lor daca nu te mai intelegi cu gagica-tu, nu stiu ce sa zic, devine complicat totul, dar daca esti si tu complet independenta (locuinta/venituri), cea mai buna idee este sa scapi complet de ei, macar temporar. Cele mai sarle ordinare de oameni sunt aia carora nu le convine de tine, dar in acelasi timp au pretentia si sa se bage in sufletul tau. Ok, nu iti convine aia, ailalta, mars si la revedere,

#24
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 19.09.2005
Ca parinte as putea spune doar atat: "Copile, vrei sa traiesti absolut independent? Foarte bine; nu vrei sa tii seama de sfaturile mele de buna credinta? Bine si asa; Te descurci de unul/una singur/a? Excelent! Atunci asuma-ti si toate reusitele sau riscurile, pentru ca nu as vrea sa se sparga oalele in capul meu in cazul unui esec."

#25
andra_stefan

andra_stefan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.06.2023

 Bursul, on 23 iunie 2023 - 12:04, said:

Ba stiu bine! Posted Image

cum pot sa fac sa imi fie mai usor? cand i-am zis ca merg la psiholog din cauza ei, nu a interesat-o..era curioasa mereu sa intrebe " cand ai psiholog? cu ce m-ai parat la psiholog? "..nicio schimbare din partea ei...ameninta si se victimizeaza ca o sa moara...ca merita sa imi pierd mama ? etcccc

 Atreides7, on 23 iunie 2023 - 11:59, said:

E totusi o proba de maturitate sa iti iei inima in dinti si sa treci prin ceea ce trebuie sa treci. Aia e. E si dovada tipului de caracter de adult care esti. Intrebarea e ce fel de adult vrei sa fi!

da , asa e! mare dreptate ai, dar anxietatea.....si frica...........frica de..nustiu...de scandal...

 Magicwisewolf, on 23 iunie 2023 - 12:24, said:

De curiozitate, cati ani ai tu, cati ani are iubitul tau ? (sa vedem de unde aceasta inversunare)
Muncesti, el munceste ?
Aveti o viata care e ok, sunteti siguri ca nu veti apela la ei prea curand ?
Daca da, atunci ii lasi in pace si limitezi contactul. Daca nu vor sa inteleaga, ii chemati la o discutie pe teren neutru (neaparat neutru) in care va spuneti punctele de vedere si va lamuriti problemele o data pt totdeauna.
Totusi, de unde aceasta impotrivire a lor ? Iubitul tau are ceva sau a facut ceva ce ii face pe parintii tai sa nu il placa ?
Tatal vitreg este cel care are in mod special ceva cu voi ? Mama ta, cum o simti, este doar usor influentabila sau crede aceleasi lucruri ca si tatal vitreg ? Nu stiu de ce cred ca sunt mai multe la mijloc si nu doar diferenta de varsta...
Poate vrei sa dai mai multe detalii despre cum a inceput totul, poate reusim sa ne prindem unde e problema si care ar fi varianta cea mai buna pt voi, sau pt toti.

buna, eu 29, el 40, eu lucrez ca si contabila, el e it-ist... nu le place ca mergem in city break-uri..ca iubitul meu pana la varsta asta nu si-a cumparat un apartament..a stat in chirie si a ales sa calatoreasca, sa vada lumea... eu am un apartament, achizitionat inainte sa fim impreuna..si el sta la mine.. lor nu le place si ca mergem la cinema ..zic ca avem netflix..de ce mergem sa cheltuim bani la cinema ?? pt ca ea a zis ca este la MIJLOC, si ca eu meritam pe unu care sa aiba macar un apartament .

 Magicwisewolf, on 23 iunie 2023 - 12:26, said:

Depinde...
Ca daca banii vin de la parintii lui si niciunul dintre cei doi in cauza nu munceste, e discutabil...

lucram ambii in multinationala..

Edited by Dany_Darke, 23 June 2023 - 12:33.


#26
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,126
  • Înscris: 29.01.2016
Multumim de lamuriri.
Cu riscul de a te supara pe mine, am suspectat ca e vb de o iubire din aceea nebuna adolescentina (sau sa zicem pana pe la 20 de ani), in care cei doi traiesc in lumea lor si nu vad prea bine realitatea, nu au nimic si se lasa in voia destinului doar inchipuindu-si ca sunt independenti, iar parintii vor sa ii trezeasca la realitate.
Imi cer scuze.
E clar ca nu e cazul vostru, sunteti oameni maturi si va puteti descurca. Avand in vedere ce ai spus mai sus, in acest caz, chiar sunteti independenti financiar, aveti unde sta si cred ca e cazul sa va vedeti de viitorul vostru, asa cum vreti voi.
Ramane valabil ceea ce am zis, o discutie pe teren neutru, daca vor sa inteleaga bine, daca nu, nu. Mai multe tu nu poti face. Iar chestia cu victimizarea mamei, spune-i ca nu mai tine. Vrea sa fie alaturi de tine, sa te accepte asa cum esti, cu bune si cu rele, iar ce nu ii convine sa pastreze pt ea.

PS : sunt genul materialist ai tai ? Doar din aceasta cauza nu il plac pe iubitul tau, sau mai sunt si alte chestiuni ? Doar daca vrei sa zici, nu te obliga nimeni. Nu te cunoastem, nu ne cunosti, dar incercam sa ne facem o idee cat mai clara despre cauza problemelor.

 andra_stefan, on 23 iunie 2023 - 12:37, said:

buna, eu 29, el 40, eu lucrez ca si contabila, el e it-ist... nu le place ca mergem in city break-uri..ca iubitul meu pana la varsta asta nu si-a cumparat un apartament..a stat in chirie si a ales sa calatoreasca, sa vada lumea... eu am un apartament, achizitionat inainte sa fim impreuna..si el sta la mine.. lor nu le place si ca mergem la cinema ..zic ca avem netflix..de ce mergem sa cheltuim bani la cinema ?? pt ca ea a zis ca este la MIJLOC, si ca eu meritam pe unu care sa aiba macar un apartament .
lucram ambii in multinationala..

Edited by Magicwisewolf, 23 June 2023 - 12:44.


#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,779
  • Înscris: 30.10.2003
Cand critica inchizi telefonul sau iti iei talpasita. Pur si simplu. Nu esti obligata sa asculti criticile altora, chiar daca sunt ale parintilor. Cu cat stati departe de ei cu atat va fi mai bine.
... si nu o sa moara. Are pe tatal tau vitreg langa ea.

Am un var care soacra-sa a amenintat ca se arunca in rau daca fiica-sa pleaca din casa. Acum el e despartit, fetita e cu maica-sa la socara, aiurea. Se va descurca maica-ta destul de bine si fara tine.
Dupa o perioada, lucrurile or sa se aseze.

#28
andra_stefan

andra_stefan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.06.2023

 Magicwisewolf, on 23 iunie 2023 - 12:42, said:

Multumim de lamuriri.
Cu riscul de a te supara pe mine, am suspectat ca e vb de o iubire din aceea nebuna adolescentina (sau sa zicem pana pe la 20 de ani), in care cei doi traiesc in lumea lor si nu vad prea bine realitatea, nu au nimic si se lasa in voia destinului doar inchipuindu-si ca sunt independenti, iar parintii vor sa ii trezeasca la realitate.
Imi cer scuze.
E clar ca nu e cazul vostru, sunteti oameni maturi si va puteti descurca. Avand in vedere ce ai spus mai sus, in acest caz, chiar sunteti independenti financiar, aveti unde sta si cred ca e cazul sa va vedeti de viitorul vostru, asa cum vreti voi.
Ramane valabil ceea ce am zis, o discutie pe teren neutru, daca vor sa inteleaga bine, daca nu, nu. Mai multe tu nu poti face. Iar chestia cu victimizarea mamei, spune-i ca nu mai tine. Vrea sa fie alaturi de tine, sa te accepte asa cum esti, cu bune si cu rele, iar ce nu ii convine sa pastreze pt ea.

PS : sunt genul materialist ai tai ? Doar din aceasta cauza nu il plac pe iubitul tau, sau mai sunt si alte chestiuni ? Doar daca vrei sa zici, nu te obliga nimeni. Nu te cunoastem, nu ne cunosti, dar incercam sa ne facem o idee cat mai clara despre cauza problemelor.

avem 3 ani de relatie ..am tot sperat ca timpul va trece si ai mei se vor linisti, dar nu..
da, mama odata mi-a calculat cati bani dau pe an ca merg sa imi fac manichiura la salon....si de ce am dat atatia bani pe iphone ? la ce imi trebe telefon asa scump ? unu ca al ei (adica un samsung vechi) nu imi e bun ?? doar cat sa vorbesc la telefon ..si orice imi cumpar ma intreaba " cat ai dat pe asta? " cee?? 1 milion pe o bluza ?? ca am atatea haine , ea umbla cu o bluza de 2 ani...si de astea

#29
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 02.09.2009

 Magicwisewolf, on 23 iunie 2023 - 12:26, said:

Depinde...
Ca daca banii vin de la parintii lui si niciunul dintre cei doi in cauza nu munceste, e discutabil...
Cica sunt "MEGA INDEPENDENTI FINANCIAR""
Probabil adevarul este undeva la mijloc

#30
andra_stefan

andra_stefan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.06.2023

 florinellll, on 23 iunie 2023 - 12:47, said:

Cica sunt "MEGA INDEPENDENTI FINANCIAR""
Probabil adevarul este undeva la mijloc

nu e vorba ca ne ajuta financiar, e problema de ce cheltuim bani o data la 3-4 luni sa mergem in city break...sau de ce mergem sa mancam cate un burger in oras cand avem mancare in frigider...

#31
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,126
  • Înscris: 29.01.2016

 florinellll, on 23 iunie 2023 - 12:47, said:

Cica sunt "MEGA INDEPENDENTI FINANCIAR""
Probabil adevarul este undeva la mijloc

Posibil, dar, independenti mie imi par. Citeste mai sus.

#32
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,867
  • Înscris: 09.05.2008

 Magicwisewolf, on 23 iunie 2023 - 12:50, said:



Posibil, dar, independenti mie imi par. Citeste mai sus.
Sunt dependenti de joburi.


#33
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,719
  • Înscris: 28.07.2008
Scuze de offtpic, tocmai citeam o stire amuzanta ca mama lui Elon Musk, si sa zica careva ca ala nu e independent financiar, nu ii da voie lui fiu'su sa se bata in cusca cu Zuckenberg

Cred ca unii parinti au creierele complet si iremediabil virusate

#34
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.07.2022
cred ca mamele in general. cu tatii nu prea auzi cazuri.

mama aceasta pare materialista, totusi nimic nou, eu m-as lauda ca i-am si cumparat ceva scump iubitului, sa vad cum se irita instant. :) si i-as zice tatalui vitreg ca e folosit material si ca nu e de lauda asta. :D

#35
andra_stefan

andra_stefan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.06.2023

 Punter, on 23 iunie 2023 - 13:09, said:

cred ca mamele in general. cu tatii nu prea auzi cazuri.

mama aceasta pare materialista, totusi nimic nou, eu m-as lauda ca i-am si cumparat ceva scump iubitului, sa vad cum se irita instant. Posted Image si i-as zice tatalui vitreg ca e folosit material si ca nu e de lauda asta. Posted Image

daa...din pacate ce ma deranjeaza cel mai mult e ca ei jignesc..si apoi se asteapta sa fie iertati....si sa uitam tot....

#36
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Si eu am probleme de genul asta, dar ii inteleg ca sunt bine intentionati si ca vor doar sa isi aduca aportul la ceea ce se intampla, cum gandesc ei. Cred ca as face mult rau sa ii resping si sa-i ignor.

Cateodata sunt cat se poate de direct, fara ocolisuri, ca-cu maica-mea nu e asa simplu ca e bagacioasa. In schimb, taica-miu cauta eventual motive de cearta numai ca sa avem dupa ce ne impaca apoi :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate