Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Navigare in Bulgaria: Waze sau Google Maps?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View PostFane, on 21 iunie 2023 - 21:39, said:

aia cu conectoarea mai greoaie e datorata probabil faptului ca incercai s-o faci din mers.
Culmea era ca eram in parcare incercand sa setez traseul iar waze batea campii, pur si simplu nu gasea locatia. Deschid google maps si din prima m-a gasit. Am mai folosit o aplicatie GPS offline numita MagicEarth functioneaza foarte bine insa nu are trecuta starea drumurilor in baza de date, intr-o cursa mi-a scurtat drumul cu vreo 19km gasind o ruta alternnativa, m-am trezit in camp intr-un lan de porumb, era un drum de tara neasfaltat, plin de gropi si pietroaie si figura ca drum national pe harta. Am deschis google maps sa vad ce zice iar acel drum desi national, segmentul de vreo 10km care era naspa era marcat cu culoarea maro in google maps. Probabil google nu m-ar fi dus pe acolo. Nu eram fan google maps insa de cand iti ofera posibilitatea sa downlodezi harta ca sa o ai si offline plus faptul ca te anunta in timp real de accidente si ambuteiaje gasind rute ocolitoare, nu mai vad motivul sa folosesc alta aplicatie....

#20
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,827
  • Înscris: 30.08.2006
Gps-urile gresesc pozitia curenta in Balcic din cauza strazilor intortocheate de pe deal. Important e sa nu incerci sa intri in statiuni prin localitate, la prima intersectie, ci prin a doua. Asa ajungi direct in centru la gradina botanica si castel.
Attached File  Screenshot_7.png   156.18K   31 downloads

Edited by Leo2006, 22 June 2023 - 04:48.


#21
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 16.02.2017
Drumul prin centru (stanga la giratoriu mare) este cel mai bun si cel ma scurt pentru el.Are avantajul ca are si magazine (inclusiv Lidl) si bancomate daca are nevoie de scos bani.
Acum cateva saptamani am fost pe drumul nou prin padure si ultima data pe drumul normal prin centru in octombrie anul trecut.
Daca intri de pe national stanga  pe drumul din padure la intersectia in Y ai grija sa intri pe a doua intrare pentru ca toti au tendinta sa intre pe prima intrare care da in contrasens.
Daca tot ajungi in zona (este in drumul tau) opreste si la farul din Șabla si la stancile de la Tiulenovo.

Edited by Music-Box, 22 June 2023 - 05:58.


#22
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View Postcristian_sen, on 21 iunie 2023 - 22:20, said:

In plus  waze are nevoie de telefoane racheta care sa functioneze cat de cat, un telefon decent android de 4gb ram este ingenuncheat de animatii, liniute, balonase si alte prostii abslut necesare ptr navigatie.
Folosesc Waze pe un telefon cu 2 Gb RAM si se descurca mai mult decat decent.
Doar ca i-am dezactivat unele dintre " functii ": chat-ul, player-ul audio, trimiterea de nu-stiu-ce rapoarte, primirea de diverse mesaje care nu au legatura cu navigatia etc.
Daca lasi active toate brizbrizurile e normal sa mearga greu.

View PostBursul, on 21 iunie 2023 - 18:46, said:

Pe PC iti faci traseul cu puncte intermediare unde vrea muschiul tau si dupa aia trimiti traseul pe telefon. Zic de Google Maps.
Fix asa fac si eu, doar ca folosesc Maps.me ( care poate fi folosit si off-line ).

Edited by cristiany, 22 June 2023 - 08:19.


#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
google maps da si radarele si politia?

#24
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003

View Postcristiany, on 22 iunie 2023 - 08:17, said:


Doar ca i-am dezactivat unele dintre " functii ":
Asta ar trebui sa faca  aplicatia singura, vede pe ce fel de telefon e instalata si activeaza sau nu briz-brizuri nefolositoare. Dar e mult pana departe cu indienii lor. Si cu ai nostri de altfel, stiu un politai care raporteza control si ambuteiaje pe waze ptr "ca sa se mearga incet si sa ocoleaza zona lui''. Aste se poate face si pe maps bineinteles dar trebuie ceva investitii: https://www.boredpan...ampaign=organic
Recomand waze doar ca rezerva,

#25
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Degeaba raporteaza el control si jam ca aplicatia vede ca nu e ambuteiaj si userii nu confirma politia la locul faptei :)

Cu mosu tacanit e doar o vrajeala pentru presa de can-can. Inchiriaza dracu 90 de telefoane si da faliment sa faca asta in fiecare zi...

#26
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007

View PostTurnatoriu_de_orza, on 21 iunie 2023 - 19:49, said:


Pai traseul traverseaza cam tot orasul  si vreau sa evit eventuale capcane.
Vreau sa las masina intr-o parcare sigura(cu plata) si este una mai la nord. Daca lasi masina aiurea ti se poate ridica, asa am citit intr-un indrumar despre Bulgaria.
Am informatii precum ca intrarea in Gradina(ca si in Castel) nu se mai face din zona de plaja/
Dinspre Varna speram ca imi va arata drumul mai scurt, pe drumul 27 si de unde as putea ajunge la acea parcare cu plata.
Scrie pe waze restaurant Ariciu, Balcic si vezi ca o linie mai jos scrie parking, Ajungi aici, poti plati si cu lei. Baietii de pe acolo vorbesc si romaneste
De acolo o iei pe aleea catre castel, nu ai cum s-o ratezi.
Ajungi la cele doua case, platesti separat s pe urma intri pe intrarea hai sa zicem principala facand traseul coborand fata de urcat daca intri dinspre faleza
Daca e in week-end s-ar putea sa fie mai aglomerat asa ca poti sa treci de Ariciu si sa te duci pe stradute si te intorci pe jos. Am observat acum o saptamana cand am fost pe acolo ca au marcat locuri de parcare pe strada si acu e cu bani  , au pus si panouri, plata sms, aplicatie dar se mai gasesc destule locuri libere

#27
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
40% din proprietatile din Balcic apartin romanilor... de asta stiu romaneste.
In plus, de ce nu? intotdeauna bulgarii au stiut sa-si vanda marfa. Sa vezi la Bansko... Romana este a doua limba vorbita dupa bulgara.

Edited by adip1962, 22 June 2023 - 12:16.


#28
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Waze-ul te duce bine, Balcicul nu e atat de aglomerat in perioada asta. Dupa Kavarna fa stanga pe la Topola daca vrei sa vezi un drum frumos, te scoate exact in Balcic la drumul principal, de acolo te duci la gradina botanica.

#29
Glina

Glina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.06.2023
Am fost de curând cu Google Maps prealabil descărcat offline și nu am întâmpinat probleme.

#30
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Este OK și Here WeGo, îl folosesc când merg spre Istanbul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate